»RSS Benchmark sajt

Strana 2 od 982 PrvaPrva 1234561252102502 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 16 do 30 od ukupno 14719

Tema: Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Member Avatar korisnika djalf
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        5.023
        Sve imas na www.fujitsuklime.com, kontaktiraj ih, rade na teritoriji cele Srbije.

VIP member Avatar korisnika NShappy
        Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        2.946
      3. Moja mašina
        • CPU: i5 2500K, hlađen nekim CoolerMaster tornjem sa ventilatorom i rebrima
        • MoBo: Asus P8 P67-M PRO
        • RAM: 2x4GB Kingmax
        • VGA: Radeon HD5670
        • MON: Samsung 971p
        • HDD: Samsung 850EVO, 120GB + Samsung F3 1TB
        • OPT: Neki Samsung
        • Case: Neki Chieftec
        • SND: Naim NAC-N 172 XS + NAP 155 XS, Neat Motive 2
        • LAP: Fujitsu Lifebook
        • TV: Sony KDL-43W805
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: Konfekcija, uglavnom Logitech, Kinezi...
      4. "Mercedesi" među klimama su Fujitsu i Mitsubishi. (Mercedes je pod navodnicima, jer ja nešto sumnjam u kvalitet sadašnjih Mercedesa. Al' ajd', ako je to sinonim za kvalitet, neka bude). Dakle, najbolje su Fujitsu i Mitsubushi. Ima ih još nekih, viđao sam po Bliskom istoku, ali to nema kod nas.

E sada, one su i značajno skuplje od bilo čega drugog. Da li opravdavaju toliku razliku u ceni, zavisi od potreba. Neke invertorske drugih brendova, Midea npr. rade sasvim ok ako nismo heavy user (živimo u saudijskoj Arabiji), ili ako nam je to nije prioritetni način grejanja.

Dakle, ako nam je grejanje na klimu osnovni izbor, ima smisla ići na Fujitsu, Maitsubishi i slične. Ako se samo hladimo leti, onda je bolje ići na povoljnije modele. Jer realno, one rade možda 10-30 dana godišnje. Ovog leta, klimu sam palio ukupno 3-4 dana, i to samo poslepodne. U tom slučaju, pitanje je i da li ima smisla uzimati invertorsku.

Ima i taj problem što 80% majstora ne zna baš najpravilnije da postavi klimu. Ili i ako znaju, rade kako ne treba jer je jednostavnije i jeftinije.
        A 100% njih ne zna da je pravilno napuni ako, daleko bilo, ispusti gas. Plus što koriste gas lošeg kvaliteta.

Member Avatar korisnika Poštar
        Na forumu od
        Jan 2005
        Poruka
        984
        Bez namere da ulazim u raspravu ciji je q veci,
        i kako je moje uvek najbolje....iskreno cu izneti veoma sazeto licno iskustvo:
        Sve ukupno na 3 lokacije koristim 5 split klima:
        2 x Midea 12HR,
        2x LG 12 (jedan Bio-xxx, drugi model star 16 godina sa toplotnom pumpom,
        i jedan LG-18 (neki four season trt-mrt).
        Za grejanje najbolje mi se pokazao taj najstariji LG 12, i naravno LG18. Midea, iako pouzdana radom, previse cesto ide u defrost cak i na temperaturama 0-5C.
        Jednu Mideu cu da zamenim pred leto za Daikin Ururu Sarara.. inace, inverter je mnogo prijatniji i komforniji leti, pogotovo kada se radi o neizolovanom potkrovlju i spavanju u istom.
        Ta mi nece biti bitna kako greje, jer se radi o prostoru koji se upotrebljava samo leti (vikendica).

Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        5.023
        NShappy je lepo dao opis kako i sta uzeti zavisno od potreba. Naravno da opravdavaju razliku u ceni, inace ne bi niko kupovao, uzimali bi jeftinije. Postar je isto naveo veoma bitnu stavku, bolji i lepsi rad invertera pri hladjenju. Ja na primer veci deo leta koristim samo Dry funkciju u kojoj ona pokusava da sto manje ohladi prostor ali sto vise vlage da izvuce napolje i to radi izuzetno. Obicne klime na primer u tom modu uopste nemaju opciju da zadas temperaturu vec one ohlade poprilicno da je to neprijatno, vise ohlade u tom modu nego u Cool modu kada se moze zadati temperatura. Znaci velika prednost u komforu i na hladjenju i grejanju, potrosnja pogotovo. Trajnost invertera je mnogo duza jer radi smirenije i ucestalo dok on-off klime uvek radi u full rezimu pa se mehanicki delovi brze habaju.
        Postare, Daikin Ururu Sarara je pravi Daikin i tu nema greske a i cena govori svoje. Ove jeftinije pitanje da li se mogu svrstati u istu kategoriju, i ako imaju Daikin ime na sebi.

Member
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        40
      8. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5 Processor I5-750
        • MoBo: GIGABYTE GA-P55-UD3
        • RAM: Patriot Signature DDR3 4GB (2x2GB) CL9
        • VGA: GIGABYTE GV-N94T-512I (NVIDIA GeForce 9400 GT GPU)
        • MON: Dell UltraSharp U2412M 24"
        • HDD: WD Black WD1003FZEX, Hitachi Deskstar 7K1000.C, Hitachi Deskstar 7K160
        • OPT: Pioneer DVR-108 DVD-R/RW Writer
        • Case: Chieftec Dragon Series DX-01W, SilverStone Strider SST-ST50F-230 500W
        • SND: Genius SP-HF1250B 40W 2.0
        • LAP: MacBook Pro 15" Retina, 2.3GHz Intel Core i7, 16GB DDR3, 512GB SSD, NVIDIA GeForce GT 750M 2GB
        • INET: DSL
        • Ostalo: Samsung Galaxy S II (GT-I9100), Super AMOLED, Exynos 4, 1.2 GHz ARM Cortex-A9, 1 GB RAM, 16 GB
      9. Post

Imam nekoliko pitanja. A pre svega da napomenem da sam pregledao sve dostupne teme na forumu, kao i poprilican broj drugih domacih/stranih foruma.

1. Na nekoliko razlicitih mesta sam procitao da se ljudi zale na buku (da "tandrce") spoljasnjih jedinica Daikin i Fujitsu klima. Posto sam zainteresovan za neke modele do 95-105k RSD, interesuje me da li ta buka nastaje zbog nestrucne montaze (ako neko zna iz iskustva) ili je jednostavno tako i nema pomoci ili se ljudi tripuju (tipa da je zaista do 55dB)?
        2. Da li imate predlog nekih pitanja koje bi trebalo pitati majstora pre montaze, a iz kojih se mozi zakljuciti da ce kvalitetno obaviti svoj posao, i da ima potreban alat (npr. mored busilice i vakum pumpe)? Pored procedure koja je navedena ovde: https://klimauredjaji.com/sr/ugradnja-klime
        3. Gde imaju da se kupe gumeni odbojnici za smanjenje vibracije spoljne jedinice (Beograd npr.)?
        4. Alternativna pozicija (koju jos razmatram) spoljne jedinice je da se polozi na zemlju (umesto da se kaci na zid). Da li treba posebno obratiti paznju na nesto prilikom ovakve montaze (ako je neko upucen - majstori ili neko iz izkustva)?
        5. Kako je stanje sa rezervnim delovima za: Daikin, Toshiba, Fujitsu, Mitsubishi, Gree (da li neki brend ima prednost u odnosu na drugi)?
        6. Trenutno ponuda klima mi je nekako mrsava. Da li se isplati cekati jos mesecak dana (kapiram da ljudi koji rade sa klimama znaju kad pristizu novi modeli)? Klimu cu da ugradim najkasnije pocetak/sredina aprila.

Dodatno, trazim klimu sledecih karakteristika:
        * budzet maks 95.000 RSD bez montaze (eventualno 5-10k preko ako je funkionalna razlika znatna)
        * 12ica do 18ica (naravno 18ica je pozeljnija)
        * samo jedna klima dolazi u obzir
        * inverter klima pozeljna (iako se necu grejati ispod -2 stepena)
        * energetska efikasnost min A/A+
        * ekoloski gas
        * nivo buke sto manje (obe jedinice)

Povrsina hladjenja/dogrevanja:
        1. najveca soba gde ce biti klima je prioritet: 32.4m2 (74.5m3)
        2. druga soba u koju ce direktno da duva klima kroz vrata: 13.4m2 (32.5m3)
        3. treca soba koja je do prethodnih vrata vrata: 13.6m2 (32.9m3)

U pitanju je kuca, sa odlicnom izolacijom i parnim grejanjem. Klima bi se koristila za dogrevanje u prelaznom periodu ili eventualno grejanje kad je temperatura do -2 stepena (kad nema potrebe za lozenjem i grejanjem cele kuce). A sto se tice hladenja, prioritet je da se kompletno hladi prva soba, malo da se ohladi druga soba, i eventualno jos malo treca soba (koliko prodje kroz vrata). Generalno sad i bez klime tokom leta kad nisu ekstremne vrucine po nekoliko dana spojeno, temperatura u sobama je oko 23 stepena. Klima se uzima prvenstveno zbog tih ekstremno toplih dana kad nalete, ili kad se desi nekoliko noci spojeno da je bas pretoplo.

Trenutno razmatram sledece modele:

DAIKIN FTXB50C / RXB50C (18ica, moj favorit, jedino me brine sto je akcijski model - mozda mu nesto fali :/, i to sto "tandrce" spoljna jedinica - videh za nesto slabije modele te serije FTXB-C)
        http://www.klime.rs/daikin-klima-ure...txb50c-rxb-50c
        garancija 3 godine, uz mogucnost produzetka jos 2 godine uz redovan servis
        proizvedena u Ceskoj
        87k dinara

DAIKIN FTX35J3/RX35K (12ica)
        https://klimauredjaji.com/sr/klime/d...n-ftx35j3rx35k
        proizvedena u Ceskoj
        90k dinara

MITSUBISHI SRK/SRC35ZMP-S (12ica)
        http://www.acs-klime.rs/klima-uredja...-12000btu.html
        proizvedena na Tajlandu
        76k dinara

FUJITSU ASYG14LUCA/AOYG14LUCA (14ica)
        http://www.acs-klime.rs/klima-uredaj...oyg14luca.html
        garancija 2 godine, uz mogucnost produzetka jos 3 godine uz redovan servis
        proizvedena u Kini
        96k dinara

TOSHIBA RAS-137SKV-E6/RAS-137SAV-E6 (13ica)
        http://www.acs-klime.rs/klima-uredaj...137sav-e6.html
        garancija 2 godine, uz mogucnost produzetka jos 3 godine uz redovan servis
        proizvedena na Tajlandu
        85k dinara

GREE GWH18KG-K3DNB2G <LCLH> (18ica)
        http://www.acs-klime.rs/klima-uredaj...e-premium.html
        garancija 2 godinem, uz mogucnost produzetka jos 3 godine uz redovan servis
        proizvedena u Kini
        93k dinara

Servis koji ce mi verovatno ugraditi klimu nudi 5 godina garancije (bez obzira da li je radna garancija 2-3 koja dolazi uz klimu) na: Daikin, Fujitsu, Mitsubishi, Toshiba, Panasonic, Gree i Midea. Tako da bi valjalo da izaberem neki brend sa te liste. Hocu da sam miran 5 godina, a preko koliko izdrzi, izdrzi.

Gledao sam jos neke npr. Panasonic (Malezija i Kina u zavinosti od modela), LG (prozivedena u Turskoj), ali odustao zbog garancije od samo 2 godine i lokacije proizvodje. Da li je neko imao iskustva sa nekom od navedenih klima ili sa istom/slicnom serijom? Koliko realno utice da li je klima sklopljena u Ceskoj, Kini, Maleiziji, Tajlandu, Turskoj (meni licno nekako najvise poverenja uliva proizvodnja u Ceskoj)? Za moje potrebe, da li mi se stvarno isplati da puknem 105k dinara (to je maksimum koji mogu da izdvojim), ili ipak da idem na nesto 30-40% jeftinije (npr. neki Gree do 60-70k)? Moj favorit je Daikin jer mu je osnovna garancija 3 godine, +2 godine, i proizvedeno u Ceskoj. A ako bih nekako otisao na jeftiniji cenovni rang, onda bi to bio neki od Gree modela (dobio sam preporuke za Gree sa raznih strana i od vise servisera). U totalnoj sam nedoumici. :/
        Menjao Spooky Man : 28.02.2016. u 16:27
        All we have to decide is what to do with the time that is given to us. J.R.R. Tolkien

Member Avatar korisnika Devil 2000
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        502
        Ja sam moju mideu inverter 12icu zamenio sa ovim daikinom 18icom DAIKIN FTXB50C / RXB50C pre tri meseca i ona non stop radi grejanje znaci 24h.
        Rezultat je da je spoljna jedinica daikina mnogo tisa od midea, jer je spoljna jedinica duplo veca od midea i zbog toga motor radi na jako malim obrtajima.

Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        5.023
        Moj favorit je FUJITSU ASYG14LUCA/AOYG14LUCA, za ono sto ce tebi trebati idealno resenje i proveren kvalitet.

Member Avatar korisnika dulenator
        Na forumu od
        Aug 2005
        Poruka
        372
      13. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5-2500K@4.3GHz + Raijintek Ereboss
        • MoBo: Gigabyte GA-Z77-D3H
        • RAM: 4x 8GB Kingston HyperX Savage 1600@1600MHz, 9-9-9-24, 1.5v
        • VGA: Gigabyte GT 210 1GB
        • MON: ASUS VW195D
        • HDD: Samsung 830 128GB, Samsung 2TB, WD 2TB Green, WD 320GB
        • OPT: ASUS DVD-RW
        • Case: TrendSonic Media Centre i LC8850
        • SND: ASUS Xonar DX, Altec Lansing 621 i Microlab H-500D
        • LAP: HP Compaq Presario 2820
        • TV: Samsung 50" PS50B430 (12/2009)
        • Ostalo: Leadtek TV2000 XP Expert TV card (07/2008)
      14. Treba mi pomoć oko izbora klime koja bi služila najviše za hlađenje, jer se grejem na drva, pa mi nije bitno da greje kvalitetno i jeftino. Budžet je (bez ugradnje) nategnuti maksimum 45000 din.
        Prostor je visoko potkrovlje (~80m2) i LG ES-H1264DA0, kad su najgore vrućine, uspeva da održi 25-6 stepeni uz nekih 20-21 sat rada dnevno, ali je problem lokacija, jer tu gde je postavljena može da hladi samo noću, a preko dana kad je ćerkica u toj sobi, onda ne sme da radi uopšte zbog njenih aparata.
        Uzeo bih još jednu klimu i postavio na drugi kraj kuće, da hladi kad se premestimo.
        Gledao sam svakakve modele i u suštini ne vidim neke prevelike razlike između modela koji spadaju u neki A energetski razred, osim cene i poneke sitnice. Ono što bi značilo je da neki model ima ovlaživanje vazduha, jer je najveći problem ćerkici suv vazduh, a klima ga suši nenormalno. Pošto je to verovatno opcija na dosta skupljim modelima, onda nije toliko bitno, jer imamo zasebno ovlaživač vazduha, pa presipamo iz šupljeg u prazno.
        Modeli koje sam gledao su šareni, pa mi treba pomoć oko izbora najboljeg za uloženi novac.
        Midea klima MSV1 12HRN1
        Midea MS12F-12HRN1 F1
        Midea MS12F-12HRN1-QC2 (F6)
        Galanz klima AUS-12H53R150L ARCUS (ova mi ima nešto mali max. protok vazduha)
        Galanz AUS 12H53R150P10
        Samsung klima AQ 12TSBN
        TCL klima TAC-12CHSA/IA (možda i ova vrši posao)
        GREE GWH12NB-K3NNE1C BEE Premium
        Izvinjavam se na opširnom pitanju, ali gde god sam pitao, svi navijaju za nekog proizvođača, pa nemam objektivno mišljenje.
        Hvala svakako na bilo kakvim odgovorima.

P.S.
        Da li je sad uopšte dobar trenutak za kupovinu klime ili da sačekam još malo?

Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        5.023
        Ukratko, moze bilo koja obicna klima da hladi, samo gledaj da ima sto manju potrosnju kao neki modeli Midea, i za 80m2 moras da uzmes 18000BTU, sa 12 nista ne mozes da uradis, radice non-stop u maksimumu i nece uspeti da ohladi taj prostor. A i krace ce trajati.

Member Avatar korisnika Chupo
        Na forumu od
        Dec 2007
        Poruka
        2.860
      17. Moja mašina
        • CPU: Core i7 8700K + Hyper 212X
        • MoBo: GA-Z370-HD3P
        • RAM: 32GB DDR4 2133 MHz HyperX
        • VGA: EVGA GTX 1060 SC 6GB
        • MON: ASUS VX279H
        • HDD: 240GB Kingston SSD x2 RAID0 + 4TB WD Blue
        • OPT: N/A
        • Case: Chieftec SH-03B-OP + CPS-750S
        • SND: ALC1150 + Labtec Arena 685
        • LAP: N/A
        • TV: Samsung 40" UHD
      18. Imam jedno pitanje za one koji se razumeju u klime, konkretno one sobne na tockice.

Sme li se izduv iz te klime povezati na odzak kuce? Topao vazduh bi gurao onim gibljivim crevom kroz odzak, taj odzak je zaseban i kuca je mala prizemna.

Member Avatar korisnika ppredrag
        Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        4.481
      20. Moja mašina
        • CPU: AMD FX-8320 Vishera @ 4.5 GHz, LC CC-120 RGB
        • MoBo: Asus M5A990 EVO R2.0
        • RAM: 16gb Patriot Signature DDR3 1600
        • VGA: msi GTX970 OC Gaming
        • MON: LG Flatron L246WHX
        • HDD: SSD Samsung 840 EVO 250gb, Samsung f4 2Tb
        • Case: Fractal Design Arc Midi R2, Thermaltake toughpower 775xt
        • SND: Creative Soundblaster ZX, Xonar HDAV 1.3 Deluxe
        • TV: Samsung LE40C530, Samsung UE50ES6710
        • Ostalo: Steelseries Rival 110, SteelSeries 6GV2
      21. Sto ne bi mogao?

Member Avatar korisnika Chupo
        Na forumu od
        Dec 2007
        Poruka
        2.860
      23. Moja mašina
        • CPU: Core i7 8700K + Hyper 212X
        • MoBo: GA-Z370-HD3P
        • RAM: 32GB DDR4 2133 MHz HyperX
        • VGA: EVGA GTX 1060 SC 6GB
        • MON: ASUS VX279H
        • HDD: 240GB Kingston SSD x2 RAID0 + 4TB WD Blue
        • OPT: N/A
        • Case: Chieftec SH-03B-OP + CPS-750S
        • SND: ALC1150 + Labtec Arena 685
        • LAP: N/A
        • TV: Samsung 40" UHD
      24. Ujak me smara da ce da se pojavi kondezacija u odzaku, neznam odakle kad je to suv topao vazduh.

Na forumu od
        Aug 2005
        Poruka
        372
      26. Moja mašina
      27. Citat Citiram korisnika: djalf Pogledaj poruku
        Ukratko, moze bilo koja obicna klima da hladi, samo gledaj da ima sto manju potrosnju kao neki modeli Midea, i za 80m2 moras da uzmes 18000BTU, sa 12 nista ne mozes da uradis, radice non-stop u maksimumu i nece uspeti da ohladi taj prostor. A i krace ce trajati.
        Hvala na odgovoru. Gledao sam 18-ice i cene su poprilično više u odnosu na 12-ice, a najjeftiniji model koji sam našao, a da je sa R410a gasom i A klasa, je TCL TAC-18CHSA/KC. Sve posle toga je već 50 i neka hiljada, što mi je već previše. Izgleda da ću da promenim mesto gde bi klima bila postavljena, pa onda mogu da zatvorim tu prostoriju i odbijem nekih 10m2, tako da ostaje negde oko 65m2 za hlađenje, pa možda onda i manja odradi posao.

VIP member Avatar korisnika NShappy
        Na forumu od
        May 2004
        Poruka
        2.946
      29. Moja mašina
        • CPU: i5 2500K, hlađen nekim CoolerMaster tornjem sa ventilatorom i rebrima
        • MoBo: Asus P8 P67-M PRO
        • RAM: 2x4GB Kingmax
        • VGA: Radeon HD5670
        • MON: Samsung 971p
        • HDD: Samsung 850EVO, 120GB + Samsung F3 1TB
        • OPT: Neki Samsung
        • Case: Neki Chieftec
        • SND: Naim NAC-N 172 XS + NAP 155 XS, Neat Motive 2
        • LAP: Fujitsu Lifebook
        • TV: Sony KDL-43W805
        • Ostalo: Konfekcija, uglavnom Logitech, Kinezi...
      30. A da uzmeš dve 12-ke? Tada možeš i lepše da ih rasporediš.

Na forumu od
        Aug 2005
        Poruka
        372
      32. Moja mašina
      33. Imam već jednu, ali ta smeta, zbog specifične situacije, u prostoriji u kojoj se boravi, tako da bi onda taman još jedna 12-ica bila verovatno ok.

Strana 2 od 982 PrvaPrva 1234561252102502 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi ove teme

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •