Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ama covece, nemoj izmisljati toplu vodu. Ne moze sad tvoja klima odjednom da radi mimo svih pravila fizike i termodinamike.
I da klima ima 35c na izduvu moze ti delovati hladno. Ne kapiram kako si sklepao u glavi neku svoju nauku i kako to funkcionise. Jaci izduv, manja potrosnja, veci COP. Tacka.

Tapatalk from Poco loco
 
Ja moju Violu uvek drzim na auto i leti i zimi.
Odlučio sam da umesto jos jedne devetke ulozim u izolaciju tavana plafona i jedne strane kuce, mozda zamenim i neki prozor. Ove godine jedva sam palio etazno, Viola je drzala 23c solidno do jacih minusa.
Prvo izolacija pa da vidim rezultate onda
 
Poslednja izmena:
MideJa Misija 18 je pri povećanje FAN brzine POVEĆAVALA potrošnju za neku baš malu vrednost, ne sećam se sad za koliko, ali znam da je bilo očigledno da je to potrošnja motorića turbine. Kompresor nije mrdao od zakucane potrošnje. Onda pretera setovanu temp i podigne krilca. Sa druge strane Fuđicu (i LTCA i sve 3 LMCE) pri povećanju brzine venta na daljinskom turbinu ubrzaju SAMO ako nije postignuta zadana temp. Ako je temp u sobi maaalko manja od zadane, turbina će ubrzati a potrošnja opasti, jer je bolji COP pa kompresor uspori malo. Ako je temp prilično manja od zadane turbina će ubrzati a potrošnja se povećati, kako bi se održalo onih 50-ak stepeni temperature na izduvu i brže ugrejala soba. Ako je temperatura postignuta, i klima radi u održavanju, podizanje brzine fan na daljinskom NEĆE promeniti ništa, jer klima konta da nema potrebe da duva jače jer će izduv biti prohladan. Eto, tako rade ove što sam testirao.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Jutros sam o5 maltretirao Mitsubishija, vani -10, sobna 19, vent na low, potrošnja 260W, izduv oko 31. Podesim vent na max, potrošnja 255w, temp. izduva 27.5, radio tako neko vrijeme i onda čudo, potrošnja pade na 120w, a temp. izduva na 23, tako je radio nekoliko minuta, pa se vrati na 220-260w, vent je stalno na max.

Vratih vent na auto, Mitsu već opasno iznerviran, bljunu vatru na mene, temp izduva 60 stepeni, opet weekly timer :)
 
Poslednja izmena:
Ali kao sto rekoh, trebalo bi skinuti poklopac i proveriti. Naravno, biti oprezan da ne "fikne" ventilator saku. Verovatno cu ja njemu vecu stetu da napravim nego on meni, ali nije potrebno odmeravati snage.

Iskjluči klimu iz struje pre bilo kakvog otvaranja. I pazi da ne izgubiš šrafove.



Tako radi svaki Fujitsu izgleda, i ove moje isto. Zato jedna susedna prostorija gde je klima se moze dogrejati, vise od toga tesko.

Pazi sad, ako na nekoj klimi imaš mogućnost da setuješ fiksnu brzinu ventilatora i ti je stvaiš na high, a podesiš temperaturu na 27 ºC, kolika će temperatura biti u onoj tamo trećoj prostoriji, koju sa njome dogrevaš?
 
Sad čitam na Kajgani, čoveku Gree Hansol ugašen vuče 100W, čim spoljašnja ode ispod +4°C. Objasniše mu da je to grejač u spoljašnjoj jedinici. Znači pali se na termostat.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
@cronnin
Bice hladnije nego u onoj gde je klima sigurno, ako guras kroz vrata. Najtopliji vazduh je gore i on ne moze da ode kroz vrata u drugu sobu a kamoli trecu. U trecoj prostoriji se neces smrznuti ali ces u onoj gde je klima crknuti od vrucine.
Uvek je bolje vise manjih klima nego jedna prejaka kao Nocria. Kosta vise ali je komfor neuporedivo bolji.
 
Znači i sa Fujitsu moraš da namestiš da ti bude pretoplo u glavnoj sobi gde greješ ako hoćeš da ti tamo daleko bude prijatno. To što se kod nje smanjuje brzina ventilatora, neće drastično promeniti situaciju. Neka druga će sve vreme nastaviti da duva high, Fujitsu će da se ugasi, pa ponovo da počne da duva high u jednom trenutku (i tako u krug), ali činjenica ostaje da će ti u jednoj prostoriji biti pretoplo a u drugoj ili trećoj, nedovoljno toplo. Ili to što si ti rekao sa više klima, ili neki sistem prinudne cirkulacije vazduha koji će iz krajnjih prostorija da vuče vazduh i da ga ubacuje nazad u prostoriju gde je neka Nocria :)
 
Poslednja izmena:
cronnin, hvala prijatelju na dobronamernom savetu, ali kako bih onda ustanovio kada se grejaci tacne ukljucuju? Moram samo biti pazljiv i to je to. Pokusao sam da izvadim lulu, da bih zavukao prste i opipao grejace, ali se izgleda plastika stegla i nema teorije da je izvucem. Krenula je malo i nece ni makac dalje, kada primenim malo vise sile dolazi do gibanja lima tacne, a posto ne zelim da je ulubim, odustao sam.

Hvala Jammin na testu. Moram da priznam da nisam ocekivao tako nesto od Micija. Uragan sa temp izduva 23C, kao ideja mi se uopste ne dopada. To je potpuno OK, ali gde je tu komfor? Zar se jozza nije zalio na midea klime koje dunu prerano nakon df, odnosno iskljuce duvanje (previse) kasno nakon iskljucivanja kompresora, pa samim tim i duvaju hladnjikavo.

Evo mog testa od jutros za Kineza TCL, u sobi 23.4C setujem ga na 26C sa prvonitnih 23C. Potrosnja skace na 1100W fan je na auto (najmanja brzina) i ne povecava brzinu izduva. Setujem manuelno fan na 3/3. Potrosnja pada na prvo na 750W zatim se posle kraceg zadrzavanja penje na 800W i na kraju se stabilizuje na 720-730W. Nisam merio temp izduva/usisa. Ali je potpuno jasno zasto obara potrosnju!

Medjutim kada bude zagrejao sobu na priblizno 26C, oborice potrosnju na 320-340W i smanjice fan na minimumu i nece dozvoliti da mu manuelno podesim fan speed. Tj. hoce ali kada temp bude pala za ~1C ispod setovane sam ce odluciti da li ce ubaciti u 3/3 ili 2/3 i ako sam setovao 3/3. Ali ce takodje i podici potrosnju sa 320-340W na ~400-450W. Tj, verovatno nece ici iznad 2/3 dok ne zakljuci da sa 2/3 ne uspeva da ugreje prostor. Sto znaci da cu morati da otvorim prozor ili setujem temp za 1-2C iznad 26C, da bi ga naterao da poveca fan speed. Ovo ne izmisljam niti zamisljam, vec gledam svojim ocima. Kako potrosnja i brzina izduva skoro uvek idu zajedno kada klima vec radi na svom minimumu, a NE ZELI da duva sa nizim izduvom od 31.xC

Sto se tice Greea, uhvatim ga da na meracu modulira na 210-230W Malo gore, malo dole. Pri duvanju koje se jedva da osetiti. I sad i ja vodjen time, da Gree MOZE u nizu potrosnju od 220W ukoliko setujem fan speed na turbo jer mi dozvoljava fix speed. Rekoh, sad cu Kineza da nateram da trosi 120W, a u specifikaciji lepo pise 220W-1680W. I roknem ga na turbo mod. Medjutim umesto da obara ispod 220W on krece da DIZE potrosnju. U prvi mah na 250-260W, a onda na dalje do 350-420W ako se dobro secam. Ja razocaran. Ali videh svojim ocima ovo sto pisem i osetih na svojoj kozi. Izvadim lepo merac, skinem sondu termometra i pljunem na Greea. Medjutim posle nadjem u service manual-u ili negde na netu informaciju da (konkretna) klima NECE dozvoliti izduv manji od 28C. Prevent cold air ili kako ga vec zovu. Ako se dobro secam valjda je pisalo i da Ttube ne sme biti niza od 42C ili nesto slicno, ako je sobna temp ispod 25C. A to se svakako moze izguglati.

Postoji i sansa da je do ovoga doslo i zbog toga sto je kroz (nepopunjenu) rupu koja se nalazi(la) direktno iza same unutrasnje jedinice ulazio svez vazduh. Kada sam joj rucno dizao brzinu venta i pratio senzor ocitavanja senzora sobne temperature, obicno bi klima pokazivala prvo 23C, zatim posle nekoliko desetina sekundi 22 i tako dalje dok ne dodje do nekog minimuma, recimo 20 ili 19C. A u sobi 24.5C i klima setovana na 23C. U zavisnosti od toga koliko je hladno napolju, ako je neki finiji minus ume da pokaze i da je sobna temp 17-18C. Onda smanjim fan na najnize i posle nekoliko minuta se senzor urazumi. Zbog te anomalije sam ipak i odlucio da popunim rupu, uprkos dobronamernim savetima da je to OK za zdravlje. :)
Dosadilo mi je da luftiram/rashladjujem sobu pre spavanja, a onda nocu da me klima probudi jer ode vent na maks i duva vrelo u vec pregrejanoj prostoriji. Da se ujutru probudim bez pokrivke, sve na podu itd. A napolju vetar koji uteruje hladan vazduh direktno u unutrasnju jedinicu i pravi pometnju.

Tako da, mozda je moguce da se Gree natera ispod 220W potrosnje, ali meni to nije poslo za rukom. Da li je samo puka slucajnost bila da i na min i na turbo modu klima izduvava 31-32C, ne znam. Moguce je da se tako pogodilo, jer je klima od rashladjenog senzora dobijala informaciju da temperatura u prostoriji pada i da je to razlog za podizadnjem potrosnje. Ali svakako ne izmisljam niti zamisljam u glavi, vec su termometar i merac potrosnje pokazali ovo sto govorim. E, sad ko hoce neka veruje, ko nece ne mora, ne teram ga. Svakako sam samo hteo da kazem djalf-u sta ce se desiti ukoliko Gree podesis na fix speed, a ona radi na odrzavanju. Njegova briga je upravo bila da li ce se desiti ista situacija kao kod pomenutog Mitsua.
 
Poslednja izmena:
@Qiza
Jedva te pročitah ;-) , kako ti se da pisati.
Zagrej fenom ili nečim prigodnim tu lulu , ispašće mnogo lakše.
Što se tiče grijanja više prostorija - krilca moraju u (skoro) horizontalni položaj a horizontalni usmjerivači u položaj ka vratima prostorije.Ako klima gađa u pod , teško će išta otići u druge prostorije.
Moj mitsu na 3 brzini probaci toplotu kroz hodnik skoro do potkrovlja a pritom ne pregrije prostor gdje se nalazi.
 
Drugari, treba mi preporuka za klimu za grejanje do 500 eur (po mogućnosti i jeftinije) koja bi mogla solidno da greje stan, wi-fi funkcija bi bila poželjna.
Stan je 47 m2, spoljni zidovi su na slici "dole" i "levo", stolarija je PVC stavljena pre 6 godina. Zgrada je iz 1971. izolacija nije loša, zidovi su solidno debeli.
Trenutna situacija u stanu je sledeća:
Pogledajte prilog 264749
Trenutno se Grejemo na dve TA peći od 2 i 4,5 kW. Kad su niske temperature ova veća spavaća soba koja je za decu je zatvorena jer ne može da se ugreje sve.

Hteo bih da ubacim inverter klimu na mesto sadašnje "obične" klime a manju TA od 2 kW prebacim u veću spavaću sobu kao na drugoj slici. Klima i TA bi duvale u pravcu strelica, deluje mi kao najoptimalnije rešenje.
Pogledajte prilog 264750

Računi za novembar i decembar su mi bili po 7.500 rsd (TA peći su potrošile oko 5.500 rsd). Ovo nije mnogo ali ako se uzme u obzir da dečja soba veći deo nije bila u funkciji i da TA peći zauzimaju mesto i izduvavaju prašinu
ubacivanje klime je trenutno jedina alternativa da se ugreje ceo stan. Šta bi mi preporučili?
 
To je 59k, Fujtsu ASYG12LLCE ti je oko 55k i daje najvise snage za taj novac. Ne zaboravi da imas i cenu ugradnje oko 70e.
Koliki je prostor bez te spavace i koja je izolacija, 5-10cm? Te stare zgrade su inace dobre jer su radjene sa punom ciglom i to dve po duzini pa je zid i do 50cm debljine.
 
To je 59k, Fujtsu ASYG12LLCE ti je oko 55k i daje najvise snage za taj novac. Ne zaboravi da imas i cenu ugradnje oko 70e.
Koliki je prostor bez te spavace i koja je izolacija, 5-10cm? Te stare zgrade su inace dobre jer su radjene sa punom ciglom i to dve po duzini pa je zid i do 50cm debljine.

Površina bez spavaće je oko 36 m2. Zidovi su debeli 30 cm, ne znam iskreno kakva je izolacija. Ja sam se zeznuo jer sam pre 3-4 godine imao priliku da stavim izolaciju na oba spoljna zida ali nisam i sad šta je tu je.
Bitno mi je naravno da potrošnja sa klimom i TA od 2 kW ne pređe cenu koju sam do sada plaćao a da bude toplo. Navikli smo da ne sedimo u džemperu, to za mene nije grejanje.

Edit: a gde je cena 55.000, ja koliko sam sad na brzinu video kreće se oko 70.000?
 
Poslednja izmena:
Jel držite jonizatore uključene na klimama? Ja sam probe radi držao uključeno non stop i primetio sam manje prašine po radnom stolu gde je komp i mirisi od kuvanja i sl brzo ispare
 
Pozdrav ljudi!

Sada se grejem na drva i muka mi je vise od cepanja, struganja, pakovanja, potpaljivanja, pepeo, dim, prljavo, itd...

Presao bih na struju, ali se razmisljam da li klima uredjaj, inverter ili konventorski radijator?

Sta mi mislite i sigurno postoji neka inverter klima uredjaj koja je popularna i koja se dobro pokazala?

Grejem jednu sobu od 15m2.
 
Najjeftinija opcija klimom je Midea Mission. Imaš li izolaciju? Greje li se ispod, iznad i oko te sobe?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nemam izolaciju, nista se ne greje oko mene ni iznad... u WCu koristim grejalicu onu obicnu od 2kw ali je to toliko slabo da se smrznes u kupatilu... ne znam ni koje resenje tu...

A sta mislis o konventorskim radijatorima?
 
@Qiza
Što se tiče grijanja više prostorija - krilca moraju u (skoro) horizontalni položaj a horizontalni usmjerivači u položaj ka vratima prostorije.

Odličan recept da "izgori" glava a da se noge smrznu :)
 
Nemam izolaciju, nista se ne greje oko mene ni iznad... u WCu koristim grejalicu onu obicnu od 2kw ali je to toliko slabo da se smrznes u kupatilu... ne znam ni koje resenje tu...

A sta mislis o konventorskim radijatorima?

Trosice ti osetno vise, a bice ti hladnije, jer ti stalno izlazi toplota zbog nedostatka izolacije.
U kupatilu imam 2kW grejalicu koja duva(bitno) i jako brzo zagreje i kada nije bilo grejanja hodnika, a sada kako grejemo hodnik i ulazi toplota malo i u kupatilo, bukvalno je palim samo dok ulazim u tus kabinu i gasim posle.

Sto se klime tice, mislim da ti je Gree Lomo najjeftinija, a i najbolja varijanta za taj prostor.
Mozes i Midea Mission, ali je skuplja koju hiljadu i nema wi-fi i grejac otplate, a i u toj ceni imas i Gree Viola, koja je jos bolja.
 
Poslednja izmena:
Površina bez spavaće je oko 36 m2. Zidovi su debeli 30 cm, ne znam iskreno kakva je izolacija. Ja sam se zeznuo jer sam pre 3-4 godine imao priliku da stavim izolaciju na oba spoljna zida ali nisam i sad šta je tu je.
Bitno mi je naravno da potrošnja sa klimom i TA od 2 kW ne pređe cenu koju sam do sada plaćao a da bude toplo. Navikli smo da ne sedimo u džemperu, to za mene nije grejanje.

Edit: a gde je cena 55.000, ja koliko sam sad na brzinu video kreće se oko 70.000?

Coolshop. Sto se tice potrosnje moze da bude isto ili slicno ako si TA pec ukljucivao samo u nizoj tarifi, ako nisi, bice manje.
 
LT neće da greje ako je pozicija krilaca izmeđju 45' i horizontalne pozicije. Duva tako neko vreme, pa spusti krilca i nastavi da greje. Isto tako i sa hlađenjem, neće da hladi duže od 10min sa krilcima usmerenim u pod. Tako da je jedina varijanta držati pod 45 stepeni krilca, ionako topao vazduh ide na gore. Što se tiče radijatorskog grejanja, ukoliko se ispod ne greje, sa klimom je osetno toplije kod nogu. To sam uvideo kod mojih, kad su prešli sa centralnog na pelet na grejanje klimama.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kapiram za izolaciju. Sta mislis da li moze da se stavi izolacija samo na taj deo kuce, na tu sobu i kupatilo a ostalo da nema izolaziju, iznad sprat i ostale sobe? Mislim na izolaciju stiroporom? Ili mozda izolaciju staviti unutra u sobi?
 
Ako se iznad ne živi, najjeftinije je staviti najlon na pod gornjeg sprata/tavana (šta god da je) i na najlon 10cm mineralne vune, one u rolnama. Tu ne može posle da se gazi, ali je to najjeftinija izolacija. Gde treba da se gazi, atiropor i OSB daske preko. Kroz plafon ode najviše toplote, pa je to najefikasnija izilacija. Zidove nemoj iznutra, već spolja, na proleće.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ja grejem 30-40kvm sa krilcima ka podu, uz jedan položaj otklona od vertikalne pozicije. I to je najbolji položaj, iz iskustva u grejanju istom klimom od 2012-te.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Unutrasnja izolacija se stavlja na poseban nacin, ali nije preporuceno zbog vlage. Ako mozes, stavi spolja izolaciju, sto da ne. Ne znam kako to ide, da li na unutrasnje zidove mozes da stavis izolaciju iznutra, a na spoljasnje spolja, nisam se nesto informisao o izolaciji.

Nemoj gledati llce, nije to klima za neizolovan prostor. Meni u stanu Fujitsu 12 Luca, 2 klase bolja klima, predugo radi defrost i mnogo se ohladi unutra, a tebi ce to biti jos neprijatnije u kuci. Gree Viola ti je preporuka, jer ima grejace kompresora i tacne, koji joj omogucavaju da redje i brze radi defrost, a sto se snage tice, u 15m2 ce ti svaki inverter grejati na 30% snage.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Hvala za savet za izolaciju za plafon, iznad je prazna soba, nije ni doredjena, neomalterisana pa se ne koristi. Stavicu tu vrstu izolacije gore. A sta cu za zidovima, nema sanse da se iskoristi klima i da bude jeftinije grejanje ako nema izolacije na spoljasnje zidove?

Evo slike sobe, sema. Gde bi tu isla na kojoj poziciji klima? https://imgur.com/fqlmkvk

Ova Viola je za 10k skuplja od gree lomo? Da li je velika razlika?
 
@jozza
To za vracanje pozicije krilaca u predefinisanu poziciju zavisno od moda, nakon nekog vremena(30min), pise i u uputstvu za LU, ali samo za Cool/Dry mod. Na grejanju moze kako hoces, sto meni vise i odgovara.
Na jednoj su podesena skroz horizontalno, jer treba da duva iz prizemlja na medjusprat prema kupatilu, a na drugoj, za jednu poziciju nize od skroz horizontalnog, jer tako brze i lakse dobaci i zagreje dve sobe prema kojima duva i od kojih je udaljena 3m.

I nista nije hladnije po nogama nego po glavi...:)
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno