Šta je novo?

AMD Polaris

Pa da, I taj sektor je sve to radio, ali je makar radilo za razliku od PR-a :D
Otud i kazem taj sektor je dobro radio, ne moralno/korektno.
 
Eriče, batali raspravu sa trolovima, kad nisu u fokusu vrte priče i spinuju što dalje od teme.

Ko je šta pričao i u šta se kleo može lako da se prelista, godinama unazad ;)


Što se Polaris-a tiče, podsećam na ono što je na početku AMD rekao, ovo su čipovi niže i niže-srednje klase sa naglaskom na potrošnju (što automatski znači da su performanse u drugom planu IMHO) koji trebaju da pokriju segment koji su zauzimali Cape Verde i Bonaire (7770, R7 250X) Pitcarn (7870, R7 270X). Kao što i napisah ranije, ukoliko performanse Polaris 10 budu veće od R9 390 to će za mene biti veliko iznenađenje jer bi značilo gotovo duplo bolje performanse od prethodnika. Istinu za volju, cifre govore u tom pravcu ali sam jako skeptičan.

Ja čekam APU literaciju sa ovim grafikama...
 
Ja bi pre rekao da se pozicioniraju na nizi-srednji i srednji segment a nv na srednji i srednji-visi, nizi segment je izumro zbog integrisanih resenja, takodje visi i egzoticni segment ce obe kompanije da ostave kad proizvodni proces ne bude imao sta pametnije da "stampa"
Nazalost ono sto mi ne svidja je to da su se interno dogovorili da opet ne povedu rat cena, zato i ponuda u razlicitim segmentima od obe kompanije :(
 
Poslednja izmena:
Je l' može kod nas jedna vest da prođe bez teorija zavere? Bar iz IT-a, ako ništa drugo

To nije teorija zavere, vec poznata stvar vec su jednom platili kaznu pa racunaju imaju lufta.... a cene govore jasno, nazalost PC HW je postaje iz dana skuplji i skuplji od HDD-va do svega ostalog sto je samo rezervisano za komjuterase.... a dok mobilni/tableti koji su zadnji izdanak tehnologije cene padaju
 
Slazem se sa @zeljkom nizi segment je izumro, poklopila su ga integrisana rjesenja.
AMD se sa polarisom pozicionira u neki srednji segment, Nv sa Gp 104 u visi segment i tako su se dogovorili vi uzmite jedan segment mi cemo drugi da svi malo zaradimo, necemo se klati cjenama.
Tek tamo pred kraj ove godine ili pocetak naredne kad NV izbaci GP 106 i upetlja se u ovaj segment gdje ce AMD izbaciti polaris 10 i 11, tek tada ce AMD izbaciti chipove koji ce konkurisati Gp 104.

Poslje toga idu chipovi za enthusiaste tipa Gp 100 sa HBM2 , a od strane amd-a neki tako chip sa HBM2 kazu zvace se VEGA 10 mada ko zna kako ce ga do tada imenovat -preimenovat :d
 
Po onome sto je AMD izjavio do sada, rekao bih da Polaris 10 cilja performanse R9 390/390X mozda i malo iznad. Evo sta je rekao Roy Taylor:

Now I would like to address a different challenge for us – and that is what is called a Total Available Market. One of the issues we have is the minimum spec for the PCs which will run the Occulus and the HTC headset ant 90 fps and 2k resolution. Now to do that you need either a Radeon 290x or the GTX 970 both of which retail for $349. The challenge that we have is if you look at the total numbers of these GPUs that have been sold, according to JPR, that’s an install base of just 7.5 Million units. Now that’s an issue because it means you can only sell 7.5 Million of anything – because that’s the number that can run those headsets. I am very pleased to tell you that we have invented something called Polaris which we think will address this problem. – AMD’s Roy Taylor

Dakle, plan im je da omoguce minimum VR GPU (za sta se smatra GTX 970/290X) za sire narodne mase, verovatno za ispod 300$.

Druga stvar koja se vrti jeste povrsina Polarisa 10 od oko 232mm2.
232mm2 uopste nije malo za 14nm. Tu moze da se smesti otprilike kao u 465mm2 28nm chipu, znaci oko 6,5 m tranzistora. Hawai je oko 438mm2, ako kazemo da nesto odlazi na nove feature-e nesto se stedi na mem. kontroleru...grubo bih rekao barem Hawai performanse.
 
Pa ako NV bude sa 1080 20% brza od 980ti, onda je i cekivano da ce 16nm GPU sa ~390 performansama morat ici veoma brzo na 229$, dok ce NV sa top 1080 modelom moci da gura 500+ $ nazalost
 
Pa ako NV bude sa 1080 20% brza od 980ti, onda je i cekivano da ce 16nm GPU sa ~390 performansama morat ici veoma brzo na 229$, dok ce NV sa top 1080 modelom moci da gura 500+ $ nazalost

14nm ;) a ne vidim sto bi isao taj gpu na 229$? nece biti Nvidije u tom segmentu nazalost !
 
Pa NV ce imat 3x derivata, tako da ce jedan sporiji sigurno biti tu negde, kazem zavisi od performansi AMD ja se nadam da ce biti 10% brzi od 390-ke
 
Pa tog treceg derivata nema jos zvanicno to se nagadja iako bude doce naknadno, ali aj da podjemo od pretpostavke da ce stvarno biti 3 karte na Gp 104 cipu.
Izvjesno je da ce GTX 1080 biti brza od GTX 980TI 20%
Izvjesno je da ce GTX 1070 biti tu negdje sa 980 TI
Taj treci derivat GTX960Ti moze biti malo brzi od GTX 980, ali to je opet veci segment od R9 390.
Trebao bi Polaris 10 da bude bar 20% brzi od R9 390 pa da mu racune pomrsi taj treci derivat.

Taj treci derivat nece sigurno biti jeftin iako ga uopste bude ja mislim da nece ugroziti ni performansama ni cjenom polaris 10.

Gp 104 pokriva high end segment, polaris 10 mainstream to je politika dvije kompanije nece se sudarat ni performansama ni cjenom (ovo je moje vidjenje)
 
Ono sto je do sad procurilo jeste da je polaris 10 chip sa 2560sp i 256 bita uz to bilo je neki informacija da radi na 800mhz to je jako nizak takt i uz 256bit-a ne moze se tu ocekivati bog zna sta.
Ako se bude potvrdilo ono sto se sada pise za polaris 10 to ce biti karta sa performansama u najboljem slucaju kao R9 390 u tom slucaju i cjena ce biti max 300$, sa druge strane i najslabiji derivat GP 104 chipa bice i brzi i skuplji tako da ce svi zauzet neki svoj performace/price segment.

Sad ako ovi podaci sto su do sad procurili ne budu tacni pa se polaris 10 pojavi sa nekim jacim taktovima npr 1200+mhz onda je moguce da karta bude puno jaca od R9 390- to bi za nas kupce bilo dobro da se sudare sa performansam i cjenama, ali bojim se da je prvi scenario dosta izvjesni.
 
Treca Paskal karta ce sigurno biti brza od GTX 980 bar za 10%. Polaris ce popuniti sve ispod toga dok god ne izbace GP106.
 
Treca Paskal karta ce sigurno biti brza od GTX 980 bar za 10%. Polaris ce popuniti sve ispod toga dok god ne izbace GP106.

Tacno tacno Polaris ce popuniti sve sto ne popune derivati Gp 104 i tako ce biti tamo nekad do jeseni ili kraja godine dok Nv ne izbaci GP 106.
GP 106 ce biti prava konkurencija polarisu kako po performansama tako i cjenom. Sa druge strane vjerovatno ce tada AMD izbaciti chip da konkurise GP 104 do 400mm2.(polaris je kazu 232mm2 sto je poprilcno mali chip)
Tek 2017g izlaze teskasi sa HBm2.
 
dal se isplati cekati polaris, posto sam planirao da pazarim pocetkom juna (NITRO R9 380X), ako da koji bi ekvivalent bio u tom cenovnom segmenu?
 
Pravo da ti kažem nije mi toliko bitna potrosnja koliko cena/performanse tj da ne prelazi 300€ i ako će izaći u junu eto jedino me to interesuje, ako bude super


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni je bitna potrosnja, ali samo ukoliko je u okviru onoga sto PCI-E slot moze da isporuci. Ne vidim bitnu razliku izmedju 80W ili 150W kartice sa aspekta potrosnje. Kod kartica kao sto je 750ti uz nisku potrosnju idu jos neke pogodnosti, low profile, pogodne za niska HTPC kucista.
 
Poslednja izmena:

nemoj previse da se radujes, za ETH je vazna letencija ka memoriji i magistrala, zato pun potencijal ima 270-ka ili blizu, 280-ka radi na 65% a 290x ima siru magitralu, polaris ce biti 256bit-na karta tako da moze da bude sporija od 290-ke u ETH-u
to su bar reci tvorca ccminer-a koji kaze da GPU idluje dok ceka memoriju pre svega zbog letencije kod eth-a
 
Pa dobro imace 256 bita- ali valjda ce biti uparena sa nekom brzom memorijom. Uostalom i R9 380 je 256 bitna karta pa odlicno kopa, sa druge strane R9 280X je 384 bita pa cak i sporije nesto kopa.
Znam da je bitna memorija ali isto tako ne mora znaciti da ako je karta 256 bitna da ce bit losa, uostalom znacemo vise kad se pojave ;)
Kontam oko 30MH/s da ce izvlaciti najjaci polaris uz neku cjenu do 300$ pri tome potrosnja bi trebala da bude znatno smanjena zbog nizeg proizvodnog procesa.
 
Iskreno se nadam da će AMD razmišljati dalje od "pogledajte, naše karte i dalje dobro rudare" filozofije i zamene nečega nečim što je tu negde a nije bolje od drugih stvari u ponudi. Mislim, valjda im nije cilj da ponude za 20-30% jeftinije nešto što već imamo godinama. No...

Iskreno, očekivao sam nekakve najave nakon onakve bombe od Pascala, ali ovo je prosto suviše tanko.
 
Iskreno se nadam da ce AMD napraviti dobre karte na svim poljima da budu zadovoljni Gameri i rudari kao sto je i do sada bilo.

Kako mislis ponude nesto sto vec imamo pa nove karte pored toga sto donose napredak nizeg nm procesa donjece neke novosti prije svega HDM 2.0 tako da ne moze nikako biti isto.
Da izbace R9 390 sa HDMI 2.0 potrosnjom 120w 30% nizom cjenom pa ja bi je prvi uzeo. Nije bitno kakve ce polaris imati performanse zna se da to nije high end cip, bitno je da donosi prednosti nizeg nm procesa da donosi nove tehnologije jos ako bude po najavljenom da ce ici ispod 300$ bice odlicno.

Ko hoce da baca pare da uzme najace ima tu kandidata tipa Radeon duo, GTX titan i slicni.
 
Nazad
Vrh Dno