Šta je novo?

AMD Polaris

goldi

Slavan
Učlanjen(a)
21.12.2010
Poruke
8,350
Poena
455
Pocelo takmicenje :d
AMD se takmici sam sa sobom
AMD-Radeon-Pro-Duo-3DMark-Strike.png

1499$ :banana:

2016-03-15-00_18_56-AMD-Capsaicin-GDC-2016-event-live-updates-_-VideoCardz.com_.jpg
Roadmap kaze Polaris bez HBM2 tj ostaje se na DDR5 i HBM
Kako izgleda po ovome Tek ce Polaris Krajem godine ili pocetkom iduce.
 
Poslednja izmena:
Aj' što su rekli da Polaris karte stižu na leto, nego se i na slajdu vidi da je tačno na sredini 2016 :)

Na sredini ali uz jedno odgadjanje ja to vidim tek na jesen, pa onda dok budu dostupne kraj godine, ne nadam se ranije, i to ce biti neki polaris iz srednje klase a zamjenik Fiji XT-a tamo nekad 2017g.
 
Polaris, the company’s impressively power efficient next generation 14nm FinFET graphics architecture was naturally front and center. With a demo showing Polaris 10, an enthusiast class GPU, running Hitman Absolution at 60 FPS, 2560×1440 in DX12. This is the second of two Polaris GPUs that AMD will be bringing to the market this summer. The first being Polaris 11, a very small, very power efficient GPU that was demoed at CES 2016.
http://wccftech.com/amd-polaris-sweet-performance-per-dollar/

Imajući u vidu njihove testove, stvarno mislim da će jača karta po performansama biti u rangu Havaja, ali svakako efikasnija i sa nekom izmenom arhitekture koja može doneti boost u DX12. Posebno zato što su skoro pričali kako hoće da spuste VR karte u segment <250€. Ova slabija je low-power i konačno zamena za Pitcairn koji je odlsužio svoje. S obzirom na to da su je poredili sa GTX 950, ne verujem da će biti preko 150€

DirectX 12.png

With Polaris confirmed to use GDDR5, Vega is notable for being the first AMD architecture to use HBM2, and the first parts in general to use HBM tech since Fiji. I’m presuming these are higher-end GPUs to complement the Polaris GPUs (the smaller of which we know to be a low-power laptop design), which is where HBM would be more cost-effective, at least at current prices.

http://www.anandtech.com/show/10145/amd-unveils-gpu-architecture-roadmap-after-polaris-comes-vega

Ovo mi izgleda isto kao Tonga -> Fiji plan, tj. Vega nije ništa novo, samo duplo više svega od Polarisa i HBM2 :D
 
Pa prva karta koja izadje bice test poligon da se vidi kako ce proci sve sto se tice nizeg nm procesa, naravno nece odma poletiti sa full chipom HBM2 i to sve strpat u 14nm ice oni polako neki cip po performansama malo iznad FijiXt samo da bude brzi, a kad prozvodni proces "legne kako treba" ide onda Full chip sa HBM2.
Cjenim da je @umart jako blizu prva karta bi najranije mogla za vrjeme pocetka skolske godine to je po meni idealan scenario, ali ako sta iskrsne moze i da se odulji do nove godine. Full chip u 14nm procesu nece to prije 2017 i to Q2 nista prije.

Ovo sto smo citali po wccftech i videocardz i sll sajtovi to su sve suplje oni blage veze nemaju kao ni mi samo nagadjaju.. realnost je nista prije jeseni a do tada nam ostaje tonga/hawaii Fiji izgleda nema niko na forumu.
 
Ovo mi izgleda isto kao Tonga -> Fiji plan, tj. Vega nije ništa novo, samo duplo više svega od Polarisa i HBM2 :D

Mozda, a mozda vidimo i nesto slicno onome sto je NV uradila sa 1st/2nd gen Maxwell cipovima (odnosno da ce Vega doneti neke dodatne tehnologije posebno namenjene kartama iz viseg trzisnog segmenta, pored vec ociglednog HBM2).
 
Ove najave i slajdovi me najviše podsećaju na vreme HD4000 serije.

Čim se pominje mala potrošnja i skalabilnost jasno je da od performance / high end kartice nema ništa ove godine.
Mislim da ćemo prvo videti niži i niži-srednji segment odnosno naslednike Cape Verde / Bonaire grafičkih procesora. U najboljem slučaju naslednika Pitcarn-a.

Takođe me u celoj FinFET priči interesuje temperaturna discipacija u odnosu na potrošnju.
 
Koja je uopce svrha te kartice osim da prikazuju grafikone da imaju najbrzu karticu,a drze 3% trzista sa serijom r200 i r300,dok nVidia drzi 80% sa GTX 9(7)80(Ti). Tko je uopce normalan da izbulji 1500€ prije poreza na graficku da igra igre?! 20 ljudi kojima je to nebitno i trose 10.000€ tjedno na partije i kurave.
 
Radeon Pro Duo i nije namenjena igračima, već pre svega developerima. Doduše, niko nikome ne brani da je kupi, pa makar samo igrao tetris

Polaris 10 i 11 su čipovi male i srednje veličine, namenjeni za niži i srednji segment. Veći čip, kao štu su rekli, bi trebalo da bude u rangu Havaja, samo sa duplo manjom potrošnjom
 
Novosti o Polarisu izgleda imaju kartu i igraju se Hitmana na njoj :D
http://videocardz.com/58621/amd-polaris-10-engineering-sample-pictured

Ovo je prvi put da se pojavi neka slika ako nista tvrde da imaju kartu funkcionalnu sto je za uspjeh
AMD_Polaris_10_Back-900x879.jpg

A evo i celevca :)
AMD_Polaris_10_CoolerMaster.jpg



Sve smo blize pojavi 14nm AMD kartica sto me jako veseli po svemu sudeci idu prvo ovi slabiji chipovi Polaris 10 i 11 a kasnije taj Vega Full High end chip.
kad se sve uzme u obzir i logicno je da se ne ide odma sa "teskasem" u nizi nm proces prvo slabiji chipovi pa kad sve legne kako treba dolci ce High end segment.
 
AMD u teoriji ima jednu kartu u rukavu koju NV u ovom trenutku nema (odnosno male su sanse da ce se upustiti u to) - HBM (1st Gen) za Polaris mid segment cip, tj Polaris 10. 4GB je savim dovoljno za tu klasu, imaju iskustvo da to i urade, samo je pitanje da li se isplati sa cenom.

Samo glasno razmisljam naravno, nemam pojma koliko je to uopste realno.
 
Neće HBM ići u srednji segment još neko vreme. Iako je polaris projektovan da ide i sa DDR i sa HBM memorijom, nema šanse da dobijemo kartu za <300€ sa HBM-om. To je praktično i potvrđeno od AMD-a.
 
Ne bi bilo loše da izbace neku kartu performansi r9 290, od 150-160W, za ispod 200e i da se klokuje bar još 20-25% :sceptic::d
 
Spuste Fiji XT u nizi nm proces i eto ga vrhunska karta do 160w potrosnja naravno uz nize taktove i 14nm proces potpuno moguce. Nizi taktovi kasnije bi omugucili dobar OC potencijal nabace mu neke prednosti kao HDMi 2.0 i eto ga nova karta novi proces a u stvari manje vise sve isto :)
Sa polarisom 10 i 11 prodace nam opet maglu :d
Dobicemo karte isti performansi kao sada Fury-x i R9 390x samo niza potrosnja i neke prednosti kao pomenuti HDMI mozda jos nesto smisle da nam izvuku pare za upgrade.
 
ja ako budem kupovao novu kartu preko 200e 'ocu da gura 4k i da ima hbm.sve dok to ne bude ostvarivo ne pada mi na pamet i jednima i drugima da dajem pare na nove karte,kupovacu polovno.
 
E za 200e ni ja ni ti to necemo dobiti :) bar ne jos tamo nekad 2018 mozda a ove i naredne godine sigurno ne.
 
pa rekoh,ako hoce da mi uzmu vise od 200e. :)
 
Naravno da znam pratim i vidim sta nam AMD sprema za 2016 i 2017g.
 
Dakle, definitivno ništa od HBM-a, a karta sporija od Fury-ja...
 
Dobro,
kolko sam vido', bice i jedna kartica iznad, znaci ovo nije fullchip, onda bi znaci trebala biti nesto brza od Furise.
Ali, meni tu nista nije jasno, :lupko:,
ako pogledamo one nezvanicne podatke o specifikacijama Pascal kartica, gde ce nalsednik 980Ti karte, sigurno biti brzi za nekih, minimalno 30-40%, a full Pascal chip ce biti jos i vise od Titanceta ( jer su po specifikacijama 980Ti i TitanX vrlo blizu) i kad dodamo koliko je samo 980Ti trenutno jaca od FuryX karte, onda to, ovako na prvu loptu i ne deluje nesto obecavajuce, sto se tice te neke konkurencije izmedju NV i AMD..
Ajd, to su tek prve nezvanicne informacije, mozda ce da bidne i da se prvi macici baca...u vodu, ce' vidimo, ali, s obzirom da NV planira najjace chipove da izbaci tek mozda sledece godine, ne bi me cudilo i da bude ovaj scenario...
 
Poslednja izmena:
Dobro,
kolko sam vido', bice i jedna kartica iznad, znaci ovo nije fullchip, onda bi znaci trebala biti nesto brza od Furise.
Ali, meni tu nista nije jasno, :lupko:,
ako pogledamo one nezvanicne podatke o specifikacijama Pascal kartica, gde ce nalsednik 980Ti karte, sigurno biti brzi za nekih, minimalno 30-40%, a full Pascal chip ce biti jos i vise od Titanceta ( jer su po specifikacijama 980Ti i TitanX vrlo blizu) i kad dodamo koliko je samo 980Ti trenutno jaca od FuryX karte, onda to, ovako na prvu loptu i ne deluje nesto obecavajuce, sto se tice te neke konkurencije izmedju NV i AMD..
Ajd, to su tek prve nezvanicne informacije, mozda ce da bidne i da se prvi macici baca...u vodu, ce' vidimo, ali, s obzirom da NV planira najjace chipove da izbaci tek mozda sledece godine, ne bi me cudilo i da bude ovaj scenario...


Nisam siguran da to ima poente. AMD je prikazao demo Polarisa oko koga smo se nedavno gložili, gde je ispalo da tera Star Wars Battlefront u 1080p u 60 fps na nekom modelu koji je navodno neka srednja klasa, sve to uz mnogo bolji performance per watt. Dakle, sve te informacije treba ostaviti po strani jer su uglavnom nagađanja.

Meni je samo jedno sigurno - da će nova generacija doneti solidna razočarenja, nakon što smo se svi nadali suludim brzinama, DX12 bonanci i novim memorijskim tehnologijama. Na kraju će ispasti samo neka iteracija postojećeg, barem ja imam takav utisak. Kao Broadwell za Haswell.
 
He, he,
sva sreca pa imam dobro pamcenje, ;), pa se secam neke prezentacije od AMD za FuryX, pa ono, tera Far Cry 4 na 4K na nekih 50-60fps., i slicne propagadne spotove i reklame, :alo:, pa na kraju, tresla se gora itd....
I jeste, i meni deluje da ce perfomanse biti date na kasicicu, ajd. ce vidimo, kad bese ono treba da dodje prvi Pascal, u maju ?
 
Nazad
Vrh Dno