Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pokretne klime su cisto bacanje para, bukvalno rade kao obican kalorifer (i sto se tice hladjenja i grejanja).
 
imao sam pokretnu bruji kao avion to je promasaj cist, inace marku vox ti ne bi preporucio iz iskustva.... midea mi sljaka super, nisam za levacke marke inace.
 
Da li prodavci smeju da te uslovaljavaju sa garancijom? Ako hoces garanciju onda klimu mora da ugradi neko od ,,ovlascenih'' servisera.
Da li je to po zakonu?
Ako mi ne ugradi klimu taj ovlasceni serviser znaci u slucaju nekog kvara ja nemam garanciju?
 
Koliko je za verovati specifikacijama kada je buka u pitanju? Trazim inverter sa sto tisom unutrasnjom jedinicom, kakva su vasa iskustva?
 
Da li prodavci smeju da te uslovaljavaju sa garancijom? Ako hoces garanciju onda klimu mora da ugradi neko od ,,ovlascenih'' servisera.
Da li je to po zakonu?
Ako mi ne ugradi klimu taj ovlasceni serviser znaci u slucaju nekog kvara ja nemam garanciju?
Najverovatnije smeju ali za produženu garanciju.
Čak i za redovnu garanciju moguće je da imaju pravo, kao npr za automobile ali nisam 100% siguran.
 
U firmi imamo 20-ak Vivax klima, i uglavnom smo zadovoljni, koristimo ih za hlađenje i za dogrevanje. Sve su inverter, i uglavnom su sve 12-ice, jedna je 18-ica, i ona je preglasna! Ali baš, baš preglasna. Ostale su skroz ok, čak ni kad je tišina u kancelariji ne smetaju, a grejanje i hlađenje je takođe ok. Ne znam tačnu oznaku, mogu da pogledam kad odem na posao sledeći put, u četvrtak ili petak...
 
Dulenator, a da premestis tu sto ti smeta tamo i uzmes jos jednu 12-ticu i resis problem?

Planiram da postojeću ostavim gde jeste, jer ne smeta preko noći, a dodam još jednu 12-icu, koja bi radila preko dana, ali bi ju stavio na drugo mesto, nego što sam prvobitno planirao, pa će biti manji prosto za hlađenje.
Računam da, ako je ova klima, sa nekih 12-13 sati rada dnevno, uspevala da održava temperaturu, kad nisu baš ogromne vrućine, na oko 25-6 stepeni, onda bi ovo trebalo da bude skroz ok, jer dobijam mogućnost 24-oročasovnog hlađenja.
Planirao sam na kraju da uzmem MIDEA MS12F-12HRN1-QC2(F6) klimu, jer nakon silnog pregledavanja deluje kao najbolja opcija, a neka srednja cena.
 
Deluje ok ta Midea, da. Kada sam ti rekao da uzmes 18000BTU nisam uzeo u obzir da vec imas jednu klimu, sa dve ces naravno uspeti da ohladis 100% i bice veci konfor sigurno. Ovu novu ces vise forsirati a onu drugu po potrebi ili kad bas upece kao sto je bilo proslo leto, kod mene kad ustanem ujutru u 9 bilo po 32-33c, verujte mi, vise sam izlazio sad zimi napolje nego letos jer ne podnosim vrucinu nikako.
 
Stvarno je postala veći problem vrućina nego zima, pogotovo što kad nestane struje (kod mene čest slučaj), nema hlađenja, a za grejanje se lako snađe. :)
Hvala puno na savetima. Ovih dana ću da pazarim, da ne dočekamo vrućine nespremni.
 
Sta mislite o OVOM Midea modelu ? Cena mi deluje ok A++ Klasa i R410A gas ? Ugradnja jos kosta 7k ?
Moze i neki savet za alternativu slobodno. Klima bi prevashodno sluzila za hladjenje (Grejanje zimi nije problem) , tako da nisam ni siguran da li da idem na model sa inverterom ? U ovom cenovnom opsegu ili nesto jeftinije (pozeljno jeftinije), moze neka eventualna preporuka ? 18btu sam izabrao u slucaju mogucnosti da sa otvorenim vratima hladim i drugu prostoriju povremenu , mada i 12ca bi odradila posao za radni prostor koji treba da se ohladi (~45 kvadrata)?
 
Preporuka za neku dvanaesticu sa mogućnošću kontrole preko interneta?
 
Imam par pitanja za ljude koji su upućeni u ovu tematiku.

Naime, imam prizemnu kuću sa potkrovljem (donji sprat oko 40m2 i potkrovlje oko 30m2) na kući stiropor izolacija 10cm, vrata sa termo prekidom i nove pvc prozore.
Kao jedini izvor grejanja hteo bih da stavim FUJITSU AWYZ14LBC NOCRIA klimu jer mi je grejanje prioritet.

1. Pošto vidim da je NOCRIA serija malo starija, koji je aktuelan model i da li postoji mozda još neka bolja serija koja se pojavila u međuvremenu?
2. S obzirom da je izolacija odlična, da li se za moju kvadraturu uopšte isplati ići na 18-cu umesto 14-cu?

Hvala unapred.
 
Sta mislite o OVOM Midea modelu ? Cena mi deluje ok A++ Klasa i R410A gas ? Ugradnja jos kosta 7k ?
Moze i neki savet za alternativu slobodno. Klima bi prevashodno sluzila za hladjenje (Grejanje zimi nije problem) , tako da nisam ni siguran da li da idem na model sa inverterom ? U ovom cenovnom opsegu ili nesto jeftinije (pozeljno jeftinije), moze neka eventualna preporuka ? 18btu sam izabrao u slucaju mogucnosti da sa otvorenim vratima hladim i drugu prostoriju povremenu , mada i 12ca bi odradila posao za radni prostor koji treba da se ohladi (~45 kvadrata)?

Ako vec imas novca, zasto Midea pored Daikin-a pa i Fujitsu-a? Preporucio bi ti Fujitsu ASYG12LMCA, 73000 dinara je i sigurno bolji izbor od ove sto si naveo. 18-ticu ti ne bi preporucivao jer je dosta jaka, ja sam je imao, doduse klasican on/off model ali je to prejako za hladjenje 45m2. 12-tica je sasvim dovoljna za hladjenje.

@Srkilus
Nocria je stariji model i vise se ne proizvodi, ali na zalost ne postoji za sada zamenski model koliko ja znam. Nocria je inace cudo od klime po recima onih koji je imaju. Za tvoj slucaj ces morati ipak da uzmes dve, neces moci jednom da ugrejes oba prostora, pogotovo sto je u pitanju 70m2. 18-tice nemoj da gledas, to je za vece prostore koji nisu pregradjeni zidovima. Moras da mi odgovoris da li je i kako odvojen taj donji deo od 40m2 od onog od 30m2? Jer ako nije, kao sto i sam znas topao vazduh je laksi i sam ide gore, tako da ako nije predvojeno moraces mnogo vise da grejes da bi dole imao na primer 22c, dok ce gore biti bar 24c ako ne i vise.
Ako je odvojeno, moj predlog ti je za donji deo od 40m2 da uzmes Fujitsu ASYG12LUCA - 89000din, a za gornji deo Fujitsu ASYG12LMCA - 73000din. Sa ovakvom postavkom nemas zime 100%. Izaci ce skuplje od jedne Nocrie ali ce sigurno raditi posao.
 
Sprat od 40m2 je odvojen od potkrovlja koji je 30m2, betonskom pločom a ta dva prostora su povezana rupom kroz koje idu stepenice.
Inače, potkrovlje je dobro izolovano i praktično će samo služiti za spavanje dok je dole dnevna i dečija soba i naravno kuhinja.
S obzirom da je sve novo i dobro izolovano a plafon je relativno nizak, stekao sam utisak da bi nocria 14 odradila posao za celu kuću sa eventualnim dogrejavanjem potkrovlja sa nekom grejalicom, ukoliko bude previše hladno.
Naravno, možda i gresim ali ovo je prvobitna zamisao za ovu kuću a procitao sam velike pohvale za nocriu i za njen ogroman potencijal kada je grejanje u pitanju.
 
Pa ne znam koliko ce toplote da ti prolazi kroz taj otvor za stepenice, to je problem. Dolazis do problema da dole moras da ugrejes mnogo vise da bi gore bilo toplo, ili ce ti gore biti mozda biti previse toplo dok dole ne bude dovoljno, jer topao vazduh sam ide gore. Mozda da uzmes Nocriu i vidis kako ce proci jedna sezona. Nadji tehnicku dokumentaciju i vidi koliko kW toplote izbacuje taj model. Obicno kada se racuna, potrebno je 100W toplote po m2 ok izolovanog prostora. Znaci tebi treba 7kW toplote da moze da zagreje taj prostor. Fujitsu Nocria AWYZ14LBC ima maksimalni kapacitet 9.1, nominalni je 6kW. Ona je sigurno dovoljna, mozda ispod -10 malo dodas neku grejalicu gore i to je to. Ako posle sezone vidis da ne pije vodu, dodas posle gore jednu manju LM ili cak LEC model i to je to.
Edit: evo dijagrama kapaciteta:
http://postimg.org/image/b0o3s9qj1/

Tu mozes videti da ti COP pada ispod -10 na 6.54kW snage ako je unutrasnja zadata 22c. Sto znaci da ce ispod -10 raditi non stop u full rezimu da bi odrzao na 22c unutrasnje. Zavisi gde si, veci minusi bar kod mene nisu problem. Prednost kada imas dve da ce raditi rasterecenije i da nece raditi defrost u isto vreme, pa je manji osecaj zime kada ne greje.
 
Poslednja izmena:
Hvala na iscrpnim informacijama djalf :)

U svakom slučaju javiću na ovom forumu rezultate kada budem kupio nocriu pa možda nekome pomogne.
 
Kako merite potrosnju klima? Trenutnu i kumulativnu, mesecnu naprimer.
 
Treba mi predlog za klimu treba da hladim sprat (oko 45 kvadrata) klimu sam kontao da fiksiram u hodnik i iz hodnika ima 3 malE sobice, sve je blizu jedno drugoga. Uglavnom se u odredjenim delovima dana hladi samo neka prostorija ne sve tri tako da ono nikada ne bi hladila sve ili retko kada. E sad neki predlog sta kupiti. Ovaj put idem na redovnu klimu do sada sam koristio one pigvine i gluposti sada hocu da izbusim zid i da stavim redovnu klimu. Klima samo da hladi nema potreba da greje ( pogotovo ako se to zadovoljstvo dodatno placa $$$). Uglavnom kazite mi sta da gledam koliko kesha otprilike.
 
Kako merite potrosnju klima? Trenutnu i kumulativnu, mesecnu naprimer.

Imas onaj merac struje koji se ubode u klasicnu 220v uticnicu pa u njega ubodes klimu,
Kosta oko 1000din, pokazuje trenutnu potrosnju, kumulativnu potrosnju, racuna cak i dinare.

Ja sam tako merio sve svoje klime, od racuna za struju oduzmes pretplatu i ostatak podelis sa ukupnim brojem kw na racunu.
Dobijeni broj je prosecna cena po kw (7din/kw ako kuvas i peres nocu kad je jeftina struja, dok oko 8din/kw ako si normalan potrosac).
Ovaj broj onda pomnozis sa mesecnim citanjem na meracu struje za klimu i to ti je to.

Generalno, 12 ica klima na 25m2 izolovanih u proseku trosi:
na +5c oko 0,7kw/h, puta 720sati/mesecu, puta 8din/kw = 4000din/mesecno
na 0c oko 0,9kw/h, puta 720sati/mesecu, puta 8din/kw = 5200din/mesecno
na -5c oko 1,1kw/h, puta 720sati/mesecu, puta 8din/kw = 6300din/mesecno
na -10c (prosek sto znaci da recimo preko dana ide na -5 dok nocu na -15c) oko 1,25kw/h, puta 720sati/mesecu, puta 8din/kw = 7200din/mesecno
ispod -10c ce ti isto trositi jer ce raditi stalno, kada tome dodas i odmrzavanje na svakih sat po 7min (gde blago hladi umesto da greje).

Ovde kod nas u NS je u proseku zimska temperatura oko +5c.
Moje merenje je dosad pokazalo da su tri meseca u godini na +5c, novembar,decembar,mart, dok su dva na -5c januar, februar.
Sto onda izadje oko 23000/zimskom periodu sto je oko 4500din/mesec.
 
Poslednja izmena:
Da li neko može da mi preporuči, putem PP, dobar servis na lokaciji Novog Sada za kompletno čišćenje i dopunu klime?
Imam klimu koja 5 godina nije čišćena, a prošle sezone je primetno slabije hladila.

Ja se izvinjavam ako sam promašio temu ili ako je pitanje protiv pravila foruma.
 
Poslednja izmena:
2 Devil 2000: koji model tacno? Nasao sam neke modele i pise da su 3.6 KW, a neke klime idu preko 4 KW.

Drugo, molim vas za preporuke za klime za grejanje i hladjenje nepovezane 2 prostorije u istoj kuci nabijaci, razdvojene zidom debljine, sa stiroporom, 55cm:
veca: 4.7m x 6m x 2.8m (~30 m^2 i ~80 m^3, da zaokruzim zbog rupa za prozore i vrata)
manja: 4.7m x 3.16m x 2.85m (~15m^2 i ~45m^3, zaokruzeno).

Protekle zime sam grejao manju s jednim uljanim radijatorom max 5KW, a vecu po potrebi sa uljanim radijatorom i 1 do 2 kalorifera 2KW. Ne mislim da se grejem samo na klime, po potrebi mogu ukljiciti i ovo sto trenutno imam da pripomogne. Ako bi klima u vecoj sobi mogla i da malo rashladi/dogreje kuhinju od 11m^2, visine 2.85m, ~30m^3, bilo bi odlicno. Lokacija Novi Sad.

Prioriteti: tisina, pouzdan rad tokom sto vise godina, ako mogu da se kontrolisu istim daljinskim jos bolje.
Kontrola preko telefona ili interneta uopste nije potrebna.

Sta je jos must have kod klima? Nice to have?
 
Kod klima je najbitnije da ima dovoljan kapacitet za prostor. Sve ostalo je sminka i manje vise nicemu ne sluzi.
Da li imas izolaciju na objektu? Ako imas onda za 30m2 uzmi Fujitsu ASYG12LMCA a za manju od 15m2 + tu kuhinju od 11m2 mozes da uzmes ASYG09LECA model, ili mozda ASYG12LLCC.
 
Poslednja izmena:
Kod klima je najbitnije da ima dovoljan kapacitet za prostor. Sve ostalo je sminka i manje vise nicemu ne sluzi.
Da li imas izolaciju na objektu? Ako imas onda za 30m2 uzmi Fujitsu ASYG12LMCA a za manju od 15m2 + tu kuhinju od 11m2 mozes da uzmes ASYG09LECA model, ili mozda ASYG12LLCC.
Hvala za predloge.
Stiropor 2 ili 3 cm s unutrasnje strane, PVC vrata i prozori, nazalost samo dvostruko staklo. Samo da dodatno objasnim, 30 m^2 soba + kuhinja 11 m^2 su povezane, a 15 m^2 soba nije direktno povezana, nego tek kroz hodnik.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno