Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Xepoj87

Kad odem na acs , tamo je samo najskuplji Daikin - Urura Sarara proizveden u Japanu , svi ostali pa i Emura su Ceska , cak i model koji kosta 290.000 din .. I jos jedna stvar , iako Gree ima bolje klime od Midea i vec duze je tu gde je , cak ga je i Daikin prihvatio kao jednog od partnera , klime mu ne vrede koliko kostaju . Taj model Gree U-crown kosta 146.000 din , alo , 146k , pa za te pare kupis TOP , TOP, japanca . Uzmes Nocriu 14 + ugradnja i jos ti ostane da pocastis sve oko sebe , preterase ga sa cenama . Postoji jedan model ,nedavno smo pricali o njemu , Gree Amber GWH18YE-S6DBA2A , ima ga u ponudi kod nas , to je Nordic model a ima ga kod nas u ponudi , po specifikacijama ova klima na -30c dokel je i deklarisana , zadrzava 80% kapaciteta , samo neko da skupi muda i kupi je , po specs klima deluje bas dobra kupovina ..
Specifikacija proizvoda:

Kapacitet
Hlađenje 5300 W (1200 W - 7200 W)
Grejanje 5570 W (1200 W - 9200 W)
Energetska efikasnost (Hlađenje): A++
Energetska efikasnost (Grejanje): A+(Srednja zona)/A+++(Topla zona)
Napajanje na spoljnoj: 1 Ph, 220-240V, 50Hz
Tip napojnog kabla: 3 X 1.5 mm2
Kabl međuveze: 4 X 1.5 mm2
Ulazna snaga
Hlađenje 1320 (350-3300) W
Grejanje 1320 (350-3300) W
Jačina struje
Hlađenje 5,90 A
Grejanje 5,90 A
Protok vazduha (m³/h): 1200/1150/1050/950/850/780/600
SEER: 6,60
SCOP: 3,40 (hladna zona)/ 4,40 (srednja)/ 5,10 (topla)
Opseg radne temperature: -30°C - 52°C

UNUTRAŠNJA JEDINICA:
Buka (zvučni pritisak, (dB)A): 48/45/43/40/37/35/33
Dimenzije jedinice (ŠxVxD), mm: 1101×327×249
Dimenzije pakovanja (ŠxVxD), mm: 1167×405×354
Masa (neto/bruto), kg: 16,5 / 20

SPOLJAŠNJA JEDINICA:
Buka (zvučni pritisak, (dB)A): 56
Cevni priključci
Gasna faza φ16 (5/8")
Tečna faza φ6 (1/4")
Max dužina/visina cevne instalacije (m): 40/20
Min dužina cevne instalacije (m): 3
Dopuna freonom cevne instalacije posle 5m po 1m (gr): 40
Vrsta freona: R 32
Dimenzije jedinice (ŠxVxD), mm: 980×790×427
Dimenzije pakovanja (ŠxVxD), mm: 1083×488×855
Razmak izmedju nosača spoljnje jedinice (mm): 610
Masa (neto/bruto), kg: 62,5 / 67,5

Pogledaj tezinu spoljne , 62.5kg , unutrasnje od 16.5kg , a mislim da u manualu stoji da moze da povuce 3kw iz mreze , tako nesto , nisam za kompom . Tako da , sto bi rekli na drugom forumu , bilo bi lepo kad bi neko ima petlju da da 1000e za Gree umesto za Nocriu i da vidimo kakva je klima .

A kod Gree je dobar i Hansol model , samo opet preskup za ono sto nudi , bar kod nas .
 
Bitna napomena je da Amber 18-ca duva ko tajfun na maksimumu, tj 1200 m³/h. Gree je tim modelom Amber stvarno zadao domaći ostalim kinezima i korejancima. Klima poseduje ogroman dvostepeni kompresor zapremine 20ccm, gde se posle prvog stepena, komprimovani gas uvodi u drugi stepen kompresije (dodatno sabijanje), a u tu cevčicu između prve i druge komore se kontrolisano ubrizgava gas u tečnoj fazi, kako bi isparavanjem hladio kompresor prilikom velikih opterećenja (na velikim minusima). Filozofija Gree Amber klime je da koristi ogromne izmenjivače i veliki kompresor, ali se kompresor ne vrti tako brzo kao kod japanaca. Koji pristup je bolji, ne bih znao da kažem. Ali reći ću da pojedine 12-ce imaju kompresor od 8-9ccm, a ovaj Amber Nordik 12-ca 20ccm! Klima stvarno deluje da je napravljena da GREJE i na -30C. I ta 12-ca je po snazi tu negde sa 12LTCA.
Da dodam još da to nije revolucionarna tehnologija, jer su japanci davne 2004-te objavili da su sa dvostepenim kompresorom na testiranju postigli COP od 6.5! Što znači da su gotov proizvod imali pre 13 godina.
 
Poslednja izmena:
Eno vidim da je tehnomanija snizila cenu midea mision 18 na 66k din

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Ima li vec jednom neko da objasni sta ne valja sa spoljnom MOB2.
Zasto izbegavati klimu koja ima jedno slovo razliku a isti hardver dimenzije tezinu ?
 
Drugari,iskreno mi recite da li bi bolje grejala mision 18 ili fujitsu 12llcc?generalno znam odgovor po pitanju kvaliteta :)

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Svojevremeno sam ja kacio podatke koje sam nasao za Mission 12-ke , ista prica , MOB3 i MOB1 cini mi se , i bilo je razlike , mozda neko ima to sacuvano , ja mislim da to nisam sacuvao kao podatak . Ima razlike , nisu isto podesene , a za ovu MOB2 kod 18-ke ima podatak na Euroventu . Midea inace ne daje podatke sta koja klima isporucuje na kojim minusaim i mozemo se osloniti samo na Eurovent , zato je preporuka MOB2 , ako zelite to sto tamo pise .

Evo nasao sam :

MOB3 na hladjenju u kW 3.52 (1.35 - 4.51)
MOB1 na hladjenju u KW 3.5 (0.74 - 4.41)

MOB3 na grejanju u kW 3.81 (1.08 - 4.92)
MOB1 na grejanju u KW 3.8 (0.74 - 4.69)

MOB3 - SEER 7.20 SCOP 4.20
MOB1 - SEER 6.50 SCOP 4.00

MOB3 - m3/h 458 / 519 / 266
MOB1 - m³/h 650 / 560 / 450

MOB3 - unutrasnja jedinica - dB(A) 28 / 35 / 38
MOB1 - unutrasnja jedinica - dB(A 20/24/31/38

MOB3 - spoljna jedinica dB(A) 54 - max 62db
MOB1 - spoljna jedinica dB(A) 52 - max 62db

MOB3 - tezina unutrasnje jedinice 8.2kg
MOB1 - tezina unutrasnje jedinice 8.2kg

MOB3 - tezina spoljne jedinice 29.7kg
MOB1 - tezina spoljne jedinice 29.3kg

MOB1
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaj...w-mission.html
http://www.coolshop.rs/midea-klima-u...msmbbu-12hrfn1

MOB3
http://tempex.bg/en/products/midea-msmbbu-12hrfn1


ćimo

Bolje bi te grejala Midea Mission 18 , tako kazu specifikacije ..No opet napominjem , pricam o 18-ci MOB2 ..
 
Poslednja izmena:
Poz narode.

Da li ima neko savet kako da resim problem oko klime koja kaplje.Unutrasnja jedinica ima normalno odvodno konz. crevo...problem je na spoljnoj jedinici,ona dva ventila na spoljnoj jedinici se "znoje" te odatle voda kaplje,nije u velikoj kolicini ali ume da iritira.

Pogledajte prilog 234424

Klima bi trebalo da ima kapicu na cevima koja onda taj kondenz sa priključnih cevi sprovodi u unutrašnjost spoljne jedinice odakle deo isparava (jer je unutra prilično toplo plus što ventilator pravi promaju), a višak curi kroz onu donju odvodnu cev na spoljnoj jedinici.

Ako nemaš tu kapicu, kupi onaj tanki sunđer što ide kao podloga laminat podovima (jako je jeftino). Iseci na trake i obmotaj te ventile, svaki posebno, uz pažljivo zatezanje. Na kraju još jednom obmotaj izolir trakom da se ne počne samo razmotavati. Ako te ventile izoluješ od spoljašnjeg vazduha, neće se ni kondenzovati vlaga na njima.

Ovako (do)izolovano, ne izgleda lepo, ali je izuzetno efikasno. A može i lepo da izgleda ako se potrudiš i radiš pažljivo.
 
Ali reći ću da pojedine 12-ce imaju kompresor od 8-9ccm, a ovaj Amber Nordik 12-ca 20ccm!
Zar to nije zabranjeno na ovoj temi ?
Ja kad sam spomenuo buku Fujitsu odma sam bio napadnut,cak sam i opomenu dobio,odnosno dva puta,nisam skontao ni zasto.

Fujitsu llc9 ima kompresor 8,9 cm3
llc12 kompresor 9,8 cm3
lmc ,lec,lgc,luc sedmice i devetke kompresor 7,2 cm3
lmc 12 kompresor 7,2 cm3
lec,luc,lgc 12 komprsor 8,9 cm3
luc,lgc 14 kompresor 8,9 cm3
ltc 9 kompresor 8,9 cm3

Taj kompresor se mora vrtit puno brze od konkurencije da bi grejao dobro.
A znamo sta donosi puno obrtaja.
 
Razlika postoji a MOB3 ima Eurovent sertifikat dok MOB2 nema. Po tome znas sta dobijas sa MOB3 dok sa starom verzijom ne bas.

Po tebi onda kupis samsung klimu zato sto ima ev certifikat i onda znas sta dobijes.
Sta vam znaci sto jedna ista klima ima ili nema certifikat.
Ako mob3 greje i ima certifikat.
Zasto mob1 nebi grejala ako ima isti hardware ?

Fujitsu 09 llca nema eurovent certifikat.09 llcc ima eurovent certifikat.Po tebi ne treba kupovati llca jer ne znas sta dobijes.
 
Poslednja izmena:
Ima li vec jednom neko da objasni sta ne valja sa spoljnom MOB2.
Zasto izbegavati klimu koja ima jedno slovo razliku a isti hardver dimenzije tezinu ?

NEMA isti hardver niti istu težinu, a i snaga kao i efikasnost su manji. To tvrdi Midea u svojim tehničkim podacima.
 
NEMA isti hardver niti istu težinu, a i snaga kao i efikasnost su manji. To tvrdi Midea u svojim tehničkim podacima.

Ja odavno pitam ima li razlike u hardveru,jos niko to nije potvrdio.
Razlika je veci protok zraka.
Zato i ima nesto vecu efikasnost.
U svakom slucaju ni mob3 u sobi neces stavit da puse maximalno pa nece bit efikasnija.
 
Zar to nije zabranjeno na ovoj temi ?
Ja kad sam spomenuo buku Fujitsu odma sam bio napadnut,cak sam i opomenu dobio,odnosno dva puta,nisam skontao ni zasto.

Fujitsu llc9 ima kompresor 8,9 cm3
llc12 kompresor 9,8 cm3
lmc ,lec,lgc,luc sedmice i devetke kompresor 7,2 cm3
lmc 12 kompresor 7,2 cm3
lec,luc,lgc 12 komprsor 8,9 cm3
luc,lgc 14 kompresor 8,9 cm3
ltc 9 kompresor 8,9 cm3

Taj kompresor se mora vrtit puno brze od konkurencije da bi grejao dobro.
A znamo sta donosi puno obrtaja.

Istina nikada nije zabranjena, samo je upitan način na koji pojednici pokušavaju da je iznesu, pa shodno tome idu i sankcije. Što se buke tiče, uporedi podatke o buci u decibelima, i videćeš da Japanci NISU bučniji od Kineza, iako bi to predpostavljao jer se kod japanskih klima veća snaga izvlači iz manjih komponenti. A što se tiče kompresora, oni što se vrte brže su Panasonik, Tošiba, Matsušita, itd. Oni sporiji su kinezi. Ako jedan Fujitsu daje 12 godina garancije na kompresor, a Gree 7, mislim da je sve jasno. Yamaha R6 se vrti do 17.000rpm, i nemoj mi reći da su Kineski motori bolji i dugotrajniji, a vrte se na manje od 8000rpm.
 
Poslednja izmena:
Ja odavno pitam ima li razlike u hardveru,jos niko to nije potvrdio.
Razlika je veci protok zraka.
Zato i ima nesto vecu efikasnost.
U svakom slucaju ni mob3 u sobi neces stavit da puse maximalno pa nece bit efikasnija.

MOB3 ima MANJI protok vazduha, a efikasnija je. Nije isti hardver definitivno. A i na MAX protoku, ta MOB3 12-ca nije tajfun, tj daleko je od toga. Na grejanju mora da se drži na manual fan, jer na auto ne duva dovoljno jako ukoliko je prostor veći a dobro izolovan, i mislim da je par ljudi koji se greju na Mission to i potvrdilo.
 
Poslednja izmena:
Ovo onda dodatno komplikuje pogled na te klime.

O tome se sve vreme i diskutuje, kinesko brljanje sa oznakama, i dovođenje kupaca u nedoumicu sa kobasicom od naziva klime, gde jedan broj ili slovo znače potpuno drugačiji uređaj po performansama. Dimenzije su iste, pa je na oko sve to isto. Ali nije...
 
Što se buke tiče, uporedi podatke o buci u decibelima, i videćeš da Japanci NISU bučniji od Kineza, iako bi to predpostavljao jer se kod japanskih klima veća snaga izvlači iz manjih komponenti. A što se tiče kompresora, oni što se vrte brže su Panasonik, Tošiba, Matsušita, itd. Oni sporiji su kinezi.

Nisam ni razmisljao o kinezima.
Toshiba kompresor u fujitsu klimi se vrti mozda na 130 obrtaja.
Toshiba kompresor u toshiba kllimi se vrti debelo ispod 100 obrtaja.
Znaci li to sta.
Na koliko se vrti daikin.

Koja klima pravi vecu buku,ona sa vise obrtaja ili ona sa manje obrtaja ?
 
Da ne poverujes,ista klima u gigatronu za 16k skuplja nego u tehnomaniji,stvarno su bezobrazni,frljaju se sa cenama kao na buvljaku

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
O tome se sve vreme i diskutuje, kinesko brljanje sa oznakama, i dovođenje kupaca u nedoumicu sa kobasicom od naziva klime, gde jedan broj ili slovo znače potpuno drugačiji uređaj po performansama. Dimenzije su iste, pa je na oko sve to isto. Ali nije...

Ali isto se desava i kod japanaca.
Fujitsu llca modeli nemaju eurovent certifikat,i ima razlike u efikasnosti.
Nisam vidio da ga blate kao kineza kom se desi to isto.

Zasto ne daju priliku midei.
Jednostavno neko ko je kupio moze otvorit poklopac vanjske i procitat oznake na kompresorima kako jedne tako druge.
 
Buka ne zavisi samo od obrtaja kompresora, već i od drugih faktora. Pritisak gasa u instalaciji, geometrija ventilatora spoljne jedinice, količina vazduha koju spoljna jedinica izduvava... Sem toga, mislim da si stekao pogešnu predstavu o obrtajima kompresora. Kao što ni auto ne vožiš na 6000rpm konstantno, tako ni klime ne forsiraju kompresor na velike obrtaje. Fujitsu DOPUŠTA kompresoru da se vrti brže nego što to radi konkurencija, kako te klima ne bi ostavila na cedilu kad debelo zazimi, i ukoliko si bio dovolkjno "pametan" ili neobavešten da kupiš za broj manji uređaj nego što ti je potrebno. Opet ponavljam, pogledaj kolika garancija se daje na kompresore, kao i kolika je maksimalna buka po tehničkim specifikacijama. Buka Fujitsu 12 LTCA klime je maksimalno 50 decibela, dok je to kod Midea Mission 12-ce (koja je mnogo slabija) 54 decibela.
 
Ali isto se desava i kod japanaca.
Fujitsu llca modeli nemaju eurovent certifikat,i ima razlike u efikasnosti.
Nisam vidio da ga blate kao kineza kom se desi to isto.

Zasto ne daju priliku midei.
Jednostavno neko ko je kupio moze otvorit poklopac vanjske i procitat oznake na kompresorima kako jedne tako druge.

Ne znam šta ti nije jasno oko označavanja japanskih klima? Ako ćemo o Fujitsu klimama, oznake su jednostavne i sadrže 2 cifre i 4 slova. Broj od dve cifre označava kapacitet u kBTU, i može biti 07, 09, 12, 14, 18, 24, itd. Slova su LLCA, LLCB, LLCC, LMCA, LMCE, LUCA, LTCA. To su sve RAZLIČITI modeli, bez dvadeset slova i brojeva pre te oznake, i tačno se zna šta je šta. Nema spoljna jedinica MOB1, MOB2, MOB3, a unutrašnja ista. Toga kod japanaca NEMA. Ti kad kupiš kinesku klimu, ako nisi prethodno proverio sa prodavcem, možeš da mliš Boga da si dobio ono što si i hteo. Eurovent nije toliko bitan za jašance, jer za razliku od kineza, japanci nisu skloni da muljaju sa specifikacijama. Pogledaj malo karakteristike kineske 18-ce, greju kao japanske 12-ce. Izuzetak je npr Gree, ali ne sa svim modelima, već Hansol i Amber Nordic (A2A). Vivax i Midea i dalje duvaju oznake.
 
Ja kad sam kupio fujitsu dobio sam 2 godine garanciju.
Tako da se ne kuzim u to 10-12 godina,pa nebi komentarisao nesto sto ne znam.

A ovaj dio mi je jos vise zbunjujuci.
Buka Fujitsu 12 LTCA klime je maksimalno 50 decibela, dok je to kod Midea Mission 12-ce (koja je mnogo slabija) 54 decibela.

Eurovent je naveo 64db buku vanjske jedinice 12 ltca.
Zar nije eurovent alfa i omega :)
 
To mi je sad nepoznato.Znaci po tebi su llca i llcc skroz razliciti modeli-serije ???
Ja sam najcesce oznake za fujitsu dobijao llc lmc ltc.
Tako najcesce i po forumima pisete.

Ti si cak znao oznacavat jos krace :)
kad sam video cene za Fujitsu u Moskvi, pao sam na dupe. 12LT je bio 1600 USD.
 
Zvao sam opet ACS danas, da im kazem da ponesu u ponedeljak i grejac spoljne jedinice. Nema sanse vise ikada da mi desi da se ne ogrejem. Zimus me je bas zateklo, prva zima u ovom stanh, panasonic mi zakazao potpuno...
Jeste, sledeci put ce biti -15 za 10 godina ali bicu spreman. Spremam se kao da ce svaki dan biti -15.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Sta je grejac spoljne jedinice?

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
nece mu klima zimi ici u defrost nego ce grejac to da preduhitri
Koliko dodatno kosta ta igranka?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
To mi je sad nepoznato.Znaci po tebi su llca i llcc skroz razliciti modeli-serije ???
Ja sam najcesce oznake za fujitsu dobijao llc lmc ltc.
Tako najcesce i po forumima pisete.

Ti si cak znao oznacavat jos krace :)
LLCA i LLCC nije isto, niti se prodaje kao isto. LLCC manje od 12 nije bilo kod nas u prodaji, pa je bilo ok da se stavi 12llc, kao što ni 9-ke nije bilo LLCC već LLCA, ali se zna p se stavi 9llc. Pričam za forum, i o tome smo ovde 100 puta naglabali. Za LM ili LMC isto važi, ali se od skoro pojavio LMCE pa je onda bitno da li je LMCA ili LMCE. Mada, izgledaju drugačije, pa nema zabune. LU i LT su serije koje su jedinstvene, i nema potrebe za ostala dva slova. Postoji LUCN i LTCN, ali se ne nude na našem tržištu, imaju grejač tacne i greju do -25℃. (LTCA greje "samo" do -20℃).

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Koja je razlika izmedju LMCA i LMCE? Bas gledam da uzmem jednu od ove dve, cena im je ista.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno