Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Za njega i njegov nacin zivljenja najbolje bi bilo da je ta soba izolovana sa unutrasnje strane , imao bi male racune , soba bi se brzo i lako zagrevala , a posle i ako se ohladi nebitno s obzirom da vise nije tu nego sto je tu a svakako ce se lako ugrejati jer greje samo vazduh .. Ili pak da drzi bar na neku razumnu temp da ne dozvoli da se to bas toliko ohladi ..

Moze prvo da proba ovo @jozzino resenje , najbrze i najjeftinije ..
 
Moji greju 100kvm na 23℃ sa 3 kom 12LMCE. Zid puna cigla, stolarija drvena slovenačka od pre 35god, a izolovana samo plafonska ploča sa 10cm vune. Komfor bez plafonske izolacije i sada sa izolacijom ko dupe i oko.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
jeste ko ima izolaciju dobru, ko nema došlo bi mu struje boga pitaj koliko.

Ako je tako onda čemu grijanje na klimu kad dođe kući ona ko ledara upali klimu da zagrije taj prostor ona radi ko dizelaš i kad donekle ugrije on ide na spavanje i gasi ju pa tek opet sutra kad dođe sa posla ju ponovo pali.
Onda može založiti vatru na drva i bit će mu bolje nego sa klimom.

Da se griješ na klimu treba raditi 24/7 da se ne dozvoli pothlađivanje zidova ili bar preko dana ostaviti na 18c da kad dođeš da je donekle ugodno a i lakše će se dogrijati 3-4c nego 10c.

Kod mene je klima u sobi non stop upaljena i postavljena na 20c i ja ju ne diram tako preko dana i preko noći i onda je pravi konfor temperatura maksimalno u oscilaciji 0.3-0.4c u bilo koje doba dana i noći.

Za prošli mjesec imam potrošeno 129 kW za grijanje dnevnog sa otvorenim vratima klima postavljena na 23c možda je nekome ta potrošnja puno meni nije za konstantno grijanje.
 
Poslednja izmena:
Moji greju 100kvm na 23℃ sa 3 kom 12LMCE. Zid puna cigla, stolarija drvena slovenačka od pre 35god, a izolovana samo plafonska ploča sa 10cm vune. Komfor bez planinske izolacije i sada sa izolacijom ko dupe i oko.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Nisam razumeo, oni trenutno nemaju izolaciju, kako ima ide sa lm, jel greje dobro, kakva je potrošnja

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Izolovan samo plafon, zidovi cigla ipo, spolja dekorativna fasada. Greje se sprat od 150kvm, tj deo od 100kvm. Potkrovlje sa ostavom, i dve manje gostinske sobe se ne greju. Prizemlje se ne greje. 12LMCE rade ko sat, spoljašnje nisu baš tihe kao npr moj 12LTCA, ali se unutra ništa ne čuje. Nisu ni bučne, ali su "zujalice" u odnosu na LT. Za prethodni mesec za grejanje otišlo 30-ak EUR. Ćale tvrdi da je duplo jeftinije nego na pelet, a prema mojoj računici trebalo bi da je bar 2.5 puta povoljnije. Na proleće se postavlja Demit fasada (stiropor 10cm). Nema zaHebancije sa kotlarnicom, to je najbitnije.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Verovatno cu na leto da je uzmem, ona bi mi bila taman
 
Ne znam da li je moguce u par navrata sam uhvatio 12LU da odrzava na nesto ispod 200W oko 187W tada duva mlak vazduh nekada ume to da traje i po pola sata? Pa ne znam da li je to ok?Malo se povecao prosek sada trosi 5kw na 24h sto je i dalje extra

PS.Kada duva malo jace onda je potrosnja oko 350W temp 22-23C HEAT Fan Auto
 
Poslednja izmena:
184w je tačan minimum, možda u nekom slučaju 180, ako ode ispod onda će da se ugasi

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
184w je tačan minimum, možda u nekom slučaju 180, ako ode ispod onda će da se ugasi

Sent from my MI 5 using Tapatalk

znaci to je sasvim ok. Jos nesto u prostoriji gde je klima obicno bude za 2-3C(24-25C)toplije nego sto je namesteno na klimi meni ne smeta ne znam koliko je odstupanje kod ostalih sa 12LU. Na daljincu je namesteno HEAT Fan Auto i temp obicno 22C ponekad dignem na 23C ali je 99% na 22C

PS. Da napomenem da je prostorija ccc 20-ak m2 koja se greje
 
Poslednja izmena:
Neko drugi nek potvrdi, ja održavam visoku temperaturu jer grejem sa njom 60 i kusur km, 24-25, i toliko je u prostoriji gde je ona

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
To su max podaci jer i u manualu Fujitsua i na Euroventu pise isto sto i u ErP-u , na -15c daje 3.13kw sa COP 2.43 , znaci max po svim pisanim podacima .
http://www.fujitsu-general.com/global/data/support/erp/00242091-01.pdf
Nisu to max podaci, već podaci za proračun SCOP-a, kao što i piše u tekstu.

Ni podaci na EV nisu izgleda obavezno maksimalni. Ne može klima da daje više toplote na osam stepeni nižoj temperaturi a da sve vreme radi na maksimumu.
Očigledno je da za LLCE seriju nisu merili maksimalnu snagu na -7 °C. To je iz prostog razloga što su joj deklarisali mali Pdesign, a to opet, verovatno da bi održali neki pristojan COP.
Pa i iz tabele se vidi da "slabiji model" 12LLCE daje više toplote na -15 °C, od "jače" i skuplje 12LMCE, i što je najapsurdnije od svega, tada ima bolji COP od nje :)

Pogledajte prilog 242123


Ok, malo je nejasno ono na +7c, to valjda govori kojom snagom moze da odrzava 20c unutra mada to zavisi od prostora koji se greje. I dalje je pdesign najbitnija informacija po meni, govori sta uredjaj moze na odredjenoj temperaturi.

Pdesign ne mora ništa da govori. On se određuje po slobodnoj volji. Mogu da ga uzmu i kilovat gore (ne uvek) ili dva dole.
 
Poslednja izmena:
Po Pdesign parametru se klima softverski vodi kako će da greje. Ako je Pdesign velik, grejaće silovito. Ako je mali, grejanje je nežno.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Jeste sad ispada da svi lazu, i Fujitsu koji daje power design za svaku klimu i Eurovent koji ih testira. Ja grejem pet sezona i znam sta klime mogu ali vi znate bolje i od mene i od ostalih. Najbolje je preci na pelet ili ugalj a ovu temu zatvoriti, da ne dovodimo ljude u zabludu, nema grejanja bez vatre.
 
cronin

Pogledaj manual Fujitsua , znas da oni u svojim manualima daju max kapacitete , tamo lepo pise da je kod tu to max , to pise i Eurovent , to sto i u ErP .. Kod Euroventa smo nailazili neke nelogicnosti , kao ta da LLCCdaje vice od LMCA , no to isto kaze i Fujitsu u svojim manualima .. E sad , ocigledno je da mi koliko god se trudili da kao nesto znamo , na kraju ispada da sve manje znamo i da uvidjamo da cak i ti manuali koje postavljaju ipak ne znamo da protumacimo . Eto ti kod Daikina , ispada da moze da vuce manje struje iz mreze od napisanog , sad se evo javljaju i za LU model, ko zna sta mi jos ne znamo da protumacimo a mislimo da znamo :)
 
Evo još malo informacija iz klima-shop dućana

Poštovani,

Prilikom ugradnje radimo vakumiranje cijevi. Vakumiranje se radi da ne bi ostalo vlage u cijevima koja se kasnije moze pretvoriti u led kad dodje u doticaj sa hladnim freonom.
Proizvođač Fujitsu u ni jednom katalogu ili dokumentu o klimama nije naveo minimalnu duljinu cijevi, i mi smo cesto u prilici da stavimo 1m cijevi, i nismo nikada imali problema sa klimama koje su namontirane na taj način. Znam da je u narodu priča da mora biti min 2-3m i slicno, ali nije osnovano nigdje. Na nekim freonskim uređajima (npr toplinske pumpe) na kojima je to potrebno, proizvođač je naveo minimalnu duljinu cijevi. Za split klima uređaje ne, i nije bitno.
Montaža klima uređaja koji kupite kod nas je 150KM, (za klimu preko 7kW 200KM) i u tu cijenu montaže je uračunato do 2m cijevi. Svaki metar iznad toga plaća se 30KM/m.
Wi-Fi kontroler koji mi imamo na ponudi je Melissa Climate WiFi kontroler, i kosta 180KM.
Kako funkcionira imate na sljedecem linku:
http://seemelissa.com/en/melissa/meet-melissa

 
Poslednja izmena:
I to je tacno, meni ce cuju vibracije sa 240cm cevima, ne vezano samo za klime, majstori su sve gori i gori, ja sam licno šokiran neprofesionalnoscu.


Ps. Ako neki majstor cita ovo, može da se vređa koliko hoće
 
Poslednja izmena:
Meni su tri 12LMCE instalirane na po 5m, 6m i 9m. Ništa se ne čuje, ni šištanje, ni klokotanje. Tišina...

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Posalji ti njima ovaj link da se malo edukuju , sta pise na sajtu Fujitsua ..

http://www.fujitsu-general.com/global/support/faq/split/0220.html

Nemam im šta slat ali evo radi tebe im pošaljem, ova firma je prva u BiH počela sa distribucijom Fujitsu klima kada niko nije ni čuo za njih, inače lokacija im je u Čitluku/Hercegovina i imaju strašan Show room.A još bolji Show room sam vidio u istom mjestu ali druga firma oni preferiraju Daikin i Mitsubishi, to samo treba doć pa vidit ispričat se ne može.Ustvari kada budem išao po maslinovo ulje možda navratim i bacim koju fotku :D
 
Poslednja izmena:
cronin

Pogledaj manual Fujitsua , znas da oni u svojim manualima daju max kapacitete , tamo lepo pise da je kod tu to max , to pise i Eurovent , to sto i u ErP .. Kod Euroventa smo nailazili neke nelogicnosti , kao ta da LLCCdaje vice od LMCA , no to isto kaze i Fujitsu u svojim manualima .. E sad , ocigledno je da mi koliko god se trudili da kao nesto znamo , na kraju ispada da sve manje znamo i da uvidjamo da cak i ti manuali koje postavljaju ipak ne znamo da protumacimo . Eto ti kod Daikina , ispada da moze da vuce manje struje iz mreze od napisanog , sad se evo javljaju i za LU model, ko zna sta mi jos ne znamo da protumacimo a mislimo da znamo :)

Ja vam to pricam od samog pocetka.

Nema potrebe da opterecujete oko COP-ova i drugih brojki.
Razlike izmedju energetski efikasnijih klima od ovih manje efikasnih je do max 20% (mislim na kada se svedu racuni koliko je izaslo grejanje za celu sezonu, a ne na trenutna merenja po satima/danima).
Sto je na kraju sezone mizerna usteda u odnosu na iznos koliko ste ustedeli kada ste presli na inverter u odnosu na druge nacine grejanja koje ste koristili.

Nijedna kuca nije identicna sa velicinom i izolacijom, tako da to medjusobno poredjenje ko je koliko ustedeo je besmisleno.
Pored temperature jako utice i jacina vetra, a kao sto svake godine vidimo, utice i vlaznost koju malo ko i meri.
Evo pre neki dan su nam svima klime zaledije u jednom danu, prosle sezone je identicno bilo.

Tako da bilo koju inverter klimu da ste kupili znajte da ste ulozili u najjeftiniju vrstu grejanja koja trenutno postoji i da je dostupna za nas smrtnike,
jedino je grejanje na ugalj/drva jeftinije ali je pain in the *ss,
Dok je toplotna pumpa mnogo skuplja i komplikovanija za ugraditi, a mislim da ne bi bilo vise od 30% ustede u odnosu na klime.

Jedino pitanje je da li ste potrefili odgovarajuci kapacitet za vase potrebe, ili ste uzeli slabije pa cete se smrzavati ili dogrevati na jacim minusima.
Ali uvek moze naknadno da se doda jos jedna manja klima ako zafali snage.
 
Poslednja izmena:
Ja vam to pricam od samog pocetka.

Nijedna kuca nije identicna sa velicinom i izolacijom, tako da to medjusobno poredjenje ko je koliko ustedeo je besmisleno.
Pored temperature jako utice i jacina vetra, a kao sto svake godine vidimo, utice i vlaznost koju malo ko i meri.
Evo pre neki dan su nam svima klime zaledije u jednom danu, prosle sezone je identicno bilo.

Ko je presao na inverter je vec ostvario ogromne ustede u odnosu na bilo koji drugi energent osim klasicnog drveta i uglja.
Tako da sta ste kupili kupili ste.
Jedino pitanje je da li ste potrefili odgovarajuci kapacitet za vase potrebe, ili ste uzeli slabije pa cete se smrzavati ili dogrevati na jacim minusima.
Ali uvek moze naknadno da se doda jos jedna manja klima ako zafali snage.


Ti imaš nešto protiv nas koji malo tupimo ovde, i pritom pomognemo nekom znatiželjnom kupcu invertera :type:
 
20% uopšte ne mora da bude zanemarljivo. Moja procena je da na grejanje ode 12000 kWh godišnje (toplotne energije), razlika u potrošnji struje između klime sa SCOP 4 (3000 kWh) i SCOP 5 (2400 kWh) je 600 kWh.
 
@Devil
-Razlika između A i A+++ je do 40%!!!
-Grejanje na klime je JEFTINIJE od grejanja na ugalj i drva
-Toplotna pumpa NIJE efikasnija 30% od inverter split klime. Nije ni efikasnija...


Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Voda voda tp jeste efikasnija, ali ulaganje je poprilično

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
@Devil 2000
Grejanje na drva moze da bude jeftinije samo ako imas svoju sumu pa seces i ne kupujes. A na ugalj nema sanse da bude jeftinije nego na klime, 100% provereno u praksi.
TP Voda-voda je jeftinije ali visestruko skuplje za uvodjenje dok TP Voda-vazduh trosi vise od klima zbog gubitaka u prenosu.
 
Poslednja izmena:
Provereno i kod mojih. :)

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
@Devil 2000
Grejanje na drva moze da bude jeftinije samo ako imas svoju sumu pa seces i ne kupujes. A na ugalj nema sanse da bude jeftinije nego na klime, 100% provereno u praksi.
TP Voda-voda je jeftinije ali visestruko skuplje za uvodjenje dok TP Voda-vazduh trosi vise od klima zbog gubitaka u prenosu.
Jeste jeftinije kad imaš šumu, samo taj što ti radi, uzme pola šume u kompenzaciji

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
@Devil 2000
Grejanje na drva moze da bude jeftinije samo ako imas svoju sumu pa seces i ne kupujes. A na ugalj nema sanse da bude jeftinije nego na klime, 100% provereno u praksi.
TP Voda-voda je jeftinije ali visestruko skuplje za uvodjenje dok TP Voda-vazduh trosi vise od klima zbog gubitaka u prenosu.

Pa sad...sečenje šume,potrošnja alata,pakovanje,trasport,vađenje korenja,transport i reciklaža istog,sređivanje zemljišta i pošumljavanje...čekanje novih sadnica za sečenje,provera da li je sve ok u smislu zdravlja stabala i td...Ne bih se baš složio da je jeftinije ;)
 
20% uopšte ne mora da bude zanemarljivo. Moja procena je da na grejanje ode 12000 kWh godišnje (toplotne energije), razlika u potrošnji struje između klime sa SCOP 4 (3000 kWh) i SCOP 5 (2400 kWh) je 600 kWh.

Napisao sam da je ta COP usteda mnogo manja od one ustede koja se dobija prelaskom sa nekog drugog energenta na inverter.

Takodje sam mnogo puta pisao sledecu cinjenicu:
da bi vam se isplatila ta dodatna cena sto ste platili za bolji COP, trebalo bi vam 4-5 godina prvo da vratite ulozeno, a tek onda da imate koristi.

Recimo taj primer sto si naveo gore:
manje efikasna klima si rekao da je potrosila 3000kWh * 8din/kWh = 24.000din za sezonu
ova efikasnija klima je potrosila 2400kWh * 8 din/kWh = 19.200din po sezoni
usteda je 600kW/h * 8din/kWh = 4800din/kWh

Pretpostavljam da je ovo neki proracun za neki solidno izolovan stan od 50-60m2.
Za njega bi recimo bilo dovoljno dve manje efikasne klime manje renomiranog brenda koje bi kostale ukupno 100k dinara.
Za klimu renomiranijeg brenda tog kapaciteta ali sa efikasnijim COP-om bi morali dati recimo 120k dinara (verovatno i vise).
To je razlika je 20k dinara koje ce se isplatiti kroz efikasniji COP tek za 4 godine, a morali ste unapred da date vise para.
To ti je taman da klime izadju iz garancije, a ti onda kada treba da konacno krenes sa ustedom, ti ostajes sa klimom koja je skuplja sa delovima sto zbog brenda sto zbog efikasnije tehnologije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno