Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Midea mision 18 merio duzinu defrosta,celih 8 minuta traje...

Poslato sa RNE-L21 pomoću Tapatoka
 
Nije to puno, ok je, zavisi od kolicine leda. Nekad sacekaju dosta pa rade duze a nekad cesce pa je i defrost brzi.
@marinko98
Nije tajna, 2x Fujitsu LGC 12 (1240e), 2x General LLCA 09 (750e), ugradnja 70e po klimi, oko 2300e ukupno. Sezona prosek je od 200 do 240e.
Da sam lozio, trosio bih najmanje 800e za sezonu tako da su one sebe isplatile odavno.
 
@djalf
Zar jeftinija tarifa nije od 23h do 7h?

Sent from my Nokia N95 using Tapatalk
 
Hvala djalf na odgovoru!
A ja *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* pre 2 god uveo etažno grejanje na čvrsta gorivo(drva, ugalj...).
Posle par dana prijatelj koji drži prodavnicu računara, a od pre par godina(da bi opstao), počeo da prodaje i kućne elk. uređaje.
I pored toga i klime prodaje i ugrađuje
Kaže on meni što nisi uzeo te invertorske(ispravite me, ako se nisam dobro izrazio).
Nisam imao pojma za te klime, jer ne koristimo u kući ni one letnje klime(dobra je izolacija, pa nema baš neke potrebe za njima).
Mene izašlo 1500e sve sa materijalom i ruke(kuća 90m2). Ali da sam znao za te klime, ne bih se ni trenutak dvoumio...
Sad razmišljam da tu peć zamenim za peć na pelet, pošto su im dosta pale cene u odnosu na pre 2 godine.



Poslato sa VOG-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Da li imas nizu tarifu nocu? Ako imas, probaj kotao da koristis samo tada a klimu u visoj tarifi ali nemoj da gasis klimu nocu, neka radi kao i danju pa ce i kotao manje da radi. Zapisi potrosnju za 24h pa vidi koliko trose zajedno. Ja na primer preko dana sad kad dodje do 5-7C spustim sve 4 klime na 21C, pridvece ove jace LGC 12 na 22C a uvece kad krene niza tarifa (od 22h) i 2x LLCA 09 na 22C i tako mi se najbolje pokazalo za sad.
Ima smisla paliti kotao po jeftinoj, ali tu onda neće cena struje biti problem nego "količina struje", pa će brzo da se udje u crvenu tarifu. Ja sam ove godine uključio pored 2 klime i jednu malu ta peć. Računi nisu visoki, jer je punim po jeftinoj struju, ali sam se opasno približio crvenoj zoni. Tako da treba i o tome voditi računa.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Ima smisla paliti kotao po jeftinoj, ali tu onda neće cena struje biti problem nego "količina struje", pa će brzo da se udje u crvenu tarifu. Ja sam ove godine uključio pored 2 klime i jednu malu ta peć. Računi nisu visoki, jer je punim po jeftinoj struju, ali sam se opasno približio crvenoj zoni. Tako da treba i o tome voditi računa.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk

Upravo to. Merio sam 8 dana potrosnju vise i nize tarife i doslo je 193KW vise i 267KW nize. Ako se odrzi tako bice oko 1700KW za 30 dana. Usteda je znacajna vs decembar kada sam se grejao samo na kotao i popio 2000Kw potrosnje. 1400KW vise i 600KW nize i platio 24K, u prevodu kotao samo je oder za moj stan ! Sad ocekujem za janura oko 12K, sto je dosta prihvatljivije.
 
Ljudi jel i vama klima bezi malo malo u defrost, kontam nije tolika bas zima i minus da bas toliko cesto ide u defrost?
U pitanju je Fujitsu LUCA
 
Ljudi jel i vama klima bezi malo malo u defrost, kontam nije tolika bas zima i minus da bas toliko cesto ide u defrost?
U pitanju je Fujitsu LUCA

Visoka vlaga + niska temperatura = čest defrost.
 
Sad razmišljam da tu peć zamenim za peć na pelet, pošto su im dosta pale cene u odnosu na pre 2 godine.

Ako je pala cena kotlova, opet bi trebalo majstorisati da se ogradi novi, dal ces izbaciti stari i prodati ga, sve to treba izneti, uneti... samo koliko sam cuo, bas ovde na forumu cini mi se, porasla je i cena peleta pa nije toliko povoljno grejati se na njega kao sto je bilo na pocetku ere njegove upotrebe...
 
Visoka vlaga + niska temperatura = čest defrost.

Hvala na odgovoru, mada mi se cini da mi je spoljna jedinica glasnija nego pre godinu, dve kad sam je kupio, a nije u defrostu, nesto bruji, i zna biti glasna. Moracu na prolece neki servis odraditi, valjda nije nista strasno.
Jer secam se kad sam je kupio nije bila uopste glasna, samo se ponekas culo ono njeno skripanje sto su i drugi ljudi rekli da im se cuje, cak je neko od forumasa kacio daj zvuk ma youtube.
 
Hvala na odgovoru, mada mi se cini da mi je spoljna jedinica glasnija nego pre godinu, dve kad sam je kupio, a nije u defrostu, nesto bruji, i zna biti glasna. Moracu na prolece neki servis odraditi, valjda nije nista strasno.
Jer secam se kad sam je kupio nije bila uopste glasna, samo se ponekas culo ono njeno skripanje sto su i drugi ljudi rekli da im se cuje, cak je neko od forumasa kacio daj zvuk ma youtube.

Meni je Fujitsu 12LU ugradjena krajem oktobra, znaci nova klima. Kompresor je u sustinu tih i pri vecoj potrosnji, jednolican zvuk i blaga vibracija, no meni stoji na pravljenom nosacu odvojenom od kuce, tako da se ne prenose te vibracije.
Ali, taj neki zvuk imam i ja ponekad, kao da nesto vibrira/tandrče/zveči. Kada pritisnem rukom lim tacno ispod kompresora zvuk nestane, ostane samo tih zvuk kompresora. Zakljucujem da je neki lim ili sraf nedovoljno fiksiran i da to vibrira.
 
Prodaji ceo sistem. koliko god dobijes ,kupuj 3 klime. isplatice ti se za 3 godine,veruj.Moj komsija uveo pre tri godine centralno na pelet. Video kod mene kako sam prosao sa klimom i on kupi dve. Pelet nije ni palio ove zime,do sada.Kaze da ce na prolece prodati ceo sistem i 3 tone peleta sto je spremiuo za zimu.Duplo manje ga izlazi grejanje na klime.
 
Kod mene U S Mitrovici magla vec 4 dana , i inje rosi. Moja LUCA svaki sat u defrostu po 15 min.
 
Ako je pala cena kotlova, opet bi trebalo majstorisati da se ogradi novi, dal ces izbaciti stari i prodati ga, sve to treba izneti, uneti... samo koliko sam cuo, bas ovde na forumu cini mi se, porasla je i cena peleta pa nije toliko povoljno grejati se na njega kao sto je bilo na pocetku ere njegove upotrebe...
Upoznat sam sa svim tim...Prodao bih staru peć od 2 godine bar za 200e. Jedini problem je da ubedim sina da umesto polovnih kola od 12/13 god (ovde kod nas) ili 7/8 preko(ima ko bi mu doterao), kupi peć na pelet. A da polako skuplja novce za neka novija polovna kola(4/5), naravno od preko.

Poslato sa VOG-L29 uz pomoć Tapatoka
 
I moja klima je sada dosta bučnija nego pre mesec mesec ipo dana, dali je to zbog niske temperature i non stop magle i se je nešto pokvarilo?
Klima je gree inverter i ovo je prva zima kako je koristim pa nemam iskustva.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
 
Sa prednje strane ventilatora po krilcima i onom centralnom delu venta zadnjih dana se nahvata led 1-2cm debeo uglavnom je pravilno rasporedjen ali kad sa jednog krilca otpdne komadic, ventilator je u debalansu pa se vibracije prenose na oplatu sj, otuda pojacana buka
 
Umeju da budu bucnije kada je vlazno vreme bas zbog toga, zavisi kako se led rasporedi, ako ga ima na tacni dole i ispod ume da pravi neku rezonancu pa se cuje vise.
Idu defrosti sad, napolje je magla, ne vidi se ulica na 15 metara. Danas je bilo suncano ali se magla nije razisla i posle kad je krenulo oblacno spustila se da se ne vidi u sred dana na 20-25 metra. Ja ovo nisam do sad video. Dok ne krene vetar ovako ce da potraje.
 
Gde je led, u tacni ili na izmenjivacu?
Na izmenjivacu je normalno da ga ima zbog atmosferskih prilika, u tacni takođe ali se kolicina leda u tacni moze smanjiti otvaranjem svih rupa ili termo kablom.
Meni se cini da je kod tebe led na izmenjivaču, sta je u tacni se ne vidi ali kad je tacna puna leda onda preliva sa strane u donjem delu.
Kako zivis u kući, mozes sta ti volja raditi izuzev ako bi kapalo na koristen trotoar i prilaz kuci...
 
Ima smisla paliti kotao po jeftinoj, ali tu onda neće cena struje biti problem nego "količina struje", pa će brzo da se udje u crvenu tarifu. Ja sam ove godine uključio pored 2 klime i jednu malu ta peć. Računi nisu visoki, jer je punim po jeftinoj struju, ali sam se opasno približio crvenoj zoni. Tako da treba i o tome voditi računa

Ovo nije problem dokle god mozes da drzis potrosnju u nizoj tarifi.

Nocna struja je u crvenoj zoni jeftinija nego dnevna u zelenoj.
 
Upravo tako, ili 4 puta jeftinija. Neka uradi kako sam mu napisao i nece se smrzavati. Na taj nacin koristi nizu tarifu za akumuliranje energije nocu kada je i najpotrebnije, klima ce da dodaje koliko moze pa ce i kotao manje da radi. Sustina je da se klima rastereti barem nocu i prorede defrosti kada ona trosi a ne greje.
 
Skinuo sam lulicu i crevo sa klime. Komplet je bila smrzla u jedno par cm leda u tacni i kondenz je sve cureo po obodu tacne, kroz otvore srafova, pravio ledenice. Otopio sam led vodom i stavio kantu ispod najvece rupe na klimi ( posto je na terasi i nemre da kapa dole zbog prilaza zgradi). Bice valjda bolje. Sinoc je jedva grejala. Prebrzo zaledi izmenjivac napolju. Morao kotao da radi inace bih se zaledio.

Videcu vec u februaru da nabacim vunu u potkrovlje. A na prolece ce da legne PVC i neka izolacija. Vagam izmedju multipor-a i stiropora od 10cm. Zna se sta je jeftinija opcija, ali sta je bolje :D

A sto se tice nize tarife. Slaba vajda od toga. Greje kotao nocu punih 8 sati, po nizoj tarifi, na jedan grejac od 6KW. I voda seta od 70C do 60C, tako radi interni termostat. Ali malo vode ima u sistemu i radiajtori su aluminijumski, tako da toplota nema gde da se zadrzi. Trebao bi mi pufer rezervoar kako bi to imalo smisla. Ovako za 3min temp vode opada sa 70C na 60C :D Ali posle treba par sati da se ohladi sa 60C na 20C.
 
Poslednja izmena:
Ne gasi klimu u svakom slučaju. Svaki kW toplote koji klima ubaci u objekat je uz 3-4 puta manju potrošnju struje.

Druga stvar, ako klima ne može da zagreje i mora da se kombinuje sa nekim grejalicama i sl. U tom slučaju klima radi rasterećenije, sa višim COP, i uz ređe defroste, pa takvim radom dobrim delom kompenzuje dodatnu potrošnju koji prave grejalice, kotao ili šta već mora da se koristi za dopunu.
 
Gde je led, u tacni ili na izmenjivacu?
Na izmenjivacu je normalno da ga ima zbog atmosferskih prilika, u tacni takođe ali se kolicina leda u tacni moze smanjiti otvaranjem svih rupa ili termo kablom.
Meni se cini da je kod tebe led na izmenjivaču, sta je u tacni se ne vidi ali kad je tacna puna leda onda preliva sa strane u donjem delu.
Kako zivis u kući, mozes sta ti volja raditi izuzev ako bi kapalo na koristen trotoar i prilaz kuci...

Nemam tacnu, ide sve u kantu, pa kasnije sve prospem(ako nije led). Da, na izmenjivaču je bio led. Baš odavno ovako nije bilo. Jel da skidam crevo, jer pretpostavljam da zaledi vrlo brzo unutar creva ?
 
Trenutni izgled mission-a i komsijine 18-ke,vreme uzasno za klime,ostale fujitsu sto imam su takodje zaledjene,llc9 svakih 40 min u defrost.
5a989e7c027da0df9b961225cd80e08d.jpg
01bc8a44f7d7da8fec3022ed6343ffb8.jpg


Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Evo koliko zaledi Fujitsu LLCE posle 3.5 sati rada.Napolju je -2 vlažnost vazduha 65%.Unutra je temperatura podešena na 24 stepena fan je na auto.Defrost je trajao negde 8 minuta.https://ibb.co/sts78XV
 
Poslednja izmena:
Narode, da li neko zna zbog cega kod mene obe LLCE povecavaju brzinu ventilatora UJ samo kada podizu temp, na odrzavanju je hvek na low (po zvuku i po jacini duvanja se primeti) iako je na daljinskom npr postavljeno medium ili high?

Npr podignem temp za 2 stepena na daljincu (sve vreme vent na high), on tada polako ide sve brze i brze do max, kada postigne temp, brzina venta opadne do low rekao bih, iako na daljincu i dalje stoji high.
Dakle iako nije na auto, sam varira brzinu vent. kada podize temp, na odrzavanju kao da ne moze vise od low.
Ima li nacina da se forsira high ili medium?
Pitam zbog nekoliko postova koji objasnjavaju zasto je bolje da se vent (turbina) vrti sto brze, najbolji je cop itd. Ne smeta mi veca brzina nimalo pa bih i to iskoristio a i klima nije u sobi gde boravim pa nema duvanja direktno ni u koga.

Inace, moje grejanje za decembsr je oko 4500 din, ukupan racun 8k s tim da se i slavilo u decembru i imao sam neku rodbinu 10ak dana pa su sporet, masina i bojler radili mnogo vise nego inace.

Ja prezadovoljan! Proslogodisnji racun za decembar je bio 12000 sa dve TA peci od 4 i 3kw i mermernom plocom od 1.4kw pritom nije bilo ni blizu ovako komforno.
Sto se mene tice, da platim opet 12 000 racun, ne bi mi bilo zao
Cim krene lepse vreme krecu radovi oko izolacije i stolarije na terasi, sledecu zimu cu tek da uzivam.

Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno