Šta je novo?

AMD Polaris

Neće to ništa doći pre jeseni, tj. back to school perioda (moje mišljenje).
 
Pa cudno bi bilo da u pocetku VR ere i 4K rezolucije, oni ne izbace nesto sto ce moci to da ganja kako treba.
 
Polaris su karte sredenjeg segmenta, cenovna zamena za 280(X)/380(X), po performansama u rangu 390(X). Zato ide standardna GDDR5 memorija, jer može da upadne u planiranu cenu. Doduše, ne znam zašto i dalje guraju tih 8GB, kad je 4GB sasvim dovoljno i za 1440p, pa čak i u 4K ne vidimo da je količina memorije usko grlo.

Što se tiče brzih memorija, HBM ostaje rezervisan za high-end karte (>500€), pre svega zbog cene. Polaris čip je projektovan da radi sa oba tipa, ali ove godine nećemo videti HBM u srednjem-višem segmentu. Što se tiče GDDR5X, Micron tek sada šalje malo veće količine vendorima, a masovna proizvodnja kreće tek na leto, što znači da karte sa tom memorijom nećemo videti pre jeseni sigurno. Jedino da se ponovi situacija od prošle godine, kada Fury nije mogao da se kupi ni za lek, a ne verujem da će bilo ko ići tim putem
 
Ma ovo ce biti test 14nm procesa, stavice Gddr5 sa njom su uhodani chipovi ce izgleda biti mali neki srednji nizi segment samo da se vidi u kakvom je stanju 14nm proces posle ovoga dolaze pravi chipovi prave karte, a to ce se desiti negdje 2017g.

Nista mi u ovoj godini necemo vidjeti da valja ni od jedni ni od drugi izbacice neke karte kao sto je HD 4770 samo da se isproba nizi nm proces a 2017g tek ce donjeti ono sto mi cekamo.
 
Dakle, definitivno ništa od HBM-a, a karta sporija od Fury-ja...

Sto samo po sebi i ne mora da bude problem, ako cena i potrosnja budu OK ;) Vrlo rado cu zameniti svoju low profile GTX 750Ti necim sto ima duplo bolje performanse u istom formatu ;)

Jednostavno, sve je stvar perspektive. Maltene najuspesnija generacija koju je ATI/AMD predstavio je bila 4800 serija, koja je bila uspesna jer je donela odlican mix cene, performansi i potrosnje.
 
Sto samo po sebi i ne mora da bude problem, ako cena i potrosnja budu OK ;) Vrlo rado cu zameniti svoju low profile GTX 750Ti necim sto ima duplo bolje performanse u istom formatu ;)

Jednostavno, sve je stvar perspektive. Maltene najuspesnija generacija koju je ATI/AMD predstavio je bila 4800 serija, koja je bila uspesna jer je donela odlican mix cene, performansi i potrosnje.

Pa OK, ali ti si niša sa takvom potrebom, koja je vrlo specifična. Valjda je jasno da 80-90% potencijalnih kupaca novih high end karti čine oni sa high end kartama prethodne generacije. Sve ostalo je ili mass market na kome se slabo zarađuje ili niša koja se nedovoljno traži. Nedovoljno, u odnosu na ono što je AMD-u potrebno. AMD valjda želi da vrati udeo na tržištu, a ne da se bori za neke male delove tržišta. Čemu onda tolika ulaganja...Nvidiju bih razumeo (ne i odobrio), što se njih tiče, trenutno stanje može da traje doveka...
 
Ja mozda jesam nisa (sa LP zahtevom), ali karta performansi 280/290 u oko (ili ispod) 100w svakako nece biti los proizvod, i uz dobru cenu ce se dobro prodavati. Opet, sa manje od 20% trzisnog udela i hronicnim manjkom kapitala malo sta zavisi od njih, odnosno bukvalno sve se pita NV.
 
obzirom kako se AMD karte prodaju zadnja 2 mjeseca mislim da je otisao trzisni udio na 30%... mada sad je to nebitno bitno je kakav ce proizvod izbaciti i koliko ce se cekati na High end chipove.
 
obzirom kako se AMD karte prodaju zadnja 2 mjeseca mislim da je otisao trzisni udio na 30%... mada sad je to nebitno bitno je kakav ce proizvod izbaciti i koliko ce se cekati na High end chipove.

Jeste, sada se svi bave majningom :) Za drugi deo se slazem, naravno.
 
Ma ovo ce biti test 14nm procesa, stavice Gddr5 sa njom su uhodani chipovi ce izgleda biti mali neki srednji nizi segment samo da se vidi u kakvom je stanju 14nm proces posle ovoga dolaze pravi chipovi prave karte, a to ce se desiti negdje 2017g.

Nista mi u ovoj godini necemo vidjeti da valja ni od jedni ni od drugi izbacice neke karte kao sto je HD 4770 samo da se isproba nizi nm proces a 2017g tek ce donjeti ono sto mi cekamo.

Vrlo,vrlo realan scenario.
Koliko ja vidim trenutnu situacion', ,) i NV i AMD ce izbaciti prve kartice nove generacije, sa vrlo slicnim perfomansama sa 980Ti i FuryX, ali ce sigurno furati pricu, da ce kartice imati DX12 full features, 8GB vrama i bice optimizovana potrosnja kartica i to je okey....Dobices karticu, sa pefomansama 970, 980 i 980Ti, sa vise memorije i mogucnost koriscenja DX12, manjom potrosnjom i nesto malo manjom cenom( u odnosu na perfomanse), u odnosu na prethodnu generaciju karti.
 
U poređenju sa starim čipovima, novi imaju ili manji površinu sa istim brojem tranzistora, ili istu površinu sa većim brojem tranzistora. I ako se gleda sa te strane, trebalo bi da dobijemo znatno bolje performanse po istoj ceni. Međutim, najveći problem je trenutna cena 14/16nm FinFET vafera, koja je znatno veća od postojećih, uhodanih 28nm. I pri tom neće značajno opasti bar narednih godinu dana.
 
Nema šta 14nm da se testira, nije taj proces sad doživeo premijeru. Šta će ponuditi samo zavisi od njih samih.
Nije ni cena problem jer već se iživljavaju sa istom, a i manji čip u skupljem radi isto kao veći u jeftinijem procesu pa dođu na isto.
I gde im je sad HBM2 memorija? Opet su dizali prašinu i ostavili kajmak konkurenciji...

p.s. tržišni udeo im je pao na tih ~20% dok je bila mnogo veća pomama za karticama za kopanje što znači da se oni za regularnu upotrebu više ne kupuju.
 
Nije bas tako trzisni udio im ja pao najvise prosle godine medjutim od ove godine prodaju karte kao ludi po ovim velikim lancima prodaje odvoze se karte kamionima :D ali bukvalno Nvidia karti da proberes, ali AMD em sto ih nema i sto se ceka em poskupile drasticno usljed velike potraznje.
 
Nema šta 14nm da se testira, nije taj proces sad doživeo premijeru. Šta će ponuditi samo zavisi od njih samih.
Nije ni cena problem jer već se iživljavaju sa istom, a i manji čip u skupljem radi isto kao veći u jeftinijem procesu pa dođu na isto.
I gde im je sad HBM2 memorija? Opet su dizali prašinu i ostavili kajmak konkurenciji...
Ja predlažem da mi napravimo novi čip u 14/16nm koji će biti u rangu 980Ti, imati TDP od 100W, 8GB HBM2 memorije i cenu od 150€. Za godinu dana će sigurno i AMD i nVidia bankrotirati
 
AMD ce bankrotirati kako god :)
 
AMD je odavno mrtav, kad nestaneš kupcima sa radara to je ništa drugo nego propala firma.
 
Poslednja izmena od urednika:
To se nece desiti jer onda Intel i Nvidia mogu da se oproste od dela svojih firmi jer ce da ih pocepa drzava kako ne bi bilo monopola..

Zašto bi ih država pocepala? To se dešava kada kompanija zloupotrebi monopol i to se ustanovi sudski (u procesu koji traje 7+ godina), a ne kada monopol prosto postoji.


BTW oko gornjih tvrdnji:

Worldwide graphics card shipments dropped around 20% on year to less than 30 million units in 2015. Declines for AMD-based graphics cards were worse than those of Nvidia-based ones, according to sources from the upstream supply chain.

Inače, januar i februar su meseci kada se (tradicionalno i nimalo iznenađujuće) grafike prodaju katastrofalno, jer se sve pokupovalo krajem prethodne godine i ne daje se kinta...
 
Zašto bi ih država pocepala? To se dešava kada kompanija zloupotrebi monopol i to se ustanovi sudski (u procesu koji traje 7+ godina), a ne kada monopol prosto postoji.


BTW oko gornjih tvrdnji:

Worldwide graphics card shipments dropped around 20% on year to less than 30 million units in 2015. Declines for AMD-based graphics cards were worse than those of Nvidia-based ones, according to sources from the upstream supply chain.

Inače, januar i februar su meseci kada se (tradicionalno i nimalo iznenađujuće) grafike prodaju katastrofalno, jer se sve pokupovalo krajem prethodne godine i ne daje se kinta...

Nisam strucnjak za americko anti-trust pravo ali sam citao negde da po njihovim zakonima ne moze postojati samo jedna firma na nekom trzistu zbog monopolizacije i fer cena, te su se uglavnom te firme cepale na vise manjih firmi kako bi postojala kakva takva konkurencija.

https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_antitrust_law#Monopolization
 
To se nece desiti jer onda Intel i Nvidia mogu da se oproste od dela svojih firmi jer ce da ih pocepa drzava kako ne bi bilo monopola..

Nismo vise u kasnim 90-tim ;)

Worldwide graphics card shipments dropped around 20% on year to less than 30 million units in 2015. Declines for AMD-based graphics cards were worse than those of Nvidia-based ones, according to sources from the upstream supply chain.

Zahtevne multiplatoform igre su uglavnom bezvezno presipanje iz supljeg uprazno po n-ti put. Zato se igraju nezahtevne koje su isto presipanje iz supljeg u prazno ali ne traze investiciju ni u hardver ni u kupovinu igre. Svi mi imamo ograniceno vreme za igranje a u poslednje vreme se sve vise igramo na mobilnim i tabletima, iako neki nece da priznaju. To trziste nije postojalo pre pet godina a danas je ogromno i moze se tu traziti razlog za pad prodaje gejming hardvera kao i nikad manje igraca u online igrama sto kada se podeli sa brojem tih igara dodjemo do situacije da retko koja na PC platformi stoji dobro.
 
Poslednja izmena:
Pa verovatno zato sto trenutno nema takvih slucajeva, jer su se okoncali jos u 90-im ;)
 
Ne, nego zato sto se klima promenila i polako ulazimo u doba gde nas korporacije poseduju kao u distopijskim filmovima. Posto poseduju nas samim tim poseduju i drzave. Nijedna drzava vise nema snage da rasparca bilo kojeg giganta, to je proslo vreme. Da mogu, nesto bi bilo uradjeno po pitanju privatnosti i ne bi Google imao detaljan profil licnosti svakog od nas. Jedine parnice u IT svetu ce biti tipa Apple vs Samsung, gde se korporacije kriju iza nacionalnih interesa da bi ostvarili svoje. Kao sto Cisco pokusava da udari na Huawei koristeci USAvsChina taktiku.
 
Ne verujem u to...uostalom vreme ce pokazati ko je u pravu, ovako se mozemo do prekosutra rapravljati..
 
Tamo se spominje klok od 800Mhz sto sugerise na neki engineering sample...ne bi me cudilo da su upravo taj koristili na onoj prezentaciji gde je izmerena onako mala potrosnja..
 
Sto se AMD bankrota tice ali ozbiljno, ako im vec toliko dugo treba da propadnu iako beleze minus vec godinama unazad nesto mi govori da su sanse za oporavak nikakve. Da je do nase forumske logike propali bi oni odavno, e to isto vazi za nade da ce preziveti jer su se malo popravili u poslednje vreme. U jednom momentu neko ce da presece i kaze bankrot, nazavisno od njihovog blagog uspona.
 
Verovatno da mogu da se prijave za Chapter 11 bankruptcy i da ujedno iznadju novi plan reorganizacije..kao sto rekoh nezahvalno je pricati o svemu tome jer niko ne poseduje nikakve informacije o njihovim planovima i sl. Inace koliko se secam AMD je dobio jednu infuziju kesa od arapskih partnera ranije jos..
 
U nas na forumu cim AMD najavi nove produkte krece prica " to ne valja" ili "propadaju" sve strucnjaci unaprjed znaju, a nista da pogode :d
 
Imamo temu o propasti AMD-a. Mada, sudeći po trendu na berzi u poslednja 2 meseca, investitori misle drugačije :d

Investitori ne misle oni se kockaju, berza je kladionica ;)
AMD je mrtav ali može da vaskrsne i to je prilika da se dobro zaradi.

Pa verovatno zato sto trenutno nema takvih slucajeva, jer su se okoncali jos u 90-im ;)

Kako da ne, eto ti primera radi kako sistem funkcioniše prošle godine nVidia i njen lažni marketing je prošao bez posledica. @G@W je dobro rekao, postali smo robovi i ovi veliki rade šta hoće.

Nego na osnovu čega AMD i dalje postoji kad su konstantno u minusu?!?

I na kraju od ovog Polarisa neće biti ništa, od novog čuda potao je test proizvodnog procesa...
 
Baš nešto razmišljam, na konto najave da će Intel napustiti tick-tock šemu i preći na "dugotrajnije iskorišćavanje novih arhitektura..."


eHUQwwVJ_gHH.878x0.Z-Z96KYq.jpg



...možda i nije čudno onda da se i proizvođači grafičkih čipova slično ponašaju i preuzmu sličan ciklus? Dakle, najpre sam prelazak na niže-nm proces, pa onda arhitektura, pa onda optimizacija...
 
Nazad
Vrh Dno