Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Čime meriti temperaturu vazduha koji izlazi iz klime? Koliko uopšte treba da bude?

Koliko treba da bude? Složena je to funkcija, zavisna od temperature u sobi (kolika je temp. vazduha što ulazi u unutrašnju jedinicu), koliko brzo prolazi vazduh kroz unutrašnju jedinicu, kolika je vlažnost, kolika je temperatura napolju (koliko se freon rashladi u spoljnjoj jedinici)...
 
Meni 12-ica hladi trosoban stan od 65m2 za 5sati, tako da je tvojih 48m2 u zavisnosti kako je raspored soba i polozaj klime sasvim ok.
12-ice su za max 30m2 i to za jednu sobu, ako vazduh mora da putuje hodnikom do druge sobe onda jako usporava hladjenje stana.
 
Poslednja izmena:
Meni 12-ica hladi 65m2 za 5sati, tako da je tvojih 48m2 u zavisnosti kako je raspored soba i polozaj klime sasvim ok.
12-ice su za max 30m2 i to za jednu sobu, ako vazduh mora da putuje hodnikom do druge sobe onda jako usporava hladjenje prostorije.
Upravo tako....[emoji6]

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Evo neke okvirne tabele za automobile (ali je to veoma slicno i za stanove).
Pogledajte prilog 203252
Izlazne temperature jako zavise od:
kolicine gasa
cistoca hladnjaka (posebno spoljasnje jedinice)
kapaciteta klime
brenda i modela klime
velicine spoljasnje jedinice (meni je na Daikinu 18 duplo veca spoljna jedinica od Midea 12, samim tim i mnogo tise radi jer je mnogo veci ventilator)
itd...
 
Poslednja izmena:
Zakleo bih se da je na mom auto kad je napolju 40 na izlazu maksimalno 15 ali hajde proverim prvi dan kad bude tako toplo.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Ima li ko da mi kaže (preporuči) nešto za ova tri modela? Meni je ovaj prvi zapao za oko, možda bih ga već i uzeo da nisam bio i danas na poslu ceo dan.
Slučajno surfujući naletim na na ovu manju Fujitsu i jedan Daikin, za koji sam čuo dosta hvale. Kontam da je i ta sedmica dovoljna za 1 sobu od 14 kvadrata.
Prvenstveno mi treba da noću hladi, a ako uspe i grejanje zimi, onda odlično.

http://www.coolshop.rs/fujitsu-klima-uredjaj-inverter-asyg09llca-aoyg09llc
http://www.coolshop.rs/fujitsu-general-inverter-ashg07leca
http://www.coolshop.rs/daikin-klima-uredjaj-ftxb25c-rxb25c
 
Poslednja izmena:
Idi na drugu za 14kvm i suvishe :)
EER-energetska klasa : A 4.47
COP-energetska klasa: A 4.38
 
Idi na drugu za 14kvm i suvishe :)
EER-energetska klasa : A 4.47
COP-energetska klasa: A 4.38

Hvala na preporuci. Polovično se razumem u tu efektivnost COP, SCOP, EER ali brzo nalazim stvari na netu :)
Evo, ako nekom znače i specifikacije za oba uređaja, izvinjavam se, trebalo je to odmah da postavim:


http://www.fujitsuklime.com/wf-proi...ni-inverter-asyg12llcc-aoyg12llcc-katalog.pdf


http://www.coolshop.rs/fajlovi/ASHG07LECA-ASHG09LECA-ASHG12LECA.pdf
http://klimatabogi.ru/wp-content/uploads/2015/03/Energy-Plus.pdf



Pogledajte prilog 203267

Pogledajte prilog 203268
 
Poslednja izmena:
Jel moze neko da mi da preporuku klime za 50 kvadrata za neku cifru od 30-ak hiljada :)

Sent from my Nexus 5X
 
Idi na drugu za 14kvm i suvishe :)
EER-energetska klasa : A 4.47
COP-energetska klasa: A 4.38
Taj model i ja verovatno uzimam, samo 9ku, oko 55 soma je u ovoj firmi na NBG što su zastupnici za Fujitsu. Ima i jonizator klima. Najeftinija Mitsubishi sa jonizatorom je 115 000 din, to mi je baš previše, kontam da ne može biti toliko kvalitetnija.
 
Kako bih mogao da očistim sam spoljnju jedinicu ako nemam kompresor?

Pristupačna je klima, na terasi u nivou glave, a imam merdevine.
Nije čišćena minimum 2 godine (ako i ikada), čak ni kad je došao serviser (samo unutrašnju oprao i na spoljnoj proverio pritisak), a hteo bih da to uradim jer je prometna ulica u centru Beograda i prljavštine u vazduhu ima koliko hoćeš, što se vidi i po okvirima prozora i lako ulazi čak i u stan kad se luftira. Znaju svi kako to izgleda, pa zato mislim da bi se trebalo očistiti.
 
Kako bih mogao da očistim sam spoljnju jedinicu ako nemam kompresor?

Pristupačna je klima, na terasi u nivou glave, a imam merdevine.
Nije čišćena minimum 2 godine (ako i ikada), čak ni kad je došao serviser (samo unutrašnju oprao i na spoljnoj proverio pritisak), a hteo bih da to uradim jer je prometna ulica u centru Beograda i prljavštine u vazduhu ima koliko hoćeš, što se vidi i po okvirima prozora i lako ulazi čak i u stan kad se luftira. Znaju svi kako to izgleda, pa zato mislim da bi se trebalo očistiti.
Otviri gornji kapak....i prvo vidi dali je za čičćenje.



Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Ako imash perqch za auto mozhe da radi posao:)
 
Veće

Meni na invereteru je a++ 6.6
 
Poslednja izmena:
Otviri gornji kapak....i prvo vidi dali je za čičćenje.



Sent from my SM-A310F using Tapatalk

Ne otvara se gornji kapak, nego izgleda mora da se skine sa svih strana plastika. Samsung je klima. Na bočnim rubrika se nakupi malo one paučine od prljavštine, ali nije puno.
Perač za auto nemam, a i ne znam na šta se misli. Jel bi možda mogao samo da isprskam rebra običnom vodom pod mlazom (neka prskalica kao za prozore) i da li bi trebalo tada isključiti klimu iz struje, ne uključivati posle neko vreme...
 
Poslednja izmena:
Taj model i ja verovatno uzimam, samo 9ku, oko 55 soma je u ovoj firmi na NBG što su zastupnici za Fujitsu. Ima i jonizator klima. Najeftinija Mitsubishi sa jonizatorom je 115 000 din, to mi je baš previše, kontam da ne može biti toliko kvalitetnija.

Koliko sam shvatio sa neta to samo pravi naelektrisane čestice vazduha? Ko misli da mu treba uvek može da kupi jonizator vazduha za 30 EUR, mada se ja lično ne bih igrao sa tim jonima. Kažu da redovno provetravanje sobe ima isti efekat.
 
Poslednja izmena:
Ne otvara se gornji kapak, nego izgleda mora da se skine sa svih strana plastika. Samsung je klima. Na bočnim rubrika se nakupi malo one paučine od prljavštine, ali nije puno.
Perač za auto nemam, a i ne znam na šta se misli. Jel bi možda mogao samo da isprskam rebra običnom vodom pod mlazom (neka prskalica kao za prozore) i da li bi trebalo tada isključiti klimu iz struje, ne uključivati posle neko vreme...

U svakom slučaju je isključi iz struje dok bilo šta otvaraš na spoljnjoj ili unutrašnjoj jedinici!

Ako rešiš da je otvoriš i naprskaš crevom, onda svakako sačekaj neko vreme da se ocedi pa tek onda uključuj.
https://www.youtube.com/watch?v=nt0eRcajTpo
 
Ako je dostupna komoresor ili perach bez otvaranja.
 
Ako se prska (ili duva) spolja po ovim zapusenim resetkama na zadnjem delu spoljne klime, zar nece ta prljavstina da ostane unutar spoljne jedinice i napravi potencijalno druge probleme?

O6pKkP4.jpg
 
Poslednja izmena:
Zdravo narode, imam neku Elite klimu vec oko 7 godina ili mozda malo vise ali je nijednom do sada nismo servisirali/odrzavali. Jedino smo cistili filtere ponekad, sta treba da joj se radi i koliko to obicno kosta? Izvinite ako su glupa pitanja, ne razumem se :)
 
Poslednja izmena:
Ako se prska (ili duva) spolja po ovim zapusenim resetkama na zadnjem delu spoljne klime, zar nece ta prljavstina da ostane unutar spoljne jedinice i napravi potencijalno druge probleme?

O6pKkP4.jpg

Dole postoji rupa :)
samo ti to isperi opushteno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno