Šta je novo?

MS Industrial Black Widow

Izgleda da u najnovijoj turi (reviziji, sta god) ona kucista sa Pro oznakom u imenu imaju citac.
 
Nemanja123, nigde nisam naveo da si ti niti bilo ko "kriv" za ono što sam ja uradio, niti mislim da sam ja nešto loše uradio. Kao što napisah, unutrašnji izgled mi je potpuno nebitan.
Temperature koje sada imam imao sam i sa prethodnim običnim kineskim kućištem koje je imalo 1 vent napred a 1 pozadi, oba na oko 600 RPM. Glasnoća takođe nije značajno niža.
A što se temperatura HDD tiče ovo je jedno stanovište:
hdd temp.PNG
Osim toga u Sentinel-u osnovna postavka je ovo:
hdd temp sentinel.jpg
Generalno, što su temperature elektronskih delova KONTINUIRANO višlje to će radni vek biti kraći. Istina, i to može biti poprilično dugo. Zbog toga je preporučena temperatura u data centrima od 20 do 25C.


Osnovna prednost ovog kućišta, u odnosu na cenu, jesu dva dostupna filtera u ramu koja se lako vade i vraćaju na mesto. MS Titan Pro ih takođe ima i više mi se sviđa ali ga nema u ponudi. Solidno rešenje za manje novca je LC Power 984B Dragonslayer ali ono nema PSU filter u ramu pa ga je gnjavaža vratiti nazad, kao i DeepCool KENDOMEN.

______________________________________________________________________________________
Bušenjem i to lošim, shroud gubi svoju funkciju. Bolje da je onda izbačen iz kućišta. A ove rupe nikako ne povećavaju protok. Trebalo je da izmeriš pre bušenja, pa probaš bez shrouda, pa tek kad vidiš tu razliku i uračunaš poveći koeficijent onda odlučiš da li bušiti ili ne. Mada bih i tada (ako ima neke razlike) odneo nekome da to izbuši kako treba.

Baš čudno da su prve serije imale čitač kartica a da ova nema.
Jel može još neko ovo da potvrdi?

Ja sam pisao za temperature (mislim jedini koji nema ovo kućište), ali ne vidim kako bih ja bio kriv za to što je čovek izbušio :smash:
Što se tiče margine isto važi za sve komponente pa ne vidim da ljudi beže od rešenja da ipak budu znatno niže. A ako kućište pre 10 godina može da drži te diskove prilično hladnijim ne vidim zašto bi trebalo da se prećutkuje danas to ovom ili bilo kom drugom.
 
Ispade sad da su temperature kritikovali samo oni što nemaju kućište. Ja ga koristim oko godinu ipo dana i u početku sam isto tako razmišljao da izrešetam svoj shroud jer su mi se 2 HDD-a pekla dole kada je u sobi toplije, redovno na 45 C a umelo je i više, sentinel već žutom bojom prijavljuje. Na kraju sam ipak samo odvojio jedan HDD gore na 5.25 mesto a dole stavio HDD i SSD, i stavio jači vent od originalnog... I sada su konačno svi u 30+ C.

Druga zamerka je bila što hoće i da rezonira kada su oba HDD-a dole u kavezu. Jesu u pitanju Toshiba i Hitachi, oba bučnija od proseka, ali svejedno kavez im je baš promašaj.

Ne znam da li su tu nešto menjali i poboljšavali jer je moja ona prva verzija koja dole ima golu mrežicu, bez okvira, samo zaglavljenu. A čitač kartica nije presudan ali ga često koristim i lep je detalj imati ga, uprošćava neke stvari.
 
^^ Ekstra, čini mi se po slici da je i sitniji i verovatno bolje filtrira. Na mom je krupnija žičana mrežica.

Kakvo vam je inače stanje u kućištu kada ga otvorite posle nekog vremena? Ja sam svoje otvorio prošle nedelje nakon više od pola godine i nije loše ali nije baš ni posebno čisto, imalo je da se očisti prašine unutra.
 
Poslednja izmena:
Prasina (sitna) jedino po poklopcu od napajanja, ostalo sasvim korektno.
 
Sada ništa ne mogu da kažem, sklopljeno pre nedelju dana. Ne očekujem da ne bude prašine ali sam siguran da će je biti manje u odnosu na prethodno kućište.

Manja zamerka se odnosi i na montažu prednjih ventova od 14 cm, mora se skinuti ceo prednji panel za koji su pričvršćeni power, usb, audio.
 
Upravo sam ovo hteo da pitam...

Kakvo je stanje ventilator napajanja, CPU-a i grafičke ako su svi filteri na mestu?

Da li neko ko ima ovo kućište duže vremena to može da prokomentariše ili bar postavi slike?
 
Kod mene je prvi model. Onaj gdje se filteri teže skidaju... Pa dok ne otvoriš kućište prašine nema :)
Ja svoje otvorim svakih 6 mjeseci i ima prašine, ali toliko da ne bi pravilo funkcionalni problem ni nakon 24 mjeseca.
 
Upravo sam ovo hteo da pitam...

Kakvo je stanje ventilator napajanja, CPU-a i grafičke ako su svi filteri na mestu?

Da li neko ko ima ovo kućište duže vremena to može da prokomentariše ili bar postavi slike?
Slikacu ja ovih dana, nisam ga otvarao prilicno dugo, mada skidam cesto prasinu i usisavam filtere sa spoljne strane.

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Svako kućište, ma kakve filtere da ima će imati prašinu unutra. Samo će ono sa filterima imati mnogo manje od onog bez njih. Tako da ose kućište opet mora čistiti par puta godišnj (ako su u sobi ljubimci, pušačka prostorija... onda i više puta).
 
Zavisi i gde stoji, ako je na podu vise ce se prasiti od onog stolu.
 
Bitno je i da li je na podu beton, parket ili tepih, da li se prostorija provetrava redovno, da li je grad ili selo...

Mene zanima konkretno iskustvo nekoga ko ovo kućište koristi već dugo.

Takodje i kakva je zvučna izolacija i koliko je realno uvećana temperatura. Ili bar link ka poruci, ako je o tome već bilo reči ovde (pretpostavljam da jeste).
 
Poslednja izmena:
Slikao bih ti da ga pre par dana nisam očistio i izduvao kompletno.

Za ovih godinu ipo dana sam ga par puta čistio, nakupi se prašine pre svega po vodoravnim površinama kao što je ovaj lim preko napajanja, i na perajima ventilatora se isto polepi. Ali je svakako manje nego kada sam imao kućište bez filtera. Recimo hladnjak od CPU-a i grafičke imaju nešto prašine ali nisu nikad bili zagušeni kako je to na starom kućištu bez filtera umelo da bude pa sam ih usisavao svaki mesec da bi hladili normalno. Sada to ne moram da radim. A stoji na podu, na etisonu, od čega teško da može gore.

Tako da filteri rade posao ali nije da su svemogući. Gledao sam npr. neke opise po netu gde pominju da kad posle par meseci otvore Fractal Design unutra skoro da nema vidljive prašine... Ne znam da li je tako stvarno, ali ovde nemoj da očekuješ da bude čisto kao u apoteci.
 
Zavisi i od kvaliteta filtera.
Ja gledam koje kućišta da uzmem već duže vreme i odlučio sam da mora da ima filtere (ako ništa drugo onda zbog kućnih ljubimaca i njihovih dlaka). Iako nije idealno u smislu da zaustavlja svu prašinu, ipak mnogo zaustavlja i produžuje vreme između čišćenja višestruko puta. Isto bih savetovao svakom ko nema vođena hlađenja (pa ona duvaju napolje) i/ili jure OC performanse jer i sami filteri guše protok vazduha koji je u ovom slučaju bitan.
 
Pa brate, nađi neko drugo kućište koje ti odgovara, ako ti Black Widow ne radi posao. Najlakše rešenje.
 
Pa ko šta piše na ovoj temi, to si ti koji ga ni nemaš i izmišljaš mane ovom kućištu, koje mi koji ga imamo ne primećujemo. Po onome šta pišeš da ti treba, tebi bi najbolje odgovarao Cooler Master Silencio 652, možeš hardova da natrpaš kolko hoćeš, nema PSU cover, ima fan na bočnoj stranici, ima filtere. Sve ono što ti tražiš.
 
Kao što na temi piše čovek je pitao koliko prašine ima u kućištu sa filterima i ja sam na to odgovorio.
Na to ti ulećeš da kućište nije za mene?! Iz kog razloga, ja ne znam.

Što se tiče mana, ne moram da ga imam da bi ih video. Uostalom kao i za sve ostale stvari, ne samo za tehniku.
A ako sam ih ja "izmislio", evo ti i poruke drugih korisnika koji ga takođe imaju i isto su rekli. Oni ih nisu samo "izmislili" nego i iskusili ;)

Uopšte mi nije jasno šta tebi smeta, što sam rekao mane kućištu koje poseduješ ili šta?!
Da je dobro kućište - jeste, da ima odličan odnos cena/kvalite - ima. Da je idealno - nije. Da ima filtere (koje preporučujem) - ima.
I posle svega je problem što sam rekao mane...
 
Ja sam ti lepo za pola sata iskopao kućište koje zadovoljava sve tvoje prohteve. Nema potrebe da ubeđuješ nadalje vlasnike ovog kućišta da će im se pregrejati hardovi i slične tvrdnje koje si izneo. Pa onaj dečko zbog takvih gluposti uništi kućište čim ga je kupio.
 
To kućište nema ono što mi odgovara, ako već o tome pričaš, ali to i nije tema.

Ne ubeđujem, niti sam ubeđivao nikoga.
Koje sam to netačne tvrdnje izneo? Koje sam to "gluposti" rekao?
Rekao sam da se greju diskovi više od ostalih kućišta gde su neka starija i više godina, što je tačno. Rekao sam da ja planiram više diskova, da i sada imam više i da bi tu situacija bila gora (a 100% bi bila, reče i čovek koji je testirao sa 2 dole, pa posle dizao jedan gore i jedan ostavio dole, plus je imao zujanje kad su oba dole) - i bila bi. Dakle, ja ne želim da rizikujem tolike terabajte podataka, ko želi može (dali su radne temperature diskova drugi, pa ne vidim nikakvu zabunu ovde).

I drugi rekoše da nisam jedini koji je pominjao temperature (kao što bi i znaš jer čitaš temu). Ako ti nije glupost da se išta radi pre testiranja (a pogotovo bušenje), nego ti je glupost što je rečeno da su temperature više (što jesu), onda ne znam šta da ti kažem osim da ti prestaneš da lupaš gluposti.
je bilo više korisnika koji su isticali problem temperatura (35-45°)

Preventivno izbušiti kućište bez prilike da se prvenstveno testira... To je stvar načina razmišljanja.
 
Ja lično nemam tih problema, temperature skladišnih uređaja nisu ništa više od prošlog kućišta: SSD 21 stepen, Samsung HDD 26, Seagate HDD 35. Seagate je uvek prijavljivao 10 stepeni više od Samsunga, iako uvek stoje jedan iznad drugog i na dodir su isti.
 
Ti nemaš, ali su drugi imali/imaju.

Poenta je da ništa netačno nisam rekao, samo si me bezveze napao.
 
Posle prilicno dugo vremena otvaranje. Nije strasno, ali nije da je nema.
45956413dc496fa6a0c231fefac14111.jpg
e0fc425148466d1a2faf468d2251c635.jpg
c3030fc7a8fbbfd67b878a58d507e3f7.jpg
c60e9b0a677bb19dfffff21a6fe007a2.jpg


Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Hvala svima na iksustvima i slikama.

Kod mene u starom kućištu prašina na ventilatorima je sl. kao ovde na slikama, ali je na hladnjaku CPU-a i okolo njega, naročito unutar napajanja stanje prilično loše, pa sve mora detaljno da se rastavlja i čisti bar dva puta u toku godine.
 
Da čistiš češće ne bi morao da rastavljaš. Samo kompresovan vazduh bi ti sve očistio.

@Zulu92
Koliko manje temperature si dobio stavljanjem još jednog ventilatora na LC-CC-120?
 
Da čistiš češće ne bi morao da rastavljaš. Samo kompresovan vazduh bi ti sve očistio.

Ja već više o 35 godina koristim PC računare, počevši od XT-a. I ono što mogu da kažem je da je upotreba kompresovanog vazduha najgora stvar koja se može uraditi. U redu da može da se podesi brizna protoka vazduha, ali obično to rade priučeni ljudi, pa osim prašine često odlete i neke izuzetno sitne SMD komponente koje baš i nisu lepo prošle proces kroz "rernu"...

A sa današnjim računarima je stvar prilično jednostavna - čim se temperatura blago poveća u odnosu na ranije vrednosti, vreme je za čišćenje i/ili menjanje paste.
 
Poslednja izmena:
Ta debata se vodi na drugoj temi. Kompresor nisam koristio pa ne mogu ništa da kažem.
Inače kompresovan vazduh može biti i u konzervi, a tu je pritisak maksimalnih 2 bara pa nema brige oko letenja komponenti :)
 
Što se tiče prašine, što sam primetio da dosta prašine ulazi od nazad kroz PCI pregradice i druge otvore nazad na kućištu, za šta je zaslužna grafička koja uvlači dobar deo vazduha od nazad. Tako kod mene je najviše prašine bilo na napajanju i grafičkoj. Kad sam stavio nazad neke improvizovane filtere situacija se popravila. Isto kada računar ne radi prašina će ulaziti od gore ako su tamo ventilatori, tj otvori nisu pokriveni, nažalast malo kućišta ima kvalitetne filtere gore.
 
Poslednja izmena:
Odmah sam stavio drugi kuler pa nisam probao bez njega, a i moj cpu se bas bas malo greje pa nisam bas relevantan :D
Sto se tice kompresovanog vazduha ja to stalno ljudima pricam da ne treba raditi. Kao ni usisivac (tako sam se opekao kao klinac kad sam pokvario neku plocu ne znam ni sam kako). Lepo elektrostatickim krpicama i cetkicama pa skidaj. Kompresovani vazduh moze npr. na kuleru kada je van kompa, zbog rebara, ali to je to.
Inace mislim da nisam ocistio komp negde oko osam meseci ili tako nesto, samo sam filtere cisto, nekad i dva puta puta nedeljno jer se zapuse posto je komp u radnom stolu, blizu tepiha.

Послато са Nexus 6P уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno