Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Aj videcu sutra,mada se cimne samo crevo,nisam primetio da se jos nesto drmne.Javljam.
 
Crevo, sta je crevo tebi, koje crevo?
Ima crevo za odvod kondenza iz unutrasnje jedinice ili mislis na "crevo" snop dve cevi koje su u termo omotacu sto su u stvari umotane (bandažirane) bakarne cevi kroz koje cirkulise gas izmedju spoljne i unutrasnje jedinice?
Sta se od tog dvoje drma i trese, plasticno (gumeno) crevo za odvod ili ovo drugo i vaznije?

A to sto "puca" je verovatno ventil koji sa grejanja spoljnje jedinice prebacuje cirkulaciju i grejanje ka unutrasnjoj.
E sad koliko je glasno to pucanje?
Cuje se kao kad bi se dve bilijarske nugle sudarile, jace, jos ostrije, prasak pucanja neceg metalnog, cijuk ili klik...
Ne bi trebalo da bas puca, ajde da ustanovimo kako se to u stvari cuje.

Mozes li snimiti zvuk pucanja?
Telefonom, nekim mic, necim pa izvuci audio snimak...
 
Poslednja izmena:
Nemam nekog iskustva sa inverter klimama ali za ovih 20 dana koliko koristim Fujitsu 12LLCE mogu da kažem da je odličan uređaj.Ranije sam imao 15 godina na istom mestu mideu on/off.Podesiš temperaturu i to je to ima precizan termostat ni gore ni dole od podešenog.Nemam onaj merač potrošnje ali mi u prostoriji nije ni hladnije ni toplije od podešenog.Jednostavno podesiš temperaturu i to je to.Imam termometar na zidu i kada podesim na klimi 23 i na tom zidnom termometru bude prijatnih 23 stepena.Ona stara midea je promašivala za 2 stepena pa se ukjlučivala tek kada se ohladi soba ma neuporedivo sa ovim Fujitsu.Naravno klimu ne gasimo samo uveče malo namanjim temperaturu.Nikada nisam mogao da imam tako ujednačenu toplotu sa on /off klimom.
 
Evo snimak sam napravio toga sto sam rekao da pukne.Sad sam i sam bolje video o cemu se tu radi.To ova debela cev (snop dve cevi) sto bi rekao Zeha,lupe u nosac i to se cuje.Moracu da fiksiram tu cev za nosac da se nebi toliko cimala.Na samom kraju snimka se vidi i cuje.

 
Kupi plastičnu vezicu i veži za nosač. Moj stari Galanz je bučan pa kad se ugasi čuje se, ali se crevo ne cima ovako. Mada je to možda i do položaja creva.
 
Ako imas podbaci komad gume (ili obujmi obe cevi), da se ne "raseca" o nosac spoljnje jedinice sundjer termoizolacije prilikom cimanja i onda vezicom stegni da se sto manje mogu pomerati cevi na tom mesto.
 
Al' kija kinez. Proveri prvo sa nekim da li je ovo ispravno, da ovako skaču cevi prvi put vidim. Oslabiće veza na spojevima vremenom, i iscuriće ti gas. Ako vežeš vezicama za nosače prenosiće silu negde dalje, pa će nešto drugo da skače.
 
Da,tako cu uraditi.Evo sad gledam na drugoj klimi Midea Mision,isto ima taj "klak" posle defrosta,ali tamo se ta cev ne naslanja ni na sta,pa se i ne cuje zbog toga.OK,hvala vam na odgovorima.:)
 
Pozdrav svima. Trebala bi mi pomoć oko izbora klime. U pitanju je prostor od 40 m2 koji je podeljen u dve sobe. Kuća je generalno zaklonjena i trenutno bez izolacije koja ce biti postavljena sledeće godine. Stolarija je nova PVC. Manja soba je oko 15 m2 i to će biti spavaća soba. Veća soba je dnevna sa trpezarijom i kuhinjom površine oko 25 m2. Na slici sam nacrtao okviran položaj klime. Na osnovu svih objašnjenja i saveta sa ove teme znam da bi bilo bolje da je klima na levom zidu tako da duva kroz vrata u spavaću sobu, ali zbog kosine krova na tom zidu nema dovoljno visine da se postavi klima.
Trenutno razmatram
1. Gree Lomo GWH12QB-K3DNA5D
2. Gree Viola Profi GWH12RB-K3DNA3G
3. Bergen Pine Profi Inverter BER12QC LCLH-G17WiFi
Predpostavljam da bi Lomo, zbog nedostatka izolacije ove sezone, možda bio preslab ali sam je ostavio zbog povoljne cene. Ako neko ima neki drugi predlog budžet bi bio maksimalno do 57-58000 eventualno koja hiljada gore ako bi to napravilo razliku u kvalitetu klime.
Pogledajte prilog 278163
 
Evo da se javim sa utiscima. Postavljena klima jos 11.11., ali tek od 25. i merač potrošnje. U pitanju je Fujitsu asyg 12 LU, merač prosto pm001. Greje se prostor od oko 28m², odnosno, dnevna 16m² + kuhinja sa trpezarijom 12m². Spojeno je ogromnim prolazom, te se može smatrati kao jedna celina. Klima je postavljena na sred prostorije i duva dalje ka hodniku i sobama, no dok se ne sredi, tj. pregradi hodnik, vrata držimo zatvorena, kasnije će biti grejano 35m² sa hodnikom. Dnevna laminat ispod 2cm stirodur, kuhinja+trpezarija pločice. Izolacija zidova stiropor 8cm izlepljen, dok mrežica preko i lepak nisam stigao postaviti zbog vremena. Na jednom delu kuhinje nema izolacije, jer je iza ulaz na tavan, prostorija u "G", tj. negrejana prostorija u koju se ulazi spolja. Na plafonu staklena vuna 10cm, ali samo iznad dnevne sobe zasad. Prozori su drveni stariji, ali nisu loši.
Od 25.-29. dok su dnevne išle do 15°C, a noćne padale na 5°C klima je u proseku trošila oko 290Wh. Najniže što sam uspeo da vidim je 260W na sat potrošnja. Klima se često gasila. Kada prestane da greje vuče oko 10W za kontrolno okretanje turbine. Dok se turbina vrti na toj kontrolnoj brzini krilca se ne podižu, što mislim da je mana, jer deluje da pirka prohladno. Kako su krenuli ovi minusi i niže temperature potrošnja se povećala. Neki prosek za ove hladne dane je oko 600W na sat Iako je dobar model, često je radila defrost, recimo jednom u sat vremena, jer je vlažnost vazduha bila preko 90%, a temperature oko 0°C, prema mom mišljenju smrt za klime. Defrost traje oko 10-12 minuta od prestanka do ponovnog početka duvanja. U defrostu troši oko 700W, nakon defrosta se zaleti na 1300W, ali ubrzo smanji.
Na POWERFUL ili TURBO modu postavljeno na 30°C klima je najviše povukla oko 1850W i tada razbija od grejanja, što je super kad treba da se digne temperatura brzo, recimo za kupanje bebe i slično.
Smatram da je ova potrošnja od 600W u proseku za ove uslove velika, mada dobru ulogu igra ovo vlažno vreme. Ima tu još prostora da se ušuška kuća, a i pločice su zaista ledene.
Klima je postavljena na nosače koji su odvojeni od kuće, tako da nema nikakvih vibracija, a ni zvukova unutra, ni u kom modu ni pri bilo kojoj potrošnji.
Klima je setovana na HEAT mode AUTO FAN 23°C. Uglavnom i veliku većinu vremena za sada radi na 2. brzini što zaključujem po zvuku unutrašnje jedinice, tj. turbine.
Što se tiče komfora, polako se navikavamo na zvuk turbine, nije strašno jer je jednoličan i umirujući zvuk. Kad je malo toplije vreme i mala potrošnja utisak je da duva hladno, malo smeta, aliii..... I da ostane ova potrošnja koju sam naveo, ipak nema loženja i prljanja i mislim da ću se na proleće lepo nasmejati računima za celu zimu i da ćemo neke mane koje postoje kod grejanja klimom zaboraviti. Jednostavno je uključiš i ne razmišljaš, igraš se sa detetom, gledaš film, odeš u goste, pomisliš hajdemo kući/ treba ložiti, a ne ne ne..., tu je LUCA. Zaista smo prezadovoljni.
Pozdrav do daljnjeg.
 
Nijedna od gore navedenih ti nece zagrejati 40m2 neizolovanog prostora , tacnije nijedna za te pare koje mislis dati.

Uradi ti prvo tu izolaciju pa tek onda razmisljaj o klimi , a i tada ne znam da li bi ti neka od gore pomenutih bila dovoljna za tih 40m2, po meni nakon izolacije trebas uzeti Fujitsu 12LU u najmanju ruku ..
 
Evo da podelim još jedno zapažanje rada VIVAX AEMI 09, u epizodi zvanoj lažni inverter Vivax aemi aka šta mogu da očekujem od invertera od 250 eura.

Detaljnim posmatranjem rada i praćenjem putem merača potrošnje ustanovio sam da ova klima ne može da modulira u pravom smislu, već za svaku zadatu temperaturu ima zaključanu potrošnju. Npr. za zadatu temperaturu od 23 C, troši oko 320 W +/- 10 W, za 22 C troši oko 270 W +/- 10 W...
Dakle, bez obzira na unutrašnju i spoljašnu temperaturu vazduha, ako joj zadate da greje na 23 C ona će stalno trošiti oko 320 W. Jasno vam je da ako je napolju -10 ona sa navedenom potrošnjom nikada neće moći postići zadatu temperaturu. Drugim rečim, bez obzira na inverter kompresor (motor), ona nema elektroniku i softver koji bi joj omogućio da modulira i samostalno povećava i smanjuje rad kompresora.

Konačan epilog je da zadatu temperaturu nikada ne možete ostvariti, ali da bi ste se ugrejali, zadatu temperaturu morate da podignete na npr. 25 ili 26 C. Tada ćete u prostoru dobiti prijatnih 22 - 23 C, ali tada zaboravite na ekonomičnost. U preseku od 24 sata, poredeći je sa LG P12EN rezultati su poražavajući iako LG direktno greje 2,7 puta veću površinu/zapreminu. LG je u proseku trošio 346 W/h, a nesrećni Vivax 506 W/h. Pri svemu tome LG je održavao zadatu temperaturu koja se kretala od 22 do 23 C, dok Vivax nije mogao da održi zadatu već je ostvari od 19 do 20.5 C.


Ne bih da generalizujem, ali ovo bi mogao biti obrazac ponašanja svih klima u ovom cenovnom rangu (do cca 350 eur).
 
Sta ces ciniti sa vivaxom, menjati za bolji uređaj ili terati dokle mozes takvog kakav je?
Zasto si uzimao vivax, ako si se mislio grejati na njega?
Neko ti preporucio, ti sam tako odlucio jer si mislio da ce moci jer je za manji prostor...?
 
Hvala @nexteen na savetu. Idem da razmišljam šta i kako mogu :)
 
Vivax će da radi dok ne rikne :D , nema nikakvih zamena.

Vivax sam kupio posle dužeg razmišljanja i nisam se pokajao. Zbog kvadrature, ali i vrlo lošeg rasporeda prostora sa aspekta grejanja na klime, da bih grejao ceo stan cele godine putem klima uređaja bile bi mi neophodne 3 kvalitetne klime i to (3.5 +2.5 + 2.5 kW). S obzirom da imam elektično etažno grejanje ta investicija u klima uređaje i troškovi održavanja se ne bi isplatila nikada, a koštala bi me sa ugradnjom nekih 2000 eura. Tu razliku u ceni ne bih nikada isplatio.

Iz tog razloga sam kupio LG P12EN kojim ohladim ceo stan, dogrevam kada spoljne temperature padnu ispod sobne. Kada ona ne može da postigne neku prijatnu temperaturu u najudaljenijem delu stana (dečija soba) onda palim Vivax koji evo do ovih temperatura nekako kilavi i održava cca 20 C u dečijoj sobi. Kada temperatura ode još više u minus pojaviće se problem u spavaćoj sobi jer će tu temperatura pasti ispod nekog nivoa komfora i tu mi ni Vivax ni LG ni bilo koja druga klima ne mogu pomoći jer je raspored prostorija takav da vazduh ne može cirkulisati na način na koji bi ja želeo. To za posledicu ima stvaranje unutrašnje kondenzacije u spavaćoj sobi, a to je ono što ne želim. Na kraju ću ipak morati da upalim etažno grejanje i pola stana grejem na električni kotao, a drugu polovinu na LG. Vivax je plaćen sa ugradnjom 350 eura, a za neku bolju klimu bilo bi mi neophodno 600. 250 eura u razlici u ceni struje će se veoma teško isplatiti u uslovima u kojim ja koristim klime.

Svi moji prethodno napisani postovi nisu žalba i kukanje, već opis onoga što ni na jednom forumu nećete naći. Za razliku od Midea, Fujitsua, Gree klima gde imate 1000 opisa rada, za Vivax, Vox, Tesla i slične nećete naći ni jedan. Dakle, Vivax nikada ne kupovati kao jedino rešenje za grejanje, već kao ispomoć ili dogrevanje. Da sa jednom klimom mogu grejati obe sobe (dečiju i spavaću) Vivax ne bih nikada kupio.
 
Za dogrevanje malih soba najbolji su konvektori sa elektronskim termostatom. Jeftini, tanki, nečujni i precizni. Laki za montažu, i ne zahtevaju nikakvo održavanje. Ako hlađenje leti nije neophodno, naravno.
 
Slažem se. S obzirom da već imam etažno grejanje i radijatore oni su ispali iz igre jer bi mi nepotrebno zauzimali prostor (tanak sam sa prostorom u obe sobe), bez obzira na dimenzije.

Što se tiče hlađenja za sad nije neophodno, ali kako klinci rastu, tako rste i potreba za njihovom privatnošću pa...
 
Za dogrevanje malih soba najbolji su konvektori sa elektronskim termostatom. Jeftini, tanki, nečujni i precizni. Laki za montažu, i ne zahtevaju nikakvo održavanje. Ako hlađenje leti nije neophodno, naravno.

I koliko struje potrosi taj jedan konvektor,kao dve klime ?
 
Pa? Koliko kWh i dinara ode na grejanje sobe od 10-ak kvadrata u toku sezone?
 
Za dogrevanje malih soba najbolji su konvektori sa elektronskim termostatom. Jeftini, tanki, nečujni i precizni. Laki za montažu, i ne zahtevaju nikakvo održavanje. Ako hlađenje leti nije neophodno, naravno.

Idealno rješenje za dobro izolovane prostorije.
Dobra je kombinacija klima u najčešće korišćenom većem prostoru + konvektori po udaljenim prostorijama.
Problem je što ljudi razmišljaju kratkoročno i ne ukalkulišu sve činjenice.
Konvektor je , ako se gleda manja izolovana soba , 10 puta manja investicija od pripadajuće klime. Razlika u manjoj potrošnji klime će valjda da se isplati 10-te godine a o komforu i ne treba raspravljati.
 
Kao 4 klime. Tj kao na grejanje 4 puta veće sobe klimom.

Kao što je maxy izmerio razliku u potrošnji, krš klime koje se uzmu za grejanje mogu samo da sanjaju SCOP 4. Kvalitetnije opet imaju daleko veću cenu u startu.
 
Poslednja izmena:
Poredio LG i Vivax

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Imaš par poruka iznad. LG troši manje i greje više nego duplo veći prostor. Uz i*i*tski algoritam potrošnje, ne treba duoboka analiza da se vidi kakva je kanta u pitanju.
 
Pa s obzirom da je u pitanju 2 i po puta skuplji uredjaj i generalno na drugoj strani samo dno ponude, klima koja kosta kao neke osrednje firmirane patike, ja ne znam da li neko zaista ocekuje da ce isto da radi?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Pitanje, izvinjavam se ako je već obrađeno, ne ide mi pretraga na benčmarku nešto.

Da li multi-split sistemi (jedna spoljašnja i više unutrašnjih) imaju smisla? Pre svega mislim da li je jeftinije, za neku inverter klimu sa 3 unutrašnje jedinice. Ima po cenovnicma ali ne shvatam, da li je cena samo za spoljašnju, nigde nije baš objašnjeno.

Prostor nije problem, ima mesta i za 3 spoljašnje jedinice, na terasi, sve se montira čak i bez merdevina.

Ideja je da sve budu 12-ice, stan je oko 90kvm i ima samo jedna vrata, praktino je skoro sve otvoreno, ali ipak ne bi mogla jedna da pokrije sve, nebitno, treba 3.

Hvala \o/
 
Na zvaničnom sajtu "proizvođača" tvrdi se da je za ACP-09CH25AEMI R32 SCOP 4, , kapacitet 2.94 kW, opseg rada do -15 C, da koristi efikasniji i ekološki R32, dok mu je Pdesignh 2,nešto (ovaj podatak se nalazi u tehničkoj dokumentaciji koja dolazi uz klimu, a nemam je sad uz sebe)

LG tvrdi da je za P12EN SCOP 4, kapacitet 3.8 kW, opseg rada do - 10 C, koristi R410a, Pdesignh nemam, mislim da je 2.54 (ako neko ima pristup Euroventu može da vidi šta kaže seretifikat)

Recimo čak i veoma popularna Viola 12000 BTU ima max kapacitet 4400 W što je znatno ispod ulaznih serija japanskih i korejskih proizvođača. Recimo baš ovaj P12EN ima 5100 W max, dok solidna srednja klasa ide i do 6000 W max.

Kod svih kineza je nominalna snaga relativno bliska maksimalnoj, dok kod japanaca i koreanaca to i nije baš tako, tj. margina je znatno šira.
 
Pitanje, izvinjavam se ako je već obrađeno, ne ide mi pretraga na benčmarku nešto.

Da li multi-split sistemi (jedna spoljašnja i više unutrašnjih) imaju smisla? Pre svega mislim da li je jeftinije, za neku inverter klimu sa 3 unutrašnje jedinice. Ima po cenovnicma ali ne shvatam, da li je cena samo za spoljašnju, nigde nije baš objašnjeno.

Prostor nije problem, ima mesta i za 3 spoljašnje jedinice, na terasi, sve se montira čak i bez merdevina.

Ideja je da sve budu 12-ice, stan je oko 90kvm i ima samo jedna vrata, praktino je skoro sve otvoreno, ali ipak ne bi mogla jedna da pokrije sve, nebitno, treba 3.

Hvala \o/

Bolje kupiti single split. Multi split je skuplja. Defrost kod multi splita te ostavlja bez grejanja na sve tri uj, u slučaju kvara ostajes bez grejanja skroz.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno