Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
cistio sam klimu alkoholom i onim djavolom za stakla,mislim da sam ocistio koliko toliko...
danas dostigne temperatru od 24° i sad duva srednje hladno jer ne radi spoljana jedinica, a onda me za 15tak mi poce da boli glava kao kroz nos da sam usisao nesto...jel moguce da nisam dobro ocistio cim ona malo smrdi kad dostigne temperaturu.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
sad sam nasao...u principu sve sa pofajtao dobro ali nisam mogao da dodjem do onog rotirajuceg valjka koji je odmah iza krilaca...
sad sigurno ima strucni naziv al ne znam ga tacno...
imas mozda neki video na yt gde se vidi kako se to radi?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Pozz svima,dugo sam prisutan na ovoj temi,sam se grejem sa tri invertera 6 godina,prezadovoljan sam,sad imam pitanje za hladjenje.
Imam neki privatan biznis(pc igraonica),planiram preseljenje u veci lokal,planiram da hladim podrum koji je velicine 50 kvadrata,pravougaonog oblika,10*5,postojace dve prostorije po 25kv ali zbog komplikovanosti montaze moram staviti na sredinu prostorije i da probam sa jednom klimom da hladim obe,taj pregradni zid je na sredini i unutrasnja bi bila montirana jako blizu tog zida,od unutrasnje do zida ce biti nekih 10-15 cm,sam zidic je debeo 10 cm.
Da li bi smetao on pri koriscenju uredjaja?
Spoljna jedinica je udaljena nekih 12-14 metara,planiram da stavim gree viola profi 12 pa me takodje interesuje da li ona moze na tu udaljenost da radi(dopuna freona je potrebna naravno).
Razmisljao sam o fujitsu ali one imaju problem oko fiksiranja ventilatora brzine sto kod Gree nije,ako imate neki predlog za neku drugu slobodno.
Grubo bi sve izaslo oko 700 eura.
Da li se okvirno zna koji je kapacitet hladjenja inverter 12-ke.
Izvinite zbog duzine posta i nadam se da sam uspeo malko da pojasnim situaciju.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
S obzirom da je podrum u pitanju, možda i uspe ovo. Problem je sa distribucijom hladnog vazduha
 
Podrum je i inace hladniji pa se lakse hladi jer je ukopan u zemlju. Fujitsu nema problem sa brzinom i ne smanjuje je, meni LGC i LU duvaju non stop brzinom koja je setovana, samo ukljucuju kompresor po potrebi da dodaju hladan vazduh.
Da ne zaboravim, igraonica je posebna jer imas uredjaje koji greju tako da ce ti trebati jaca klima od kucnih uslova.
 
Poslednja izmena:
Sa tom kvadraturom moze u za manje para za hladjenje. Iskreno, mozes i neka jeftina 2 invertera za obe prostorije da stavis. S druge strane ako je instalacija toliko dugacka jedna dobra 12-ica ce to da resi bez problema. Hoces li umati tu neke uredjaje koji greju?

Tapatalk from Poco loco
 
U zgradi sam gde ima centralno grejanje i najveci problem mi je leto i onaj prelazni period kada ne greju pa bude hladno u celom stanu, ali tad i obicna klima moze da ugreje malo.

@dsr9500 ova 9ka Vox ne izgleda lose za te pare

Isti slučaj imam i ja ali kod matoraca. Jesi li kupio klimu i ako jesi daj neki utisak? :)

Kako je kod mojih matoraca malo veća kvadratura ja sam gledao ovu: VOX IVA3-12IE inverter (33k din).

Rekili su mi 7500 din da je ugradnja. Malo mi je to jaka cena ali OK. Kupio bih kanalicu da sprovedem kabl do utikača, oko 3.5 metara. Da li ja treba da kupim i kabl za napajanje ili će to možda oni da mi ugrade?
 
90+ evra kao što se pisalo, dogovorena cena na nivou unije klimatizera, kao što se pisalo.
Bez obzira na uniju, budite svesni da ni to ne garantuje minimalni kvalitet ugradnje, posebno ne sad kad je posao u "piku".
Jednostavno, svi gledaju da iskoriste sezonu, najgore je čekati da ovako ugreje i očekivati neki kvalitet rada, čast izuzecima al znam ko radi i kako se radi, da bi se postiglo što više, kvantitet na uštrb kvaliteta preovladava

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Obretiću pažnju na ugradnju. Za tu uniju prvi put čujem, ne verujem da su ovi u KG-u (poznata lokalna firma) u bilo kakvoj uniji.

Svojevremeno kada sam u raznim stanovima ugrađivo klime (u kojima sam živeo) bilo je manje, zato me je i iznenadila ta cena od 7500. Ne pratim to odavno.
 
To je klasičan kartel, napravili su kao neku uniju samo da bi podigli cene. Realno i 50 evra je mnogo za 2-3 sata posla...
 
Poslednja izmena:
Ja imam Breezeless, ali taj mod kad je zatvorena ona klapna, pa duva samo kroz rupice ne koristim, kod mene klima hladi praktično ceo stan od 45 kvadrata, pa mislim da mi ne bi odgovaralo da tako radi. Ima 3 breezeless moda, jedan duva u visini glave, drugi duva u plafon i treći je taj kad je zatvorena. Ja najčešće koristim taj kad duva u plafon i tada može komotno da se sedi i leži direktno ispod klime, hladan vazduh se oseća tek na nekih dva do tri metra, kad počne da pada dole, a ispod klime se samo oseća da je u tom uglu svežije, nego u ostatku prostorije, strujanje se ne oseća.
Klima dobro održava temperaturu koja joj je zadata, imam u prostorijama termostate od podnog grejanja, koji pokazuju i temperaturu i kad namestim 26 na klimi, u dnevnoj sobi gde se ona nalazi je od 26 do 25, 5, a u spavaćoj i kupatilu 26,5 do 27. Znači pola stepena do stepen razlike, plus je raspored nezgodan i klima nije mogla da se namesti da duva direktno u vrata spavaće sobe.

Ok hvala. Koliko je efikasna u tom modu, da li uspeva da ohladi i ostatak stana vremenom ili samo kad se pusti na full? Koliko je bučna?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
To je klasičan kartel, napravili su kao neku uniju samo da bi podigli cene. Realno i 50 evra je mnogo za 2-3 sata posla...

Ako rade na belo i u skladu sa standardima struke, onda nije mnogo.
 
Ako je mnogo 50e uradis sam. Kupis Hilti od 400-500e, vakum pumpu, alat za pertlanje ili za varenje, argon gas i ostalo pa ugradis sam. I naravno nemas garanciju ali nisi dao pare za ugradnju.
Ili ugradis za 75e kao vecina i miran si 10+ godina ako kupis kvalitetnu klimu.
 
Ovo je istina, gledao sam kako su mi momci selili klimu sa jedne pozicije na drugu, treci sprat, klima jako nepristupacno da se dohvati, jedan ga drzi oko struka da ne ispadne kroz prozor, drugi skida spoljnu jedinicu i sam kaze daj boze da mi ne ispadne... I sad ja tu kao da ustedim koji dinar a rizikujem zivot, neka, druze zaradio si pare. A da ne pricam o hiltiju, varenju cevi itd... Istina da moze covek sve sam ako ima alat, ali nije da je bas u rangu menjanja sijalice.
 
50e da se dvojica dovezu ko zna odakle, da vukljaju brdo alata, nekada i klimu, da vise ko zna odakle, overe ti garancije i za 3h da dobiju 50e koje podele sa firmom? Ma daj nemoj da se salis. 50e je smesno za to.

Tapatalk from Poco loco
 
Ono sto bi bilo korektno je da se uvede obaveza da svaki proizvodjac ukljuci onih minimalnih 3m instalacije kao recimo gree na nekim modelima.
Mene je igradnja dve LLCE kostala 105e po komadu sto je bas onako ...mnogo.
A ljudima sam pokazao da ugrade tamo gde je najlakse, bukvalno im nije ni stolicica trebala, sve laganica. Dakle nikakvi rizici, naginjanje kroz prozor itd.
Da sam uzeo gree, ustedeo bi 60jura :)
Da se razumemo, ne bih taj trosak instalacije prebacio na servisere nego na proizvodjaca.

Ali svakako ugradnja je odradjena vrhunski, sve cisto i pedantno, po PSu. I trecu klimu ce mi isti servis ugraditi i preporucicu ih svakome.

Nego, i dalje se razmisljam oko trece klime za jednu sobu od 15kvm, mozda je 14. Da li ima smisla ici na neku klimu ranga llce, muse i slicno ili da se napravim blesav i uzmem neki vox ili vivax za 35k. Nije velika soba, kontam da bi svaka klima ugrejala i ohladila taj prostor.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Proizvođač ne daje ništa, već uvoznik. Ali kod tog istog uvoznika, klima je skuplja nego što može da se nađe kod drugih prodavaca. Da ne ulazimo u detalje zašto je to tako.
Za one koji ni dalje ne razumeju zašto to toliko košta, da malo pojasnim. Košta firma. Firma mora da plati poreze, doprinose i sve ostale troškove (vozni park, alat, poslovni prostor, knjigovodstvo, bzr, ppz...). Nije to samo uzmi 100 eura i aj' zdravo. Oni koji rade na crno te troškove nemaju, pa mogu da kalkulišu sa nižom cenom, a korisnik klime neka moli boga da ništa ne rikne u toku garancije.
Za sve koji misle drugačije, neka pokrenu sopstveni biznis pa neka vide kako država guli kožu sa leđa.
 
@kidu_moc
Za tako nesto 105e je vec dranje, da budemo realni. Nije isto kad se montira na 20-tom spratu i u prizemlju kao kod tebe.
Sto se tice sobe i ja imam slican slucaj, doduse spavaca 12m2 i isto pikiram neki Vox, ovde imamo dobro iskustvo sa njima na grejanju pa cu ili sedmicu ako bude nesto na akciji ispod 28k ili 12-ticu ako je mala razlika tipa 3-4 hiljade. Ako imas izolaciju zavrsice ti u Vox sigurno.
 
U toj sobi je pre mesec dana stavljena pvc stolarija (jedina prostorija sa starom drvenom stolarijom do skoro) i bilo je super i sa dve LLCE. Ova treca klima bi dosla tu kao komfor i grejanje kada se zatvore vrata.
Samo gledam, znacilo bih mi samo tako da uzmem klimu sa WiFi a toga nema kod ovih vox vivax itd.

Cak sam razmisljao i o gree lomo kao jeftinijoj varijanti, izmedju vox itd i muse ...ali sam pobrkao nesto jer sam ovde cini mi se procitao da imamo dve varijante na trzistu, klasicna lomo i lomo best buy ...
Sigurno ce grejati lepo ovu kvadraturu

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zvao ove iz "udruženja" (članovi iz KG-a, samo dve firme) i može to i za 7000 din da se ugradi. :D

Cenu diktira tržište, ne udruženje. Možda oni u BG mogu da guraju 100€ u KG-u malo teže. ;)

Ovi što kažu da je 50€ smežno neka se zapitaju recimo za koliko stomatolozi rade (privatnici). Opet, ne znam cene u BG-u ali ..., znate već šta hoću da kažem.
 
Poslednja izmena:
50e da se dvojica dovezu ko zna odakle, da vukljaju brdo alata, nekada i klimu, da vise ko zna odakle, overe ti garancije i za 3h da dobiju 50e koje podele sa firmom? Ma daj nemoj da se salis. 50e je smesno za to.

Tapatalk from Poco loco

Ljudi u Srbiji rade za 200 evra čitav mesec i mnogo teže stvari od toga . Inače klime mi je ugrađivao samo jedan majstor i nije ostajao mnogo duže od 2 sata. Tim tempom može da zaradi 200-300 evra dnevno i naravno da je mnogo.
 
Poslednja izmena:
Sa tom kvadraturom moze u za manje para za hladjenje. Iskreno, mozes i neka jeftina 2 invertera za obe prostorije da stavis. S druge strane ako je instalacija toliko dugacka jedna dobra 12-ica ce to da resi bez problema. Hoces li umati tu neke uredjaje koji greju?

Tapatalk from Poco loco
Bice 15 racunara i sony,za ugradnju ide 100 eura plus dodatni metri preko pocetna tri metra,bojim se staviti neki kineski inverter puta dva jer mozda ne ohlade dobro a i sama ugradnja ce biti onda duplo skuplja.
Trenutno hladimo lokal koji nije podrum sa inverter vox 12 i matorom lg 12 kojoj je spoljna ogromna,iskreno drzim na 26,27 i jako je prijatno ali sam primetio da LG mnogo silovitije hladi ali neprijatnije,ili je ledara ili toplo kad stane s ubacivanjem hladnog.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Ima i Samsung klimu sa tim rupicama a i Gree. Midea se hvali da su prvi to smislili, ali očigledno lažu. Doduše, dobra je opcija kad neko mora da sedi neko vreme direktno ispod klime, da ga ne produva. I u uputstvu piše da ta opcija ne treba da se koristi stalno, jer smanjuje efikasnost hlađenja.

Pogledao sam malo ovaj Samsung Wind Free deluje impresivno ali je i nekih 200e skuplji. Da li vredi te razlike, ima li iko iskustva?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Zdravo svima.
U potrazi sam za klimom do 60000RSD koja bi se koristila za hladjenje, ali pre svega i za grejanje zimi (zamenila bi pec na drva) i to je zapravo prioritet. U pitanju je manji prostor koji se sastoji od 2 prostorije u kojima se svakodnevno boravi. Citajuci ovu temu i trazeci po netu napravio sam sledeci spisak:

Gree Muse Profi 12k (60000RSD)
Midea MB-12N8D6 (50000RSD)
Midea MSFAAU-12HRFN8-QRD6GW (60000RSD) - breezeless model

S tim sto se uz prve dve se dobija set za instalaciju i WiFi.
Bitno mi je da moze da greje do -25 ili bar priblizno (-22) i da moze da se koristi po pricnipu upalis i ne razmisljas o njoj nikad.
Za koju biste se odlucili i zbog cega? Stvar je vec dosta hitna i hocu sto pre da je porucim/ugradim.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Ljudi u Srbiji rade za 200 evra čitav mesec i mnogo teže stvari od toga . Inače klime mi je ugrađivao samo jedan majstor i nije ostajao mnogo duže od 2 sata. Tim tempom može da zaradi 200-300 evra dnevno i naravno da je mnogo.

Jedan majstor i dva sata možda u idealnim uslovima. A to sto neko radi teške poslove za 200 eura, pa neka radi i dalje.
 
Za dva sata može samo 'zgovnati' posao, i samim tim nije nikakav mastor. Kvalitetna montaža zahteva da se odvoji dovoljno vremena za posao, a ne da se jurca.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno