Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Upravo to, ako se koristi balon za vodu ili nešto slično, kad se napuni, voda izbija na unutrašnjoj jedinici.

Sent from Redmi Note 3 Pro

Crevo je napolju i voda kaplje u basticu tako da ne verujem da je do toga sem ako ne moze na neki nacin da se zapusi i ako nije u balonu.
 
Jel neko mućkao kući sredstvo za čišćenje klime? Nešto što ne oštećuje bakar?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Kupis prskalicu kod plasticara na pijaci, i kupis asepsol u supermarketu.
Poprskas i ukljucis klimu na najnizu temperaturu i najjaci ventilator na 10minuta i to ti je to.
Asepsol ti momentalno unistava bakterije a nije stetan za unosenje u organizam (zvanicno je preporucena od higijenskog zavoda da se koristi za pranje hrane i posudja).

Ja sam licno nabavio opremu za punjenje klima i standardni gas 410 koji se koristi u vecini klima posto imam puno uredjaja da odrzavam. Imam par prijatelja koji se bave servisom klima i frizidera pa su me naucili kako da ih popravljam.
Tako da sada cekam da istekne 5god garancije kako bi oterao majtore u tri lepe, dotle moram da placam 20e po klimi godisnje da bi mi oprali filter u kadi (obicno mi daju da ja licno to operem).
 
Ja sam juče rastavio, očistio i oprao spoljnu jedinicu, onda pregledao brdo klipova na yt i krenuo u rasturanje unutrašnje jedinice. Ventilator očišćen, kadica oprana, sve plastike se sijaju, filteri oprani, sastavljeno i radi bez curenja. Još da nađem taj asepsol da isprskam "saće"... Za klimu staru 6 god., ventlator bio prilično čist i prvi put se čisti.


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Preporučite mi neki proveren servis koji rade i pranje unutrašnje i vanjske jedinice, Beograd i okolina. Kakav je ovaj Cool sistem, vidim da slikama da rade sve što se tiče pranja.
 
Najbolji servis za ciscenje je sam svoj majstor servis, nema tu neke pameti.
Sve se radi bez srafcigera
Podignes poklopac klime i skines plasticne mrezice koje su filteri i operes ih u kadi.
Metalni hladnjak poprskas sa asepsolom ili tecnoscu za ciscenje klima i pustis 10minua da klima radi na najjace.
Spoljnu jedinicu treba da dobro izduvas sa kompresorom jer naslage prasine sprecavaju razmenu toplote i time uticu na efiksan rad klime (mora da radi jace zbog prasine).
 
Da li ste merili kolika vam je temperatura vazduha iz klime? Imam 2 Midee, jedna izbacuje 7-8 stepeni a druga ne valja nesto, duplo slabije hladi, 14, 15. A punjena je pre pocetka leta ja mislim....
 
Upalim ja u petak klimu kada je bilo onih paklenih 37 stepeni ako ne i vise, ostavim je da radi i izadjem napolje. Vracam se ja kad ono poplava po zidu, curi neka voda iz unutrasnje jedinice, ja brze bolje gasim da ne dodje do kratkog spoja.

Sta moze da bude ta voda koja se izliva unutra? Jel ozbiljan kvar ili mogu ja da ga resim sam?

Ja sam isto pitanje postavio par strana ranije. Malo gledao na YT i ovo resenje je odradilo posao. Razmontirao sam da kazemo na pola unutrasnju jedinicu i zicom procistio odlivnu rupu. Voda koja se nakupila u kadici je istekla, posle sam je pustio da radi nekih pola sata i ni kapi, nadam se da je to to.
 
Upalim ja u petak klimu kada je bilo onih paklenih 37 stepeni ako ne i vise, ostavim je da radi i izadjem napolje. Vracam se ja kad ono poplava po zidu, curi neka voda iz unutrasnje jedinice, ja brze bolje gasim da ne dodje do kratkog spoja.

Sta moze da bude ta voda koja se izliva unutra? Jel ozbiljan kvar ili mogu ja da ga resim sam?

U 95% slučajeva, zapušilo se crevo što vodi napolje. Hoće insekti da se ulogore na izlazu iz creva. Ako ti je crevo spolja pristupačno, nađi neku čvrstu žicu i pročačkaj. možeš prići i iz "kadice" iznutra pa nekom sajlom prodžarati do spolja, ali za to se mora rasklapati unutrašnja jedinica.

Postoji i mala verovatnoća da ti se unutrašnja jedinca nakrivila "kontra" od mesta gde je izlaz iz kadice. Hoće to kada žene brišu prašinu. Ali to se obično vidi golim okom. Proveri vaservagom da li je unutrašnja jedinica strogo horizntalna.



Da li ste merili kolika vam je temperatura vazduha iz klime? Imam 2 Midee, jedna izbacuje 7-8 stepeni a druga ne valja nesto, duplo slabije hladi, 14, 15. A punjena je pre pocetka leta ja mislim....

To je tipična greška SVIH naših majstora. Ne znaju, ne žele da pravilno napune klimu koja ispusti gas, a kada nije idealno napunjena, ne hladi maksimalnim kapacitetom. Vrlo je čest slučaj da ljudima posle dopunjavanja, klima više nikada ne hladi kao kada je bila nova. Ili još gore, majstori "provere" gas, a klima onda ne hladi k' pre.

Baš to se desilo meni. Moja Midea je izduvavala 6-8C prvih mesec dana. Onda je ispustila gas, hvala majstoru. :mad: Onda doš'o majstor opet, prepertlao veze, "dopunio" i sada sam srećan kada izduvava 12-14C. Nemam živaca da se ćeram s' njime, a ne mogu da nađem majstora koji će da je napuni po propisu. :mad: Rashladi i ovako.

Jedini pravilan način punjenja jeste da se kompletna klima isprazni (u posebnu bocu koja onda ide na reciklažu), vakumira se cela klima, a onda se nov gas odmeri vagom ili specijalnom menzurom, tačno određena količina koja piše na svakoj spoljnoj jedinici, plus koliko piše da treba grama po svakom metru cevi, te se time napuni sistem. Ova količina mora biti vrlo tačno pogođena. Svako odstupanje značajno smanjuje stepen iskorišćenja.

99.99% majstora samo "dopunjuje", tako što poveže manometre, i proverava pritisak posle kompresora, te onda kao nešto šteluje količinu, da pritisak bude neki koji je njemu rek'o njegov učitelj. Ovo je šacometrijska metoda, i može nekada na pogodi, nekada da omane, kod prazne klime zaista pomaže da počne da hladi, rade klime nekako, ali daleko je od optimalne radne tačke za klimu.

Plus, dopunjavaju tim gasom što vade iz starih klima.

Plus, kvalitetan gas nije baš jeftin.

.
.
.

Dezinfekcija klime?
To stvarno možete sami. Ja sam kupio ovakav sprej. Nije ni skup, a može da se uradi bar 5-10 jedinica.

Spoljašnju jedinicu treba izduvati kompresorom. Ali za to treba imati kompresor, i treba da je pristupačna.
 
Poslednja izmena:
Ne mora ni da se vakuumira prilikom svake ugradnje. Ako je leđa na leđa, tj nema puno od unutrašnje do spoljne jedinice može i samo da se ispusti zrak.
 
^^ Da da da... Pitaj proizvođače šta kažu na to?!? :p
 
Vakumiranje se radi da bi se izvadila vlaga unutar cevi (koja se nalazi u vazduhu), a ne zbog samog vazduha.
 
Ne mora ni da se vakuumira prilikom svake ugradnje. Ako je leđa na leđa, tj nema puno od unutrašnje do spoljne jedinice može i samo da se ispusti zrak.

U instalacionom uputstvu za Tadiran klimu (bar za ovu koju ja imam) pise da se radi vakumiranje tokom instalacije. Nema nikakvih uslova vezanih za duzinu cevi, osim kolicine gasa koju treba dodati kada je cev duza od X metara.

A i kako mislis da "ispustis vazduh"? Kako da ga nateras da izadje iz cevi, ako ne vakumiranjem?

Curenje vode sa unutrasnje jedinice moze da bude izazvano i nedostatkom gasa. Tada dolazi do zamrzavanja unutrasnje jedinice, a voda pocne da curi kada led pocne da se otapa. Ukoliko se curenje ponovi, proverite dali na izmenjivacu toplote u unutrasnjoj jedinici ima leda. Ako ima, treba da se dopuni gas.

Pozdrav
 
^^ Kako si izračunao taj "ni 1%"? :p

Pitanje rafiki-ja je na mestu. Kako misliš da "ispustiš" vazduh u okolni vazduh, ako su na istom pritisku?!?

Pokušavaju majstori, da polako puštaju gas u unutrašnju jedinicu, a onda na povratnom crevu puštaju vazduh koji je potiskivan gasom iz spoljašnje jedinice, dok se unutrašnja puni. Ali tako, ili nešto vazduha ostane unutra, ili našto gasa ispustimo napolje.

Uglavnom da ne širimo priču u raspravu, vakumiranje mora da se radi. Traje 10-15min ako creva nisu duga.

Tačno je da 90% majstora to ne radi. Što ne znači da tako treba. Ali znači da su majstori uglavnom priučeni, što i zaključimo tokom svake teme o klimama, koje imamo svake godine.
 
Poslednja izmena:
Meni kada su monntirali pre 10 god su vakumirali ili sta vec i rekli da hoce od kiseonika u cevima da oksidira da rdja i tako dalje. E sada nisam strucan pa da znam dal je stvarno tako ali mi zvuci da ima logike. A koliko sam shvatio majstore mrzi da ispustaju pa to ni ne rade. Na moju srecu ovi su bili profi pa su ispustili.
 
Koliko je strašno ako nije rađeno vakumiranje sistema u kom od unutrašnje do spoljne jedinice ima pola metra?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Nije strashno, lepo covek kazhe 90% klima tako radi. Ali ako ugradjujesh TREBA da se radi. Isto kao shto TREBA da se cisti spoljna jedinica. Samo je izduvajte kompresorom od prljavstine. Mnogo bolje hladi.
Posmatrajte to kao telo coolera na cpu kad se napuni prasinom koliko losije radi. Ako je klima montirana kako treba ona NIKADA nece gubiti gas. Ako gubi gas UBITE majstora.
Servis klime je cishcjenje ...mozete SAMI. Klima je frizider, nisam primetio da neko dosipa freon i servisira frizider svake godine, ali svi ga obrisemo ponekad ;)
 
^^ Kako si izračunao taj "ni 1%"? [emoji14]

Pitanje rafiki-ja je na mestu. Kako misliš da "ispustiš" vazduh u okolni vazduh, ako su na istom pritisku?!?

Pokušavaju majstori, da polako puštaju gas u unutrašnju jedinicu, a onda na povratnom crevu puštaju vazduh koji je potiskivan gasom iz spoljašnje jedinice, dok se unutrašnja puni. Ali tako, ili nešto vazduha ostane unutra, ili našto gasa ispustimo napolje.

Uglavnom da ne širimo priču u raspravu, vakumiranje mora da se radi.

Ne pokušavaju, nego rade to. Gasa je unutra za 3m cijevi, pa i da se ispusti malo ništa joj neće biti ako su kratke cijevi. I da mora da se radi vakuumiranje, radilo bi se.

Uglavnom, ništa uređaju neće biti da bi se neko opterećivao oko toga. Da oko svega ovako brinete, đe bi nam kraj bio. [emoji12]
 
Poslednja izmena:
U 95% slučajeva, zapušilo se crevo što vodi napolje. Hoće insekti da se ulogore na izlazu iz creva. Ako ti je crevo spolja pristupačno, nađi neku čvrstu žicu i pročačkaj. možeš prići i iz "kadice" iznutra pa nekom sajlom prodžarati do spolja, ali za to se mora rasklapati unutrašnja jedinica.

Postoji i mala verovatnoća da ti se unutrašnja jedinca nakrivila "kontra" od mesta gde je izlaz iz kadice. Hoće to kada žene brišu prašinu. Ali to se obično vidi golim okom. Proveri vaservagom da li je unutrašnja jedinica strogo horizntalna.

Problem mi je jer je crevo daleko od gelendera i ne mogu da ga dohvatim. Zivim na prvom spratu pa bi mozda nekako i mogao neke merdevine da nabavim i da zicom iscackam to crevo. Zao mi da bacam 20eur na majsotra za servis klime koji verovatno nece imati potrebnu opremu, tj tolike merdevine da dohvati crevo.
Inace klimu nisam dopunjavao par godina, valjalo bi da se procisti pa cu pokusati da razmontiram klimu i odatle zicom dovatim taj odvod kao sto je napisao covek iznad.
 
Poslednja izmena:
^^ Kako si izračunao taj "ni 1%"? [emoji14]

Pitanje rafiki-ja je na mestu. Kako misliš da "ispustiš" vazduh u okolni vazduh, ako su na istom pritisku?!?

Pokušavaju majstori, da polako puštaju gas u unutrašnju jedinicu, a onda na povratnom crevu puštaju vazduh koji je potiskivan gasom iz spoljašnje jedinice, dok se unutrašnja puni. Ali tako, ili nešto vazduha ostane unutra, ili našto gasa ispustimo napolje.

Uglavnom da ne širimo priču u raspravu, vakumiranje mora da se radi. Traje 10-15min ako creva nisu duga.

Tačno je da 90% majstora to ne radi. Što ne znači da tako treba. Ali znači da su majstori uglavnom priučeni, što i zaključimo tokom svake teme o klimama, koje imamo svake godine.
Naravno da treba da se radi, prvo i osnovno pravilo frigomehanike, svaki pravi majstor, sa naglaskom na "pravi", neće sebi dozvoliti da pusti bilo koji rashladni uređaj u rad bez vakumiranja.
Samo jedna mala ispravka, za vakuumiranje unutrašnje jedinice i instalacije, sa ozbiljnom dvostepenom vakuum pumpom kakve se danas uglavnom koriste, dovoljno je 3-5m
 
Mislio sam, 10-15min je sa donošenjem pumpe, povezivanjem, radom pumpe i demontiranjem. Dakle, suviše jednostavno da bi se preskakalo. E sada, što su nam majstori takvi kakvi su...
:-(
 
^Eh brate, ovih dana kad posla ima na pretek i kad je on obecao 8 montaza na 8 lokacija, 15min su mnogo.
A i brate tezak onaj uredjaj za vakumiranje, ko ce to vuci sa sobom (sarkazam). :D
 
Kod mene je slicna situacija sa curenjem unutrasnje bila. Ispostavilo se da je crevo puklo tacno na izlazu iz unutrasnje jedinice, tamo, gde se naslanja na onu plastiku od kucista. Mala rupica ,skoro nevidljiva, ali dovoljno da pusta vodu. To se desilo nakon sto je majstor ocistio klimu. Ja ga zvao, on dosao isti dan , isekao crevo na tom mestu i stavio plasticni deo za nastavljanje creva. Sad ne bi trebalo de se ponovi tako nesto.
 
Da li svaka klima ima funkciju smanjenja vlage tj ona kapljica. Na poslu ima neka hitachi klima sa tom funkcijom i mnogo mi vise prija od klasicnog hladjenja


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Danas su me zvali iz servisa za klime, pritom mislim da to nije servis koji je ranije zvao(imam Housel klimu). Pitam ja njih sta taj njihov mali servis obuhvata, isprica ona meni sve to i na kraju ih pitam da li rade vakumiranje klime na sta mi nije potvrdno odgovorila vec je pokusala da zaobidje pitanje. Nakon sto sam ponovio pitanje rekla mi je da to majstori moraju na licu mesta da vide jer su oni strucna lica. Takodje mi rece ako treba da se dopuni freon, da je do 300gr gratis. Rekla je i da rade servis spoljasnje i unutrasnje jedinice, 2000din kosta.

Zanima me, s obzirom da servis nije radjen 4 godine(sem pranja filtera) i sto mi curi voda iz unutrasnje jedinice(verovatno zapuseno crevo koje tesko mogu da dohvatim), da li zvati njih ili da pokusam sam to da odradim? Ovo je njihov sajt, mozda je neko imao vec iskustva sa njima pa ako jeste, neka podeli: http://www.hcs-klima.rs/servis-klima/
 
Da se kladimo da pod servisom spoljne jedinice podrazumeva merenje pritiska za freon :D

Ja bih tražio broj tog stručnog lica i pita šta se tačno radi na obe jedinice, pitao za vakumiranje, čišćenje tog odvoda i cenu.
Pa javio ovde :)
 
Poslednja izmena:
Uzimam klimu za sobu od 40m2, ovaj Galanz mi je zapao za oko, valja li to šta?

Vredi li dodati pare za ovaj GREE inverter?

Neće se koristiti za grejanje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno