Šta je novo?

AMD Polaris

Iskreno se nadam da ce AMD napraviti dobre karte na svim poljima da budu zadovoljni Gameri i rudari kao sto je i do sada bilo.

Kako mislis ponude nesto sto vec imamo pa nove karte pored toga sto donose napredak nizeg nm procesa donjece neke novosti prije svega HDM 2.0 tako da ne moze nikako biti isto.
Da izbace R9 390 sa HDMI 2.0 potrosnjom 120w 30% nizom cjenom pa ja bi je prvi uzeo. Nije bitno kakve ce polaris imati performanse zna se da to nije high end cip, bitno je da donosi prednosti nizeg nm procesa da donosi nove tehnologije jos ako bude po najavljenom da ce ici ispod 300$ bice odlicno.

Ko hoce da baca pare da uzme najace ima tu kandidata tipa Radeon duo, GTX titan i slicni.


Ne znam šta bih pre citirao i na šta bih pre odgovarao. Pa upravo na to i mislim, to što je novost za njih nije novost za sve nas, niti je napredak u potrošnji u odnosu na ranije generacije merodavan u drugoj polovini 2016. godine a da nema odskoka u performansama. HDMI 2.0 se prosto podrazumeva. Šta će da urade, da krajem ove i naredne godine izbace na tržište nešto što je tu negde sa 970 ili 980 po performansama i potrošnji? Čemu to, kada 80+% zainteresovanih na tržištu već ima takvu kartu, bilo Nvidijinu, bilo AMD-ovu? Mogu oni to da ponude, naći će se neki goldi koji će biti oduševljen i koji će (makar na rečima) da zameni svoj Radeon X za Radeon Y, ali suština je da njima treba mnogo više od toga. Pazi da se ja kao korisnik ne zadovoljim sa time što će opet da izmuljaju i poremete neke klase u cenovnim rasponima od 100-200-250 evra gde i nema toliko profita, ako ćemo iskreno.

Sve u svemu, još jedna sumorna godina za njih na polju grafike, iako se mnogo očekivalo od Polarisa, ako se nešto bitno ne promeni u narednim mesecima.
 
Pitanje ostaje samo koliko je Polaris efikasan cip, ako bude efikasan, AMD moze krajem i pocetkom sledece ponudit ceo segment, naravno posto kasni sa full cipom zarad ma kakva bila ce biti desetostruko manja od NV :(
E sad NV je pre svega uspela klok ogromno da digne kako ce AMD tome parirat iskreno ne znam, nadam se da ce parirat jer su cene vec prenaduvane
 
Ne znam šta bih pre citirao i na šta bih pre odgovarao. Pa upravo na to i mislim, to što je novost za njih nije novost za sve nas, niti je napredak u potrošnji u odnosu na ranije generacije merodavan u drugoj polovini 2016. godine a da nema odskoka u performansama. HDMI 2.0 se prosto podrazumeva. Šta će da urade, da krajem ove i naredne godine izbace na tržište nešto što je tu negde sa 970 ili 980 po performansama i potrošnji? Čemu to, kada 80+% zainteresovanih na tržištu već ima takvu kartu, bilo Nvidijinu, bilo AMD-ovu? Mogu oni to da ponude, naći će se neki goldi koji će biti oduševljen i koji će (makar na rečima) da zameni svoj Radeon X za Radeon Y, ali suština je da njima treba mnogo više od toga. Pazi da se ja kao korisnik ne zadovoljim sa time što će opet da izmuljaju i poremete neke klase u cenovnim rasponima od 100-200-250 evra gde i nema toliko profita, ako ćemo iskreno.

Sve u svemu, još jedna sumorna godina za njih na polju grafike, iako se mnogo očekivalo od Polarisa, ako se nešto bitno ne promeni u narednim mesecima.

AMD ide sa chipom koji ce biti u cjenovnom rangu ispod 300$, a razloga je vise: Kao sto znas taj chip ce da ide u Novi PS4 amd najvece prihode vjerovatno ima od konzola tu oni uvaljaju milione chipova. Proizvodnja toga chipa pocinje prva da se sve uhoda i da bude spremno za nadolazece konzole.
Takodje sjeti se HD 4770 i tada je AMD izbacio kartu iz tako nizeg srednjeg segmenta, pa su kasnije izbacili odlicnu seriju, ne vidim ja nista tu tragicno sto ce prvo izbaciti chipove srednjeg-nizeg segmenta.
Naravno da si ti u pravu da vec postoje karte slicni performansi to je logicno, ali izbacice i Nv neki GP106 ispalo bi onda da ga ne trebaju ni oni izbacat jer vec postoje karte isti ili slicni performansi...

Ukoliko budu imali dobar performance/w lako je kasnije izbaciti veci chip koji ce biti konkurencija GTX 1080/70. Bar AMD nije sklono ni problem sa GCN arhitekturom da dodaje tranzistore i prosiruje chip.
Svu u svemu mislim da je ovo najbitnija godina za njih i zato idu oprezno, prvo chip iz srednje klase uhodan proizvodni proces-kasnije izbacanje veci cipova, pa u konacnici i enthusiast chipa, a tu je svakako i Zen arhitektura koja bi uz 14nm Gpu kartice konacno mogla da pomogne AMD_u da se cupa iz krize.
 
Po meni, Polaris je daleko vise namenjen mobile i OEM trzistima... mislim da se nadaju da ce uspeti tu da se uguraju sa odlicnim odnosom perf/price/watt. Ako to uspeju, retail/AIB trziste ce biti samo slag na torti.

Mnogi ovaj trenutak porede sa G200/RV770 situacijom, ali sumnjam da ce slican ishod biti moguc. NV je tada bila na 65nm i cip od 1.4 milijarde tranzistora je imao povrsinu od ~560mm2. ATI se kockao sa DDR5 i 55nm, i uspeli da dobiju cip sjajnih performansi u (ako se ne varam) ~250mm2. Sem ukoliko je GloFo 14nm kudikamo bolji od TSMC 16nm, ta situacija se nece ponoviti, koliko god to bilo pozeljnobza krajnje korisnike.

Sent from my m2 note using Tapatalk
 
Mislim da je polaris 10 iskljucivo namjenjen konzolama, a ovamo ce pokriti srednji segment i usput bice probni chip 14nm processa.
AMD-u je cilj da vidi sta moze da ocekuje od toga chipa, a kad dodje vrjeme da ga lansira u konzole to ce i uciniti do tada ce krpiti segment do 300$ i ispadne im na kraju odlicno.

Lako je njima prosiriti chip na 350-400mm2 i dobiti performanse GTX 1080 ili i vise poenta je da imas osnovu da se vidi sta im pruza 14nm proces.
 
Ne znam šta bih pre citirao i na šta bih pre odgovarao. Pa upravo na to i mislim, to što je novost za njih nije novost za sve nas, niti je napredak u potrošnji u odnosu na ranije generacije merodavan u drugoj polovini 2016. godine a da nema odskoka u performansama. HDMI 2.0 se prosto podrazumeva. Šta će da urade, da krajem ove i naredne godine izbace na tržište nešto što je tu negde sa 970 ili 980 po performansama i potrošnji? Čemu to, kada 80+% zainteresovanih na tržištu već ima takvu kartu, bilo Nvidijinu, bilo AMD-ovu? Mogu oni to da ponude, naći će se neki goldi koji će biti oduševljen i koji će (makar na rečima) da zameni svoj Radeon X za Radeon Y, ali suština je da njima treba mnogo više od toga. Pazi da se ja kao korisnik ne zadovoljim sa time što će opet da izmuljaju i poremete neke klase u cenovnim rasponima od 100-200-250 evra gde i nema toliko profita, ako ćemo iskreno.

Sve u svemu, još jedna sumorna godina za njih na polju grafike, iako se mnogo očekivalo od Polarisa, ako se nešto bitno ne promeni u narednim mesecima.

U principu se slažem, samo sam podebljao deo koji je nebulozan. Više od 50% prihoda od home user-a dolazi upravo iz tog opsega.
Profitna margina na njima je između 40 i 50% i mada je daleko manja od segmenta 450+ evra/dolara koja se nekada kreće i 70 -do čak 90% količina prodatih proizvoda je nesrazmerno veća a BOM upola manji.

Podsećam da je GTX970 nudio performanse GTX780Ti odnosno R9 290X i doživeo veliki uspeh upravo zbog manje potrošnje i niže cene.
 
Samo kad jedan dan izadje news AMD izbaca Fury-x u nizem proizvodnom procesu :d vjerovatno Fiji XT mogu prebaciti u 14nm uz neke kozmeticke izmjene tipa dodavanja HDMI 2.0 i uz neke modifikacije na samom chipu mogu dobiti chip sa nekim tdp-om ispod 200w i pretpostavljam zategnutim taktovima sto bi im donjelo performanse GTX 1080 (po svemu sudeci GTXx 1080 bice jaca od Fury-x za neki 20-30% max).

Nakon sto izadje polaris 10 i kad se vidi povrsina chipa, performace, potrosnja moce se detaljnije naslutiti koji je AMD-ov dalji potez, jer prije ili kasnije morace izbaciti chip koji ce biti konkurent GP 104 tj GTX 1080/70.
 
AMD Pulls Radeon "Vega" Launch to October

http://www.techpowerup.com/222403/amd-pulls-radeon-vega-launch-to-october

Vega10 is a successor to "Grenada,
Vega10" isn't a successor to "Fiji, though. That honor is reserved for "Vega11." It is speculated that Vega10 will feature 4096 stream processors, and will power graphics cards that compete with the GTX 1080 and GTX 1070. Vega11, on the other hand, is expected to feature 6144 stream processors, and could take on the bigger GP100-based SKUs. Both Vega10 and Vega11 will feature 4096-bit HBM2 memory interfaces, but could differ in standard memory sizes (think 8 GB vs. 16 GB

Prvi put se Spominje Vega 11 sa cak 6144 SP chip vjerovatno velicine Nvidijinog GP 100. Ta Vega 11 ce biti zamjena za FIji XT tj. Fury-x kartice.
Ono sto je sada jos interesantnije jeste a je Vega 10 nasljednik Grenada/hawaii chipa tj. R9 390/X kartica sa 4096SP i HBM2 pitanje je jedno hoce li to AMD uspjeti izbaciti u octobru. Ovakav chip bi sa pravom trebao da konkurise GP 104.
 
Cek, Polaris 10 je brzi od Polaris 11, a Vega 11 je brza od Vega 10... ko ce to vise da popamti :D

Licno mislim da je ovo neki sum ili greska u interpretaciji podataka, mnogo sta u ovome mi ne pije vodu.
 
Poslednja izmena:
Da i meni je to zapalo za oko ako je polari 10 brzi od polaris 11, nekako bi logicno bilo i da je Vega 10 brza od Vega 11 :d

Sa druge strane ti brojevi i nisu toliko bitni, cinjenica je da AMD-u treba chip u rangu sa Gp 104, ovaj chip sto se spominje Vega 10 to bi realno trebalo biti to. Isto tako AMD-u ce trebati jedan "teskas" chip da se takmici sa GP 100 kad izadje, ruku na srce ima logike ova Vega 11 sa 6144SP. Bio bi to sigurno ogroman chip i sa pravom se moze ocekivati da bude paritet sa GP 100.
 
Ne cudi me, Vega 11 ce izaci Q1 2017 kad i 980TI, a Vega 10 ce da izbace sto pre mogu da preshishaju 1080-ku.
 
Veliko je pitanje kakvi su kapaciteti 14nm Glo procesa, sigurno je AMD-u prioritet da nastampaju polarisa i da ga pripreme za konzole, krajm godine ocekuju se Zen procesori u koje AMD polaze velike nade, mozda i presudna stvar po kompaniju, u Svemu tome treba pronaci prostora da se izbaci chip koji ce biti Rival GP 104... puno posla i za vecu kompaniju od njih.
Ta Vega ima jos jedan problem a to je dostupnost HBM2 cisto sumnjam da ce to sve tako glatko ici pretpostavljam bice tu odgadjanja i kasnjenja, bolje bi bilo da bude sto prije jer ce Nv sa Gp 104 da uzme i zgrne veliku lovu i 3 mjeseca kasnjenja je velik period.
 
Koliko je meni poznato, chipovi koji idu konzole su licencirani. Ne proizvode se za AMD vec za racun Sonija, Microsofta, Nintenda. Uglavnom u TSMC i imaju prednost u odnosu na PC hardver ali ne u odnosu na Apple i Qualcomm.

nVidia je bese proizvodila GF3 koji je isao u Xbox i diktirala cenu. Zato im se Microsoft zahvalio i niko ih vise ne razmatra za konzole.

Zbog licenciranja chipova a ne njihove direktne prodaje je biznis sa konzolama neisplativ za proizvodjace chipova.
 
Poslednja izmena:
Ne cudi me, Vega 11 ce izaci Q1 2017 kad i 980TI, a Vega 10 ce da izbace sto pre mogu da preshishaju 1080-ku.

Nema nigde pomena o Vega 11. To je neko pustio buvu. Vega 10 je njihov najjaci cip i njegovo pomeranje za oktobar je samo zbog velikog pritiska Paskala. Cak nisam siguran da ce biti jos nekih iteracija vec da ce samo izbaciti tu jednu kartu ili mozda jos jednu slabiju.
Za GP100 tesko da ce imati bilo kakav odgovor. To ce ostati klasa za sebe.

Mislis GTX 1080 Ti? :D
 
Koliko je meni poznato, chipovi koji idu konzole su licencirani. Ne proizvode se za AMD vec za racun Sonija, Microsofta, Nintenda. Uglavnom u TSMC i imaju prednost u odnosu na PC hardver ali ne u odnosu na Apple i Qualcomm.

nVidia je bese proizvodila GF3 koji je isao u Xbox i diktirala cenu. Zato im se Microsoft zahvalio i niko ih vise ne razmatra za konzole.

Zbog licenciranja chipova a ne njihove direktne prodaje je biznis sa konzolama neisplativ za proizvodjace chipova.


Naravno. Ne proizvode se ti čipovi kao ostali, već se prave za Sony, Microsoft, Nintendo, a onda se AMD-u uplati rojalti. Sve u svemu, niđe veze između čipova u konzoli i čipova na PC-ju, osim što su tehnološki slični, ali niti se prave u istim fabrikama, niti za račun istih firmi, niti su nešto međusobno kompatibilni, pa da se "najpre izbacuje Polaris 10 zato što AMD-u idu konzole." To je kao da neko kaže da je BMW 1 odgovor na Mercedes S klase zato što BMW želi da uvede prednji pogon. Mislim, sva tri segmenta su tačna, ali kao logička celina ne znače ništa.
 
Nema nigde pomena o Vega 11. To je neko pustio buvu. Vega 10 je njihov najjaci cip i njegovo pomeranje za oktobar je samo zbog velikog pritiska Paskala. Cak nisam siguran da ce biti jos nekih iteracija vec da ce samo izbaciti tu jednu kartu ili mozda jos jednu slabiju.
Za GP100 tesko da ce imati bilo kakav odgovor. To ce ostati klasa za sebe.

Mislis GTX 1080 Ti? :D

Ono kad lupis i ostanes ziv :D
Lupas druze gluposti Vega 10 sa 4096sp da bude najjaci AMD-ov chip?, pa AMD je u okviru 28nm procesa upakovao 4096Sp.

Mislim i siguran sam da ce Izbaciti jaci chip i sa lakocom oduvat GP 100
 
Ono kada neko nije kulturan i ne zna da se ponasa :S:

Ja nisam govorio o jedinicama vec se odnosilo na vesti vezano za Vega 11.
Koliko ce Vega 10 imati jedinica i koji ce cip biti najjaci ja to ne znam. Za sada su svugde samo nagadjanja.
U oktobru ce se znati ako tada zaista izbace kartu/karte.
 
... kazem samo da si lupio nista vise :D
Kako su nagadjanja kad ti znas da nece imati jaci cip, nisu to nagadjanja ti vec znas ili lupas a?
Ti vec znas da ce GP 100 biti nedostizan znas vec performanse ili lupas?
 
+1
Ja mislim da mogu bez problema da uguraju shejdere kao u Fiji XT X2 u jedan novi flag ship chip ipak je prozivodni proces smanjen. Verovatno čuvaju za kasnije. Kad malo bolje razmisim šta bi sa Fury x2 grafom to nije ni izašlo na kraju?
 
Sta je to? :) Ako mislis na duplu Fury kartu, tj. Radeon Pro Duo, to je izaslo ali kao da nije :)
 
+1
Ja mislim da mogu bez problema da uguraju shejdere kao u Fiji XT X2 u jedan novi flag ship chip ipak je prozivodni proces smanjen. Verovatno čuvaju za kasnije. Kad malo bolje razmisim šta bi sa Fury x2 grafom to nije ni izašlo na kraju?

Izaslo je: http://www.amd.com/en-us/products/graphics/desktop/radeon-pro-duo
Karta nosi naziv Radeon Pro Duo to je ustvari 2xFury-x.
Mislim da kosta 1500$ i svrha njenog izbacanja je da samo nosi krunu Najbrze karte.
radeoproduo1.jpg
 
Za GP100 tesko da ce imati bilo kakav odgovor. To ce ostati klasa za sebe.

Nece to biti bas tolika razlika. Sada vec mozemo da procenimo koliko ce GP100 biti brzi od GP104 - rekao bih oko 25%, ukoliko su oba cipa na defaultu. Bitna razlika je sto je GP100 vec na 300W potrosnje, dok ce GP104 kako stoje stvari u najgorem slucaju biti na 200W, mozda i nesto malo manje. Uz OC na ~2.1GHz razlika pada na oko 10%, ne racunajuci situacije kada ogroman bandwidth moze doneti neku znatnu razliku (tesko da ce GDDR5X biti usko grlo za ovu generaciju cipova).
 
Nece to biti bas tolika razlika. Sada vec mozemo da procenimo koliko ce GP100 biti brzi od GP104 - rekao bih oko 25%, ukoliko su oba cipa na defaultu. Bitna razlika je sto je GP100 vec na 300W potrosnje, dok ce GP104 kako stoje stvari u najgorem slucaju biti na 200W, mozda i nesto malo manje. Uz OC na ~2.1GHz razlika pada na oko 10%, ne racunajuci situacije kada ogroman bandwidth moze doneti neku znatnu razliku (tesko da ce GDDR5X biti usko grlo za ovu generaciju cipova).

Pa ako izbace gaming GP100 tek 2017 bice u pitanju dodatan redizajn i optimizacija...
 
@Dusan K: sve zavisi od taktova GP100 Geforce karte. Ukoliko ima one kao u Tesla karti onda mozda 25-30%. U svakom slucaju GP100 karte ce imati 50% vise procesora i 2-2.5x veci bandwidth ali solidno manje taktove. Sve zavisi od toga kako ce toliki bandwidth uticati na performanse ali ja svakako ocekujem 30%+ jace performanse od GTX 1080.

zeljko: nekog veceg redizajna nece biti, jedino veci klokovi i sve jedinice osposobljene u odnosu na najavljenu Teslu...osim ako drasticno ne menjaju politiku.
 
Poslednja izmena:
Pa ako izbace gaming GP100 tek 2017 bice u pitanju dodatan redizajn i optimizacija...

Ne vidim zasto bi to radili... ulagali ogroman novac i vreme u optimizaciju cipa za karte koje u izvornom obliku mogu da prodaju za 3-5 puta vise novca. Ako bude traznje za Teslama i Quadro kartama (a bice), to ce biti samo bacanje para.
 
Nece to biti bas tolika razlika. Sada vec mozemo da procenimo koliko ce GP100 biti brzi od GP104 - rekao bih oko 25%, ukoliko su oba cipa na defaultu. Bitna razlika je sto je GP100 vec na 300W potrosnje, dok ce GP104 kako stoje stvari u najgorem slucaju biti na 200W, mozda i nesto malo manje. Uz OC na ~2.1GHz razlika pada na oko 10%, ne racunajuci situacije kada ogroman bandwidth moze doneti neku znatnu razliku (tesko da ce GDDR5X biti usko grlo za ovu generaciju cipova).

Pa i GTX 980 Ti je posebna klasa u odnosu na Fury X. Sa velikim Paskalom ce se ta razlika znacajnije popraviti.

Moras uzeti u obzir da ne znamo kako ce cip biti podesen, na sta ce se svi oni tranzistori utrositi, sta ce biti sa DP, da li ce se pojaviti full GP100 jer je Tesla predstavljen sa 3584 dok je potpun cip sa 3840.
Ne zaboravi i 15.2 milijarde tranzistora sto je i vise nego duplo u odnosu na GTX 1080. HBM2. Itd.. Ima tu mnogo nepoznatih. 25% je malo, veoma malo.

Izvini morao sam da citiram, samo da te podsetim ;)

Maxwell je od pocetka bio orijentisan (pre svega) za gejming, dok Kepler i Pascal nisu. Veliki Maxwell (GM200) je imao 10 puta manje FP64 jedinica od "velikog" Keplera, oko 15% vise tranzistora (900 miliona) i 10% vecu povrsinu. Ukoliko se GP104 ne razlikuje znatno od GP100 (a verovatno se ne razlikuje), za ocekivati je da nisu bas svi tranzistori "potroseni" na ono sto je bitno za gejming, pa ocekujem nesto manji skok - ako i prestigne 980Ti, verovatno nece biti za mnogo.

Naravno, mozda i mnogo gresim u procenama
U principu se slazem sa tvojom racunicom, uz ogradu da zbog ove konfiguracije cipa (koji je realno dizajniran za "mamutski" paralelizam) u pocetku nece biti moguce iskoristiti svu tu sirovu snagu za gejming (pre svega zbog drajvera, slicno kao sto je bilo sa prelaskom sa Fermija na Kepler). U kasnijem periodu vrlo je moguce da ce izvuci i tih 80%, mozda i svih 100%.

Opet, GP100 gejming karticu sigurno necemo videti jos makar 9-12 meseci (sem ako Polaris 10 ne iznenadi sve).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno