Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ima li neko iskustva sa Mitsubishi ili Fujitsu klimama?
Zvao sam danas jednog drugara sto se bavi ugradnjom i pitao ga za savet oko sto tise klime za spavacu sobu, on mi je rekao samo ove 2 marke i dal spomenu Panasonic, ali vidim njega nema na trzistu.
Razmisljam o nekom od ovih modela, samo jos da znam kako se tacno na njima steluje protok vazduha da ne duva u mene kad sedim u ugaonoj. Nemam mogucnost na drugom mestu da je postavim.
http://www.eponuda.com/klime-cene/1/f1_1~f3_1
http://www.inelektronik.rs/mitsubis...m&utm_medium=eponuda&utm_campaign=direct_link
Sad ni ne kontam koje su razlike izmedju ovih jos skupljih modela, ali ne bi da dajem vise od 500-600 evra.
 
Mitsubishi klima radi kod mene pet-sest godina bez problema. tiha unutrasnja i spoljasnja jedinica. Naravno, vise se cuje kad pocne da radi, kad je ventilator na max.Sa postepenim usporavanjem, sve se manje cuje. jedino sto ume plastika da krcne ponekad, dok ne postigne radnu temperaturu, ali nije bas glasno.Duvanje moze da se usmeri kako hoces. Kod mene hladi, nekih, 40-ak kvadrata (3 prostorije). Naravno da je najhladnije u prostoriji u kojoj se klima nalazi (dnevna soba), ali bude taman temperatura za spavacu sobu . U poslednjih godinu-dve sam je najvise koristio u dry-modu i to mi je najprijatnije. Sto se grejanja tice, u prelaznim periodima dosta brzo zagreje. Nisam je probao na debelom minusu.
Sto se potrosnje tice, nisam primetio velike oscilacije u racunu za struju kad je radila non-stop po nedelju-dve dana u odnodu na period kad nisam imao klimu .Verovatno inverter trosi kao sijalica kad samo odrzava temp. i vlaznost. Ako se ukljucuje-iskljucuje svaki cas, potrosnja je, bez sumnje, veca.
 
Ima li neko iskustva sa Mitsubishi ili Fujitsu klimama?

Evo malo o Misubishi i Fujitsu, sa početka ove naše teme:

"Mercedesi" među klimama su Fujitsu i Mitsubishi. (Mercedes je pod navodnicima, jer ja nešto sumnjam u kvalitet sadašnjih Mercedesa. Al' ajd', ako je to nekome sinonim za kvalitet, neka bude). Dakle, najbolje su Fujitsu i Mitsubushi. Ima ih još nekih, viđao sam po Bliskom istoku, ali to nema kod nas.

E sada, one su i značajno skuplje od bilo čega drugog. Da li opravdavaju toliku razliku u ceni, zavisi od potreba. Neke invertorske drugih brendova, Midea npr. rade sasvim ok ako nismo heavy user (živimo u saudijskoj Arabiji), ili ako nam je to nije prioritetni način grejanja.

Dakle, ako nam je grejanje na klimu osnovni izbor, ima smisla ići na Fujitsu, Maitsubishi i slične. Ako se samo hladimo leti, onda je bolje ići na povoljnije modele. Jer realno, one rade možda 10-30 dana godišnje. Ovog leta, klimu sam palio ukupno 3-4 dana, i to samo poslepodne. U tom slučaju, pitanje je i da li ima smisla uzimati invertorsku.

Ima i taj problem što 80% majstora ne zna baš najpravilnije da postavi klimu. Ili i ako znaju, rade kako ne treba jer je jednostavnije i jeftinije.
A 100% njih ne zna da je pravilno napuni ako, daleko bilo, ispusti gas. Plus što koriste gas lošeg kvaliteta.

Da dodam još, dal' su Mitsubishi i Fujitsu danas ono što su bili pre par godina, ili decenija, ne znam. Na poslu imamo dve Fujitsu iz '88. Koštala je tada svaka k'o jedan stojadin, ali rade i danas bez greške. A cela velika prostorija koju hlade je sa ogromnim prozorima, na Suncu. Rade baš baš mnogo.

Ali ostajem pri mišlejnju da za hlađenje kod nas, ako ne živimo u centralnoj Africi ili u Dubaiju, i ako ne živimo pod pločom ili u nekom potkrovlju na 8. spratu, dovoljni su Samsung/Midea/Daikin... Moj stan nije vruć leti, i bilo je godina kada nisam ni palio klimu. I kada su najgora leta kod nas bila, klima je paljena ukupno 40-50 dana godišnje, od toga max 10 je radila ceo dan. A i tada, kompresor ove osnovne klime, radi efektivno 40-60% vremena. Ostatak vremena, samo duva.

I o grejanju kada pričamo, nije isto dal' ćemo se dogrevati par dana u prelaznom periodu, ili će nam to biti osnovni vid grejanja.
 
Poslednja izmena:
Pazi ja bi se dosta i grejao sa tom klimom zato razmišljam o inverter modelima jer manje troše, to se samo isplati posle 2,3 godine kroz račun za struju. Najbitnije mi je sa klima bude tiha jer me izluđuje kad se klima čuje, krcka dok spavam, jer teško zaspem. Ove inverter Mitsubishi i najeftinije na low / night modu piše da rade na 20db što je skroz nečujno za sobu. Meni je kuća bez izolacije, cigla i po, drvena stolarija u dosta dobrom stanju, imam PVC roletne 5mm,ali to je nikakva izolacija. Klima nam je sad u hodniku, samo duva, troši bzv struju, plus moram vrata da otvorim. Kad je 35-40C žali bože što uopšte radi.
Ne znam dal uopšte ima u Beogradu negde da se vide uživo ove Mitsubishi ili Fujitsu inverter klime?
 
Poslednja izmena:
Ako ćeš se iole ozbiljno grejati, uzmi dobru inverter.

Ako hoćeš zaista da štediš, izoluj tu kuću.
 
Mitsubishi klime su top, imam par komada kupljenih od 95-99. i sve rade kao prvog dana i hlade mnogo bolje nego ove nove... Jedini problem je sto kaze galaxys je to krckanje plastike dok se ne postigne temperatura...
Odlicna je i za grejanje dok je prelazni period jako brzo greje, a probao sam i na minusu i tu je radila dok ove novije nisu...
Sto se tice potrosnje tu vec nemam pojma kolika je iskreno :)
 
Kad hlade pucketa plastika, ne konstantno ali se cuje...
 
Au pa da se ne desi da mi pucketa dok spavam, razbiću je treći dan. Da nije to greška do montaže? Meni prva u kući neka Rolls počela je da pucketa tek posle 7,8 godina.
 
Neki Koreanac, Samsung, Midea .... ima za 47-8k njihvo 12 inverter
 
Koliko je bucna?

Evo pustio je da radi jedno dva sata. Nisam na neku bas najnizu temperaturu i cuje se onako, ali nije strasno. Meni je ovo prihvatljivo, jos ako uzmemo u obzir da je 240e sa ugradnjom.
Ovo ce da mi bude spas preko leta dok sam ovde. Konacno mogu svoju sobu da rashladim koliko meni odgovara, a mogu da drzim i prozor odskrinut da moze macka da bleji na prozoru. Zasto li sam se maltretirao par godina bez klime...
 
daikin, tadiran, fujitsu, mitsuibishi ...onda jedno mnogo koraka ...onda LG....i onda mnogo koraka i onda kockanje...kako ko ima srecje....
 
Jel neko prebacivao klimu sa mesta na dr mesto. Koliko bi kostalo takvo zadovoljstvo?
 
Kod nas 60 evra npr.
 
Au pa da se ne desi da mi pucketa dok spavam, razbiću je treći dan. Da nije to greška do montaže? Meni prva u kući neka Rolls počela je da pucketa tek posle 7,8 godina.

pa nije bas da pucketa konstantno kao ove jeftine, znam na sta mislis, i da je nesto sto moze da te probudi ili utice na pocetak spavanja.... ali pukne par puta kako se plastika hladi nekim ne preterano jakim intenzitetom malo jace nego to sto se tebi desilo ali jednom ili par puta dok se ne ohladi dovoljno plastika... Iskreno, ne znam posle koliko vremena je pocelo ali meni generalno ne smeta i ne obracam paznju, niti me je jednom to probudilo... Nije greska do montaze, na svim koje sam ja imao priliku da vidim se isto desava...
 
Tadiran nema u Srbiji vise.
 
Kakav je učinak ovih jonizatora u malo skupljim klimama? Jel stvarno pokupe prašinu u vazduhu? Lomim De između Mitsubishi i LG inverter modela.
 
Jel neko prebacivao klimu sa mesta na dr mesto. Koliko bi kostalo takvo zadovoljstvo?

Zavisi od mesta do mesta, a zavisi i dosta od majstora.
Ukoliko zna da je demontira bez da ispusti gas (osnovno znanje ali danas svako montira klime pa...) trebalo bi da te kosta 30-50% vise nego ugradnja nove klime.
 
Majstori su malo bezobrazni, ali im skidam kapu kako svi drže tu neku cenu montaže od 60-70e bez da jedni drugima sjebavaju posao nižom cenom. Zašto kažem bezobrazni, crkla mi je klima prošle godine, a tek ove se smilujem da pozovem nekoga ko će da uradi dijagnostiku. Kvar identičan nekome odavde od skoro, u poslednje vreme slabije hladila, a onda ispustila dušu, izbija joj osigurač. Stavi se novi, upali se i kao radi, čim se upali spoljna jedinica nov osigurač ponovo izbije. Rečeno mi je da je valjda kompresor riknuo, odnosno vuče više struje i da je neisplativo popraviti (Tadiran klima). Nađem model klime koji me interesuje, pozovem i objasnim da je potrebno zameniti klimu koja je na pristupačnom zidu, ne treba da se visi na 15om spratu sa lijana, praktično "back2back", sve je spremno, rupa je tu, nosači stare su tu, samo da se donese i stavi, odradi vakumacija i to je to. Kaže on meni 70e montaža + cena klime + ukoliko treba stara da se ukloni još 2000din. Ja ga slušam i mislim se, možda ti i dam 70e, ali ako budeš morao kao u bivšem stanu da bušiš tri zida, od kojih je spoljni duplo armiran sa ciglom tri puta tvrđom od obične. Ovako frajer misli da dođe sve na gotovo, završi posao za sat vremena i uzme 70e (nije mu potrebno ni 2m cevi btw)... Neka, naći ću drugog koji je poslovniji.
 
Ti su i dobri, ovamo kod mene su razmazeni, zove cale majstora da okaci klimu, kaze sve rupe ti izbusene i nosaci okaceni, samo da okacis i povezes, nije spustio slusalicu ovaj vec dosao i kad video da je visoko prizemlje kaze jao pa nemam merdevinu jao ovo jao ono, na kraj izpizdim i sa komsijom namestim klimu, sad sam i kod mene namestio klimu isto sam zvao komsu, hebe mi se za majstore, sami smo okacili spoljnu jedinicu i unutrasnju, komsa samo spojio cevke, naravno castimo ga uvek, prvi put dobio vise nego sto je majstor trazio, drugi put malo manje ali bio je prezadovoljan

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока
 
Šta znači vakumiraju?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Pa Tadiran više ne radi "home" varijante, to im je sad taj Hitema "brend", a Tadiran se okrenuo isključivo ozbiljnijim sistemima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno