Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Margina između maksimalne i nominalne snage kod Gree i drugih kineza je uska. Recimo kod Viole iznosi koliko se sećam 600 W, dok je npr. za moj LG 1300 W. Slična je situacija i sa Fujitsu. Eto odakle rezerva. Ima odakle da potegne. Na Vivaxu je margina isto negde oko 600 W.
E sad s obzirom da spominjes regulatorno telo, podsetiću ovde ponovo da moj Vivax za LG ijem zaostaje po specifikacijama zanemarljivo malo, ali u praksi je to mnogo. Dakle, neko laže. Ili je Vivax naduvao performanse ili je LG odlučio da dâ konzervativniju specifikaciju. Ovo u industriji nije ništa neobično, jer brand name proizvodjaci to relativno često rade. Recimo od proizvodjaca automobila do proizvodjaca alata.
1000W je na LLCE.
Taj maximum nema veze sa onim sto je on pricao, da pojaca kada zatreba, na -15. Nece sigurno imati 5kW nijedna na -15. Vec je napisano koliko ima na -15, ~3kW.

Napisi koliki je maximum za LG, a koliki za Vivax, verujem da je velika razlika, kao i u duvanju i konstrukciji spoljasnje jedinice.

Ovde se ne radi samo o brojkama, nego o tome da llce konstrukcijski nema na osnovu cega da bude jaci uredjaj.
Zapravo, s obzirom da Viola brze radi defrost pd LU, siguran sam da je slucaj isti i kod llce, ti grejaci znace nesto, pored toga sto malo povecavaju potrosnju :)

LU isto ima nominalnu 4kW, ali je maximum 5.6kW i tu je ono gde kida Violu i llce. Isto tako i 12 LT ima 4kW, Amber 4.2Kw, pa im je max na 6.5kW i 7.2kW.
Nije tu Fujitsu nista specijalan.

Ili hocete da kazes ta su LLCE, LUCA i LTCE zapravo iste klime, jer su sve na 4kW?

Manje im opada snaga na niskim temperaturama, a ima razloga zasto je Viola deklarisana na -22c, Amber na -30c i llce na -15.
Ja verujem da je Viola na -22c samo zbog grejaca, koji joj omogucuju duzi rad i time da isporuci vise na nizim temperaturama.
Kazem da je ugrejala babi 30m2(posto je nizak plafon, realno je to kao 20-22m2 regularnih) na 26c kada je napolju bilo -15.

Za Amber znam da postoji podatak da daje 90% snage na -30c, sto je ~3.7kW toplote. To je zbog toga sto ima trostruki isparivac i grejace, sa twin-rotor kompresorom. Isto zato je i LT Fujitsu deklarisana za -20c. Da ima grejace, verujem da bi isla na -25c, ali bi to rusilo ono sto je Japancima zapravo bitno, ekonomija uredjaja.

Kod nas su Gree uredjaji za trziste severne Evrope, zato i imaju grejace i rade na toliko jakim minusima, dok su isti uredjaji na nekim drugim trzistima slabiji, jer je ekstremno mali primerak split sistema koji se koriste u tako ekstremnim uslovima.

Fujitsu ima Nocria X, koja ima 5 ili 9kW max. I opet je deklarisana na -20c.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sto se tice gree klima, konkretno viole a verovatno i nove muse, u kojim slucajevima tj na kojim temp se pali grejac?
Nisam siguran da li se ovde pricalo o tome ali u glavi mi je nekih 5 stepeni C u plusu sto mi je bilo cudno.

Pitam jer ove godine sredjujem izolaciju i dodajem jos jednu klimu, 9ku i uzeo bih gree iako sam prezadovoljan sa dve LLCE, cisto da probam a i ici ce u moju buducu sobu pa bi mi cak i odgovarala wifi funkcionalnost. S obzirom da je soba 16 kvm i da ce to biti treca klima, grejace sigurno kako treba ali mi je bezveze ako na plusu pali grejace ...
Cini mi se da sam ovde to video ali ne mogu da nadjem post. Ako sam nesto pomesao i temp je -5C, onda vec ima smisla :)



Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
Klime se dosta lede na -3 do 3c, tada je vlaga vazduha poprilicno velika. Grejaci ne znam kada se pale, to nisam nigde nasao.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Sto se tice gree klima, konkretno viole a verovatno i nove muse, u kojim slucajevima tj na kojim temp se pali grejac?
Nisam siguran da li se ovde pricalo o tome ali u glavi mi je nekih 5 stepeni C u plusu sto mi je bilo cudno.

Pitam jer ove godine sredjujem izolaciju i dodajem jos jednu klimu, 9ku i uzeo bih gree iako sam prezadovoljan sa dve LLCE, cisto da probam a i ici ce u moju buducu sobu pa bi mi cak i odgovarala wifi funkcionalnost. S obzirom da je soba 16 kvm i da ce to biti treca klima, grejace sigurno kako treba ali mi je bezveze ako na plusu pali grejace ...
Cini mi se da sam ovde to video ali ne mogu da nadjem post. Ako sam nesto pomesao i temp je -5C, onda vec ima smisla :)



Sent from my Redmi K20 using Tapatalk

Kada je temp. u padu iz plusa ka minusu, grejač tacne na violi se ukljuöuje na 0 c i ostaje uključen dokle god je temp. ispod nule
Kad je temp. u porastu iz minusa, grejač se isključi na +2. Provereno, mereno.
 
Poslednja izmena:
Fujitsu pravi klima uređaje sa grejačem tacne i deklarisani su da rade do -26 stepeni.Nema ih na našem tržištu ali ih zato ima u Kanadi i Americi.Ima ih tamo gde je potrebno zbog klimatskih uslova.Nije teško ubaciti grejač u tacnu bilo koje klime.Meni LLCE12 a imam ih dve nikad nisu bile okovane ledom pa ni stare Midea on/off su lepo radile nikad nisu zaledile da to defrost nije mogao da skine za celih 15 godina.LLCE ume da radi kontrolni defrost povremeno kada ima uslova za to a i primetio sam da kada smanjim temperaturu na 16 stepeni da bi provetrili prostoriju to LLCE iskoristi da uradi defrost naravno kada ima potrebe za tim.Kod mene je i u natežim uslovima rada razmak između defrosta 4-5 sati.Grejač na Violi može da poveća potrošnju.Glavni razlog zbog kojeg Fujitsu klime manje idu u defrost nego Gree je mikroračunar koji kontroliše defrost podešavajući brzinu ventilatora na spoljnoj jedinici i broj obrtaja kompresora.Ukratko kada je kompresor na Fujitsu na 80-100 posto ne mora i ventilator da vrti ko lud već mu smanji brzinu a kompresor daje koliko treba.Ali to su već godine iskustva u klimatizaciju kako bi rekli mala tajne velikih majstora kuhinje.Kod Gree je to još na nekom rudimentarnom nivou ventilatori vrte ko ludi i češće rade defrost nego Fujitsu.
 
Defrost na 4-5 sati u najgorim uslovima? [emoji23]

Luca ide i na 45 minuta u defrost, koji traje 6-10 minuta.
Isto i Viola kada zatreba, ali uvek krace traje. Naravno, nisu to Bog zna koje razlike.

E sada, Luca greje otprilike 30% veci prostor od Violi, barem ove koje sam pratio, u stanu.
Naravno, toliko je Viola i slabiji uredjaj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da slovima i brojevima defrost na 4-5 sati.Zimi su grejale na 24 stepena preko dana uveče malo smanjim.Ti verovatno imaš neke velike gubitke toplotne ili voliš da živiš u sauni ne znam treće.Baš o tome pišem te Gree klime imaju česte defroste trebali bi da ih dorade malo.Na primer Gree Amber jede struju za ono koliko greje a ne može da modulira ispod 800w koliko znam.Bilo je i prijavljenih pucanja izmenjivača na Gree klimama što je vrlo ozbiljna stvar.Ima majstora koji su pokušavali da poprave kvarove na Gree klimama i rekli su da je elektronika kriminalno loše odrađena u odnosu na Japanske proizvođače.Ukloni tu Violu ubaci umesto nje Fujitsu i ogrejaćeš se.
 
Poslednja izmena:
Koliko nebuloza i izmisljotina u jednom postu, svaka cast, treba to umeti :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Sve i da je bili problema za gree kapiram da je granicama onih 3% tako da je na broj prodstih komada reklamacija takodje smesna. Jos se niko nije javio da se na Gree nije ogrejao. Naravno ako je pravilno dimenzionisao uredjaj. Ne lozite se na te gluposti bzvz. Toliki gree na forumu i nema problema.

Tapatalk from Poco loco
 
Cenim da je proleter zaboravio onaj cirkus od vremena oko nove godine kada je temperatura bila oko 0 C, a vlaga konstantno preko 90 %. Tada su mi klime išle u defrost na cca 30 minuta. Lakše rade na -15 C nego pri prethodno navedenim uslovima.

Moram da se osvrnem na najnižu deklarisanu temperaturu od strane proizvođača. Mislim da realno ne pokazuje ništa. Vivax je stavio za AEMI -15 C, LG za P12EN stavio -8 C, a Galanz Kudo (on off) je -8 C. Ova poslednja je radila i na -15 C, dok je LG do sada radio na -8 C (nije bio ni jedan hladniji dan od kada je imam) i to ne da je radio već je grejao bez bilo kakvih problema. Vivax je u solidnom zaostatku iako je deklarisan na nižu temperaturu.
Vivax i Galanz maksimalno mogu da potegnu cca 1200 W, dok je na LG to preko 1800 W, a možda i više. I onda opet pogledam specifikacije, papir kaže jedno, praksa drugo.

Zašto je llce sad jeftiniji od viole? Pogledajte istoriju cena, gde je prvom modelu cena padala, a drugom rasla. Gree Viola je stekla zavidnu reputaciju baš na toj niskoj ceni gde je bila best buy, što je uvoznik lepo iskoristio i lagano podizao cenu. Da se razumemo, pristojan je to uređaj, da ne budem pogrešno shvaćen.

Nemaju svi inverteri mogućnost da upravljaju brzinom ventilatora, tj. kod onih najjeftinijih modela to do pre neku godinu nije bio slučaj.
 
Svaki inverter može upravljati brzinom ventilatora...
Ne mora da znaci.
Ventilatorom upravlja posebno kolo.
Za vecinu je tacno ali postojali su i postoje jos modeli sa fixnim spoljnim ventilatorom (jeftini modeli)

Inace moj glas ide za Toshibu [emoji16]
Potrosnja za februar 410 kWh 200 m2

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Temperature oko nule nisu nikakav problem za dobre klime. Idu češće u defrost, ali su potrebe za energijom manje, a kapacitet veći nego na ozbiljnim minusima, pa nadoknade to bez ikakvih problema.
 
Što se tiče vremenskih uslova oko nove godine meni je potrošnja struje porasla (mereno na obe klime mernim uređajem). Bukvalno je magla bila 24/7, Sunce se danima nije videlo (bar ovde kod mene, mikrolokacija). Klime na svakih cca 30 munuta u defrostu, a posle toga zaletanje da se postigne zadata temperatura.
 
Da, bilo bas zeznuto, pogotovo kod nas koji volimo 24-26c, a luftiramo 2, 3 puta dnevno...

Ako se ne varam, vise kod uvoznika ni nema Viole, nema je na sajtu, mislim da su presli na ove nove modele kao zamenske.
Sada se verovatno rasprosaju zalihe, a mozda i nije to slucaj, pa je samo trenutna situacija da je nema [emoji2369]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nemojmo o suncu, broj sunčanih sati u januaru, vest od kraja januara. Mi smo blizu Bergena.
b2db6389a3ba9c6763c1db8477f8a6c5.jpg
 
Nema više Viole. Došla je Muse i Gtech.

@Mitar
Veruj mi, bio je haos, to mogu potvrditi i ljudi ovde. Uz to se spustio i smog koji je dodatno pogoršao situaciju. Magla toliko gusta da je vidljivost kod mene na Mirijevu bila oko 10ak metara, a trajala je danima. Ne sećam se kada su takvi uslovi bili. Nije bilo tako u čitavom gradu, recimo kada se spustim na Konjarnik tamo je sunce i probijalo i bilo je manje magle (vidljivost je bila od hotela Srbija do Vojislava Ilića). Mada se o tome pisalo i ovde na forumu.
 
Defrost na 4-5 sati u najgorim uslovima? [emoji23]

Luca ide i na 45 minuta u defrost, koji traje 6-10 minuta.
Isto i Viola kada zatreba, ali uvek krace traje. Naravno, nisu to Bog zna koje razlike.

E sada, Luca greje otprilike 30% veci prostor od Violi, barem ove koje sam pratio, u stanu.
Naravno, toliko je Viola i slabiji uredjaj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Kako da prepoznam defrost na LU?

Ima li negde snimak online.

Ja za 3 zimske sezone nisam uspeo da "uhvatim" moju da je u defrostu. Gledam i spoljnu. Nikad nike imala led ili nešto slično.

Da li je moguće da je neka mikroklima ovde kod mene koja je "čuva" od smrzavanja?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Iz onoga što sam mogao da vidim do sad i zbog toga što Gree klime nemaju Eurovent sertifikat izgleda da Gree Viola i Muse na -15 ne mogu da greju sa više od 1.5 kw.Sve dok Gree ne uradi Eurovent za mene a bogami i za još dosta Gree će ostati proizvođač druge klase koji nema šta da traži u krugu vrhunskih proizvođača.Izgleda da Midea ima Eurovent.
 
Pošto je trolovanje više nego očigledno nadam se da će neko od moderatora da te posalje na zaslužen odmor...
 
Mitre, nemoj tako. Mene svaki od njegovih postova iznova razveseli...s nestrpljenjem iščekujem naredni
Proleter, ne daj se smesti, samo ti piši...držim ti palčeve D
 
Iz onoga što sam mogao da vidim do sad i zbog toga što Gree klime nemaju Eurovent sertifikat izgleda da Gree Viola i Muse na -15 ne mogu da greju sa više od 1.5 kw.Sve dok Gree ne uradi Eurovent za mene a bogami i za još dosta Gree će ostati proizvođač druge klase koji nema šta da traži u krugu vrhunskih proizvođača.Izgleda da Midea ima Eurovent.
Džaba MideJi eurovent kad to ne radi kako piše. Mislim na Mission 18 koji se prodavao 2017-2018

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Midea ima eurovent samo za neke modele, nema za vecinu. Za gree ne znamo nista a malo je neodgovorno pricati koliko izbacuju na -15 ukoliko se testovi ne obave u kontrolisanim uslovima.


Tapatalk from Poco loco
 
A to da se kinezi testiraju @-40°C ne kontam uopšte. Šta se testira? COP je tada manji od 1, pa je jeftinije upaliti grejalicu

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Testira se samo da li uredjaj može preživeti zimu sa takvim temperaturama i da li uredjaj posle nekog vremena kada temperatura ode u radni opseg može ponovo da startuje.
 
Pa šta mu može biti? Realno, ulje se greje, ako je uključena klima u struju to je dovoljan uslov da startuje. Vazduh je na -40 jako suv, nema vlage...

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno