Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jaaao, to su oni sto obe cevi zajedno hteli da izoluju? :S: Majko mila ko sve danas radi.


Meni kad su dosli momci da ugrade klimu nisu ulivali bas poverenje. Bili su mladi i odmah sam bio skeptik obzirom da treba da ima platim 140K+. Cim su usli ja sam ih zamolio prvo da sednu da se dogovorimo i da kazem sta ja ocekujem od njih. Kazem im da ako ne mogu da ispone to sto trazim ili ako nesto krenu da otaljavaju mogu da kupe alat i idu. Momci me saslusali i kaze jedan, ne brini, sedi i uzivaj, redimo sve po propisima. Ispostavilo se da je taj stvarno sjajan majstor i da zna znanje a drugi je srednjoskolac, pomocnik. Bio sam sve vreme tu ali stvarno su odradili sve kako treba, nisam imao zamerke. Dogovorili smo se i da ja stavim naknadno prekidac za grejac posto nisam hteo termostat, kaze, nije problem posto vidim da znas sta radis. Doduse i ozbiljna su firma. Vidim da ima svakakvih :S:
 
Poslednja izmena:
Za prave majstore je super shto svakakvi ugradjuju, posle zovu prave i ne pitaju cenu samo da bude normalno .....
 
Poslednja izmena:
sta bi mi preporucili za prizemnu kucu od 90kv? inverter neki me interesuje zbog grejanja najvise, jel se trnutno grejemi na struju i racunu su oko 15000din a nije bas tolko toplo... kolka klima bi bila doviljna za celu kucu i koju bi mi preporucili? kolku potrosnju mogu da ocekujem?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Pozdrav,interesuje me dal smeta inverter klimi rad na 170-180 volti posto ponekad u mom kraju toliko padne napon...
 
sta bi mi preporucili za prizemnu kucu od 90kv? inverter neki me interesuje zbog grejanja najvise, jel se trnutno grejemi na struju i racunu su oko 15000din a nije bas tolko toplo... kolka klima bi bila doviljna za celu kucu i koju bi mi preporucili? kolku potrosnju mogu da ocekujem?
Okaci skicu sa rasporedom prostorija, otvorima i kvadraturom. Za grejanje nije bas jednostavno odraditi sve jednom klimom jer topao vazduh ode gore i ne prolazi kroz vrata onako kako bi ti to zeleo. Sto je prostorija udaljenija to ce razlika u temperaturi biti veca.
Ja grejem stan jednom klimom ali stan mi ima savrsen raspored za to ali nije najsjajnije resenje. To ti je info iz prve ruke. Devojka je malo zimogrozljiva i njoj treba 2-3 stepena vise u spavacoj pa je dogrejem malo norveskim. Iskreno, iz ovog ugla sada, bolje da sam isao na 2 klime. Planiraj da ces i ti dobiti preporuku za vise klima da bi se optimalno ugrejao
Kakva ti je izolacija? Jel imas neki budzet u koji bi trebalo da se uklopimo?


Pozdrav,interesuje me dal smeta inverter klimi rad na 170-180 volti posto ponekad u mom kraju toliko padne napon...

Mislim da nizak napon ne bi trebalo da smeta uredjaju. Ako rade drugi uredjaji radice i klima.
 
Pise na klimama na koliko mogu da rade! Obicno se rade za 90-240V, da bi mogle raditi i u Americi i u normalnom svetu.

@Duk, ne da li hladi dovoljno, nego da li si primetio da pocne da curi kada postigne temperaturu pa prestane da hladi, ili kada pocne da hladi opet?
Ako te brine samo crevo vani, napravi rupice sa po dve strane, za svaki slucaj (ja sam to uradio, jer gde pada kraj creva me brine da se nekad ne podigne malo ili da ispadne iz kofe i onda se zatvori od terase.
Ali proveri da ne pravi los spoj negde od klime do izlaza tako sto uzmes flasu vode, dok klima ne radi, i sipas. Treba odmah da pocne da curi. Kada ispraznis flasu, kroz 20ak sekundi uzmi papir i prodji donji deo unutrasnje jedinice (ispod saca). Ako se vrlo malo navlazi cool. Ako se natopi, znaci da ne izlazi voda dovoljno dobro!
 
Klima nije aparat za brijanje tesko ce da radi sa naponom od 90-240V

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Svi aparati moraju imati neki raspon, a posto znaju da u dosta zemalja taj raspon moze biti kao kod nas, barem toliko moraju uzeti u obzir ili nema prodaje.
Da li je 90-240V ili 180-240V vec je do modela.

Za 12LUCA sam samo nasao 230V, ali nema nizu vrednost. Mada ako nekog zanima dosta LG klima radi na 220-240V po spec.
 
Fujitsu navodi samo 230V na svim modelima. Housel kod kojih matoraca 200-230V. Nizi napon nece stetiti klimi, radice ona bez problema jedino sto ce mozda raditi malo van specifikacije u pogledu efikasnosti. Kod aparata za brijanje se to pitanje ne postavlja nikada, kod klima da, zato kapiram da su se japanci ogradili na taj nacin.

Edit: Za neke Daikine sam nasao 160-265V raspon tako da to potvrdjuje ono sto sam iznad napisao.
 
Poslednja izmena:
@Duk
Zasto ih zoves kad znas kakvi su? Menjaj majstora.
Od njih sam kupio klimu i oni ugrađuju i daju garanciju...
Fujitsu može da izdrži nizak napon do 170-180v, to su mi rekli majstori

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Za prave majstore je super shto svakakvi ugradjuju, posle zovu prave i ne pitaju cenu samo da bude normalno .....
Pa jel ove cevi imaju u opste pad, nesto mi suvise ravno ide ova kanalica?

I kad je vec radjeno cudi me da niko nije trazio da se klima pomeri blize rupi na zidu, da se pomeri od vrata ili bar da se podigne vislje?

Mislim da spoljnja jedinica stoji na najglupljem mestu koje sam ikad video :)
 
Poslednja izmena:
Samo to ti je na tim slikama problem? [emoji23]

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
A crevo za kondenz umotano u spiralu

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
@spikektm
Imas u mom potpisu, grejem 91m2, 4 klime zbog rasporeda ali je moguce i sa tri ako je bolji raspored. Mada nije lose imati rezerve snage ako zima bude ostra. Imas i skicu kuce.
 
Za elektromotore je taj napon od 180 V smrt zbog ogromne polazne struje. Ne znam kako to pegla elektronika i kako se kompresor ponaša u tim situacijama.
 
Elektronika to ne može da pegla, može samo da trpi, kao i kompresor između ostalog, pitanje je dokle.
To nije predviđen režim rada i izjava tov tipa "može da trpi" je najblaže rečeno neosnovana i neozbiljna.

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
da je normalno da stvari rade na 50v ispod 230v, ko bi kupio smart UPS?


offtopic: nema neki zakon da EPS ne sme isporucuje struju ispod neke voltaze?
 
Poslednja izmena:
Evo za jedan Fujitsu npr: Available voltage range 198—264 V
 
Elektronika to ne može da pegla, može samo da trpi, kao i kompresor između ostalog, pitanje je dokle.
To nije predviđen režim rada i izjava tov tipa "može da trpi" je najblaže rečeno neosnovana i neozbiljna.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Dobro, ako Daikin kaze da moze da radi 160-265V sta je tu problem? Jeste, slazem se da to nije bas po specifikaciji ali nemojte odmah dizati frku kako ce da rikne jer nece. Kompresor ne bi trebalo da bude ugrozen zbog niskog napona. Elektronika eventualno u slucaju da je klima 100% nategnuta, onda je vec malo problem da pegla sve to.
Svi uredjaji se prave da mogu da trpe odstupanja u naponu jer suvise dobro znaju da je nemoguce da svi imaju super opeglan napon, pogotovu u zabacenim delovima zemalja. Ako ne bi to radili imali bi nenormalan broj kvarova.
Da se ne lazemo, nije ni nama po velikim gradovima napon savrsen uvek ali koliko cesto proveravate?
 
Poslednja izmena:
Ako moze mala pomoc. Trenutno sredjujem potkrovlje i u pocetnoj sam fazi pa sam mislio da na vreme ostavim struju i otvor za prolazak instalacije kroz zid. Ovo je neka skica kako bi to trebalo da izgleda pa me interesuje da li je mesto obelezeno crvenom dobro za unutrasnju jedinicu u slucaju hladjenja i gde bi trebalo da bude druga pozicija ako budu isli inverteri i odlucim se i za grejanje na njih i koje bi velicine/jacine trebalo da budu klime
140daee2fd9899c15ed5d900e970b30c.jpg


Sent from my MI 6
 
Odlicna pozicija i za hladjenje i za grejanje. Jedva 12-ica ce ti sve to hladiti bez frke. Trenutno ti je Daikin FTXB35C best buy.
Ako ides na 2 klime i da se grejes njome onda slobodno jos jedna u spavacu sobu na zidu suprotno od vrata. Za grejanje taj Daikin sam nece biti dovoljan tako da ta druga klima moze da duva iz sobe ka hodniku da pomogne.
Naravno, racunaj da vrata moraju biti otvorena.

Tapatalk
 
Zasto ne? Mislim, vidim ormar ali pored ormara, ne iznad njega. Krilcima ce da usmeri vazduh za toliko.
 
Trenutno se rade pregradni zidovi i termo izolacija tako da imam dosta vremena za izbor modela a i vrata mogu da pomerim malo ako bude potrebno i ako grejanje bude u opste na njima, za velicinu sam pitao da bih imao okvirnu cenu radova


Sent from my MI 6
 
Nema potrebe za klimom u spavaćoj sobi, jedna može i da hladi i da greje taj prostor.
 
Ne može jedna dvanestica tu da završi posao, jer je to potkrovlje kuće tj ima mnogo veći toplotni gubitak od stana iste veličine.
 
Poslednja izmena:
Može 12-ca (pravilno dimenzionisana) da greje takav prostor, ja sa 9-kom bez problema, i sa pozamašnom rezervom, grejem 45 m[SUP]2[/SUP] kuće. U spavaće sobe mogu da se ubace panel grejalice, ako baš bude potrebe, nema nikave svrhe ubacivati klime u tako mali prostor iz više razloga (cena, buka, održavanje). Prednost je i što je hodnik odvojen, pa ne ulazi velika količina hladnog vazduha pri svakom ulasku-izlasku iz kuće.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno