Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vox radio defrost upravo, traje 15min, napolje je -2C. Ne radi cesto defrost pa onda duze traje. Cini mi se da je podigla malo temperaturu, za jedan stepen pre defrosta kao kompenzaciju za vreme kad radi defrost, mozda se varam ali je digitalni merac tako pokazao. Posle defrosta grejala tacno kako je podesena, ne prebacuje taj jedan stepen koji je zagrejala pre defrosta.
Za kulturu rada i softver IVA5-12JR dobija 5+ od mene za 30k koliko je kostala, nije idealno ali odrzava temperaturu preciznije i od Fujitsua u nekim momentima, na njima moram da smanjim i pojacam neki put u toku dana dok Vox ne pipam uopste.
 
Pitanje za forumaša koji je stavio klimu u podrum. Da li si ugradio I drugu (ako ne grešim ti reče da ćeš još jednu da ubaciš) i kako je sada u podrumu?
 
Sa jednom ili sa više klima greje 80 kvm? Ne čitam više, kako su me banovali, ostale su samo pristalice jednog brenda. Ko napiše drugačije, leti napolje.
A to više i nije relevantna priča, jer je tema izolovana samo za jedan brend, gde se svaki post cenzuriše, tako da...

I ne spominj antuntuna, dobih poene zbog divne pesme :)
 
Iskreno ja bih voleo kad bi se vas dvojica-trojica prestali prepucavati, mnogima ste se podjebancijama i kilometarskim postovima u tom ritmu popeli "na glavu" i onda korisne stvari koje napisete manje cenimo bas zbog onog loseg sto ispoljavate u tom prepucavanju...
Da se vratimo svi pre svega bazicnim stvarima, savetima, opisima rada i ponasanja...
 
Kada kazes 14m2 izolovanih, zivis u kuci od 14m2 sa izolacijom okolo?

Odakle to da Muse trosi nesto vise od ostalih klima u toj klasi?

Kada kazes da trosi 500-700W, jel to pricas po satu, da ti trosi 12-17kW dnevno za izolovanih 14m2, jesi siguran u to?
Ili hoces da kazes da kada radi, radi na 500-700W?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

U jednoj sobi mi je Muse, (kako ti je samo palo napamet 14kv kuca) koju ne otvaram i u kojoj spavam. Soba ima izolaciju sa svih strana, ali i prozor 120x140 i balkonska vrata 210x80 ali nemam gasna stakla koja zadrzavaju toplotu, vec obicna. oko 17kv dnevno, danju 23, nocu 19stepeni. Pricam o potrosnji zadnjih par dana kada je temperatura malo iznad nule danju, nocu , - 2. Ali je u sobi pretoplo. Majca i sorc bukvalno
 
A koliko su ti trosile druge klime tu, kada tvrdis da Muse trosi vise od svih drugih klima?

Za tako lose uslove, to je normalna potrosnja nazalost, pa me bas zanima koja ti je to klima trosila manje?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Klima troši 50 W/m2, neka grejalica bi trošila 150-200W/m2. To je katastrofalno visoka potrošnja.

Radi poređenja, kod mene su pre neki dan klime trošile oko 14 W/m2 uz prosečnu temperaturu - 4 °C napolju.
 
Poslednja izmena:
Čitava priča oko potrošnje ne znači mnogo, već zavisi od slučaja do slučaja.
Soba 10 kvm, 3 kvm staklenih površina (dakle, čisto staklo. Na to treba dodati štokove prozora i nadgradne roletne), otvorena vrata ka ostatku stana, održava se konstantnih 20 C u ovakvim uslovima (kada je napolju toplije dogura do 22 C). Ukupna potrošnja od početka ove i dogrejne i grejne sezone cca 390 kWh.

Inače meni na 23 C nije baš majica i šorc. Može majica i pantalone/trenerka.
 
Čitava poenta i jeste oko potrošnje, meni je ono što npr. zoxor objavljuje impresivno, i tu se vidi kombinacija dobro izolovanog objekta i nekoliko vrhunskih klima. Kad nekome klime troše 50W/m2 jasno je da nešto nije kako treba.
 
@weska88
Šta bi sa klimom, je l odmrzla?
Moja je solidno potopila pa sam je danas uključio.

Igrao sam se malo sa turbo funkcijom I naterao Vivax da radi na cca 500 W. Mrzelo me da čekam, da vidim koliko turbo mod traje.
 
Čitava poenta i jeste oko potrošnje, meni je ono što npr. zoxor objavljuje impresivno, i tu se vidi kombinacija dobro izolovanog objekta i nekoliko vrhunskih klima. Kad nekome klime troše 50W/m2 jasno je da nešto nije kako treba.
Decembar je nesto malo manje od 500 kWh. Nisam bas siguran da li je punih 31 dan ali tu je negde.
Prosli decembar mi je bio ja mislim preko 600 ali moram da proverim.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Kod mene se desilo nesto cudno.
Naime ,nekim cudom smo uspeli da potrosimo 78% struje u nizoj tarifi tj jeftine struje.
Kako, nemam pojma.
Uglavnom racun za 979kwh je oko 5.360 din...
Jeste da su svi veci potrosaci ukljuceni nocu (bojler ,masina za ves...) Ali mi je cudno da uz 3 klime koje od 24h, 16h rade u visoj tarifi, potrose tipa 230kwh,koliko je ukupna potrosnja u visoj tarifi. Pritom gde je sporet ...nije se kuvalo nesto preterano ali ono ...
Racun za decembar prosle godineje bio oko 8.100 din sa slicnom potrosnjom u kwh...
Nemam pojma kako smo ovo uspeli.
Izgleda da cu da patentiram TA klime :)

Sto se VOXa tice, pridruzujem se djalfu, delimo misljenje za ovu klimu.
Kada se vent stavi na medium modulacija ide do 355w (bar je to najnize sto sam primetio).
Klima za 27k din radi odlicno. Cak u ovom momentu jedina mana je to sto nema quiet mod.
Meni stvarno ne smeta jer sam u drugom kraju sobe ali to bi je kompletiralo.
Inace ako je nekome bitno, ima ih i dalje u Metrou p
Za 27k doduse potreban je racun od 4k din da bi se dobili bodovi kojima se ostvaruje ovaj popust na klimu. Ako se kupuje nesto za kucu, eto prilike.
Ja sam maltene u dilemi da uzmem jos jednu i ostavim je sa strane ili montiram u vikendici

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za te pare a izgleda i mnogo vise nema bolje. Ovo slikao danas, leda ima pri dnu ali nije do samog izmenjivaca:

Ovo je vise na kucistu mada na dnu tacne ima leda i cini mi se da se glavni odvod zaledio, sad kaplje na drugu visu rupu. Sad pegla lagano, napolje -5C, ne napreze se i ne cuje se kompresor.
 
Evo stigao je racun za decembar potroseno ukupno 779kw za ocitanih 33 dana iznos 7100din.grejem stan od 64 kvadrata stara gradnja. U novembru bilo 5700din-580kw.ja prezadovoljan s obzirom da je redovna potrosnja oko 3000din.grejem sa lomo bb koji je u dnevnoj 15 kvad+5 kvad kuhinja i berg 12 koji je u sobi od 16 kvadrata i direktno duva na pretsoblje od 8kvad.odatle ide hodnik za spavacu i jos jednu sobu. Lomo setovan na 21st u sobi po termometru je 23st,a berg na 20 greje na 22.u spavacoj koja je najdalja je od 19-20step.ja sam prezadovoljan jer grejem ceo dan po ceni od 1 kubika drva. Proslog decembra grejao sobe norveškim samo sobe gde su klime i racun je bio 8500din i to dnevna na 21st a druga soba obicno bila na 18st.bergen se skoro i ne gasi radi konstantno, ali ta soba je najhladnija-spoljni zid, pored je stepeniste, gore zajednicka terasa, a dole komsije ne greju, i jedan zid je kupatilo i spajz. Lomo se gasi na ovu temp dok kad je stavim na 24 onda ne, ali je pretoplo. Defroste rade brzo i ne pada mi temp u stanu, vremenski zavisno od spoljne temp od 5min do 11min racunam kad krene da greje toplo. Spoljne su bas dugo bele do ne ukljuce defrost. A nekad lomo odeadi defrost i kad nema leda, ali tada nesto traje tipa 3min ne znam sta je to. Za berg ne znam vecinom sam u dnevnoj. Obe su na auto ventilator. Cistim filtere na dve nedelje. Koristim i app gree+ za obe klime i to ok radi.Stan je na 3 spratu,iznad je vecim delom stan,ali ostatak su terase.gradnja iz pocetka 70tih,cigla,mislim dupla, zid oko 40 cm,bez dodatne izolacije.U kuhinji imam veliki prozor 3m*1,2m,obican 6to komorni pvc. Ako nekog nesto interesuje neka pita, vise mi nista ne pada napamet!
 
Poslednja izmena:
Taj kratki defrost od par minuta je kontrolni, kada je napolje hladno ispod 3C a nema vlage, ona je vremenski podesena da odradi taj kontrolni jer senzor ne detektuje smanjenje protoka vazduha na izmenjivacu. Tako moze da skine led ako ga malo ima, verovatno meri razliku u temperaturi freona i kad vidi da je sve ok prekida defrost.
 
Za te pare a izgleda i mnogo vise nema bolje. Ovo slikao danas, leda ima pri dnu ali nije do samog izmenjivaca:
Ovo je vise na kucistu mada na dnu tacne ima leda i cini mi se da se glavni odvod zaledio, sad kaplje na drugu visu rupu. Sad pegla lagano, napolje -5C, ne napreze se i ne cuje se kompresor.
Sreća pa radi na leru maltene, jer greje mali prostor. Ko zna koliko brzo bi se ovo raširilo da je ozbiljno opterećena.
 
Eto prilike da djalf ugasi neku drugu klimu, otvori vrata od sobe i potera ovog Voxa malo jače, a posebno kada bude visoka vlaga. Inače, na -10 C i bez visoke vlage, očekivano je da Vox radi sasvim OK (da ne ulazimo sad u niži COP i sl., što je i očekivano od klime od 300 eur).
 
Kod nas TCL 18, grejao 75kvm, od toga 40kvm+ na 24.5C+, a ostatak na ~22.8-23.5 utrosio oko 260KWh, odnosno oko 1500din.

Sprat u kuci, svi spoljni zidovi. Sva stolarija PVC, zid 10cm stiropora, tavan 2 sloja po 5cm stiropora, nije zatvaran mrezicom i lepkom vec je drugi sloj pakovan preko spojeva prvog sloja. Sprat ispod grejan.

Ukupan decembarski racun (5.11-5.01) je 2800din (360KWh), u stanu niko nije boravio od 27.11 do 31.12. Klima postavljena na 24C 24/7 za sve vreme.

Novembarski racun je iznosio 4200din (5.10-4.11), ali smo boravili kod kuce, tako da je ukupna potrosnja oko 560KWh. Nasa standardna potrosnja je 270-350KWh na mesecnom nivou bez grejanja/hladjenja.
 
Poslednja izmena:
Inace ako je nekome bitno, ima ih i dalje u Metrou p
Za 27k doduse potreban je racun od 4k din da bi se dobili bodovi kojima se ostvaruje ovaj popust na klimu. Ako se kupuje nesto za kucu, eto prilike.
Ja sam maltene u dilemi da uzmem jos jednu i ostavim je sa strane ili montiram u vikendici

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Mogu li da dobijem info u kom Metrou ih ima po toj ceni. Malopre sam zvao Zemun i imaju ih ali po ceni od 31799.
Hvala


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Pozdrav drugari. Zamilio bih Vas za pomoc. Imam problem sa Fujitsu 09LMCE. Često mi se zaledi rupa za odvod vode,odnosno lulica. Lulicu sam izvadio misleći da ce biti bolji protok vode,medjutim i dalje se hvata ogromna kolicina leda na dnu i klima bruji u tolikoj meri da se bukvalno tresu svi zidovi. Mislio sam da ce da eksplodira kompresor jutros koliko je brujala. Postoji li neko resenje za ovaj problem. Unapred zahvalan
 
Mission MSMBBU-12HRFN1-QRD0GW

Problem je što Ja živim u malom gradu i imamo jednog čoveka za klime, Da bih izbegao njega zvao sam nekog iz mesta pored 35km dalje kada je montirao. Da vam ne pišem u detalje taj je duplo gori. Ima li Midea ovlašćeni servis da njih zovnem pa neka i naplate put ali ako mogu da poprave ili da je skidam i uzmem drugu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Imas na netu servisa i servisa a ako imas garanciju na tu Mision 1 klimu probaj da nazoves Elkom trade oni su uvoznici pa ti oni mogu preporuciti koga da zoves blizu tvog mesta. E sad ovako mislim da mozda ni nemas problem sa tom klimom ako nije izbacila gresku na displeju (nedostatak freona ....... nisam nigde nasao da si napisao da izbacuje gresku ) , nego da je samo manji problem u pitanju koji mozes sam resiti. To se meni desilo sa mision 2 9-kom pre 10-ak dana ,cerka je bila na selu i klima je radila na 19c jedno tri dana ono cisto nikog nije bilo u sobi pa nije bilo potrebe za vecom temperaturom i onda kad je dosla stavila je na 24 i pustila da radi klima je radila prvo odlicno pa onda sve slabije ali bez defrosta mozda i ceo dan iako je bilo ladno. Kad sam izasao uvece i pogledao sta se desava sa spoljnom jedinicom nekako je zujala cudno video sam isto sto i kod tebe ogroman led po celom tom sacu kao na tvojoj slici a klima radi .Uzeo sam fen za farbu (600c) i merdrvine i upalio da je odledim i nakon pola sata je otopio ali i dalje nije defrostirala .Nazovem coveka u NS u 21h (razume se) i pitam sta je problem kaze on mozda nista pogledaj na zadnjoj strani imas senzor temperature (u providnoj cevcici zakacen za hladnjak, nije senzor protoka vazduha ko sto je neko napisao nego senzor temperature ) da nije zapusen i ocisti sa stapicem za usi ako jeste i to je to a ako nije zapusen zovi servis koji ti je ugradio imas garanciju pa nek rese. Uzeo sam stapic i batereiju i vidim neka kao buba ili osa mrtva stoji unutra u cevcici i kao ono gnezdo od ose da je unutra par cm od pocetka i to sam iscackao napolje pincetom
stapicemi od tad radi ok, na minusu ide u defrost na sat sat ipo zavisi od vlage zaledi onako normalno ali otopi na defrostu bez problema za 5-6 minuta u sustini radi ko sto je i radila .Pogledao sam to i na Mision 12-ki cisto je sve radi ok.Pokusaj i ti vidi mozda nije nista ko kod mene sto sam mozes resiti pa da ne bacas pare na majstore dzabe ako nemoras samo je prvo odledi necim femom ,grejalicom... a ako nije to kontaktiraj elkom trade (mozda je crkao taj senzor temperature koji ukljucuje defrost ili nesto drugo vezano za defrost )pa nek ti oni preporuce nekog ko ima ugovor sa njima.
 
Za te pare a izgleda i mnogo vise nema bolje. Ovo slikao danas, leda ima pri dnu ali nije do samog izmenjivaca:

Ovo je vise na kucistu mada na dnu tacne ima leda i cini mi se da se glavni odvod zaledio, sad kaplje na drugu visu rupu. Sad pegla lagano, napolje -5C, ne napreze se i ne cuje se kompresor.

Zbog takvog nakupljanja leda i smrzavanja tacne na mom Vox-u sam postavio grejace sa termostatom i od tada nemam problema. A postavljen je grejni kabl i na Gree za svaki slucaj. Podeseni su da se pale kada je oko -2C. I u decembru sam postavio najvece i najmekse amortizere koje sam mogao pronaci da dobro izolujem obe spoljnje jedinice od nosaca i razlika u buci je nevidjena. Tacnije od tada sam prestao da osluskujem jer se ne cuju vise :D

1610637565692.jpg
 
Imas na netu servisa i servisa a ako imas garanciju na tu Mision 1 klimu probaj da nazoves Elkom trade oni su uvoznici pa ti oni mogu preporuciti koga da zoves blizu tvog mesta. E sad ovako mislim da mozda ni nemas problem sa tom klimom ako nije izbacila gresku na displeju (nedostatak freona ....... nisam nigde nasao da si napisao da izbacuje gresku ) , nego da je samo manji problem u pitanju koji mozes sam resiti. To se meni desilo sa mision 2 9-kom pre 10-ak dana ,cerka je bila na selu i klima je radila na 19c jedno tri dana ono cisto nikog nije bilo u sobi pa nije bilo potrebe za vecom temperaturom i onda kad je dosla stavila je na 24 i pustila da radi klima je radila prvo odlicno pa onda sve slabije ali bez defrosta mozda i ceo dan iako je bilo ladno. Kad sam izasao uvece i pogledao sta se desava sa spoljnom jedinicom nekako je zujala cudno video sam isto sto i kod tebe ogroman led po celom tom sacu kao na tvojoj slici a klima radi .Uzeo sam fen za farbu (600c) i merdrvine i upalio da je odledim i nakon pola sata je otopio ali i dalje nije defrostirala .Nazovem coveka u NS u 21h (razume se) i pitam sta je problem kaze on mozda nista pogledaj na zadnjoj strani imas senzor temperature (u providnoj cevcici zakacen za hladnjak, nije senzor protoka vazduha ko sto je neko napisao nego senzor temperature ) da nije zapusen i ocisti sa stapicem za usi ako jeste i to je to a ako nije zapusen zovi servis koji ti je ugradio imas garanciju pa nek rese. Uzeo sam stapic i batereiju i vidim neka kao buba ili osa mrtva stoji unutra u cevcici i kao ono gnezdo od ose da je unutra par cm od pocetka i to sam iscackao napolje pincetom
stapicemi od tad radi ok, na minusu ide u defrost na sat sat ipo zavisi od vlage zaledi onako normalno ali otopi na defrostu bez problema za 5-6 minuta u sustini radi ko sto je i radila .Pogledao sam to i na Mision 12-ki cisto je sve radi ok.Pokusaj i ti vidi mozda nije nista ko kod mene sto sam mozes resiti pa da ne bacas pare na majstore dzabe ako nemoras samo je prvo odledi necim femom ,grejalicom... a ako nije to kontaktiraj elkom trade (mozda je crkao taj senzor temperature koji ukljucuje defrost ili nesto drugo vezano za defrost )pa nek ti oni preporuce nekog ko ima ugovor sa njima.

Hvala pogledaću i to. Na zadnjoj strani čega nisam bas razumeo,podignem poklopac klime i tu tražim ?

Inače našao sam majstora iz drugog grada kažu da je bas dobar, Al mi rekao nemoze sada po zimi da se radi da valja, odmah me pitao za dužinu cevi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@Kasa5033
Jel moze neki info oko tih amortizera, koji su, gde si ih nasao? Posto ne sme ovde, javi u PM-u ako nije problem
Hvala

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
"Sme" i ovde jer to i nije toliko komercijalno, vise mu dodje gde ima da se kupi bitan a redak rezervni deo... :d

Evo ja ukucao u guglu "amortizer za klimu" i izaslo ovo dole u spojleru, a mozes i "amortizeri vibracioni za klime", "gumeni amortizeri za klime",


Sta je bitno za njih, da nije jedan vijak vec dva vijka ucvrscena u gumi amortizera, da se vibracija sa klime preko vijka ne prenosi na nosac klime.
Ko samo uzme komad gume i provuce kroz nju jedan vijak nije napravio bas mnogo...
 
Poslednja izmena:
Izračunah da mi je dnevna potrošnja na obe klime oko 20 kWh pri temperaturama malo ispod 0 C u proseku, a uz prosečnu cenu kWh od 6.6 RSD, dnevno me grejanje izađe cca 130 RSD.
 
Hvala pogledaću i to. Na zadnjoj strani čega nisam bas razumeo,podignem poklopac klime i tu tražim ?

Inače našao sam majstora iz drugog grada kažu da je bas dobar, Al mi rekao nemoze sada po zimi da se radi da valja, odmah me pitao za dužinu cevi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ono što mi još pade na pamet, a što se dogodilo jednom mom poznaniku je to da su majstori prilikom ugradnje ili previše savili cev(i) ili je bila udarena nečim (na jednoj krivini je bila spljoštena), što je otežalo kretanje fluida.

Ali umesto da mi ovde nagađamo šbb kbb, majtor će valjda reći šta je.
 
Nisam siguran koliko su dobri, Ali su bar jeftini [emoji3]
062ca1bbd66e2da7dfb1a8c0a50e649b.jpg


Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
"Sme" i ovde jer to i nije toliko komercijalno, vise mu dodje gde ima da se kupi bitan a redak rezervni deo... :d

Evo ja ukucao u guglu "amortizer za klimu" i izaslo ovo dole u spojleru, a mozes i "amortizeri vibracioni za klime", "gumeni amortizeri za klime",


Sta je bitno za njih, da nije jedan vijak vec dva vijka ucvrscena u gumi amortizera, da se vibracija sa klime preko vijka ne prenosi na nosac klime.
Ko samo uzme komad gume i provuce kroz nju jedan vijak nije napravio bas mnogo...

I jos je bitno ne zavrtati navrtke do kraja. Posto kod mene nema opasnosti da SJ poleti sa nosaca ili "da dobije nogice" posto se nalazi na terasi, navrtke sam zavio do pola vijka i ostavio tako. Kada sam bio zavrnuo do kraja, da navrtka naleze na podlosku, prenosilo se znacajno vise vibracija.
 
Izračunah da mi je dnevna potrošnja na obe klime oko 20 kWh pri temperaturama malo ispod 0 C u proseku...

Da bi ovakva informacija bila iole validna, trebalo bi uz nju informativno napisati i kolika je kvadratura koja se greje, i da li su klime jedina grejna tela koja su se koristila kada je izmerena tolika potrosnja, ili se uz njih koristi i jos neko (dodatno) grejno telo?

Kod mene je, recimo, kada sam se pre neki dan malo bavio i nekom dodatnom "matematikom", potrosnja klime koja greje 35m2 (+jos nesto malo indirektno) iznosila 12,67kW/24h, u danu kada je spoljna temperatura ceo dan bila u minusu, a RVV u rasponu 95-100%.

Tada mi je to bilo inetersenantno, da bih sracunao potrosnju klime (cca.13,1W/h po m2) i toplotne gubitke prostora koji grejem (cca.45,9W/h po m2), obzirom da mi je ona jedino grejno telo u tom prostoru.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno