Šta je novo?

Nedoumica oko DAC

allee

Cenjen
Učlanjen(a)
19.11.2011
Poruke
175
Poena
169
Relativno sam neiskusan po pitanju hifi opreme,pa reko da pitam iskusnije pre nego što se upustim u kupovinu iste.
Naime, gledam ovih dana po netu razna stereo pojačala neka imaju a neka ne DA konvertor u sebi.
Moje pitanje je pošto bi mi izvor zvuka bio pc,(većinom flac format i pcm 24bit/48kHz ) dali je bolje uzeti pojačalo i odvojeni dac,ili pojačalo sa dac-om u sebi...
Treća opcija koristiti pc dac i onaj kabal 3,5 to 2 rca (verujem najgori izbor)
Konkretno npr,Marantz pm6005 ima dac u sebi i košta 500e,a Denon 720 nema i košta oko 300e. Dali bolje uzeti Denon za 300 i neki odvojeni dac za oko 200e ili uzeti Marantz pm 6005 direktno..
I na kraju pošto je zasebni DAC potpuno nova stvar za mene,koji bi bio najkvalitetniji način povezivanja sa pc? Optički,koaksijalni usb?
Da neotvaram novu temu,za koje marke pojačala bi se generalno moglo reći da dobro reprodukuju rok,pop live koncerte pošto to uglavnom slušam..
Da barem suzim izbor na 2-3 proizvođača pre nego što krenem da maltretiram prodavce audio opreme ;-)
Toliko za sad,imam još nekih pitanja al otom-potom :)
Hvala svima na pomoći!
 
Bolje je uzeti posebno pojačalo i DAC ako hoćeš maksimalan kvalitet zvuka.
Konkretno, 500e za PM6005 je previše, u UK je 300 funti što je mnogo realnija cena. Ima komentara da njegov DAC zvuči "svetlije", odnosno visoki tonovi su malo istaknutiji.
Za te pare se može iskombinovati nešto bolje, npr. Marantz PM5005 za ~250e (PM6005 kao pojačalo nije ništa bitno bolji, samo za nijansu jači), Pioneer A-30, pomenuti Denon 720AE, Yamaha A-S201 ... To otprilike važi za best-buy u klasi.
Ostaje ti dosta para za DAC, za 150e se može kupiti Cambridge Audio DAC Magic 100, za nešto preko 200e Musical Fidelity V90.
Što se povezivanja tiče to je široka tema, neki kažu ovako neki onako, uglavnom povežeš putem USB-a i ne misliš.
Povezivanje sa PC-jem dolazi u obzir samo ako imaš neku pristojnu zvučnu kartu, s tim što su navedeni DAC-ovi opet bolji od 99% komercijalnih zvučnih karti, možda jedino Asus Xonar STX/STX II mogu da se porede.

Da li imaš neke zvučnike ili njih kupuješ? Da li si razmišljao o polovnim komponentama?

Samo da naglasim da je DAC danas veoma bitan kao izvor zvuka, bez obzira da li se nalazi unutar kompa na nekoj zvučnoj karti ili kao eksterni uređaj. Ljudi to često zanemaruju smatrajući da su najbitniji zvučnici i pojačalo, a da posao završava i maltene bilo kakva karta, pa čak i integrisana. To naravno nije moguće, pojačalo samo može da pojača onakav signal kakav mu dolazi, garbage in - garbage out ako se radi o lošem izvoru.
 
Poslednja izmena:
Prvo pitanje: Budžet?
Drugo pitanje: Isključivo novo ili može polovno?
Treće pitanje: Koje zvučne kutije imaš?

Generalno, sa PC-ja je u principu najbolje da vučeš preko USB-a.

Što se tiče preporuke, tvoje uši su samo tvoje, tu ti teško neko drugi može pomoći. Ima pojačala sa DAC-om koja bih i ja voleo da imam, ali su to Hi-End uređaji čija cena se izražava sa 4 konvertibilne cifre. U najvećem broju slučajeva je bolje odvojeno, ali nije Sveto Pismo.

Ovo je moja preporuka za setup (nešto preko 500 evra):

- M2Tech hiface DAC: http://www.m2tech.biz/it/hiface_dac.html - možda izgleda neozbiljno, ali veruj mi, u pitanju je vrhunski DAC...ne znam koliko košta, AV Impuls, pa pitaj, nema polovno...mislim da je novo oko 300 evra, bilo polovno za nešto oko 200 evra
- Denon PMA-1500AE: http://www.kupujemprodajem.com/Denon-PMA-1500AE-30821450-oglas.htm?filter_id=140496 - ovo je odlično pojačalo, a prodaje ga čovek koji nije prevarant i vodi računa o stvarima...mislim da je cena oko 450 evra, ali vidi pa se cenjkaj, iako realno, vredi 400 sigurno

Ovo je jako dobar setup za početak, pa čak da budeš miran neko duže vreme, pošto ni i DAC ni pojačalo nisu entry level.
 
Bio je HiFace DAC na KP-u nedavno za 140e ...
 
Eto...

Po meni je ovo odlično rešenje za DAC. Kompaktan, a radi za sve pare.

Pojačalo koje sam predložio je isto okay, ako baš hoćeš Denon, pošto ima i drugih rešenja koja su dobra.
 
Jedan Arcam rDAC se prodaje za ~200e, ne na KP-u, mislim da je isto vredan razmatranja ako nije otišao ... Oglas je iz januara doduše.
 
Poslednja izmena:
Relativno sam neiskusan po pitanju hifi opreme,pa reko da pitam iskusnije pre nego što se upustim u kupovinu iste.
Naime, gledam ovih dana po netu razna stereo pojačala neka imaju a neka ne DA konvertor u sebi.
Moje pitanje je pošto bi mi izvor zvuka bio pc,(većinom flac format i pcm 24bit/48kHz ) dali je bolje uzeti pojačalo i odvojeni dac,ili pojačalo sa dac-om u sebi...
Treća opcija koristiti pc dac i onaj kabal 3,5 to 2 rca (verujem najgori izbor)
Konkretno npr,Marantz pm6005 ima dac u sebi i košta 500e,a Denon 720 nema i košta oko 300e. Dali bolje uzeti Denon za 300 i neki odvojeni dac za oko 200e ili uzeti Marantz pm 6005 direktno..
I na kraju pošto je zasebni DAC potpuno nova stvar za mene,koji bi bio najkvalitetniji način povezivanja sa pc? Optički,koaksijalni usb?
Da neotvaram novu temu,za koje marke pojačala bi se generalno moglo reći da dobro reprodukuju rok,pop live koncerte pošto to uglavnom slušam..
Da barem suzim izbor na 2-3 proizvođača pre nego što krenem da maltretiram prodavce audio opreme ;-)
Toliko za sad,imam još nekih pitanja al otom-potom :)
Hvala svima na pomoći!
Iskreno, pazi šta stičeš kao iskustvo.

Ulažeš pare zvučnici>pojačalo>DAC.

I šta hoćeš od muzike, da zvuči po tvom nekom ukusu, ili da zvuči kao što je snimljeno.
Poenta je da je bacanje para na skup DAC, ako ti je izdatak. Ako imaš komotno para samo napred.
 
I sam isao u tom pravcu,pojacalo i externi dac,al reko da se posavetujem ovde posto niko od prijatelja poznanika nije tolko zaludjen zvukom...
Isto Marantz 5005 ili Denon 720 plus Cambridge dac.(citam dobre revieve o njemu).
Kupovao bih novo iskljucivo,dao bih za pojacalo i dac (500-600e) i zvucnike oko 500 neke podne. Soba 20 kvadrata
Imao sam risiver yamaha i zvucnike wharfadale bookshelf Diamond 8 (ako se dobro sećam).
Nisam bio zadovoljan pojačalom koje je kao davalo 60w po kanalu,ko da nije moglo da isprati zvucnike. Sad,pošto pojacala ove klase imaju po 50-60w neznam dali će moći da teraju neke dobre podne zvucnike? Ili ganjati neke zucnike veće osetljivosti preko -90 ?
 
To koliko će glasno neki zvučnici raditi sa nekim pojačalom zavisi od više faktora, neki modeli deluju jače u praksi nego na papiru. I visoka osetljivost ne garantuje da neki zvučnici mogu adekvatno da se pogone slabijim pojačalom.
Ako si se odlučio za podne trenutno su Dali Zensor 7 600e što je odlična cena, vredelo bi da odeš da ih čuješ. Ali nisam siguran da su pojačala od 250-300e adekvatna za njih, bez obzira što im je osetljivost 90.
 
Poslednja izmena:
Ako mora novo taj CA Dac Magic nije skup.Samo me kod njega nerviraju NE5532 operacioni pojachavaci koje bi odmah trebalo zameniti sa LME49720.
Sa tom izmenom ce batali MF V90 - novi.E sad pretpostavljam da ti ne bi novo "krpio".I bez te zamene je bolji od MF V90 za pocetak.

Nijedno komponentu ne treba potceniti.Lanac je jak koliko i najslabija komponenta u njemu.

Postoji verovanje da su zvuchnici najbitniji,a izvor pogotovo digitalni najmanje bitan i tu se po meni najvise gresi.To mishljenje je nastalo iz razloga sto je kod zvucnika najlakse zeznuti stvar.Medjutim ako odradis kabinet i skretnicu kako treba za adekvatne drajvere i dobijes takozvani "ravan" frekventivni odziv moze da se desi da kod nekoliko razliciti zvucnika koji su odradjeni kako treba chujes skoro isti zvuk,naravno u istoj klasi.E u toj varijanti pomislis da mnogo vecu promenu donosi izvor.
 
ok.resio sam dilemu,vecina je za eksterni dac.Uzecu CA dac magic ili neki u tom cenovnom rangu.
Nego sta mislite o gorepomenutim pojacalima sa kojima planiram da se vencam..

Denon 720-marantz 5005? Mozda neki cambridge audio-Nad?
U svakom slucaju cu ih cuti po prodavnicama,ali neke polazne osnove bi mi dobro dosle...
 
Ništa ne možeš da zaključiš dok ne čuješ svojim ušima. Imaš nabrojana ta koja su generalno OK, uz to može da se doda NAD C316BEE. A da bi doneo zaključak o pojačalima treba da ih slušaš na istim zvučnicima i istom izvoru, što teško da će biti izvodljivo. Za NAD kažu da zvuči jače nego što bi se po specifikaciji reklo, ne znam koliko je to tačno.

Drugar ima kombinaciju PM5005, DACMagic 100 i Dali Zensor 1 i veoma je zadovoljan.
 
Poslednja izmena:
Koliko je dac u FIIO E10K (PCM5102) konkurentan entry level cd pleyerima?
 
Koji bi bio povoljan DAC sa balansiranim signalom na izlazima? Treba mi za povezivanje sa aktivnim zvučnicima.
 
Sabaj DA3 ima balansirani i nebalansirani izlaz i može da pusti DSD512 fajlove.
 
Sabaj DA3 ima balansirani i nebalansirani izlaz i može da pusti DSD512 fajlove.

Ok znači li to da je Sabaj DA3 best-buy u rangu do 100e?
Koliko vidim ima samo 1 balansirani i 1 nebalansirani izlaz, ne znam kako ga povezati na 2 monitora istovremeno?
 
Da li su u pitanju pravi balansirani izlazi ili kvazi?
Jer ako uređaj nije napravljen u balansiranoj topologiji, to što ima XLR-ove ga ne čini balansiranim i cela poenta balansiranosti pada u vodu.
 
Sabaj D3 ima balansirane izlaze, al ne znam da li je neko to ozbiljno tesirao jer je u pitanju kineska firma.
 
Da li su u pitanju pravi balansirani izlazi ili kvazi?
Jer ako uređaj nije napravljen u balansiranoj topologiji, to što ima XLR-ove ga ne čini balansiranim i cela poenta balansiranosti pada u vodu.
Nema XLR konektore jer ne bi ni mogli da stanu na tako mali uređaj, već ima 2,5mm balansirani izlaz. Ima ugrađeva dva DAC-a i koliko se sa slike vidi urađen je pravi balansirani izlaz.
SabajDA3_A.jpg
 
Ko je tražio Dac sa xlr izlazima ima ovako nešto samo nije 100€ :p

http://www.teac.com/product/ud-301/

Druga varijanta je neki audio interface sa xlr izlazima ali su i oni 150+ €
 
Jedna od najjeftinijih opcija za XLR out je Cambridge Audio DacMagic pro, pojavi se sporadično na oglasima od 150-200e cena.
 
Nazad
Vrh Dno