Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
E hajmo stručnjaci koje su od ovih klima još aktuelne i valja li ijedna :D

http://www.vtc.ba/index.php/filter-proizvoda/sobni-klima-uredaji/

Pogledao sam zidne split-sisteme, tanke su za grejanje, npr. TZ/TE model ima 10 kg lakšu spoljnu jedinicu i daje 1,1 kW manje na -7c od sličnog Nordic modela. Exx modeli stoje bolje sa grejanjem ali nisu namenjeni rezidencijalnim objektima već data-centrima i sl. koji zahtevaju hlađenje i pri niskim spoljnim temperaturama.
 
Pogledao sam zidne split-sisteme, tanke su za grejanje, npr. TZ/TE model ima 10 kg lakšu spoljnu jedinicu i daje 1,1 kW manje na -7c od sličnog Nordic modela. Exx modeli stoje bolje sa grejanjem ali nisu namenjeni rezidencijalnim objektima već data-centrima i sl. koji zahtevaju hlađenje i pri niskim spoljnim temperaturama.

Mislio sam na ove kućne klime koja valja ili su ovo sve stari modeli?
 
Zaledice i kantu, prosle sezone sam takvu odledjivao kao kamen bila dok je druga napolje i tako u krug. Sipam vrucu vodu a kad se otopi smrdi na sumpor od komsija koji loze ugalj.

Najbolja solucija je odvodnu cijev direktno u oluk ko ima mogućnost, ili kao što sam ja riješio odvod za Gree ide direkt u kanalizaciju :D
 
Mislio sam na ove kućne klime koja valja ili su ovo sve stari modeli?

Za "kućne" klime sam ti i odgovorio, to su one što se montiraju na zid, ne podne i plafonske. TZ je novi model sa R32 gasom, i pre svega sam njega komentarisao. TZ25 i TZ35 su dosta slabiji od NZ25 i NZ35, kod većih modela '18-ica' je daleko manja razlika. DE. i KE su klasa ispod po SCOP i performansama, ne znam koliko su stari.
 
Poslednja izmena:
Za "kućne" klime sam ti i odgovorio, to su one što se montiraju na zid, ne podne i plafonske. TZ je novi model sa R32 gasom, i pre svega sam njega komentarisao. TZ25 i TZ35 su dosta slabiji od NZ25 i NZ35, kod većih modela '18-ica' je daleko manja razlika. DE. i KE su klasa ispod po SCOP i performansama, ne znam koliko su stari.

ok skonto sam :d
 
Svaki normalan inverter ima grejač kompresora. Mala struja prolazi kroz namotaje kompresora i tako ga greje. Nema tu nikakav grejni kabl obmotane oko kompresora. Inače, grejanje kompresora služi da se spreči "hladan start", pa dok kompresor radi isti nije neophodan. Daleko veći problem za inverter predstavlja PREGREVANJE kompresora pri ekstremno niskim temperaturama. Da bi se to izbeglo, primenjuju se različite tehnike. Jedna od boljih je ubrizgavanje tečne faze direktno u kompresor.

Kako misliš da nema? Bukvalno to ima ili te nisam razumeo.
http://www.flexelec.com/media/catal...d08d6e5fb8d27136e95/c/o/compresseur_fch_1.jpg
 
Ne kažem da nema uopšte, ali to bi trebalo da je zastarelo rešenje. Ako lažem ja, lagali su i mene. :)

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ja verujem da ozbiljni modeli klime namenjene grejanju ipak moraju imati i el grejače kako bi omogućili lakši start na niskim temperaturama.
Dovoljno je da rokne neka ledena kiša pa da klima bude okovana, uslovi u kojima ona može da greje a jednostavno ne može da radi.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Koliko napravis teperaturu prostorije? I ja uvek stavljam vecu temperaturu. Topao vazduh ode mi gore :)

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

Poslovni je prostor, pa se pali po potrebi, kada zatreba namještena je na 28 stepeni, 16 kvadrata bez izolacije ali ugrije ko luda.Temperaturu prostorije mjerio nisam.
 
Ja verujem da ozbiljni modeli klime namenjene grejanju ipak moraju imati i el grejače kako bi omogućili lakši start na niskim temperaturama.
Dovoljno je da rokne neka ledena kiša pa da klima bude okovana, uslovi u kojima ona može da greje a jednostavno ne može da radi.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ja ne znam ni za ijedan Fujitsu model da ima taj grijač već se on naknadno ugradi, za ovu novu Nokrija-X nemam pojma.
 
U servisnim uputstvima stoji da Panasonic ima konvencionalne grejače kompresora, štapni grejač, ili grejni kabl ("crankcase heater").
 
Poslednja izmena:
krastavac, šta je onda "indukcioni grejač"? Ne verujem da je grejno "crevo"

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pogledajte prilog 244579

Čak i Fujitsu na drugorazrednim modelima mora da stavlja grejače. Ovde se nažalost ne vidi kako je rešeno grejanje kompresora.
 
Za skandinavsko trziste klime stizu sa grejacima po defaultu koliko se ja secam informacija. Nasao sam to negde slucajno jos prosle zime.

Tapatalk
 
Za skandinavsko trziste klime stizu sa grejacima po defaultu koliko se ja secam informacija. Nasao sam to negde slucajno jos prosle zime.

Naravno, nego je ovde krenulo sa pričom kako 'kinezi' stavljaju te grejače jer su klime druge klase, a Fujitsu to nema jer je 'kvalitet' i funkcioniše i bez toga.

Pogledajte prilog 244584

Evo u prilogu norveški test klima iz 2015. Sve do jedne imaju grejače. Neki novi modeli koji su se pojavili posle su deklarisani i za ispod -30c.
 
Naravno da je Fujitsu kvalitetan, koliko nas ih ima po 7-10 godina, ja od 2011-te. Koliko ima vas sa Gree modelima i koliko godina grejete sa njom? Na stranu sto kad kupis Gree ti nemas predstavu sta i koliko daje na minusima. Nikakav grejac joj nece pomoci da daje vise snage jedino ako radi kao kalorifer.
 
Posle smanji temperaturu pa probaj da izmeriš i do koliko obara snagu pre gašenja kompresora, to je ovde glavna zamerka za 'kineze'.
 
Grejač ne služi da daje više snage već da klima ne zamrzne na minusima.
Džaba super efikasnost kad led zakuje propeler.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
krastavac, šta je onda "indukcioni grejač"? Ne verujem da je grejno "crevo"

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Grejanje kompresora indukcijom kod nekih modela radi tako sto inverter pusta malu struju u namotaje da kompresor ne krece nego ta struja malo greje namotaje.
Pricamo o 40-50 W

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Znam, to sam i napisao u mom prvom postu na temu "grejnih kablova obmotanih oko kompresora". Svaki Fujitsu se greje preko namotaja. Ove kablove trpaju kinezi. Ili japanci, ako baš nije dovoljno tih par desetina vati u uslovima ekstremno niske spoljne temperature. Toga na Balkanu nema.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno