Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja bas perem jednu LGC:




Necu da je rasklapam celu jer nema potrebe, 90% posla se ovako obavi. Vidi se da nema zastitne zice i zbog toga i mogu turbinu ovako da operem. Inace da bi se ona skinula treba sve da se raskaci, i elektronika, sonde, cela kada dole, bas zeznuto, zato je nisam ni vracao. Prvo prskam Axel Sgrasso na izmenjivac, odstoji 10min, dodam jos malo pa onda isperem prskalicom. Posle na cetku sipam Fairy za sudove i izmazem izmenjivac i posle isperem vodom, to da se ispere miris Axel-a. Na kraju isprskam dezinfekciju (Coil Disifektant) i to je to sto se tice izmenjivaca.
Turbinu prvo isprskam vodom, pa onda Axel na cetku i cela se premaze, moze da ostoji ali ne mora i ispere se vodom. Ovo je i najtezi deo i svakako je lakse pod tus kad se skine.
 
Ja sam ove godine LU morao da prskam nekom teskom hemijom protiv budji, nisam smeo da budem u prostoriji pola sata jer je bas vonjao budj iz nje.

Axell-om prskam samo klimu u kuhinji, jer je Axell odmascivac.
Ostale prskam nekim americkim sredstvom za klime koje se razblazuje u vodi i isto pere i dezinfikuje klimu.

Opet, meni je klima 9-10 meseci godisnje u radu 24h dnevno.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ima li neko podatak za gree violu, koji joj je napon napajanja grejača tacne?
 
@Xeroj87
I meni, ja mislim da manje od dva meseca godisnje ne radi, ove godine i maj smo grejali pa cak i pocetak Juna cini mi se neki dan da bi posle nedelju dana vec krenulo hladjenje. Sad opet vrucina, moze bez klime al smo grejali par dana, nocu skoro bio mraz, 4C. Sasava godina. A ova sa slike i jeste iz kuhinje, sta znam, nije nesto masna jer mi otvaramo prozor kad se kuva, nemamo aspirator. Zavrsio je, bogme lepo se opralaa mnogo znaci sto je skinuta zastitna zica, ona bas nicemu ne sluzi a samo smeta u odrzavanju. Koliko znam, to samo Fujitsu stavlja, Gree, Daikin, Midea sto sam video to nemaju a i sta ce im, ko ce da gura prste u klimu?
Turbina mi je bas najteze za pranje, nezgodan polozaj, sad ce upala ramena :)
Zaboravih da odgovorim za LU, klima jeste dobra ali njeno odrzavanje je dosta teze od LGC/LM/LL modela zbog onog panela. Ne bih je preporucio nikom ako je prljavo okruzenje tipa kafic i slicno. Nama se posle jedne sezone hladjenja bilo zapusilo crevo za letnji kondezat, frizerski salon a nismo imali ventilator plus je 2017 bilo neko vlazno leto uzas, vise faktora i blokada. Oni lakovi Intesa i ostala hemija mirisala iz nje a budji nigde, nije ni mogla da se stvori od silne hemije. Evo sad vec druga sezona hladjenja i sve ok, ugradili ventilator i obavezno radi kad se peru kose i prska lak. Nju treba isto ovako da perem, kako cu da je rasklopim nisam ziv.
 
Poslednja izmena:
Danas sam merio šta Vivax 09 aemi daje na izduvu. Podesena na 30 C nije uspela da prebaci 44 C.
Za to vreme P12EN je dogurao na nešto malo preko 55 C.
Oni koji planiraju budžet kineski inverter bi trebali ovo da imaju na umu pri izboru klime za grejanje.

Evo koliko je na izduvu kod Toshibe Suzumi Plus.

 
Pa mogu ali necu je celu rasklapati jer je skinuta zastitna zica pa mogu da operem turbinu i bez rasklapanja, previse je posla. Ali ovo pocetno mogu, mada imate to u Service manual-u kako se nacinje sto se kaze, znam da prvo ide panel naravno pa onda maska, par srafa napred i ima dva ispod (sto LGC nema na primer). Ono sto neiskusnim pravi problem su zabice koje jesu nezgodne al kad je jednom provalis onda lako ide. Ja sam ovu slikanu danas lako rasklopio jer se ta donja zabica pustila skoro sama a znam da se drugar dosta zezao da nadje polozaj da pusti. Danas me zezala gornja desna, znaci nabio glavu u plafon da bih je nasao i srafcigerom podigao i onda je spala maska.
 
Evo koliko je na izduvu kod Toshibe Suzumi Plus.


Moram da se ogradim da je klima radila pri spoljnoj temperaturi od +20 C, pa da rezultati nisu baš u potpunosti merodavni. Merenje je rađeno mernim uređajem sa IC senzorom koji meri temperaturu za 1 s. Vrlo bitna stavka kako bi se izbeglo zagrevanje kućišta mernog uređaja.
U principu svaki dobar inverter bi trebao dati cca 60 C na izduvu.
 
Baš tako. Čini mi se da i matora Midea bije 50+

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Bije ali kad malo izmestiš onaj termometar koji je nabijen u saće, kako ih tako uglave na loša mesta, inače se gasi i pali non stop, a duva mlako.
Kad ga izvučeš iz saća i nađeš mu mesto radi, ne staje [emoji6], ta midea. Mada nisam za grejanje koristio sem par puta kad su radovi na gasnoj mreži.

Послато са уз помоћ ТT
 
Kada ste pisali o COP-u i SCOP-u neko rece kinezi neefikasniji od japanaca.
Ono sto sam se dopisivao sa clanom JAMMIN, koji poseduje Fujitsu LT kao TOP Fujitsu klimu i ja sa TOP kineskom klimom Amber ispostavilo se da su otprilike podjednako efikasne, istu velicinu prostorije grejemo sa istom potrosnjom, kada smo merili po onoj formuli za izracunavanje COP-a, snaga izduva + temperatura izduva, spoljna temperatura.... Kako vec ide ne znam.
Ispostavilo se da je Amberu bolja spoljna jedinica jer LT hoce oko nula stepeni kad je veca vlaznost da ledi i da bude bucna dok ja spoljnu Amber ne cujem niti sam video ikada da je zaledila a na 4metra je od kreveta gde spavam.
Jedino u cemu je TOP Fujitsu bolji od TOP kineza je u finoci rada tj moduliranju na temperaturama iznad 5 stepeni...

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Ne znam kako ste merili i sta ste radili ali to se tako ne radi i ne mogu tako da se donose zakljucci. Mozete nesto da izvucete kao pouku ali sve je to odokativno. Jedino kako moze to da se proveri je u kontrolisanim uslovima sto vi nemate. Ima toliko faktora koji mogu da kvare racunicu da ne bih do jutra zavrsio sa nabrajanjem.
Ja se razmisljam ako zabodem neke pare da mojima uzmem Amber za stan ali otom potom.

Tapatalk from Poco loco
 
Porediš babe i žabe. Nocria X je top model Fujitsu klime, dok je LT DIZAJNERSKI model iz 2011 godine. I ima dvostruki rotacioni kompresor. Sa druge strane Amber ima VEĆU unutrašnju, VEĆU spoljašnju i noviji je model. Ja moju LT ne čujem. Kada je napolju bilo -19°C grejala je bez da štucne. LT ima IC senzor risustva ljudi u prostoriji, kao i dnevni i nedeljni tajmer.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Meni su ljudi koji podrzavaju fujitsu sa ovog sajta rekli da je LT top model, od 12-ica Fujitsu mislim da nema bolje i skuplje, zato je uporedjujem sa Amberom. Nocria je valjda 14ica tako da nije isti rang.
Po formuli po koju vi znate, kolicina izduvnog vazduha, temperatura izduva, temperatura spolja i potrosnja.. Ne znam tacno sta se tu sabira a sta mnozi i deli, ispalo je da su priblizno efikasne. Pustite sad kontrolisane uslove i ostale price, to je akk hoces da dobijes u decimalu, ovo je grubo racunajuci isto ispalo. Kolika je spoljna temperatura, koliko vuce struje na toj temperaturi i koliko toplog vazduha izbaci sa kojom temperaturom, tu se vidi efikasnost. E sad da li je bila malo veca vlaznost vazduha kod mene ili kod njega ili je bilo isto to sad mozemo da nagadjamo.
Da se razumemo ja sam jedini koji je ovde pljuvao po Amberu zbog modulacije, ali sto se tice efikasnosti po onome sto sam poredio sa korisnikom Jammin isto dobijamo sa istom potrosnjom i istom velicinom prostorije koju grejemo... Razlika mozda postoji na ovu ili onu stranu neku decimalu ali skroz nebitna.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Ne, to tako ne moze da se gleda. Previse je faktora koji mogu da uticu, raspored prostorija, namestaj, tepisi, izolacija, spoljni ili unutrasnji zidovi, koliko komsije greju, kakva je drvenarija, koliko se koriste uredjaju unutra... Ne mozes da kazes samo ista je kvadratura i to je to. Ne sumnjam uopste da je Amber odlican ali kazem ti da to ne moze tako da se meri.

Tapatalk from Poco loco
 
Tacno tako. Komsija iznad mene sa u milimetar identicnom kvadraturom, slicnim navikama, isti broj i uzrast clanova porodice i pre 3 god zamenjenom komplet drvenarijom u zgradi placa skoro 200e manje godisnje grejanje od mene jer sam ja na prizemlju. Leti uzivam veci "hlad".

...A3...
 
Poslednja izmena:
Ma to si u pravu sto se tice mesecnih racuna, ali ona neka formula ima je na forumu, u odnosu na spoljasnu temperaturu izmeris koliko klima vuce u datom trunutku struju, i koju temperaturu i kolicinu vazduha izbaci sa tom potrosnjom i spoljnom temperaturom, tu nemaju veze tepisi i stolarija, a preko te formule za merenje COP-a smo bili skoro isti. A tu se meri ta efikasnost klime.
Doduse poklopilo nam se da nam isto i klime trose, a u slicnim uslovima zivimo sto se tice izolacije kvadrature i svega ostalog.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Ako gledas iskljucivo efikasnost samog uredjaja, da. Ali dzabe i 500% efikasnosti ako imas betonske zidove.
 
Ma to si u pravu sto se tice mesecnih racuna, ali ona neka formula ima je na forumu, u odnosu na spoljasnu temperaturu izmeris koliko klima vuce u datom trunutku struju, i koju temperaturu i kolicinu vazduha izbaci sa tom potrosnjom i spoljnom temperaturom, tu nemaju veze tepisi i stolarija, a preko te formule za merenje COP-a smo bili skoro isti. A tu se meri ta efikasnost klime.
Doduse poklopilo nam se da nam isto i klime trose, a u slicnim uslovima zivimo sto se tice izolacije kvadrature i svega ostalog.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
Pa ni to ne ide bas tako jednostavno. COP nije bas isti u celom rasponu snage. Zbog toga slabiji uredjaji imaju jaci COP od jacih uredjaja. Spoljna i unutrasnja temperatura moraju biti iste da bi rezultati imali smisla. Zato kazem da bi morali da postoje laboratorijski uslovi da bi se cifre tacno odredile.

Tapatalk from Poco loco
 
Druze ja iskljucivo pricam o efikasnosti,neko je rekao da kineske nisu efikasne kao japanske pa sam se zato ukljucio... Vi skrecete temu na zidove, namestaj, i ostalo a ja pricam koliko je dobijen COP tom formulom na istoj temperaturi.
Efikasnost koju smo merili tom formulom je skoro ista, za potrosnju su mi pricali u pocetku da je Amber krs jer trosi 800-900w a posle se ispostavilo da i Jamminu taj LT isto toliko trosi a ima skoro iste uslove kao ja sto se tice izolacije i svega.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Pozdrav svima,
interesuje me kojom najjeftinijom inverter klimom mogu da grejem sobu od 12 kvadrata koja je izolovana sa svih strana(stiropor i na tavanu)?
Inače, soba je nekada imala funkciju letnje kujne i spojena je sa garažom i šupom za drva...
Hvala unapred!
 
Ne secam se tacno ali ispod 0c ide otprilike 800-900w, na - 10 je trosila oko 1,3-1,4kw. 40kvm grejem ispod i iznad mene se ne greje i nema izolacije na plafonu niti na spoljnom zidu koji je duzine 8,5m sa dva velika prozora i duplim balkonskim vratima.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 
Meni DUPLO manje troši na tolikoj kvadraturi. Imam izolaciju, zidovi, pod, plafon. Doduše na minusu uleće jos jedna TA peć u hodniku, bude mlaka, ali je bolja raspodela temperature u prostoru jer je hodnik slepo crevo.
PS: mislim da je NIKADA nisam video da vuče 1.4kW.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Zato ti i ne trebaju grejači na tacni. ;) 40ak kvadrata je mačiji kašalj za klimu te snage.
 
I radi kao satić. Spušta se do 200W u grejanju, što je super jer se ne pali i ne gasi non stop, pa je ugođaj dobar. Mislim da sam je samo jednom video na 1.2kW poslw defrosta plus sam izluftirao pa je pojurila da nadoknadi temperaturu, mada je držim na eko modu, ni ne može preko 1.4kW i da hoće. Najveći deo zime je ispod 500W a to je na nivou 7-ce.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Pozz,
kod caleta planiram ugradnju invertera,pao je izbor na 12 fujitsu llc ili gree viola profi,
koju tacno llc da gledam(llcc,llca,llce)?
Znam kako fujitsu greje(imam llc9 i lec7) i kako modulira dok mi je Gree nepoznanica pa ako neko ima nek prokomentarise.
 
Romeo .... imam je od početka februara . Pri najnižoj temp. koju sam ja uočio -9 noću varirala je snagom 400-600w. Direktno je grejano 22kvm, deo kuče, indirektno ...to samo bog zna(loše zatvaranje ulaznih vrata iz hodnika u grejani prostor, loša drvena ulazna vrata iz hodnika prema van itd. Kad modulira u ovim uslovima 5-6 min.radi sa 400w pa u narednih nekoliko min. podiže lagano snagu do 600w, tu se zadrži opet 5-6min , pa na dole istim ritmom, pa sve to ukrug.
 
Pozdrav svima,
interesuje me kojom najjeftinijom inverter klimom mogu da grejem sobu od 12 kvadrata koja je izolovana sa svih strana(stiropor i na tavanu)?
Inače, soba je nekada imala funkciju letnje kujne i spojena je sa garažom i šupom za drva...
Hvala unapred!

Trebao bi da moze inverter od cca 500 eura. Treba ti 2.5 kW, ali ne gledaj ove vox, fox I sl. Problem sa klimama od 2.5 kW a je što su tek nešto malo jeftinije od 3.5 kW posmatrano za isti model. Možda bi TA peć bilo bolje rešenje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno