Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kinezi FTW!
Dal ce da ima Eurovent?
Imaće, što da ne, ali nijedan proizvođač ne deklariše, kao što i Eurovent ne testira rad na ekstremnim minusima. Panasonic reklamira rad na - 35 °C za pojednine modele na osnovu testiranja švedskih i danskih instituta, SP i DTI, ali se kao proizvođač ograđuje, i zvanično deklariše radni opseg do - 25 °C.
 
U svim sferama tehnike postoje laganja. Jedni lažu tako što realne performanse uređaja umanjuju (verovatno tako žele da uređaj pruži ono što deklarišu u što širem opsegu upotrebe uređaja), a drugi opet prikazuju veće performanse nego što to u stvarnosti jesu (to pravdaju kontrolisanim uslovima ispitivanja). Recimo moj monitor ima deklarisano maksimalno osvetljenje od 250 cd/m2, a u realnom radu daje veću osvetljenost od većine monitora sa 300 cd/m2. Više puta poređeno u kancelariji.

Cena u Poljskoj za Midea Extreme 5.3 kW je 1660 eura.
 
Poslednja izmena:
Dačija po ceni Mercedesa?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Valjda nije. Realno, mi u Srbiji za ovo nemamo potrebe, izuzev možda stanovnika Sjenice, Kopaonika...
 
@šile Fujitsu ASYG 12LTCA ili Gree Amber 12 Nordic, pa biraj. Fujitsu ide do 200W u održavanju, Gree malo više (po nekima 300W po drugima 500W pa se ugasi). Gree jače duva i jača je klima. LT imam i garantovano lepo radi, greje ko blesava a temp održava u decimalu. Za Gree cimaj na PP ko ima ovde da ti prenese utiske. S obzirom da ćeš u onim sobama imati nešto manju temperaturu, cenim da ćeš u veću sobu ubaciti 7-cu kad budeš imao prilike, tako da uz izolaciju i tu dodatnu malu klimu ne treba ti ništa jače od LT-a, tj LT može da greje taj ceo prostor sa izolacijom, samo ne znam kakva će da bude temp u udaljenim sobama. Pusti priče da namestiš klimu da duva jako, tu onda nema ugođaja ako duva ko tajfun da bi dobacila. LT ionako ume da duva muški, a Gree čak i jače. Sa druge strane Gree je bešto lakši za čišćenje zbog fensi poklopca na LT-u, i defrost traje kraće, mada sa dobrom izolacijom defrost nije priblem, jer ne opada temp brzo, pa se i ne oseti. Da sad imaš izolaciju, mogao bi glat 12 LMCE u dnevnu i bilo koju klimu u drugu sobu (veću od one dve), mada će sa dodatnom izolacijom i razlika u temperaturi u udaljenim sobama biti manja.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Sve već viđeno, ubacili grejač tacne, i zaštitni sloj preko izmenjivača. Panasonic je ovakvu Bluefin zaštitu imao pre par godina. Performanse ne deluju ništa specijano, nema nikakvih podataka o radu na minusima. Deklarisana do -27 C što je odlično, ali opet ništa izuzetno.

https://www.youtube.com/watch?v=GPM4xMi5GJ0
 
@jozza Prvo hvala puno na trudu i savetima. Dve manje sobe se ove sezone neće sigurno koristiti tako da neće biti potrebe da ih grejem odnosno biće uvek zatvorena vrata a fasada je u planu sledeće godine da li misliš da u tom slučaju moze da pokrije neka slabija/jeftinija npr LMCE ili neka slična, značilo bi mi dosta ta razlika u ceni koja nije mala ali ne bih da se zeznem i uzmem preslabu?

Sent from my MI MIX 3
 
Nece ti niko reci da uzmes slabiju, jer i ako mozda moze da pokrije, okruzen si hladnim vazduhom i ko zna kakvim vetrom, lokacijom, itd...
Dakle, mozda ti izvuce i slabija klima, ali niko ti to nece preporuciti, jer na tebi mora biti rizik.
Kod mene u vikendici u Krnjaci se Viola muci da ugreje 40m2(otprilike, ne znam tacnu kvadraturu dnevne sobe) ravnomerno, dok mi u kuci u uciteljskom naselju greje otprilike isti prostor kao iz sale, a izolacija je ista.
Medjutim ta kuca je ususkanija, nema vetra...dok je u Krnjaci prvi svetski rat period, kuca na sred dvorista od 25 ari, jos na cosku ulice, a vazduh je mnogo vlazniji.

Moja preporuka je Amber, jer je em jeftinija od svih ostalih koje se preporucuju, em je jaca i ozbiljnija klima(ima vise opcija i ima svinju od spoljasnje, posto je model namenjen sa trziste severne Evrope), em ima horizontalno automatsko pokretanje krilaca, pa u 3d rezimu krilaca moze ravnomernije svuda da ti dostavi vazduh.
Kod mene jedna Amber greje kuhinju sa predsobljem od 80m2.


Posle na poziciju 2 mozes bilo koji inverter.
Kod mene 12 Viola greje maltene isti takav prostor i lepo radi, ali je to overkill i mozes uzeti i Lomo, Mideu Mission, kao i 9ke tih klima...sta god je tada jeftinije.
 
Poslednja izmena:
Znam da imas Amber i da si zadovoljan pa sam čekao i tvoju preporuku, ako se sećam dobro ona spušta na oko 500w a LT nešto manje 200 ili 300w? Da li to u praksi dosta znači kod potrošnje odnosno koliko bi mogao da se razlikuje račun naravno od prilike pošto nemam predstavu koliko dugo one rade sa tako niskom potrosnjom.Trenutno bi mi mozda i to značilo pošto su za sada dva sprata na jednom broilu ( komplikacije sa EDB oko razdvajanja) ali se samo ja grejam na struju

Sent from my MI MIX 3
 
Racun ne bi trebalo da se razlikuje mnogo, ako uopste i bude razlike.
Kod mene je Amber radio na 350W, najduze bude na 400W, kacio sam i ovde snimak, ali sam ga obrisao sa clouda, posto je imao 15GB. E sada, Amber ima grejace koji se pale ne znam kada, pa je moguce da kada se ne spusta ispod 400, 500W, i ta 2 grejaca rade.
Videcu mozda nekad opet da odnesem merac i da snimim.

Takodje, klima koja se manje ledi i odledjava, manje i trosi, jer pri defrostu klima trosi mnogo, a ti za to vreme gubis toplotu u prostoru koja posle mora da se nadoknadi.
Tako da verujem da bi lt i amber trebali biti slicni po potrosnji, ali je to sve nagadjanje jer niko nema Amber i LT u maltene identicnim uslovima.

Kod mene 3 Ambera i 1 Viola greju oko 200m2, racun ovu zimu nije presao 15k, mislim da nije doslo ni blizi crvene.
Na etazno, daleko slabije ugrejano, bilo je 40, 50k dinara kada budu meseci ispod nule.

Na etazno 12kW sam za 60m2(ne grejem jednu spavacu) u stanu imao oko 30k u januaru, sa Lu i 2 Viole nislim da nije preslo 13k ako se dobro secam. A isti uslovi, bas mnogo luftiranja, na kip otvoreno maltene 20h dnevno, greje se na 24 i 26c.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi :wave:

Treba mi 12-ca inverter za hladjenje i dogrevanje 60m2.
Šta biste preporučili do 50k?
Šta mislite o IVA 1-12IE?
 
Poslednja izmena:
Imas Fujitsu 12LLCE za te pare, mani se tog VOX-a.
Sto se tice Ambera, nije mi se javio drugar, i on je grejao sa el. kotlom od 6kW oko 55m2, nije mogao da se naplaca racuna. Sad sa Amber super nego ga nema da mi kaze sta i koliko. To sto ne spusta ispod 500W nema nikakve veze, bitno da greje i da ne staje na minusu.
 
Kolega je verovatno mislio da li bi mu bila dovaljna Vox, ona je oko 33-35k. Do 50k mu dodje neki Gree Lomo ili Midea. Uz Gree valjda ide i 3m instalacije pa eto ustede od 30e prilikom ugradnje.
55k ima ovaj Fujitsu sto kaze djalf, Daikin i Viola.
Nemam pojma kakva je koja i sam se dalje razmisljam sta cu. Jeste da je centralno grejanje u stanu i da mi treba u ovakvom prelaznom periodu ili kao dopuna za CG, ali za razliku od 10k stvarno se izgleda dobija proverena klima sa boljim karakteristikama.
Samo pratim cene i sta mogu da procitam na netu, uglavnom ovde na forumu :) nemam iskustva sa inverter klimama. Osim sa nekom Teslom iz apartmana gde sam bio. Njoj se i vertikalno pomeraju ona krilca. Za hladjenje bila super, i prilicno tiha. Nemam pojma koji je model u pitanju bio.
Ako ste ispratili neku akciju za Fujitsu ili Daikin moze na PP neki info.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Što se tiče Vox, Fox, Vivax, Tesla...
To su sve mušičave klime, koje ne rade onako kako bi pravi inverter trebao da radi. Softver koji upravlja elektronikom je jako loš, pa recimo moj Vivax ne radi ono što bi trebalo da radi. Npr. ne održava zadatu temperaturu u granicama komfora, nego temperatura šeta gore dole kao kod on/off klime, kada treba samo malo da doda toplog vazduha on zabode kompresor do daske i onda bije vruće, a dešavaju se i obrnute situacije. Dakle, u prelaznom periodu hoće on da greje, ali onako kako mu se ćefne. Stičem utisak da se radi o inverteru koji ima zadate brzine rada kompresora, jer se intenzitet rada kompresora nikada ne menja postepeno, već kao kada menjate brzine na autu pa obrtaji rastu i padaju. Buka sj je veća i uj nije tiha i mene bi lično nervirala tokom noći ako bih spavao blizu nje. Plastika stalno krcka kako se uj zagreva i hladi. Ako je to prihvatljivo i ako se nema para to je ok i onda klime ovog ranga mogu biti rešenje. Da li može da greje 60 kvm u prelaznom periodu, pa teško, jedino ako je sve jedan prostor.
A ako bude hladila kao što i greje onda se treba navići na odstupanaj temperature i mušičav rad. Klima tačno toliko daje koliko i košta, ako se neki i dalje pitaju zašto da kupe inverter od 500+ eur, a ne ovaj ako su specifikacije iste, a jesu.
To je kao da kupite tv od 300 eura i pitate zašto nema sliku kao oled jer su i jedan i drugi 4K.
Mali off. Pre neki dan sam shvatio zašto se neke stvari ne smeju kupiti jeftino (u pitanju je bila kuhinjska česma, no sve je završeno na sreću kako treba).
 
@jozza Prvo hvala puno na trudu i savetima. Dve manje sobe se ove sezone neće sigurno koristiti tako da neće biti potrebe da ih grejem odnosno biće uvek zatvorena vrata a fasada je u planu sledeće godine da li misliš da u tom slučaju moze da pokrije neka slabija/jeftinija npr LMCE ili neka slična, značilo bi mi dosta ta razlika u ceni koja nije mala ali ne bih da se zeznem i uzmem preslabu?

Sent from my MI MIX 3
Da imaš izolaciju i da kupuješ odmah dve klime LMCE 12+09 bi bile pogodak. Ovako bi jedna mogla biti malo, ne bih se usudio da nagađam. Koliko beše kvm imaš BEZ te dve sobe? Ovako na siguricu LT bi bio moj izbor, ume da greje jako a ume i nežno. Amber je krmača, i neće ti trebati, pogotovo kad uradiš fasadu. Bilo koja od te dve će sa fasadom raditi "na leru", s tim što bi LT radio duže u kontinuitetu, dok bi se Amber ćešće palio i gasio.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
DB, kuhinja i parče hodnika su oko 42-3m2, Ok nadao sam se da možda može nešto jeftinija varijanta ali neću da se kockam, ostaje da prelomom izmedju LT i Amber

Sent from my MI MIX 3
 
Kako isti kao LT i Amber, kada su to sokodno razlicite klime?
To je Midein model na foru Ambera, bas slicne klime.


Vivax ne pravi svoje klime, to je hrvatski brend u sklopu M-San grupe, kao nas Comtradeov Crypton/Tesla i bave se mozda eventualno nekim krajnjim sklapanjem, ako prosto ne narucuju cele gotove proizvode, pa ih samo pakuju.

Mi smo im nekada bili ovlasceni, kada su tek dosli u Srbiju i te prve klime im prosto nisu crkavale, nismo za 5 godina imali jednu jedinu reklamaciju, a ugradili na hiljade.
To su bile on off i mislim da sam ovde postavljao sliku ko je to pravio.
Meni je 5 9ki od 150e radilo ~10 godina do prosle i pretprosle godine lada su skinute i dalje rade kod drugara kojima sam dao.

Opet, Toshiba on/off radi vec debelo preko 20 godina :)

Danas cujem dosta lose stvari za te njihove invertere, ne znam ko im pravi, znam da je recimo ta fensi valjda Midea, a za ove jeftinije modele je pitanje od koga i sta porucuju...
Cak i to sto Midea nesto napravi, ne znaci da oni negde nisu javili njima da ustekaju sa instalacijom, ovim ili onim, pa se dobije losiji uredjaj od Midea-e i ako je na prvi pogled isto.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ja mislim da je to bas prednost tih jeftinijijih klima,to sto ih neprave mile i joja u garazi,nego ili Midea ili Tcl,koji hoce da postane broj 2 u svetu klima
Favorit,Daewoo kod nas je TCL ustvari,ostalo je Midea ili Aux od jeftinijih,jedna od prednosti je sto ce biti rezervnih delova,zlu netrebalo,
maticne ploce ima da se kupe neke genericke pa kacis i koristis sto ti treba,takve su im i app za telefon,jedna app za 20 "proizvodjaca" koji vrv samo daju predlog kako bi izgledala,nema hrvatskog/srpskog sarafa ili plastike tu
 
Pa jeftine klime i ne može da pravi mile u garaži. Prvo zato što nema tehnologiju, a drugo zato što ne može da održi niske troškove proizvodnje po jedinici proizvoda u okviru budžet segmenta. Bas zbog toga.se i neki brendovi koji imaju svoju proizvodnju nekih uredjaja (npr. Gorenje i Bosch) odlučuju da samo zalepe nalepnicu sa svojim imenom na proizvod koji ne proizvode jer im nije isplativo da ulažu u tehnologiju. Generickih proizvođača klima uredjaja u svetu nema baš mnogo, ali zato brendova ima koliko hoćeš.
 
Lično samo Vivax, koji je možda u ovoj priči i najbolji. Komšiji Vox peva za sve pare, cak toliko da se ono karakteristično drndanje kompresora i nečuje. Prošle godine se grejao na etažno, a cik pogodi zašto. O Tesli ne bih trošio reči u opšte. Zali Boze blacenja prezimena ovako jeftinim proizvodom. I to je priča za čitavu klasu uredjaja od cca 300 eur. Mnogi od ovih proizvoda silaze sa iste trake u Kini, samo su im imena drugačija.
 
Ti kako vidim imaš samo Tesle. Ja sam poredjenje pravio sa svojim drugim inverterom P12EN koji radi onako kako inverter i treba da radi. Da nije tako verovatno bih pisao hvalospeve o Vivaxu jer bi.mislio da to tako i treba da radi.
 
Pozdrav ljudi,potrebna mi je pomoc oko odabira klima uredjaja za grejanje.
U pitanju je porodicna kuca podeljena na stanove od kojih moj stan ima 40 kvm.
Kuca je solidno izolovana ( 5 cm stiropor spolja,2 cm stiropor u podu-estrihu,
2x5 cm stiropora unakrsno poredjanih na tavanu,i pvc stolarija ).Pogledajte prilog 275873
Stan je na prvom spratu,dole je prazan lokal koji se ne greje i to bi bilo to.
Napravio sam jedva i neku skicu pa cu pokusati da je okacim,ali mere nisu
srazmerne pa se izvinjavam.Zelenim sam oznacio prozore i balkonska vrata,a
crvenim gde bi dosla klima.

Moja dilema je da li bi fujitsu LUCA 12 mogla da samostalno i efikasno greje
ovaj prostor,ili da idem na LTCA 12 imajuci u vidu da je ispod negrejani prostor
i da su svuda spoljni zidovi.Svaki predlog je dobrodosao.
 
Nikako nece jedna ugrejati, ne zbog snage, no zbog rasporeda.

Iskreno, uzmi jeftinu 12icu i jeftinu 9ku.
Posto si resio Fujitsu, ne secam se koji su im najjeftiniji modeli, ali trebao bi da se uklopis u cenu jedne LT.

Posebna prednost je sto mozes drugu postaviti nasuprot vratima od sobe, pa da greje i WC u nekoj meri.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nikako nece jedna ugrejati, ne zbog snage, no zbog rasporeda.

Iskreno, uzmi jeftinu 12icu i jeftinu 9ku.
Posto si resio Fujitsu, ne secam se koji su im najjeftiniji modeli, ali trebao bi da se uklopis u cenu jedne LT.

Posebna prednost je sto mozes drugu postaviti nasuprot vratima od sobe, pa da greje i WC u nekoj meri.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Na tom zidu od ulaza u stan do ulaza u spavacu je kuhinja sa elementima,a taj hodnik u sirini nema ni 1 metar...izvinjavam se opet sto nisam srazmerno nacrtao...da napomenem da mi je u spavacoj i kupatilu ne treba vise od 20 stepeni,ako bi u dnevnoj bilo 23,pa sam zato kontao da bi jedna klima to odradila,a drugu klimu i da hocu,ne bih imao gde da postavim.U svakom slucaju hvala ti na predlogu.
 
Problem je u distribuciji vazduha, a ne u tome da li će ili neće moći da ugreje. Imaces nejednako ugrejan stan. Ako ti to ne smeta onda je ok.
 
Problem je u distribuciji vazduha, a ne u tome da li će ili neće moći da ugreje. Imaces nejednako ugrejan stan. Ako ti to ne smeta onda je ok.

Razumem sta hoces da mi kazes,u pravu si,svestan sam toga,ali u spavacoj mi ne bi ni odgovaralo vise od 20 stepeni kao sto rekoh,bitno da dnevnu drzi na 23 i to je to.
Jel mislis da bi za tako nesto bila dovoljna ova lu 12,ili da ipak idem na lt ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno