Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa on ima gotovo 80 kvm, nema šanse da mu 12-ica to ugreje zimi.
Ja jedva grejem 52 kvm kad je malo hladnije, za prelazno vreme mi je super doduše.
 
Ima 62 m[SUP]2[/SUP] koje treba zagrejati, sa WC, hodnik neće grejati. Ako bude potrebe najjendostavnije je imati panel grejalice u rezervi, ja ih imam u svim sobama, i nikad ih ne palim. Ugradnja klime u 14 m[SUP]2[/SUP] je neracionalna.

Koju klimu imaš Chobby?
 
Ja se nadam da ce vrata male sobe biti okrenuta drugacije, da ce se otvarati ka zidu kupatila... :d
Kako god okrene malu sobu i spavacu ce teze hladiti i grejati sa jednom klimom.
Da li je racionalno i potrebno grejati spavacu klimom je upitno i odgovor je verovatno ne.
Za hladjenje spavace sobe moze jednu godinu pokusati sa jednom klimom iz dnevnog boravka, pa ako uspe dobro, narocito "kad se zatvore vrata"... ;)
Ako se odluci za klimu i u spavacoj onda svakako neka sto manja i tisa po mogucnosti.
 
@mitar1982
Gree cozy inverter.
 
Našao sam nešto malo podataka, i taj Cozy deluje prilično mršavo za grejanje, maksimalna snaga 3,8 kW, nominalno 3,4 kW. Dosta gubi na kapacitetu kad je hladno. Na -7 daje svega ~2,4 kW.

Pogledajte prilog 255481
 
evo skice kuce, tu zivi 1 osoba tako da ne mora da se greje cela kuca...sada u dnevnoj sobi ima neka stara 9ka ali sa njom moze samo dnevna da se zagreje... ako moze preporuka za klimu, da li moze 1 da se uzme za grejanje,koju bi preporucili i gde je najbolje postaviti?
20a9254889db3c30f4a2478da2d13098.jpg


Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Na krov se postavlja 30cm vune, kuca je zidana od ytonga 25cm, svi stubovi i betonske grede su vec oblozeni sa spoljne strane heraklitom 3 ili 4cm i ide demit 5 ili 8cm preko, Pvc je sa 6komora a staklo nisko emisiono+solar+argon, ovo je max za koji sam imao para
@bombas krov je na jednu vodu tako da je sa te strane oko 4.5m i spusta se gipsom na nekih 2.6m zid preko puta je oko 1.8 odnosno plafon, razmosljao sam da u dnevnom boravku ostavim svih 4.5m visine plafona ali mi to dosta povecava grejnu povrsinu tako da ce verovatno biti i on spusten

Sent from my MI 6
 
Poslednja izmena:
@Mitar1982
Mitre ako dozvoliš jedno moje poređenje, Daikin ftxb35c po EV na -7 daje upravo 2.5kw toplote. A ovde se taj Daikin daje kao preporuka.
Kažeš da ne treba klimu stavljati u sobe od 16 kvadrata, da znaš da se slažem, ta stalno mora raditi na minimumu ili je unutra orkan. Ako ovaj Daikin daje 2.5kw ali pri maksimalnih 550 kubika vazduha na sat, a znamo da takva soba ima 40 kubika vazduha onda ospada da se za jedan sat kompletan vazduh kroz klimu provrti 12 puta, na malsimumu. Znači kompletan vazduh prođe kroz klimu za 5 minuta da bi dobio 2.5kw toplote za sat vremena.
E sad, što je mnogo mnogo je. Znači na leru ona otprilike provrti duplo manje ako joj kapacitet za prvu brzinu oko 250 kubika na sat. To je još i podnošljivo ali ipak nije baš najprijtnije jer je soba mala. Dolazimo do zaključka da mora veća zapremina vazduha a to znači da si ti Mitre u pravu kad kažeš da ne može klima u 16 kvadrata. A zamislite tek Fujitsu 12 LLCC koji na minimumu duva 330 kubika na sat, nek me neko ispravi ako grešim.
Moj zaključak je da mi na Balkanu pogrešno pravimo kuće, izolacija se da rešiti ali raspored nikad. Moj komšija je juče celu kuću od 100 kvadrata hladio jednom on of klimom 12-com iz jedne sobe al zato da bi u drugima bilo koliko toliko prijatno, u toj sobi je bila ledara i nije moglo da se zadržava. Mitar kaže jedna klima, ostali kažu u svakoj sobi po klima ko je u pravu?
Eh da :)
 
Nije problem raspored soba na balkanu, za sve ima rešenje, samo nema volje da se investira u to, jer podno grejanje i dva fancoila za leto košta
A kad bi bilo ko imao 10k evra u džepu, ne bi mu palo napamet to nego golf gti [emoji16]

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
@banacanin
Vrednosti na Eurovent-u su često čudne, tj. ne mora da znači da je to maksimalna snaga. Ako jeste, ta klima je truba za grejanje. Moja 9-ka npr. na -7 °C daje 3,8 kW. Drugo, na forumu se često preporučuju klime koje niko ni nema, nego eto, zvučno ime, dobra cena i sl. i sigurno je dobra. Za tog Daikina se ne sećam da je neko pisao lične utiske.

Što se tiče grejanja sa nekoliko klima, ja nikako da dočekam da neko napiše koliko kWh godišnje potroši dopunska klima koja greje sobu od 10-15 m2, pa da vidimo konkretno koliko je isplativa investicija, i o kakvoj stvarnoj uštedi je reč.
 
Jel ima taj gree na eurovent, jer ako nema, te vrednosti nisu tačne sigurno

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Meni su 09 LLCA jedna u 12m2 (decija soba), druga u hodnik, greje WC i kupatilo i vesernicu, isto oko 12m2. Sva vrata su otvorena i ujedno pomazu LGC da rade opustenije. Uvek je bolje vise klima, jedna mora da zapne i tu nema komfora. Ja sam sa dve grejao 6 sezona, prosle dodao jos dve i sad je full komfor. Jos da dodam vunu 10cm na tavan i zavrsena prica.
 
Jel zna neko kako se pravilno čisti klima (spoljašnja i unutrašnja jedinica)?
Neki tutorijal, sajt, video...
 
@mitar1982
Taj Daikin ima par ljudi sa drugog foruma, i imaju iskustva sa grejanjem sa drugim klimama, pa su i radili i poređenje.
@Duk
I za Mideu Mission 18 na Euroventu piše da u minimumu vuče oko 200W, a ona neće ispod 800W, tj modulacija ko kalorifer sa dve brzine.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav

Imam Fujitsu Nokria 5godina, sve radi kako treba, no sada se upali maintence svijetlo, i nemože se ugasiti nikako.
Ono čišćenje što sama radi, radi redovno, i radila ga je prije dan dva, no svijetlo i dalje se ne gasi.
Klima se servisira svake godine pred zimu.

Dal moram zvat servis, ili ima neka caka da ugasim ovo? Klima radi normalno.
 
@djalf
To si mogao da rešiš i sa dva Adax-a/Glomax-a, a ne da ubacuješ komplet skalamerije. To je moje mišljenje.
 
@kvaju
To ti je signalizacija da je kaseta gde skuplja prasinu sa filtera puna, izprazni je.

@mitar
Sta je Adax/Glomax? Od kad su dve klime skalamerije?

U vezi pravilnog ciscenja, pisano vise puta u temi. Ukratko komplet rasklapanje unutrasnje i pranje delova i dezinfekcija. Spoljasnja slicno sem dezinfekcije.
 
@kvaju
To ti je signalizacija da je kaseta gde skuplja prasinu sa filtera puna, izprazni je.

@mitar
Sta je Adax/Glomax? Od kad su dve klime skalamerije?

U vezi pravilnog ciscenja, pisano vise puta u temi. Ukratko komplet rasklapanje unutrasnje i pranje delova i dezinfekcija. Spoljasnja slicno sem dezinfekcije.
Jel možeš da ostaviš link do te poruke, jer je ja ne nalazim?
Može i da se stavi u prvi post, kao FAQ. To uvek treba.
 
@mitar
Sta je Adax/Glomax? Od kad su dve klime skalamerije?

Panel grejalice. Lepo, tanko, lagano, ne pravi buku, dobro greje, i ne traži nikakvo posebno održavanje. Troši više struje od klime, ali mogu itekako da posluže kao dopuna kad je hladno vreme.

Split-sistem jeste skalamerija u svakom pogledu.
45ad364810dabf9b519858c87a8f421e.jpg
 
Slabo hlade panelne grejalice.
Ja imam klimu u svakoj sobi 6 kom
Pun komfor i leti i zimi.
Svaka soba svoj daljinac vrata zatvorena za mogucu privatnost svih ukucana.

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Ti nisi tipičan korisnik, nabavio si klime po specijalnoj ceni, nisi plaćao ugradnju (verovatno), ne plaćaš servise i održavanje. I moji imaju tri Carrier-a u stanu, dobio matori u nekoj kompenzaciji, ali to nije racionalna investicija, kao ni multisplit koji imamo u drugom stanu. djalf je napisao da hladi ceo stan jednom klimom, tako da mu hlađenje očigledno nije upitno.
 
Jesam nabavio po posebnoj ceni i naravno sam sam montirao.
Kostalo me je oko 750 eur po klimi za taj novac bilo ko moze umesto kotla dimnjaka radijatora cevoda itd da ugradi krstene klime i da se lepo greje i jos lepse hladi.

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Pozdrav

Imam Fujitsu Nokria 5godina, sve radi kako treba, no sada se upali maintence svijetlo, i nemože se ugasiti nikako.
Ono čišćenje što sama radi, radi redovno, i radila ga je prije dan dva, no svijetlo i dalje se ne gasi.
Klima se servisira svake godine pred zimu.

Dal moram zvat servis, ili ima neka caka da ugasim ovo? Klima radi normalno.
Podigni poklopac filtera i sa desne strane imas dugme. Stisni ga na sekund. Resetovaces maintenace ;)

Tapatalk
 
@banacanin
Vrednosti na Eurovent-u su često čudne, tj. ne mora da znači da je to maksimalna snaga. Ako jeste, ta klima je truba za grejanje. Moja 9-ka npr. na -7 °C daje 3,8 kW. Drugo, na forumu se često preporučuju klime koje niko ni nema, nego eto, zvučno ime, dobra cena i sl. i sigurno je dobra. Za tog Daikina se ne sećam da je neko pisao lične utiske.

Što se tiče grejanja sa nekoliko klima, ja nikako da dočekam da neko napiše koliko kWh godišnje potroši dopunska klima koja greje sobu od 10-15 m2, pa da vidimo konkretno koliko je isplativa investicija, i o kakvoj stvarnoj uštedi je reč.

Nisu čudne, oni mere part load koji im treba na toj temperaturi, jedino što mi nije jasno kako tačno to izvode.

Ušteda je u kvadratu prostora, jer ne moraš da držiš TA peć, ili možeš umesto grejalice/radijatora postaviti ispod prozora radni sto gde je najlepše :D


Mitar kaže jedna klima, ostali kažu u svakoj sobi po klima ko je u pravu?

Podno grejanje i zidno hladjenje :D
https://www.rehau.com/image/673698/...8e703b1f/wg/productimage-478x478-860-d017.jpg
 
Poslednja izmena:
Zidno grejanje i hladjenje nije lose ali dosta skupo i kod hladjenja je potreban dodatni uredjaj za odvlazivanje.
Jedna klima za vise prostrija je prezimljavanje po klima u prostoriji je potpuno resenje.

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Ok, hvala vam na odgovorima. @djalf dakle izvadim one 2 kazete što izlaze kada se klima sama čisti i da ih operem? ako se dobro sjećam na krajevima tih kazeta ima kao mali spremnik samo njega očistim?

@[SAJ]ber Kurajber prvo probam sa ovim čićenjem, ako to ne pomogne, najlakše mi onda to dugme stisnuti, tnx.
 
Da, te kasete treba da izpraznis, ne znam da li se peru jer nemam Nocriu, reci ce neko vec.
@mitar
Imao sam male grejalice tri komada, u svaku sobu po jednu i u hodnik, radile samo na ispod -5c i to na 700W. Nisu radile non stop ali to je 2.1 kW samo na njih a gde su klime. Sa jacim mesecom zimi odlazim u crveno ko od sale (mada nisam jer sam lozio tada vise na minusima). Sa 4 klime na -15c sam bio na 2.1kW za celu kucu i nema sanse da se udje u crveno.
 
Ok, hvala vam na odgovorima. @djalf dakle izvadim one 2 kazete što izlaze kada se klima sama čisti i da ih operem? ako se dobro sjećam na krajevima tih kazeta ima kao mali spremnik samo njega očistim?

@[SAJ]ber Kurajber prvo probam sa ovim čićenjem, ako to ne pomogne, najlakše mi onda to dugme stisnuti, tnx.

Nisam sigurn kada se pali maintenance ali mislim da reaguje na broj radnih sati. Stvarno nisam istrazivao. Ja je odrzavam cistu. Uskoro bi trebali da dodju da mi rade redovan servis, juce je bilo tacno godinu dana koriscenja. Mislim da je skrpila 6 meseci radnih.
Uglavnom, filtere perem, one kutijice samo ocistim usisivacem. Meni se isto palio maintenance mada mozes da jedes s nje. Samo klikni dugne da resetujes to i ne brini ;)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno