Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko je 07LU? Ostatak ponude mi nije impresivan...

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ne može nikako da se ne isplati pa barem dugoročno.

Koliko vremena je dugoročno? Kolika je godišnja potreba za grejanjem (kWh)? I koliko to košta sa klimama, a koliko bez? Ako se isplati za manje od 5 godina, u garantnom periodu, to je dobro, sve posle toga je čista zarada, 5-10 godina velika mogućnost da će sve biti ok sa klimom, treba razmisliti naravno, sve preko 10 godina je pri kraju životnog veka, bez garancije, i to su bačene pare. U cenu, posebno klima koje malo troše treba računati i obavezne servise u garantnom periodu, kao i eventualno servisiranje posle.
 
Koliko vremena je dugoročno? Kolika je godišnja potreba za grejanjem (kWh)? I koliko to košta sa klimama, a koliko bez? Ako se isplati za manje od 5 godina, u garantnom periodu, to je dobro, sve posle toga je čista zarada, 5-10 godina velika mogućnost da će sve biti ok sa klimom, treba razmisliti naravno, sve preko 10 godina je pri kraju životnog veka, bez garancije, i to su bačene pare. U cenu, posebno klima koje malo troše treba računati i obavezne servise u garantnom periodu, kao i eventualno servisiranje posle.

Hajde idemo ovako prije klima sam se grijao na drva i konvektore, metar drva 50€ u seljaka, meni trebalo svake zime 10-12 metara u jednoj sobi vruće u druge dvije ledara, nije bilo ni fasade ni izolacije već gola cigla, dakle grijanje neka počine od 11_tog mjeseca pa sve do maja to je 6-7 mjeseci, 7x100€=700+ potrošnja struje 100€=1400€ za 7 mjeseci samo na grijanje, sada sa klimama me dođe ljeti oko 50€ za komplet kuću i zimi oko 100€ za komplet kuću, jel malo jasnije, a trenutno imam 4 klime, 2_je rade od jutra do 22-23 naveče, ovu treću pale djeca po potrebi i četvrta koja je u poslovnom isto po potrebi.

Čekam račun za ovaj mjesec, ako dođe 70-80€ za čitavu kuću ko na konju sam.

I još odgovorno tvrdim da mašina za veš potroši više struje nego sve 4 klime zajedno a najmanje dnevno ima 2-3 pranja.

Tako da sam u dilemi da kupim i veš mašinu koja ima A+
 
Poslednja izmena:
Pisao sam već, izračunaj koliko košta klima sa ugradnjom, a koliku uštedu pravi u takvom prostoru u toku godine.
Uz sve to idu dve glomazne jedinice, buka, duvanje, servisi, čišćenje...
Panel grejalica može da dogreva takav prostor uz minimalnu potrošnju.
Reseno hladjenje sa istim uredjajem treba da udje u racunicu.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
@SerijeSync
Koliko sam ja razumeo ušteda ti je tih 700e godišnje za drva. I to si maltene pokrio sa Nokrijom i eventualno još jednom klimom, ne sumnjam ja da će glavna klima/e da bude isplativa. Vidi koliko troši klima br. 3 koju deca pale po potrebi, pa tu izračunaj uloženo-dobijeno.
@zoxor
Meni je hlađenje trenutno najmanja briga u životu. :) Dok sam bio u Beogradu sam sa jednom najjeftinijom mogućom Samsung klimom hladio praktično ceo stan od 64 kvm, ne mislim da je hlađenje neki veliki problem, to glavna klima reši u velikoj meri.
 
Hajde idemo ovako prije klima sam se grijao na drva i konvektore, metar drva 50€ u seljaka, meni trebalo svake zime 10-12 metara u jednoj sobi vruće u druge dvije ledara, nije bilo ni fasade ni izolacije već gola cigla, dakle grijanje neka počine od 11_tog mjeseca pa sve do maja to je 6-7 mjeseci, 7x100€=700+ potrošnja struje 100€=1400€ za 7 mjeseci samo na grijanje, sada sa klimama me dođe ljeti oko 50€ za komplet kuću i zimi oko 100€ za komplet kuću, jel malo jasnije, a trenutno imam 4 klime, 2_je rade od jutra do 22-23 naveče, ovu treću pale djeca po potrebi i četvrta koja je u poslovnom isto po potrebi.

Čekam račun za ovaj mjesec, ako dođe 70-80€ za čitavu kuću ko na konju sam.

I još odgovorno tvrdim da mašina za veš potroši više struje nego sve 4 klime zajedno a najmanje dnevno ima 2-3 pranja.

Tako da sam u dilemi da kupim i veš mašinu koja ima A+
Veš mašina troši jako malo struje, ne isplatiti se ni noću da pališ

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Sto se tice duvanja, moras da pojacas za stepen dva gore da bi bilo toplije u drugim sobama. Na zalost, tu gde su klime bice mozda i pretoplo a osecaj da je u drugim sobama hladnije je neizbezan. Sve sto je hladnije napolju razlika ce biti veca.
Savet tebi (nakon sto das podatke m2 i rasporeda), dodati jos klima ako je neophodno a do tad dodati neke grejalice za vece minuse.
I da dodam, ako imas dve tarife, nocu ne smanjuj temperaturu jer tada imas jeftinu snagu koju smanjivanjem gubis iz zidova pa posle preko dana juris po skupoj tarifi.

Evo rasporeda. Zuti pravougaonici su mjesta na kojima su instalirane klime. Sa sadasnjim iskustvom ja bi ih postavio na mjesta oznacena crvenim.

Pogledajte prilog 242191

Mislim da klimi ne treba vise od sat vremena, mozda i manje, da nakon spustanja temp za 2C tokom noci tu temp opet ujutro postigne. Ovako ona 7-8 sati tokom noci kada je najmanje potrebna toplota radi rasterecenije i sa manje defrosta i potrosnje.
 
Odmah da ti kazem da ta klima u trpezariji ne bi radila kako treba jer bi ti toplota dolazila iz kuhinje a klima bi se tripovala i smanjivala bi snagu. Racunao da bi ti dnevna soba bila dosta losijd ugrejana a tu treba da sedis. Ako mene pitas, klime su postavljene bas gde treba da budu.
Nuspojava je sa prostorija u koju duva ne bude na istoj temperaturi. Vec su ti objasnili da topao vazduh ode iznad visine vrata.
Pomogla bi ti izolacija na plafonu ili spustani plafon, neka manja grejalica cisto da nadoknadi malo. Ne znam kako si se ranije grejao ali ovo ti je sigurno bolja varijanta.

Edit: ume ves masina da trosi kao djavo. 3 masine dnevno, nocna mora svakog roditelja s malom decom. Jos ako je neka starija masina, neefikasnija, sve se to nakupi.
 
Poslednja izmena:
Kolko potroši, ne verujem više od 500w

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Grejac radi 4 min
Nove mašine jedino što je dobro je inverter motor, a dobijaju pluseve jer koriste manje vode i ne peru dobro koliko stare
 
Poslednja izmena:
Da li nestanak struje u toku rada invertera pod punim kapacitetom moze da ošteti uredjaj?
 
@mitar1982
Nisam mislio konkretno na tvoj slucaj nego uopsteno ako neko pravi racunicu izmedju panelnih radijatora i klime.
Klima u svakoj sobi je zakon hladjenje iz predsoblja narocito kod viseclane porodice je iznudjeno resenje komfor je samo delimican.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
@zekas
Klime su postavljene na dobroj poziciji i kada bi ih premestio bilo bi jos gore kao sto je vec Sajber napisao. Ti imas 50m2 sa dobrom izolacijom sto dve 12 LMCA sigurno pokrivaju (Pdesign 3.5kW @ -10C), sto znaci da mogu 70m2 da greju na -10C. Problem je raspored, pogledaj moju skicu i videces koji je problem, ja imam isto tako hodnik pa kupatilo i WC odvojeno, bez LLCA hodnik i nekako ali kupatilo i WC su dosta hladniji. Jeste klima kontra okrenuta i ne duva na tamo ali su krilca oborena na dole tako da toplota ide i tamo.
Idealno bi bilo da si stavio 3 ili 4 sedmice i to bi bilo ravnomerno ali i dosta skuplje resenje. Snage imas, problem je ova desno koja ti je u spavacoj i ako njoj zadas vecu temperaturu tu neces moci da spavas (bar ja ne bih mogao).
Kupi male konvektorske grejalice i dodaj u udaljene delove gde ti je najhladnije. Potrebe za njima ces imati vrlo malo kada su minusi i nece praviti neku veliku razliku u racunu, ostalo ce raditi klime sigurno.

@salvatorebgd
Koliko ja znam, ne smeta joj, meni se desilo X puta na zalost na LGC koje imam od 2011-te, sve ok. Malo zasisti jer se gas cuje pa deluje strasno, ali nije.

@Duk
Ves masina potrosi i zavisno od programa i temperature pa nije isto kada pere na 40c i na 90c.
 
Smanji gas malo slobodno, ne znam šta se prodaje dole, ali LG i Samsung imaju u ponudi ozbiljne klime. Samsung klime pokrivaju ceo aerodrom u Oslu (ne split sistem prdavci). Evo par poruka iznad dve LM kante od omiljenog brenda koje ne mogu da pokriju po 20ak kvm.
 
Imaju ozbiljne klime ali cena im je nenormalna. Uvoznik se ugradjuje ludilo na njima. Ja dobio skoro neku cenu za LG-18-cu 110.000 klimu od 180.000, pa ti vidi koliko ja ugradnja na njima.
 
To samo dalabu moze da kupi ili ko se ne razume. LG je krs teski kao i sve korejske klime.
Ovo je prilicno neozbiljno receno...
Imaju ozbiljne klime ali cena im je nenormalna. Uvoznik se ugradjuje ludilo na njima. Ja dobio skoro neku cenu za LG-18-cu 110.000 klimu od 180.000, pa ti vidi koliko ja ugradnja na njima.
LG je zvanicno u srbiji, najbolje njih da pitate da li je i zasto negde drugde jeftinije, jer ne bi trebalo da je tako:
http://www.lg.com/rs/podrska/kontakt/telefon

Ne znam koliko bi hteli da kosta, dal kao fujitsu ili kao midea? :)
 
Poslednja izmena:
Hvala Djalf-u na savjetima. Zasad nisam imao potrebu za dogrevanjem trpezarije jer se tamo ne zadrzavamo duze. Ovaj problem ne bih imao da Fujitsu izduvava onoliko koliko mu se zada. Cini mi se da je neko ranije na temi rekao da Toshiba radi tako.
@mitar1982 rijec nije o tome da LM ne mogu da zagriju 20m2 vec da zbog samopodesavajuce jacine izduva ne dobaca dovoljno toplote u susjednu prostoriju koja ima 2-3C manje od zahtijevane.
 
Hteli bi da se ne ugrade 60-70% u cenu. A siguran sam da se ugrade i vise. Bez obzira koliko dobre klime imaju kada toliko podignu cenu ta klima ne moze biti ni priblizno dobra kupovina.
Toliko. Ne znam ni zasto se raspravlja o tome uopste.

Tapatalk
 
3 klime i susac u kupatilu koji se pali samo uvece za susenje vesa za mesec dana potrosile 3000 din. Neizolovani zidovi.
 
zekas

Evo ja cu da ti kazem kako ce biti , kako bude bio jaci minusi kako budes imao jace gubitke ti ces imati boje grejanje jer ce klime pojacati na vecu brzinu a i toplotu koju izbacuje. Sad ti deluje u fazonu , pa kako ce ovo grejati kad udari minus kad ne moze da dobaci ali eto videces da sam u pravu .
 
To samo dalabu moze da kupi ili ko se ne razume. LG je krs teski kao i sve korejske klime.

Ne znam kakve su i kako griju mislio sam samo na cijene koje su malo je reći bezobrazne.

Smanji gas malo slobodno, ne znam šta se prodaje dole, ali LG i Samsung imaju u ponudi ozbiljne klime. Samsung klime pokrivaju ceo aerodrom u Oslu (ne split sistem prdavci). Evo par poruka iznad dve LM kante od omiljenog brenda koje ne mogu da pokriju po 20ak kvm.

Za samsung nemam pojma ali znam da najbolju klimu ima panasonic A+++, koja je nedavno sletila za nevjerovatnih 1000€ a bila je preko 2000€, ne znam joj tačan naziv.
 
Ma super su korejske klime, pa sto ih niste kupili kad su "dobre" nego ste uzeli Fujitsu, Toshibu, Daikin?
@zekas
Ovo sto Next kaze, kad krenu minusi i one greju jace. Ako treba sad, ukljuci Economy mod i podigni za dva stepena i stavi na medium ili tri crte brzinu, ona ce da duva jace a nece moci da gura u 100% kompresor pa nece biti pretoplo u sobama gde se nalaze. Moras malo da eksperimentises, nije ono samo ukljucis i teraj. To samo dok ne pohvatas sta i kako ;)
 
Ako treba sad, ukljuci Economy mod i podigni za dva stepena i stavi na medium ili tri crte brzinu, ona ce da duva jace a nece moci da gura u 100% kompresor pa nece biti pretoplo u sobama gde se nalaze. Moras malo da eksperimentises, nije ono samo ukljucis i teraj. To samo dok ne pohvatas sta i kako ;)

Drzim Economy ukljucen i izduv na max 4 linije, ali klima pametnija od vlasnika... Ceracemo se jos!

@nexteen
Prorocki zboris! :)
 
Ovaj problem ne bih imao da Fujitsu izduvava onoliko koliko mu se zada. Rijec nije o tome da LM ne mogu da zagriju 20m2 vec da zbog samopodesavajuce jacine izduva ne dobaca dovoljno toplote u susjednu prostoriju koja ima 2-3C manje od zahtijevane.

Sta ovo tacno znaci? Da Fujitsu klima sama podesava jacinu izduva i da se ta jacina ne moze fiksirati?
Ja sam resen za F. LLCE, mozda cak i LMCA ali tu je i Daikin ftxb35c koji je samo zz 2K skuplji od LL pa trenutno razmisljam.
Ima jos jedna sitnica u vezi Fujitsu klima.. rece mi drug koji radi ugradnju klima uredjaja da je imao probleme po pitanju resavanja kvara jer je uvoznik za Fujitsu neozbiljan i da u tom slucaju nastaju peripetije oko popravki. On je zbog toga batalio rad sa Fujitsu klimama i preporucuje mi Daikin, posebno ako naletim na primerak koji je proizveden u Ceskoj.
Jedina mana kod Daikina je dizajn.. meni su malo ruznjikave njihove unutrasnje jedinice.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno