Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Već neko vreme razmišljam o ovome. Samo mi treba kršten električar, a nema ih više lako dostupnih, tj. neće niko da se cima oko sitnica.
 
Ja sam uzeo na KP obican mali merac potrosnje koji se utakne u suko uticnicu... 1300 din , prodavnica iz Subotice. Nemogu da garantujem da meri precizno u dlaku ali ni ne treba mi tako precizan uredjaj... Ima i korisnih funkcija , stavis npr od kad do kad je tarifa 1 i tarifa 2.. i podesis cenu kwh za jednu i drugu tarifu i merac ti sam meri u dinar koliko si potrosio struje. Ili npr. resetujes merac prvoga u mesecu i na kraju meseca tacno znas koliko kwh je potrosila klima.
 
Važi za celu tablu, tj. sve potrošače.
 
Ovlašćeni servis ugradio mojima Gree Viola, ali nisu radili vakumiranje.

Ja se ne razumem u ovu tematiku, pa me interesuje jel ovo predstavlja problem?

Jel treba/može naknadno da se radi ili..?

Šta činiti? Hvala.
Pa nekad nije bilo obavezno vakumiranje ali sad jeste.
Zavisno od vestine ili iskustva majstora u najboljem slucaju sad fali malo gasa a u najgorem slucaju ostalo je malo vazduha.
U oba slucaja radice naravno malo losije ali to niko nece primetiti.
Valjda ih mrzi da nose vakum pumpu pa racunaju da jeftine klime ne moraju da se vakumiraju.
To sto su ovlasceni ne dokazuje strucnost majstora kojih je sve manje.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, mrzi ih da nose vakum pumpe, a ovlasceni bi morao po uputstvu da radi.

E sada, sistem je napunjen do 6m kod Gree, pa ako ima manju instalaciju, ne moze da fali freona, cak i da su totalni dundjeri.

To sto se ispusti je par grama kod iole krstenog majstora, pa cak i da je max instalacija, to je zanemarljivo, ne moze da se odrazi na performanse.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kapacitet uredjaja se daje za odredjenu duzinu cevovoda svaki metar preko toga izaziva pad kapaciteta i samim tim i pad stepena iskoriscenja jeste vrlo neznatno ali moze da se skupi i skoro do 10% na maximalnoj duzini cevovoda.
Naravno takav podatak mozete dobiti recimo kod Toshibe kod vecine ostalih to se jednostavno precuti.
Isto tako svaki izgubljeni gram freona izazvace slican efekat najcesce neprimetan za korisnika ali ce da postoji samo zato sto nekoga mrzi da koristi vakum pumpu.
Ja sam vrlo skeptican i u to odzracivanje narocito kad se to radi sa odvijanjem holendera sto je potpuno seljacka metoda jer cak i da se odzracuje za to je nekad postojala uputstvima propisana metoda koju vrlo mali broj majstora zna i koristi.
Pored toga odzracivanje nije ekoloski a kod R32 potencijalno je i opasno.
Specificna tezina R410 i R32 je manja od R22 tako da se donekle dovodi u pitanje efikasnost metode odzracivanja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Da dodam:

Vakumiranjem i upotrebom dobrog vakumetra se ujedno moze ispitati cevovod i postedeti se kasnijih problema.



Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
U svakoj prodavnici elektroopreme, verovatno.
 
Foto finis nabavke inventera-stariji provereni Fujitcu12 LMCE ili novi model 12 KMTA.Novi model ima R32 gas, opciono WI FI, po slikama mi je unutrasna jedinica ruznija od LMCE i vidim da je spoljna laksa za 1kg.Koja bi preporuka bila iskusnijih forumasa razlika u parama je nekih 2-3000din. Pozdrav
 
Foto finis nabavke inventera-stariji provereni Fujitcu12 LMCE ili novi model 12 KMTA.Novi model ima R32 gas, opciono WI FI, po slikama mi je unutrasna jedinica ruznija od LMCE i vidim da je spoljna laksa za 1kg.Koja bi preporuka bila iskusnijih forumasa razlika u parama je nekih 2-3000din. Pozdrav

Meni je bitnije efikasnost prilkom grejanja, za hladjenje ce i jedna i druga da zavrse posao. Po karakteristika su tu negde jedino je ovde primetna razlika u P design-u sta je konkretno Pdesign vidi da se da je slabija vrednost na grejanju, kod KMTA molio bih upucenje da mi malo razjasne
12 LMCE Pdesign Cooling/Heating(-10°C) kW 3.40/3.50
12 KMTA Pdesign Cooling/Heating (-10°C) kW 3.4/2.5
 
Pdesign je deklarisana vrednost, znači može, a ne mora da ima veze sa stvarnim kapacitetom grejanja. Proizvođači smanjuju nazivni Pdesign da bi dobili veći SCOP jer je to nešto što privlači kupce. Stvarne (maksimalne) kapacitete ćeš morati kopati po proizvođačkoj dokumentaciji.
Kao što vidiš iz tablica ispod klime su praktično istih performansi.

Pogledajte prilog 277231

Pogledajte prilog 277232
 
Da dodam da je novi model i dosta efikasniji, što može lako da se vidi iz manje ulazne snage. Samim tim bolja kupovina, ako su slične cene.
 
Na osnovu specifikacija LMCE ima dva neka dodatna filtera Apple-catechin filter(po uputstvu ne pere se i preporucena zamena na svaka 3 meseca) i Ion deodorisation filter ( pere se i preporucena zamena na svake 3 godine) dok KMTA nema te filtere, Kakva su iskustva vlasnika Lmce klima sa ovim filterima , sta se desava sa ovim Apple-catechin filterom koji se ne pere kako ga odrzavati jer zamena na svaka 3 meseca po cenama na netu koje sam nasao nije isplativa, Jos mozgam sta odabrati toliko tu ima detalja , hvala Mitar 1982 na dosadasnjoj pomoci i savetima.
 
Gluposti koje sam izbacio posle mesec dana :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kako katehinski filter radi, verujem da ni oni ne znaju, s obzirom da se radi o polifenolu koji ima uticaj na ljudski organizam, ali kada ga čovek unosi u sebe. Verovatno u laboratorijskim uslovima uništava viruse, bakterije... Jonski filter treba prati, jer ukoliko se koristi jonizator on na sebi nakuplja pozitivno naelektrisane čestice i nema razloga da se ta prljavština zadržava u uj. Ako si osetljiv na kvalitet vazduha, primetićeš razliku, a ako nisi, nećeš. U svakom slučaju nije loše povremeno da jonizator odradi svoje. Od filtera koji nečemu valjaju bih izdvojio 2.5 pm filter za sitne čestice, ali mali je broj klima opremljen njime i relativno su skupi za zamenu (nema pranja). Sve ostalo su obične baljezgarije.
Ko je osetljiv na alergene, on bi definitivno trebao ili da kupi klimu sa dobrim filterima ili uređaj za tretiranje vazduha. Po meni je bolji izbor klima, jer u jednom uređaju dobiješ sve, a možeš da ga koristiš 365 dana u godini.
 
E-Ion na Panasonicu smanjuje neprijatan miris, korisna opcija u svakom slučaju.
 
Pozdrav svima, zelim kupim klima uregaj za dve prostorije (prosecna izolacija) po 18kvm ili ukupno ajde da recimo 40kvm, sobe su povezani sa svodom otovra 1.50m a tavan je visok 2.40m.

Prvenstveno je moji izbor bio ovakav pa trazim pomoc sta da izaberem:

Fujitsu ASYG12 LMCE

Fujitsu ASYG12 LLCE

Fujitsu ASYG14 LMC

Fujitsu ASYG12 LUC

Fujitsu ASYG14LUC

Mitsubishi MSZ/MUZ-SF35VE

Mitsubishi MSZ/MUZ-HJ50VA

Gree Amber GWH12YD-S6DBA2A

*Daikin FTXF50A (naj skupa u grupi)

Hvala za vasu pomoc i prihvatam druge sugestije u ovaj cenovni rang i jacina...
Izolovanih 36kvm će da greje i 12LMCE. Jedino je pitanje koliko toplote može da lrođe kroz ta vrata (šta li je već)između te dve prostorije

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Interesantno. Izvor: Časopis EPS Energija
 
Stara vest...
No tako se to radi. Da su naši pametni, ukinuli bi porez i carinu na inverter klima uređaje i TP i vodili bi kampanju da se što pre pređe na grejanje na invertere/TP uz subvencije za izolaciju. Ali daleko smo mi još od takvih ideja.
 
Dali ima neki problem za klimu ako najvise radi na silent mod (bessumni rad)?
Pitam jer to je za mene najbolji jer grejem malu sobu od 15m2 najbolje se osecam kad tako radi klima, dali to moze da skodi na funkciju i rad klime ?
26195e4390d73a0ebee57ce86eb3b2c6.jpg


Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Ne skodi nista, namesti kako tebi odgovara.
 
Da li neko zna gde ima da se kupi tockic koji dize ona vratanca(ili kako se vec to zove) od klime gore, jedan tockic je na klimi a drugi na vratancima. koliko sam video ovaj na vratancima je napukao, i ne mogu sad vratanca da se podignu. klima je fujitsu luca
 
Šta je najbolje trenutno od klima za grejanje za oko 500e?

Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
Da li neko zna gde ima da se kupi tockic koji dize ona vratanca(ili kako se vec to zove) od klime gore, jedan tockic je na klimi a drugi na vratancima. koliko sam video ovaj na vratancima je napukao, i ne mogu sad vratanca da se podignu. klima je fujitsu luca

Pozvao sam jutros servis Viacom VS, objasnio sta mi treba, to je polukruzni zupcanik koji je pukao jel je "majstor" krenuo na silu da otvara vratanca klime, covek koji se javio bio je jako prijatan i rekao da ce mi poslati postom taj poluzupcanik besplatno, samo da posaljem mejl sa slikom i da je napukao da se vidi i ostavim svoje ime i adresu.
 
Fino od njih.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno