Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U istoj poruci pišeš da je ekstremno :) precizna i da brzo postiže temperaturu, a par rečenica ispod da je ekstremno :) efikasna, i da zbog toga ne postiže temperaturu tako brzo. Ajd' ti smisli da li je ekstremno brza, precizna, efikasna ili šta već.
 
Pa izvini ali tako je, ja delim svoje utiske a pokušavam da iznesem i fakt u vidu merenja potrošnje struje, temperature, veličine prostora [emoji38]
I žalio sam se da nekad izbacuje čudne zvuke, da vibracije koje prenosi su nekad bučne posle DF, ali to su sitnice koje mi ne smetaju toliko
I da, ta preciznost termometra dovodi do češćeg gašenja i paljenja kompresora i to nekom može zasmetati. A to radi kad potrošnja padne ispod 120w, e sad , koja to klima modulira na hlađenju na 130=140w i pritom postigne temperaturu i ugasi kompresor

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Kad pišete lu mislite na luc/luca oznaku?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
mitre

Ako poredis sa cim ?

Ako je fujitsu jedan od prvoklasnih proizvodjaca i ako je LM model srednja klasa a LU iznad njega , kako onda moze biti niza srednja klasa , onda bi bi izmedju LL i LM modela , zar ne ?

Pretpostavljam da uzimas u obzir klime od preko 2000e , no i tu budimo realni i recimo da su te klime debelo precenjene za ono sta pruzaju i koliko kostaju . Evo ti i nova Nocria , takodje kosta da se useres , za te pare si mogao uzeti 2 Nocrie koja se do juce nudila ovde , prosto ne vredi tu lovu . Znam ja da ima lovatora koji ce to kupiti i da njima 2000e ne znaci nista ali koliki je broj takvih i spadamo li mi ovde u te , tesko bice . Ako pricamo o klimama za obicne smrtnike , onda LU ne da nije niza srednja vec bestbuy do 110k dinara , to kazu specifikacije , jacina , COP ,sta god .

Ovako ja razmisljam i nemoj misliti da to sto posedujem LU da mislim da je bog zna sta , dobra je to klima ali i ja mislim da za klimu koja spada tu gde spada treba da pruzi vise , nije sve u specifikacijama i performansama u odnosu na ostale . Kod nje bi promenio neke stvari , doduse jesu to neke sitnice ali mislim da ni to ne bi trebalo da se desava kod LU modela , ipak se vodi iznad standarda . A onda, evo ti uzmi Mitsubishi FH35VE , klima koja kosta 1000e i ne moze u rezimu grejanja , izduv AUTO , da odrzava zadatu temp vec je moras staviti na 3 brzinu za to , ovo je po meni neoprostvia greska za klimu od 1000e .

Svaki prozivodjac i svaka klima ima svoje boljke , nasao bih je ja svim , mozda ne onima od 2000e ali ko zna , mozda i bi :)

I na kraju , mi bi da se jbmo a da nam ne udje , za malo para bi da imamo savrsenu klimu , da sa jednom klimom pokrijem max m2 , a nisu nam oni krivi sto mi ovde ne mozemo da priustimo Urura Sarara ili novu Nocriu ili sta vec .. Ja verujem da svi proizvodjaci klima razmisljaju da bi svaka prostorija trebala da ima svoju unutrasnju jedinicu i da se time vode , a mi hocemo drugacije pa im onda otkrivamo svaku manu koju imaju :p
 
Sve u svemu ja bih rekao sledećih par stvari ljudima koji dolaze da nađu poneki koristan savet u vezi klima. Za moja dva tadirana sam svojevremeno dao toliko para da me sramota koliko sam bio glup. Takođe, živeo sam u usa i naučio da ne preplatim stvari i da procenim šta je "dovoljno dobro" a šta je napucano bez razloga.
Dakle:

1. ko se samo hladi i dogreva po malo u prelaznom periodu NE treba mu inverter
2. klima je zaista trivijalna stvar i tehnologija prošlosti. Sve što radi je da izduvava hladan vazduh ili topao i to je to. Sve đinđuve tipa filteri, aktivni ugalj, wifi služe za segmentaciju nečega što je odavno commodity
3. ko se greje na klimu to je druga stvar i preporučuje se inverter koji se bukvalno ne gasi tokom zimske sezone jer a) rad štiti klimu b) optimalno greje na taj način. Ovo kažem jer znam dosta ljudi koji zimi stalno pale i gase klimu što je velika greška
4. postoji zona preklapanja, interesantna izuzetno, gde se recimo sučeljavaju entry-modeli "poznatih" brendova i visok segment recimo midee i gree. Ja bih uvek uzeo višu klasu ove dve nego recimo Mitsubishi ili fujitsu. Recimo Mitsubishi electrics klima od 50 i nešto hiljada je urađena od lošije plastike od kinder jajeta (ne znam tačan model, ima izložena u emmezeti). Meni to smeta jer krcka i pucketa noću i izluđuje me


I nije sve u brendu. Mojim roditeljima sam stavio pošto su na 5/5 spratu mitsubishi i platio je boga oca. Ta klima nije u stanju da održava temp nego mora da se načepi na brzinu 3 da bi bilo koliko toliko ok. Za to vreme stariji model LG devetka KIDA kako radi i hladi bolje od ovog mitsubishia a bil aje mislim 4 puta jeftinija...
 
Lep izgled, displeji, wifi je trenutno na trzistu zamaskiranje performansi kod grejanja, te klime o kojima ti pricas nemaju eurovent standard sto znaci da kad bi pokazali performanse, daleko bi smanjili broj kupaca jer bi brojke razocarale. Ti dajes svoje misljenje a moje je da je Mitzubisi najbolji i nakvalitetniji proizvodjac klima na svetu.I drugi su se zalili na dobre klime jer nisu imali dobru, ili bilo kakvu toplotnu izolaciju.Bez dobre izolacije, nijedna klima ne pomaze.Posebno tvoja stavka o jacini duvanja pokazuje ili velike gubitke ili mali kapacitet klime u odnosu na prostor koji pokriva.
 
Poslednja izmena:
Da ne jurim citate sad.

Najjače da će bilo koja klima da ohladi bilo šta za 10 minuta. Glupost.

Za oko 50k, zašto ne Daikin? Zbog glupog wifi?
 
Jel bi mogla luca 12 ili 14 da greje dobro izolovan stan od 50m2? U dnevnoj imam ta peć tako da bi ona pripomogla kada zatreba. Izvinite što spamujem temu ali mi na prethodni post niko nije odgovorio a totalni sam noob što se ove tematike tiče.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Sinoc i jutros sam pratio LU i evo kako funkcionise na hladjenju...Na auto i manual fan, radi apsolutno isto.
Kada iskljuci kompresor, turbina se spusti u Quiet fan(jedna crtica) i vrti jos mozda 20-ak sekundi i zatim se iskljuci, posle nekog vremena se ponovo pali turbina brzinom manjom od Quiet(jedna crtica)i verovatno na taj nacin proverava temp. prostorije, opet odradi 20-ak sec i ako nema potrebe za paljenjem kompresora, ugasi se, posle ide opet ponovno paljenje i gasenje turbine(provera temp.) i cim se ugasi, kompresor se ukljucuje, i pali se turbina izabranom brzinom, manual ili auto(kod mene na auto je uglavnom na Low-dve crtice)
Zbog ove provere mi se cinilio da turbina nekada radi, a nekada ne...:)
 
Pozdrav, nov sam na forumu i video sam ovu jako zanimljivu temu. U procesu sam trazenja klime za stan od 42 kvadrata. Izolovan je odlicno sa novom stolarijom i roletnama na svim prozorima. Hteo bih da ugradim klimu u dnevnoj sobi sa trpezarijom i kuhinjom i povrsina te dve prstorije je 25 kvadrata i otvorenog je tipa. Hteo bih da me neko posavetuje u vezi sa kupovinom. U litanju je stan bez centralnog grejanja, ali se greje na TA pec. Vise me interesuje hladjenje, grejanje mi nije presudno. Gledam klime sa inverterom ranga do 50000. Nasao sam neke 3 opcije i bilo bi lepo da mi neko da savet.
1.Bergen Pine Profi Inverter BER12QC LCLH G-17 Wifi
2.Daikin FTX25J3/RX25K
3.Fujitsu ASYG12LLCE AOYG12LLCE

Koja je vasa preporuka i da li mozda postoji nesto sto bi ste mi vi savetovali za taj cenovni rang?
 
snele

Jel to kuca ili stan u zgradi , nije isto , no ako imas pec na drva za nedaj boze onda racunaj da bi trebalo da ti u najmanju ruku veci deo zime pokrije , ako ne i celu . Fujitsu 12LU je predvidjena za grejanje oko 40m2 solidno izolovanog prostora a 14 ku je bezvezno uzimati ..

Milan1

E vidis , tako radi , a ja joj to i zameram , bilo bi za nas bolje da konstantno radi turbina i da se ne gasi uopste , pa ko ima male potrebe za hladnocom i kome se to cesto pali i gasi eto vece mogucnosti za pravljenje koje kakvih zgadija u njoj , i to ocas posla .



Vi morate shvatiti da tu ima svega , od najboljih do najlosijih iskustava , tako je sa svakom tehnikom , nekog sluzi savrseno a neko sjbe u startu , a nismo ni mi svi isti i nemamo ista ocekivanja od njih . Glupo je sad ulaziti u neke rasprave sta je bolje , ja se licno vodim onim sta govore ljudi koji poseduju klime , pa tako i po tome ja mogu reci sledece , ljudi sa Midea Mission 12 su sasvim solidno zadovoljni i zasluzuje preporuku za sada , sto se tice Gree tu se istice Viola kao nesto sto bi vredelo uzeti ali ne mogu se setiti da li je neko imao na onoj jacoj zimi i kako se pokazala ali ajde da kazemo da je vredi uzeti u razmatranje , i na kraju pored njih imate ulazne modele japanaca , nema tu puno pameti . Zasto ja uvek dam prednost nekom japancu , pa zato sto njih ima najvise a stvarno ne znam nekoga ko se nije ugrejao , ne racunam sitne boljke , to ne znaci da ja nisam ljudima preporucivao Midea Mission , no cene su sad priblizne japancima pa ono , nekako mi je ovo sigurnija varijanta . Na kraju krajeva , ne mozete porediti Gree i Midea sa japancima iz jednog osnovnog razloga , a to je da ta dva brenda imaju tek po neki dobar model , tacnije Midea ima samo Mission a Gree ima Hansol , mozda Viola i trebalo bi da je dobra Amber , a japancima je svaki model dobar , pa cak i taj ulazni je napravljen da se kolje sa najboljim od Gree i Midea itd tj da bi im uzeli i taj deo kolaca . Znaci sigurica je na strani japanaca , da su savrseni , pa nisu , to je neko moje razmisljanje , mozda gresim a mozda ne , bitno je da me dosad nije niko prozvao zbog lose preporuke :)

Sve u svemu , svako ko ulaze zna koliko novca poseduje i sta bi trebalo da zeli posle nasih preporuka , niko ovde ne moze zagarantovati da ce to ispuniti njegova ocekivanja jer sve je to tehnika .
 
@nexteen Stan u zgradi je u pitanju. Dnevna sa kuhinjom, jedna skroz mala i jedna veća soba. Stavio bih klimu u hodniku. Ok izolovan stan, promeniću prozore koji ne valjaju novim. Misliš da luca 14 ne vredi doplate?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
LU 12 i Lu14 su bukvalno iste klime, druga je samo malo nategnuta.
Nikako klimu u hodnik. Vise puta smo pricali o tome. Toplota nece prolaziti u ostale prostorije kako treba, zadrzavace se u hodniku a klima ce se za to vreme tripovati da je nabila temperaturu i smanjice snagu.
Okacu sliku sa rasporedom prostorija da ti predlozimo najbolje mesto.

Tapatalk
 
Kod mene je klima u hodniku, greje bez problema oko 65 m2, na dva nivoa.
 
Može sve kad ima dva nivoa, vazduh cirkuliše i raspored kod grejanja je odličan, kod hlađenja ne, kod mene se stvori vazdušni čep i sprat je uvek daleko topliji

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav,
Treba mi klima za stan. 12-cu bi uzeo. Prvo da vas pitam jel ima neka best buy koju preporucujete da zadovoljava vecinu kvaliteta do 300e? Cuo sam da je Gree popularan.
Bitno mi je da je manji potrosac, garancija veca od 2 god. (prepostavljam i dalje da vazi za sve sa vecom garancijom pravilo da ako se servisira svake god. po ceni do 20e onda se produzava garancija), da unutrasnju buku ne pravi veliku (mada ovo je i retko da se cuje neka buka koja bi smetala i na jefrinijim modelima).

Procitacu jedno 30tak str. unazad da vidim sta ste pricali ali posto bi sto pre da pazarim i ugradim hteo sam i pitanje odma da postavim.

----
edit:
Jedno pod pitanje. Posto je stan 50m2. Pa se razmisljam da li mozda i da bude manji kapacitet od 12BTU? Gledam na e-ponudi moze se i povoljnije proci jos ako ima nekih dodatnih mogucnosti time bolje.
Zimi mi nece trebati za grejanje.
 
Poslednja izmena:
Ja ne vidim soluciju da se greje jednom klimom.... zeznut raspored za grejanje

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
Ok a kad bi ih bilo više, koje klime da uzmem i gde da ih stavim? Jednu u dnevnu jednu i spavaću?

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Jesi se ti grejao do sada samo na tu TA, i kako je to izgledalo ove zime?
I šta je sa druge strane zidova od soba

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Da, sa jednom klimom tesko. Ja bi klimu u dnevnu naspram kuhinje i to da greje a TA pec da preselis u hodnik da greje isti i sobe. Napisi kvadraturu prostorija. Kakva je izolacija, koja debljina i materijal.
 
Da, sa jednom klimom tesko. Ja bi klimu u dnevnu naspram kuhinje i to da greje a TA pec da preselis u hodnik da greje isti i sobe. Napisi kvadraturu prostorija. Kakva je izolacija, koja debljina i materijal.
+1, TA na mesto gde si planirao klimu, a klima da duva u pravcu vrata iz dnevnog boravka, i prozore obavezno sredi

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Samo na tu ta peć jer smo žena i ja koristili samo dnevnu sobu i malu po potrebi sa grejalicom. Bilo je ok ove zime ali one prethodne smo se smrzli ali moram da naglasim da su u maloj i spavaćoj sobi prozori baš loši i zameniću ih. U svakom slučaju sledeće zime želim ceo stan da grejem inverntnom klimom/klimama ako je ikako moguće.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Hvala na savetima. Idem na svadbu pa ću pisati od sutra kad premerim prostorije. Ali baš želim da se grejem klimama [emoji4]

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Ne to je komplet ali nije inverter ..

Napajanje (V, ph, Hz):
220v
Tip klima uređaja
Neinverter
Model spoljne jednice :
AOG14USDJL
Model unutrašnje jedinice :
ABG14UBBJ
Vrsta unutrašnje jedinice
pod/plafonski
Energetska klasa hlađenje
C
Energetska klasa grejanje
B
EER
2.82
COP
3.48
SEER
N/D
SCOP
N/D
Kapacitet grejanja (kW)
4.70)
Kapacitet Hlađenja (kW)
4.00
Nominalni kapacitet
14000 BTU
Potrošnja struje hlađenje (KW)
1,45
Potrošnja struje grejanje (KW)
1,32
Temperaturni opseg rada hlađenje
0°C~+43°C
Temperaturni opseg rada grejanje
-06°C~+24°C
Nivo buke unutrašnje jedinice (dB)min/max:
41
Protok vazduha hlađenje/grejanje (max.) m3/h
640/640
Dimenzije unutrašnje jedinice (VxŠxD) (mm):
199 x 990 x 655
Težina unutrašnje jedinice (kg):
28
Nivo buke spoljne jedinice (dB)min/max:
50
Dimenzije spoljne jedinice(VxŠxD) (mm):
530x750x250
Težina spoljne jedinice (kg):
35
Radni medijum:
R410A
Cevna instalacija tečna/gas (mm):
6,35/12.7
Maksimalna dužina (m):
15
Maksimalna visinska razlika (m):
8
Prednapunjena dužina (m):
N/D
Zemlja proizvodnje
Италија
Garancija:
2 godine
Proizvođač
Fujitsu
Preuzimanja
N/D
 
Poslednja izmena:
Milan1

E vidis , tako radi , a ja joj to i zameram , bilo bi za nas bolje da konstantno radi turbina i da se ne gasi uopste , pa ko ima male potrebe za hladnocom i kome se to cesto pali i gasi eto vece mogucnosti za pravljenje koje kakvih zgadija u njoj , i to ocas posla .

Ma, nije to tako strasno, male su pauze izmedju gasenja i paljenja kompresora, ne stigne izmenjivac da se osusi, 5-10 minuta je u pitanju, bar kod mene, opet, sve zavisi od uslova, izolacije, itd.

Po zavrsetku hladjenja, moze se prebaciti u Fan mod da malo osusi izmenjivac...:)
 
Susenje je obavezno posle hladjenja, to pise i u uputstvu. Stariji modeli tipa LGC i Nocria imaju funkciju Coil Dry kojim grejanjem izmenjivaca suse i sprecavaju nastanak budji.
Meni je LU model kod supruge u lokalu i nisam je pratio bas skoro kako radi dok hladi ali mislim da ne gasi turbinu dok hladi, fix speed, eco off.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno