Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Aha, zbog bolje efikasnosti sistema?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
I sta uzeti od obicnih 12 ica koju mideu ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pre dve god. klima Midea12 je na pocetku leta na hladhenju pustala vodu na unutrasnju stranu. Posle toga je radila normalno, pre neki dan ista situacija doduse bila je ogromna vlaga. Ja se nadam da ce kao i pre 2 god. da nastavi normalno da radi. Ako je neko imao slicnu situacija voleo bi da cujem kako se odvijalo kasnije posto je mom ćaletu pre 3 god. crkla posle ovakve situacije. Servis radjen neposredno pre tog curenja pre 2 god.
 
Poslednja izmena:
Uzeh pre par dana da očistim klimu, skinuo sam maske od unutrašnje jedinice, onaj kanal za
odvod kondenz vode da bih uspeo da dođem do turbine, međutim nikako nisam uspeo da skinem
samu turbinu da je lepo operem pod vodom. Ovako sam samo hajde da kažemo napravio dovoljno
manevarskog prostora da je koliko toliko očistim. Jel se neko od Vas odvažio da ide malo dalje od toga?
 
Sta prodavci podrazumevaju pod jednogodisnji servis klima uredjaja?
Sta se tu radi sem sto se pere filter prasine?
 
Dezinfikuju ona rebra nekim antibakterijskim rastvorom za klime, ja to radim sa malo rastvorenog Domestosa pa onda Asepsolom iz apoteke. Eventualno ti provere gas, kao da kažu da su nešto radili.
 
Da, nažalost većina tako radi, samo opere filtere, poprska saće, tj. rebra mirisom borovine i to je to.

Nažalost, većini ljudi je to bukvalno dovoljno i nemaju primedbu na takav servis.

Pre tri godine sam zvao ljude iz ovlašćenog servisa za LG klima uređaje, ljudi su bukvalno
rastavili celu unutrašnju jedinicu, saće pod toplom parom dezinfikovali, skinuli onu turbinu koja
je bila puna buđi i prljavštine (ona je u suštini odgovorna za onaj neprijatan miris) i oprali su spoljnu
jedinicu.

Svi oni koji su mi pre njih dolazili su maltene samo filtere i plastični okvir prali i poprskali mirisom i to je to.

Tako da ako već plaćaš čišćenje raspitaj se prvo kod njih šta oni podrazumevaju pod tim.
 
Posle koliko vremena gas (R22) gubi zapreminu ? Bio mi serviser pre 2god, pogledao, i otisao, nista nije radio. Klimu palim 20x godisnje u toj prostoriji.
 
Danas zvao par servisa traze 70-75e za prebacivanje klime. Pa jem realno za 2h posla da se uzmu tolike pare. Prizemna kuca i siporeks blok?!!!
 
Kolike pare? Uvek možeš da prebaciš sam..
 
Na kraju cu i sam da prebacim. Samo krastavac treba neko da vakumira i gas valjda treba zatvoriti da ne izadje.
 
Pa ako stavljaju za 50 mislim da je skidnaje i stavljanje za 70 ok.
 
Dobar majstor,zidar i sl profesije ostave muda svoja za 50e. Ovi ko da su zavrsili raketnu nauku pa traze ovoliko.
 
Jadno je da omalovažavaš tuđu profesiju a ja ću da ti kažem da je 70eur za taj posao malo da se uradi sve po PS-u, info iz prve ruke. Zato se pravi majstori povlače iz tog posla i tu preuzimaju baš ti zidari i obućari u nedostatku svog posla, krastavac, muka naterala ljude. Šta se posle dešava, nasluti sam. Zato ti i kažem, uzmi sam uradi to, stavi pare u džep i Bog da te vidi!
 
Šta znači vakumiraju?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Kada postavi spoljnju i unutrašnju jedinicu, i poveže ih cevima, pre nego što pusti gas ka unutrašnjoj jedinici (gas je fabrički napunjen samo u spoljašnju jedinicu, taman koliko treba za ceo sistem), potrebno je da kroz poseban ventil vakum pumpom izvuče sav vazduh iz cevi i unutrašnje jedinice. Tek kada se tu uspostavi vakuum, može da pusti gas.

Ostatak vazduha, ako ostane i pomeša se sa gasom, smanjuje efikasnost celog sistema, a i zatečena vlaga zna da se kondenzuje unutar pumpe, unutrašnjih ventila i bla.bla.bla... Svi proizvođači izričito naglašavaju da mora da se vakumira. 75% majstora to ne radi, osim ako mušterija baš ne insistira.

BTW, ukupno 0% majstora koje sam zvao znaju (tj. hoće) pravilno da napune klimu ako usfali gasa. Praktično, nisam našao majstora koji pravilno puni ako klima ispusti gas.
Ako su cevi duže od neke određene dužine, potrebno je i dodavanje gasa. Na mojoj Midei je jasno pisalo, vakumiranje obavezno. Gasa u sistemu ima za do 3m cevi. Za svaki dodati metar cevi, dodaje se 15gr gasa u sistem.
 
Poslednja izmena:
^NShappy
Komplet se slazem sa tobom, maltene svakog servisera mrzi da vakumira sistem, plus sto mnogi nemaju vakumirku, a o dopunjavanju gasa (pogotovo prilikom tehnickog pregleda) da ne govorim, ali zato uzimaju 20e za godisnji servis samo zato sto su oprali filter u kadi.
 
Da li neko može da kaže postupak pravilnog servisiranje klime, a i postavljanje i skidanje, pa da svi naučimo i sami radimo :)

@Bivis
Koliko te je koštalo servisiranje zvaničnog servisa? I da li se sećaš koliko su tada tražili ovi "divlji" servisi?
 
Svako ko zna da sastavi sebi konfu, moze da rastavi i klimu i servisira.
Ventilator i plasticni delovi se operu sa blagim rastovorom domestosa, a sam isparivac se poprska fajtalicom u koju napravimo rastvor sa 20% domestosa.
Nakon prskanja upaliti dry ili cool 10 min da rastvor ode u odvod.
Ventilator se kod nekih modela mozda teze skida, ali tu je gugl i YT.
20e ostaje u dzepu..
 
Imam LG (12ica) klimu koja je instalirana kada je zgrada građena i kada su bile skele montirane. To je dovelo do toga da je podizvođač koji je ugrađivao klime, montirao tako da spoljne jedinice skoro svima u zgradi nisu dostupne sa prozora (unutrašnje su montirane lepo - uštemovane cevi, kablovi itd ali daleko od prozora). Pošto stanujem na 4. spratu, spoljnu jedinicu gledam durbinom ;) pa me zanima da li pri većem servisu split sistema mora da se pristupi spoljnem delu i uopšte šta da radim sad? Inace, tandrce turbina a čini mi se da je prošle godine za nijansu bilo slabije hlađenje (ovo nisam 100% siguran - prošle godine nije mnogo ni radila klima). Ako treba da se dopuni gasom, da li se to radi preko spoljne jedinice ili kako?
 
Ja nesto merkam GREE klimu, pise 5god garancije, zanima ne jel uvek tu neka fora kao da moram da placam nekome taj godisnji pregled stagod ili gubim garanciju?

I da li uopste treba da me interesuje duzina garancije, jel mi sta vredi to ako moram svake godine da placam "pranje mrezice"?
 
Ne daje niko tek tako 5 godina, imaš standardne dve, uz redovan godišnji servis od strane tog ko ti je prodao odnosno njihovih majstora, može da ide do 5god.
 
Upalim ja u petak klimu kada je bilo onih paklenih 37 stepeni ako ne i vise, ostavim je da radi i izadjem napolje. Vracam se ja kad ono poplava po zidu, curi neka voda iz unutrasnje jedinice, ja brze bolje gasim da ne dodje do kratkog spoja.

Sta moze da bude ta voda koja se izliva unutra? Jel ozbiljan kvar ili mogu ja da ga resim sam?
 
To se meni desavalo kada je crevo za odliv vode bio zacepljen.
 
Upravo to, ako se koristi balon za vodu ili nešto slično, kad se napuni, voda izbija na unutrašnjoj jedinici.

Sent from Redmi Note 3 Pro
 
Sta raditi ukoliko planiramo krecenje i ugradnju klime? Ukoliko se ugradi ranije nije moguce ofarbati zid iza unutrasnje jedinice a na klimi sada planiram kablove u zid pa ce i oko toga biti posla tako da... jel moguce ugraditi klimu pa otkaciti kasnije po potrebi unutrasnju jedinicu na svoju ruku bez problema?
 
Jel neko mućkao kući sredstvo za čišćenje klime? Nešto što ne oštećuje bakar?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno