Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Imaš za oko 56.000 Fujitsu LLCE 12 snaga grejanja 4kw.Na -15 greje 3.15 kw ali nema WI FI.Sad koliko je tebi važno to povezivanje ne znam ja je imam i greje odlično.Na najvećoj brzini znači high ima protok vazduha kroz turbinu preko 700m kubnih mislim da je 740 ili 750.

Da li bi bilo bolje da se rasteglim jos koji dinar i uzmem LMCA ili LMCE i koja je bolja od dve navedene za grejanje?
 
Ovo mi se svidja :) Nego da li vredi da za pocetak ubacim jedan inverter 12 preporucili su mi gree muse profi u dnevnu, imam pec na cvrsto gorivo kao ispomoc nalazi se u hodniku uz zid koji deli hodnik i spavacu sobu? Da li postoji nesto bolje za te pare ~60.000 RSD od te gree muse profi ili nesto mozda jeftinije bi mi radilo posao jer bas nisam spreman da stavljam dva klima uredjaja a planira se izolacia/fasada sledece godine nadam se :)
Hisense Energy WiFi 12K ~ 56.999 u Gigatronu.

Poslato sa STF-L09 pomoću Tapatoka
 
Ne znam gde mi je nestala poruka koju sam sinoc napisao, mada bilo je 2h, ko zna da li sam je napisao uopste :D

Elem, Niska Banja 2c (kod mene verovatno 0 ili ispod jer sam zabacen malo i na vecoj visini od vecine banji), Amber odrzava na 20c u ovih ~37m^2 u leru prakticno, vise ne duva nego sto duva :)

Morao sam da smanjujem jer je 20c nama pretoplo za spavanje.

Ja cepam na 27-9 °C i dok radim i dok spavam :D
 
Narode, da li neko zna konkretne razlike izmedju VOX IVA1 12IR I IVA5 12JR?
Ja sam prvo mislio da je IR stariji model sa R410a medjutim koristi isto R32 gas ... Specifikacije klime su svuda oskudne pa ne mogu da izvucem paralelu u cemu je razlika osimm u dizajnu.

Razlog zbog kog pitam je sledeci: U Metrou je IVA 12IR 27k din ... uz neke loyalty nalepnice koje nisam ni znao da imam ... pa posto je gledam kao trecu klimu za jednu sobu malo vecu od @djalf ~14kvm, da li ima smisla dodavati jos 4-5k din za IVA5 12JR?
Jedina bitna razlika koju sam primetio je navodni kapacitet grejanja od 3500w za IR i 3700 za JR ...
 
Model IVA5 je noviji model sa malo unapredjenim softverom i izgledom sve ostalo je isto na oba.
 
Da li radim nesto pogresno ili mi se cini da daljinski od GREE LOMO GWH12QB-K6DNB4I/I mnogo lose radi iFeel ? Podesim zeljenu temperaturu na 23C, pocne klima da cepa, zagreje fakticki do 25C i predje u idle, mnimialno radi turbina, kompresor ugasen napolju. Medjutim i pored PVC prozora, 5CM izolacije, dva spoljna zida i neizolovano potkrovlje rade posao i ta temp posle nekih pola sata ode na 21C ( koliko obliznji termometar pokazuje) ali klima se ne pali. Dok u susednoj kuhinji i dnevnoj sobi VOX IVA3 daljinac na iFeel uvek drzi lepo prostor do u 1C od zadate temperature. Osigurao sam da daljinski ima cistu vazdusnu liniju do unutranje jedinice, ali dzaba, temperatura opada on nista ne reaguje. Ne znam sta treba da mu radim da bi radio iFeel valjano ?
Klima kupljena u junu ove godine.

Razlog zasto pitam je cesto paljenje/gasenje klime kada nije upaljen iFeel. Pali/gasi kompresor i prelazi u idle svakih 15 minuta sto verujem nije bajno za dugovecnost klime, no jedino tada drzi lepo zadatu temperaturu. Klima greje moju sobu od 15 kvadrata ( 3x5).
 
Da li bi bilo bolje da se rasteglim jos koji dinar i uzmem LMCA ili LMCE i koja je bolja od dve navedene za grejanje?
LMCE ima malo lepši dizajn unutrašnje jedinice inače je sve isto kao na LMCA.Panasonic kompresor imaju.Ako ima love onda LMCE.Nemoj LMCA to je stariji model.
 
Jako lici na Vivax AUJI (AUX) pisao sam na drugom forumu pa kopiram text.
Ako mozes nekako da probas taj Wifi adapter jer sam prosto odusevljen sta sve ima u njemu i naravno ultra quiet za spavanje prakticno se ne cuje.

Pa nemam WiFi modul, jedino da nabavim, ne znam posto je? Ja na daljincu imam samo Auto/Low/Mid/High brzine i na Low mi je glasna za spavanje, bas bezveze da nema nizu brzinu od Low, mislim da je malo bucnija ipak od Fujitsu na Low brzini.
@Kidu_Moc
Mozes i tu jeftiniju, mislim da neke razlike u snazi nema samo ako ces u spavacu imaces ovaj problem sa brzinom unutrasnje, ipak je glasna za spavanje jer nema Quiet brzinu. Spoljnu jedinicu i kompresor ne bi cuo ni da je u sobi bukvalno od turbine unutrasnje. Snimicu sutra zvuk.
 
Da li radim nesto pogresno ili mi se cini da daljinski od GREE LOMO GWH12QB-K6DNB4I/I mnogo lose radi iFeel ? Podesim zeljenu temperaturu na 23C, pocne klima da cepa, zagreje fakticki do 25C i predje u idle, mnimialno radi turbina, kompresor ugasen napolju. Medjutim i pored PVC prozora, 5CM izolacije, dva spoljna zida i neizolovano potkrovlje rade posao i ta temp posle nekih pola sata ode na 21C ( koliko obliznji termometar pokazuje) ali klima se ne pali. Dok u susednoj kuhinji i dnevnoj sobi VOX IVA3 daljinac na iFeel uvek drzi lepo prostor do u 1C od zadate temperature. Osigurao sam da daljinski ima cistu vazdusnu liniju do unutranje jedinice, ali dzaba, temperatura opada on nista ne reaguje. Ne znam sta treba da mu radim da bi radio iFeel valjano ?
Klima kupljena u junu ove godine.

Razlog zasto pitam je cesto paljenje/gasenje klime kada nije upaljen iFeel. Pali/gasi kompresor i prelazi u idle svakih 15 minuta sto verujem nije bajno za dugovecnost klime, no jedino tada drzi lepo zadatu temperaturu. Klima greje moju sobu od 15 kvadrata ( 3x5).

1. prestani da koristiš ifeel opciju
2. podigni temperaturu na 25 C ili koliko ti već odgovara
 
Koji merač potrošnje koristite?
Gledam po netu, xy ponuda ali sve su manje više isti uređaji, različito brendirani.
Jedino koji "odskače" od njih je rovexov bx11.
 
1. prestani da koristiš ifeel opciju
2. podigni temperaturu na 25 C ili koliko ti već odgovara

To mi nije resenje. iFeel mi jako odgovara kada radi lepo, a da dizem temp na 25C mi je bacanje para i pretoplo za prelazni period i zimu.

Posto klima odrza temp samo jedne sobe, ima li opcija da se na obliznji zid nakaci termostat i da on regulise rad klime ?
 
Pre svega temperaturu treba da namestiš tako da ti odgovara tamo gde boraviš. Totalno je nebitno šta piše na displeju klime (zadata temperatura), jer koliko smo mogli videti na ovom forumu, proizvođači na različite načine regulišu praćenje zadate temperature (negde se to može korigovati, negde ne). Ifeel funkcija nije ništa drugo, već "overheating" preko zadate temperature. S obzirom da teleportacija još nije zaživela u praksi, ne znam kako to onda topao vazduh dolazi do mesta na kome se nalazi daljinski, a drugi prostor drži na zadatih 23 C.
 
Pre svega temperaturu treba da namestiš tako da ti odgovara tamo gde boraviš. Totalno je nebitno šta piše na displeju klime (zadata temperatura), jer koliko smo mogli videti na ovom forumu, proizvođači na različite načine regulišu praćenje zadate temperature (negde se to može korigovati, negde ne). Ifeel funkcija nije ništa drugo, već "overheating" preko zadate temperature. S obzirom da teleportacija još nije zaživela u praksi, ne znam kako to onda topao vazduh dolazi do mesta na kome se nalazi daljinski, a drugi prostor drži na zadatih 23 C.

To sam i uradio. Zadao sam 22C i to mi je prijatna temperatura. Bilo ne bilo iFeel, zagrejace svakako 1C preko zadate, samo sto iFeel tera da radi duze u komadu dok se vise ne ujednaci temperatura, dok bez toga pali gasi svako malo kada termometar u unutrasnjoj jedinici ne ocita zadatu ili visu. Dve razlicite klime i sobe su u pitanju, izmedju njih vrata, daljinski od odgovarajuce klime se nalazi u sobi sa klimom, tako da ne krsim zakone fizike :D Verujem da razlicito mere i odrzavaju temp i da pretovpljavaju za bar 1c. Stvar koja mene muci je ne nastavljanje rada Gree klime kada daljinski ocitava vise od 2C nizu temperaturu od zadate a uredno obustavi rad na 1C iznad zadate, dok Vox daljinac drzi temperaturu u opsegu 21-23C kada je zadata 22C.

Raspored.png

Spavaca jelte ima 2 spoljna zida, izolovana sa 5cm stiropora sa unutranjse strane ( *mjau**mjau**mjau* komsije koce izolaciju cele zgrade, 4. sprat, pa je ovo resenje za ovu grejnu sezonu), novi PVC prozori.
 
Klime su ti na totalno lošim pozicijama. Vox u kuhinji (ako se kuhinja koristi iole za spremanje klope) ima da se umasti expresno, a Gree ima očajnu poziciju (ako su ti tačne razmere soba). Vrlo verovatno da i pored aktivne ifeel funkcije, on ipak konsultuje i senzor uj. Sa ovakvim rasporedom klima, mene čudi da u opšte i rade kako treba (a posebno Gree).
 
Klime su ti na totalno lošim pozicijama. Vox u kuhinji (ako se kuhinja koristi iole za spremanje klope) ima da se umasti expresno, a Gree ima očajnu poziciju (ako su ti tačne razmere soba). Vrlo verovatno da i pored aktivne ifeel funkcije, on ipak konsultuje i senzor uj. Sa ovakvim rasporedom klima, mene čudi da u opšte i rade kako treba (a posebno Gree).

Proporcije su prilicno dobre, kuhinja je vise cetvrtasta, dok su dve sobe duze nego sto su sire, oko 3mx5m. Vox jako lepo greje/hladi kuhinju i dnevnu sobu i radi skoro 2 godine uz redovno ciscenje filtera i jedan godisnji servis za dubinsko. Nisam primetio da se nesto specijalno masti ili prlja klima jer kada se god nesto sprema radi aspirator, a on jeste mastan. Gree isto radi odlican posao, ubija sto bi se reklo, samo se eto pali/gasi malo cesce. Vise se cimam za dugovecnost, nego bilo sta drugo.
 
@Kasa5033
Da li si cupao iz struje Gree i resetovao daljinac,mozda je do softwera.
@maxy i ja to radimo svaka 2-3 meseca na vivaxu jer poludi, los softwer.
 
Sta radite pri nestanku struje? Smrzavate se nije adekvatan odgovor [emoji23]
 
@Kasa5033
Da li si cupao iz struje Gree i resetovao daljinac,mozda je do softwera.
@maxy i ja to radimo svaka 2-3 meseca na vivaxu jer poludi, los softwer.

Nedavno sam to radio na Vox, bila nesto poludela, zabola na grejanju i ako je temp bila visa znacajno od zadate. Na Gree mozda pre mesec dana sam menjao baterije na daljinskom i cistio pa sa sam je bio istakao iz struje, ali overim to jos jednom.
 
Na normalnim mestima ne nestaje struja osim ako nije neka havarija ili najavljeni radovi koji se nikad ne rade zimi, bar ne kod mene.
Bio do brata, on ima klasicnu Vox on/off klimu i samo dogreva, na najnizoj brzini je necujna, sad se vec mislim da ova moja nesto nije ok jer je mnogo bucnija turbina od njegove. Sad cu da snimim sve tri brzine.
 
Sta radite pri nestanku struje? Smrzavate se nije adekvatan odgovor [emoji23]

Meni se nije dešavalo. Čak ne mogu ni da se setim kada je zadnji put struja nestajala ni na kratko. No, ako bi kojim slučajem uveli restrikcije kao nekada, TA peć je jedino rešenje za mene.
 
pec.jpg

Backup grejalica :D

@djalf
...a ja 100 puta do sad pisao da uzmeš nekog Adaxa ili Glamoxa za spavaću sobu. Kad krene defrost sezona biće tek veselo sa šištanjem i klokotanjem...
 
Poslednja izmena:
Sta radite pri nestanku struje? Smrzavate se nije adekvatan odgovor [emoji23]

Iskreno, stvarno ne pamtim kada je nestala struja a da je duze od 2 minuta, mislim da ima bar 10 godina. Realno, sada bih se smrzavao.
Ako bi bila neka veca havarija pa da danima nemam struju jednostavno bih otisao negde. Doduse imam dimnjak ali bukvalno ga niko nikada u zgradi nije koristio, napravljen je za ne daj Boze. :d
 
Ok, pored ove zezanjcije za iFeel, koje su sanse da mi uj. plane tokom spavanja ? Od kako mi se pre 10-ak godina zapalila grejalica dok nisam bio u sobi 20min, prilicno sam paranojican da ostavljam neko grejno telo da radi nocu. Nocu mi radi elektricni kotao koji greje vodu za radijatore, no on je u kupatilu, metalna konstrukcija, plocice sve unutra, i da plane nece daleko stici, ali klima okacena na zid, ispod nje striropor na zidu, a dole tepih, ne bih se probudio pre nego bude kasno.
 
Kako bre mislis da plane unutrasnja jedinica? U zivotu nisam cuo da se tako nesto desilo. Jel ti se zapalio nekada frizider ili zamrzivac? To nikada u zivoti nisi razmatrao da ugasis a apsolutno je isti princip kako rade ;)
 
Skoro pa nikakve

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poštovanje forumaši,komšija me zamolio da postavim pitanje.
Hoce da se greje na klime. Pa ga zanima koje klime da uzme. Sprat je oko 75 kv pvc troslojno staklo zid 40cm plafon nije izlovovan. Uđe se na sprat,tu je hodnik desno dve sobe po 12m2 i 16m2 pravo kupatilo od 15m2 levo od hodnika kuhinja dnevna oko 35 m2. Vrata su uvek otvorena sem od kupatila. Hvala. Ja sam mu predlagao mje mitsu klime on hice još mišljenja,predložio sam ovde da pitamo jer je zdrava sredina za to....
 
Svaki uređaj se može zapaliti. Verujem da bi do toga moglo doći pre usled oštećenja električnih instalacija (npr. kratak spoj), nego usled toplote koju klima stvara. Iako nije veliki potrošač, pre svega bi trebalo povesti računa da bude povezana na rasterećenu električnu instalaciju. Kod nas se može videti još uvek da se razvuče redno veliki broj utičnica, pa se na njih nakači sto uređaja. Ili čuvena srpska boljka, predimenzionisanje osigurača, pa umesto iskakanja osigurača, dobijemo požar u kući/stanu.
 
Pa to je vec pitanje elektricne istalacije a ne klime. Klima nije grejalica. Grejalice se pale, klime ne. Realno jeste pod naponom ali nikada u zivotu nisam cuo da se nekome klima zapalila. Crkavala je elektronika, kompresori, kondenzatori ali nijedno paljenje.
Evo, kod mene je stirodur na zidu i nijednog trenutka nisam pomislio na to jer nema razloga.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno