Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ok,jedna prodavnica u Vrbasu je kontaktirala Viacom i nemanj llc vise na stanju i nude ovu,ali po ovome ona otpada iz price,da li uzeti 12llc ili gree viola profi 12?(slicne su cene dok gree dolazisa cevima sto onda ugradnja izadje 30 eura jeftinije ali opet nije od presudnog znacaja)

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Ako LLCE nema da se kupi u Vrbasu onda je ne kupuješ ili...?
 
Nesto je tu meni cudno da svi noviji modeli imaji slabije rezultate od starijih modela.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Pitanje za grejace da li je neophodno na minusu stalno da rade, ili mogu da stavim prekidac pa po potrebi upalim kada krene da ledi, da li kablovi mogu da odlede led ako se nahvata ili sprecavaju da se on uopste nahvata
 
Društvo ako može pomoć pri izboru klime. Grejao bih dnevnu sobu, hodnik i kupatilo (28+5+5 kvadrata), bez spavaće.
Stan je solidno izolovan, jedan spoljni zid sa 10 cm stiropora, pvc stolarija, stanovi ispod I iznad se greju. Klima bi bila postavljena u dnevnoj naspram ulaznih vrata sobe, tako da duva ka hodniku.
Interesuje me da li je 12llce dovoljna za to, ili je možda bolje ići na violu pro za tih 55-60 hiljada koliki je budžet? Šta biste vi preporučili?
e0c21423623d9303daa9463f220e2139.jpg
 
Poslednja izmena:
Spoljni zid je ovaj južno na slici gde je terasa i na kome bi bila klima. Spavaća se neće ni koristiti, možda par puta mesečno i tu će ispod prozora biti montiran neki panelni radijator koji će se uključivati po potrebi. U stanu će biti jedna starija osoba, tako da je bitno da dnevna bude topla, a da hodnik i kupatilo ne budu hladni, ništa više.
 
Nesto je tu meni cudno da svi noviji modeli imaji slabije rezultate od starijih modela.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
To je zbog A+++ oznaka. Stave da je @-10°C manja snaga, da bi se klima stavila u manje zahtevni prostor i time ispunila očekivanja malene potrošnje. Samo se nadam da kvalitet komponenti nije uračunat u tu malu potrošnju od oko 700kWh godišnje u grejanju. Realno, ja potrošim više sa LT-om u 30-ak dobro izolovanih kvadrata (premda se greje 40kvm kad nije mnogo hladno). Mislim da sve one mogu da greju kao i stare, mada bih ja po ovim cenama pojurio "stare" modele LMCE ili LU. 12LT nije dobio dostojnog naslednika

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Pitanje za grejace da li je neophodno na minusu stalno da rade, ili mogu da stavim prekidac pa po potrebi upalim kada krene da ledi, da li kablovi mogu da odlede led ako se nahvata ili sprecavaju da se on uopste nahvata
Ne znam za ostale, ali neko je pisao za Gree da se grejac pali već ispod 5°C, i radi non-stop. Ja bih ga povezao na relej, koji bi pobudu dobijao od 4-krakog ventila. Tj da se grrjač upali kad krene defrost, i ugasi kad se defrost završi. Uzmeš jači grejač i ne mislis da li će da otopi za tako kratko vreme. Suludo je da radi non-stop. Sa druge strane, na 4 klime nemam grejače, niti planiram da ih ugradim. Ako bas ledi onda ih stavi, ako je klima pod terasom ili nadstrešnicom onda je ne bih dirao (ako pričamo o Fujitsu).

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Društvo ako može pomoć pri izboru klime. Grejao bih dnevnu sobu, hodnik i kupatilo (28+5+5 kvadrata), bez spavaće.
Stan je solidno izolovan, jedan spoljni zid sa 10 cm stiropora, pvc stolarija, stanovi ispod I iznad se greju. Klima bi bila postavljena u dnevnoj naspram ulaznih vrata sobe, tako da duva ka hodniku.
Interesuje me da li je 12llce dovoljna za to, ili je možda bolje ići na violu pro za tih 55-60 hiljada koliki je budžet? Šta biste vi preporučili?
e0c21423623d9303daa9463f220e2139.jpg
Ako je to budžet, imaš LLCE i Bergen Pine Profi (rebrendiran Gree Lomo LCLH). Viola Profi je malo skuplja. Za malo više imaš LMCE

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Vidim da se dosta pise o tezini spoljne,imam mideu 12 mission i sad izasao da vidim i pise da je spoljna 29,3kg dok gledam po specifikaciji 12llc 26kg,i dalje sam u nedoumici izmedju 12llc i gree viola profi,verovatno pada odluka u ponedeljak.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Ne znam za ostale, ali neko je pisao za Gree da se grejac pali već ispod 5°C, i radi non-stop. Ja bih ga povezao na relej, koji bi pobudu dobijao od 4-krakog ventila. Tj da se grrjač upali kad krene defrost, i ugasi kad se defrost završi. Uzmeš jači grejač i ne mislis da li će da otopi za tako kratko vreme. Suludo je da radi non-stop. Sa druge strane, na 4 klime nemam grejače, niti planiram da ih ugradim. Ako bas ledi onda ih stavi, ako je klima pod terasom ili nadstrešnicom onda je ne bih dirao (ako pričamo o Fujitsu).

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Cuo sam da je problematicno preko cetvorokrakog ne mogu da se setim zbog cega
 
Kao i kolegama i meni treba pomoć oko izbora klime.

Radi se o potkrovlju, mada iznad ima mesta da se naprave još dve sobe, ali o tom potom.

Veličina:75kvm

Izolacija: stiropor 12 cm, u planu je sređivanje stolarije.

Severni zid se naslanja na komšiju.

Istočni zid krasi otvorena terasa i nešto kao ostava(to bi značilo da sobu dele dva zida sa praznim prostorom od spoljašnosti).

Zapadni zid je sličan istočnom. Spavaća soba je izložena spoljašnosti samo preko vrata od pokrivene terase.

Južni zid je ceo izložen. Na njemu se nalaze i dva prozora, jedan do drugog(označeno pravougaonikom na slici)

Plafon: gips, lamperija, staklena vuna, međuprostor, pa izolovan krov.

Spavaća soba poseduje TA peć.

Ideja je da se uzme inverter za grejanje+peć ako bude trebalo dogrevati. Valja napomenuti da su trpezarija, dnevna i kuhinja jedna prostorija.

Pitanje je šta uzeti i gde postaviti. Prethodna klima koje je služila za hlađenje je bila postavljena na južnom zidu pored prozora, a skinuta je zbog postavljanja izolacije i upitne ispravnosti.

Izvinjavam se na gruboj skici.
 
Poslednja izmena:
Cuo sam da je problematicno preko cetvorokrakog ne mogu da se setim zbog cega
Ne znam, ne vidim razlog. Mada zavisi od napajanja ventila. Problem može biti i da se mora ugraditi prekidač, kad klima radi na hlađenju da ne radi i grejač.
Ili da ugradiš termostatski prekidač. Gurneš sondu u unuttašnji izmenjivač, pa ako je na manje od 20C (kad radi defrost) da upali grejač napolju. Ali opet mora prekidač da se gasi napajanje dok hladi.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
@prashinar Da li je puna visina plafona kod prozora u d.s.? Tu je najbolja pozicija jer moze duvati pravo u malu sobu, lepo ce poktiri i kuhinju.
Ako nije puna visina vec je ispod 2-2,2m onda je radi hladjenja mozda bolje staviti desno, na zid kraj vrata od terase. Ona spljostena piramida su vrata terase?
Kako je stara koima hladila, gde je bila tacno?

Koliko m2 imaju d.s.+trp+kuh?
Koliko m2 ima mala soba a koliko s.s. ?

Moci ce jedna klima (jaca verovatno, neka 12-ka od boljih) da greje ali bez s.s verovatno.
Za s.s. ako treba neki šveCki pa po potrebi upaliti...

Prednost je debela izolacija i kad sredis prozore, sauna.
 
@Zeha

Visina je nekih 2.5m. Plafon počinje da se spušta na istočnom i zapadnom delu na metar-metar i po od spoljnih zidova.

Dnevna+trpezarija=35kvm, kuhinja=~6kvm, mala soba=7kvm, spavaća soba=15kvm.

Da, ‚‚piramida" su vrata, dvokrilna. I ja sam mislio da tu stavim klimu, na staro mesto, ali spoljnu jedinicu da stavim na terasu. E sad, tu ima pad, pa bi spoljna bila postavljena na maloj visini, a ne znam koliko je to pametno. I daljina između spoljašnje i unutrašnje jedinice bi bila oko 5m.

Stara klima nije ni paljena tako da ne znam.
 
Nemoj pod spusteni plafon stavljati klimu.
Ako dobro shvatam, zid na jugu, gde su veliki prozori u d.s. je u punoj visini. stavi klimu kod prozora naspram male sobe ali dobro razmeri gde tacno, tako da mozes otovriti sto vise prozore a da ne udaraju u unutrasnju jedinicu. Mislim da ces tako moci lepo grejati i malu sobu. Kupatilo grejes zidnom kupatilskom grejalicom (nekom) samo za kupanje, a s.s. ces zbog velicine ipak trebati nekim dodatnim telom, norveski radijator i sl. narocito kad bas zagudi zima...
Bice toplote i u s.s ako se drze otvorena vrata u zimskom periodu ali kad bas zastudi mislim da ce trebati necim dogrevati. Prednost je i sto mnogi vole spavati u nesto hladnijoj prostoriji nego sto im je temperatura boravišnog prostora...
Tvoja prednost je sto imas dosta debelu izolaciju (po zidovima), pa kad i prozore središ (zameniš il šta već trebaš da odradiš) imaćeš ušuškan prostor, a opet je dosta otvoren prostor koji grejes i moze lako da cirkulise toplota, pa jos mozes staviti klimu naspram male sobe da ubacuje direktno tamo topao vazduh.
Staklena vuna je u medjuprostoru izmedju krovnih greda, a pod izolacija si mislio hidro izolacija krova (lepenka i sl. po daskama i kosini krova) ili jos neka termo izolacija po ravnom delu iznad plafona a ispod krova (crepa, šindre, lima...)?
Gree Amber, Fujitsu LT bi to sigurno odlicno grejali, da li moze neki Daikin, Mitsubishi ili neka slabija Fujitsu javice iskusni sto se bas razumeju.
Bice dobro toplo zimus, ako bude struje. :D
 
Poslednja izmena:
Dali ima neko iskustva o tome kad klima postigne temperaturu ona produzi da duva hladan vazduh i koliko vreme produzi tako da radi.


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
To obicno kod kineskih invertera tako bude, jeftinijih. Fujitsu gasi (smanji na kontrolnu brzinu) turbinu i nakon 1-2 sekunde gasi kompresor. Turbina se i dalje vrti veoma polako ali se to ne oseca i tako radi stalno dok je na grejanju.
 
Evo kako izgleda taj južni zid i pad plafona. Stara klima je bila na mestu gde je ovaj čiviluk.

I ne bih ja stavljao klimu tu gde je taj pad plafona, nego bih hteo da stavim spoljnu jedinicu na terasu, desno od vrata kada se gleda iz te pozicije na slici.
 
Stavi na staro mesto, koliko visoko zavisi i od parametara za montazu klime, ne blize od 15cm (mozda 20cm) od plafona...
Nije to preveliko a jednozapreminsko je (skoro), sirina 4,5-5m.

E sad neko strucan nek predlozi pravi model, zbog performansi...
 
Fujitsu je svakako prvi izbor, samo koji model i da li spoljna jedinica može da se stavi na terasu s obzirom da će cevi imati pad.

Ako se ne varam, unutrašnja jedinica mora biti postavljena iznad spoljašnje. Ili se varam?
 
Cevi mozes kako god hoce i kud god hoces, jedino moras voditi racuna da odvodno crevo za kondenz iz unutrasnje jedinice ima konstantan pad, cak ne mora ici sa bakarnim cevima vec moze biti izvedeno i na bilo koju drugu stranu.
Spoljna jedinica moze ispod i iznad unutrasnje jedinice klime, za rad klime nema veze da li se bakarne cevi dizu ili spustaju, odnosno da li je kompresor i spoljnja gore (na krovu i po 2-3 sprata vise) ili dole u odnosu na unutrasnju jedinicu.

Da li Gree Amber (mooooozda Viola), Fujitsu LT ili LU, neki Daikin, Mitsubishi ... javice se (valjda) neko...

Mislis kroz sobu motati cevi do terase ili ces spolja (nekako)?

Vodi racuna da bude ispostovana minimalna preporučena duzina cevi (bakarnih) da ne tandrcu i šušte u radu, povremeno ili stalno, a ako "ima viska" duzine cevi (obicno preko 3-3,5 preporuceni minimum) onda visak saviti iza spoljne jedinice. Da ti svaku cev izoluju zasebno. Bolje je uzeti nesto malko deblje cevi (deblja stenka zida cevi, time i skuplje) umesto onih sto neki proizvodjaci daju (čuj daju, a sve se to plaća), da se vakumiraju cevi prilikom montaze i tek onda pusti gas u sistem. Staviti gumene podloške ispod vanjske jedinice na mestu gde se zavrce za zidni nosac, da umanje prenos vibracija na zid i time bude tisa u radu. Odvojiti prema propisu zadnju stranu spoljne od zida jer klimi treba prostora da se moze ventilirati. To naglasavam jer planiras na terasu da stavis spoljnju, a onda mozda pozelis da bude sto manje prostora zauzeto...
To sve dogovoriti unapred sa monterima i tek onda ih zvati da dodju...
 
Poslednja izmena:
Kupljena viola profi za 57000 na 6 rata,ugradnja u toku nedelje,javljam utiske kad zaladni i usporedilicu sa fujitsu i mideom koju imam.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno