Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislim da je zoxor ponudio svoje bezbednosno resenje za to, odavno: dva ta prava gumena amortizera koji se zavrnu do kraja, i dva kvazi amortizera koji se ne zavrnu do kraja, vec se samo osiguraju maticama na vrhu, pa u slucaju da klima pokusa da sleti, zaustavi se na tim maticama. Trebalo bi da i ti kvazi amortizeri obavljaju funkciju, ako su ostavljeni da stoje labavo.

Imam ja i neke estetski ruznije ideje, ali samo je vazno znati da se ne moze na spratu zgrade ostaviti klima koja se drzi na 4 gume, jer mraz, Sunce, i na kraju vetar mogu da ugrade u beton nekoga ko prolazi ispod.
 
Mislim da je zoxor ponudio svoje bezbednosno resenje za to, odavno: dva ta prava gumena amortizera koji se zavrnu do kraja, i dva kvazi amortizera koji se ne zavrnu do kraja, vec se samo osiguraju maticama na vrhu, pa u slucaju da klima pokusa da sleti, zaustavi se na tim maticama. Trebalo bi da i ti kvazi amortizeri obavljaju funkciju, ako su ostavljeni da stoje labavo.

Imam ja i neke estetski ruznije ideje, ali samo je vazno znati da se ne moze na spratu zgrade ostaviti klima koja se drzi na 4 gume, jer mraz, Sunce, i na kraju vetar mogu da ugrade u beton nekoga ko prolazi ispod.
Daj nam resenje da se ne patimo vise
 
Mislio sam na resenje da klima ne padne, a ne da ne vibrira :) (ali bolje je ovo zoxorovo sa dva kvazi amortizera, nego 4 prava amortizera, plus ruzna i privremena bandaziranja koja bi se verovatno morala osvezavati svake sezone).

A za same vibracije ne znam za bolje resenje od tih amortizera. To bi u sustini trebalo da radi, samo treba voditi racuna i o bezbednosti.
 
Vidi kako to izgleda, bukvalno metal ne dodiruje
klimu, a na trecoj slici ima da se kupi i neka guma koja amortizuje

https://ibb.co/rcTMKmn
https://ibb.co/Df39zJs
https://ibb.co/PDLVrKm

*mjau**mjau**mjau*, ne znam šta da ti kažem. Imam i ove što sam ti predložio, a imam i obične gumene amortizere koje sam dobio uz LG i njih sam ugradio na Vivax. Vivax jeste bučan u nižim obrtajima, ali nemam vibracija.
Ako ništa od ovoga ne pomaže, vidim da ćeš biti pionir po ovom pitanju na forumu. Javi šta si uradio.
 
Silikonske gumice fi40 koje inace sluze kao nogice sa srafom ali bez srafa ima ih na OTC treci red ne znam broj tezge.
Izbusio rupu u sredini gde inace postoji samo mesto za sestougaoni sraf.
20 din komad. Moze da se stavi vise komada jednu iznad druge sraf treba da odgovara duzinom zavisno koliko komada gumica se stavi. Ispod/iznad podloski je isto guma (dihtung 1/2 cola) matica samoosiguravajuca (ili dve matice) delimicno zategnuto.
Imao sam i gumice fenomenalne namenski za klima uredjaje ali i one propadnu u roku od ok 2 godine (ispucaju) iako su holandske proizvodnje.
Nijedna gumica nece u potpunosti otkloniti vibracije ali moze da se smanji.
3764bc436c32ef19354664af14e1e895.jpg
84ee06c40ddeea152ed43d36dc4cdd62.jpg
e0cf197d3bb7f529f27d07ac8cc75018.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
da li je ovo ok, greje sve radi kako treba ali ta donja polovina duze vreme je otopljena ili ne zaledjena, tek pred defrost i donji deo bude beo
klima ima fabricki grejac na tacni ali sumljam da ima ucinka ako radi spolnji ventilator stalno

 
Naravno da ima veze mada, grejač ne greje izmenjivač već tacnu, svakako da se deo toplote preuzme izmenjivač, moguće da je vidljivo neposredno nakon defrosta ili kada komoresor radi pod malim opterećenjem. Nije ni bitno, bitno je da se ne stvara led

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Pozdrav svima. Zamolio bih vas za pomoc i savet. Imam dva problema sa Fujitsu 09LMCE. Prvi problem je taj sto se zaledi donja rupa za odvod vode. Izvadio sam lulicu,misleci da cu na taj nacin povecati protok vode. Klima toliko uji da su se bukvalno tresli svi zidovi na kuci kao da je sleteo helikopter u dvoriste i moram stalno da je polivam vrucom vodom sa strane i onda radi dobro dva dana i opet ista priča. Drugi problem je taj sto je setovana temperatura 20 C a u sobi je 27C. Imam dva pouzdana termometra,koji pokazuju identicnu temperaturu. Desava se kad je setujem na 23C da je u sobi temperatura 26. Uglavnom,ne odrzava temperaturu koju joj setujem i velika su odstupanja. Zamilio bih Vas da mi nekako pomognete i unapred hvala
 
Pa ovoj temperaturi ja mogu samo da zakljucim da MUSE dobro radi, standardno kao i sve. Uzalud smo je kritikovali
Jer prvi napad na Muse od strane svih nas je onaj na pocetku zime, kad je bila velika vlaznost, (a tad se mnoge klime cudno ponasaju) Muse je bilo nesto novo na trzistu i ocekivali smo da ce ona da se izbori sa tom vlaznoscu.. Evo danima temp u minusu nocu, muse odlicno radi.
Ako jos neko deli misljenje , neka se javi
 
Niko nije tu klimu kritikovao u smislu da ne moze da zagreje, vec da ta klima ne spusta nisko modulaciju, pali i gasi se, i prilicno je bucna, quiet bas i nije quiet kad se ukljuci. Naravno da ce u odredjenom trenutku da radi konstantno sa povecanom potrosnjom. Za prelazni period je jako losa, ima nekulturan rad.
 
Niko nije tu klimu kritikovao u smislu da ne moze da zagreje, vec da ta klima ne spusta nisko modulaciju, pali i gasi se, i prilicno je bucna, quiet bas i nije quiet kad se ukljuci. Naravno da ce u odredjenom trenutku da radi konstantno sa povecanom potrosnjom. Za prelazni period je jako losa, ima nekulturan rad.

Moj brat ima GREE G Tech i Muse. G tech greja za nekih 10% bolje od muse, a sto se tice ostalih stvari i ponasanja, veoma su slicne.Sem sto G tech ima motor za usmerivace vazduha i levo i desno
I ako je je G tech skuplja za nekih 20.000
Za Muse se slazem da quiet i nije bas kako treba, jer bi trebao biti jos efikasniji. Sto se tice Buke, ja sa mojom nemam problem *u granicama je normale) , a za modulaciju ne znam, jer ne merim potrosnju, ali od kad je imam par meseci uporedjivao sam struju sa proslom godinom, potrosnja je skoro indenticna i ako sam umesto Muse imao Vox obicnu, pricam za period uporedjivanja racuna, dok temp nije isla u minus i dok je vox mogla da greje.
 
Pa kod mene tesle rade odlično i bez defrost-a ( bar u kanti nije bilo vode ovih dana ) od kada nema magle. Od pre neki dan sam uključio centralno i kada se ugasi vatra one preuzmu i nastave sutra do posle podneva bez problema. Za te pare tada i više nego zadovoljan.. mislio sam da moram ugraditi grejač tacne i kupio, a za sada nisam imao potrebe ni za tim.

U dnevnoj sobi koja je velika spušta i održava na nekih 460W dok u spavaćoj se i dalje gasi, a održava na 23c i to jako precizno. Kada sam u kupatilu čujem kroz otvoren prozor spoljnu od te sobe i bude perioda kada se ugasi komresor bukvalno na 2-3 min. a nije na spoljnom zidu iznad prozora pa da kažem da je osetila pad temp od njih.
Ta fensi kineska čuda čim temp padne na 2c troše struju radila ne radila.. za te pare samo japanci ili najjeftine, a da radi korektno. Kao npr više puta pominjani vox.

I da napomenem, nemoj sada neko da se zaleti i kupi novu teslu, jer sada ove i jeftinije i izgleda lošije od starih sa tom nalepnicom ( neko je se žalio ). Ja pričam o ovoj https://www.eponuda.com/inverter-klime/tesla-tc32h3-12410ia-inverter-klima-uredaj-cena-385292

Edit: Ove tesle imaju horizontalne usmerivače, kao gtech.. :d
 
Poslednja izmena:
Ja imam 09lmce antivibracione gume i doduše troslojno staklo...ne cujem klimu uopšte a spavam do tog zida na koji je okačena..
 
Kod mene jutros -6"C (mada pojedini meteo provajderi pokazuju raspon od -6 do -9 za BGD) klima tokom noci ostala na 23"C, i dalje odrzava temperaturu u nulu po celom prostoru (35m2), a pri tome trosi, za ovakvo vreme, mizernih 550W (ukljucen grejac tacne). Vibracija ili neke buke spoljne jedinice u radu nema. Dodatnih grejnig tela u prostoru nema, niti ima ikakve potrebe za tim.
 

Prilozi

  • 1a.jpg
    1a.jpg
    20 KB · Pregleda: 79
  • 2a.jpg
    2a.jpg
    23.1 KB · Pregleda: 78
  • 3a.jpg
    3a.jpg
    14.7 KB · Pregleda: 89
  • 4a.jpg
    4a.jpg
    19.3 KB · Pregleda: 86
  • 5a.jpg
    5a.jpg
    22.8 KB · Pregleda: 93
Kod mene jutros -6"C (mada pojedini meteo provajderi pokazuju raspon od -6 do -9 za BGD) klima tokom noci ostala na 23"C, i dalje odrzava temperaturu u nulu po celom prostoru (35m2), a pri tome trosi, za ovakvo vreme, mizernih 550W (ukljucen grejac tacne). Vibracija ili neke buke spoljne jedinice u radu nema. Dodatnih grejnig tela u prostoru nema, niti ima ikakve potrebe za tim.

Vox imas ?
 
Sa prosecnom potrosnjom od nekih 13,5-14 W/h po m2, odrzavajuci tmp u "nulu" bez ikakvih pomocnih (dodatnih) grejnih tela na finih (i stabilnih) spoljnih -6"C... vredi ona bar za pet... mislim Vox-ova. ;)
 
Poslednja izmena:
Gubitke valja meriti samo računajući spoljne zidove (eventualno i plafon), tj. koliki su gubici na njima. Po kvadraturi stana, ne znači mnogo za neko poređenje.
 
Baš tako.. sudeći po komentarima, ima i ovih koji ne luftiraju stambeni prostor.
Ja u 130kvm imam ventilaciju u kuhinji, kupatilu i vešernici koje po potrebi rade cele godine, pa i kada je napolju -10, a u veširnici je sa senzorom vlage i auto modu.
 
Poslednja izmena:
pa trosila bi i moja 500 al na 20 da stavim. omlatila je 30kw za dan, plus defrosta je bilo danas i juce nesto mnogoo
 
Gubitke valja meriti samo računajući spoljne zidove (eventualno i plafon), tj. koliki su gubici na njima...

Nije to bas tako kako ti to zamisljas...

Toplotni gubici se ne mere samo racunanjem gubitaka na spoljnim zidovima, i eventualno plafonu, vec se tu ukljucuju i pod, hladni mostovi, prozori, vrata pa i uticaj negrejanih prostorija unutar istog prostora...

Potrebno je uracunati i "masu" prostora tj. materijal od kog je prostor napravljen, od kojeg uveliko zavisi toplotno opterecenje prostora (potrosnja) i racuna se po m3 prostora.

Jasno ti je da (povrsinski gledano) isti prostor moze imati manju zapreminu i samim tim manje potrebe za energijom... itd, itd...

Dakle, onih gore pomenutih 13,5-14W/h po m2 (potrosnja klime) je sasvim fina polazna osnova za neko grubo racunanje toplotnog opterecenja prostora.

Potrebno je jos samo znati koliki je COP, a on je recimo kod GTech cca.3 na tih spoljnih -6"C, i sve je tu.
 
Kod mene konkretno Vox i Gree Lomo obe na nekih 400-500W potrosnje menjaju jedan grejac u kotlu od 6KW sa 70-80% ON time. Tako da racunica koliko klime trose po satu po kvadratu prostora uz odgovarajuci COP za datu spoljnu temperaturu ima smisla.
 
Uzmi kao primer dva identična stana, s tim da se jedan nalazi na kraju zgrade (dva spoljna zida), a drugi u sendviču između dva stana (jedan spoljni zid), pa onda uporedi potrošnju po kvadratu jednog i drugog. Stanovi su isti, a toplotni gubici?
 
Uzmi kao primer dva identična stana, s tim da se jedan nalazi na kraju zgrade (dva spoljna zida), a drugi u sendviču između dva stana (jedan spoljni zid), pa onda uporedi potrošnju po kvadratu jednog i drugog. Stanovi su isti, a toplotni gubici?

Da, ali i ako klime koje greju ta dva stana rade na istim pozicijama i postizu istu temperaturu, razlikovace im se potrosnja. Tako da se opet vracamo na isto. Potrebna kolicina energije za grejanje moze da se racuna po kvadratu povrsine i kasnijim uporedjivanjem mozemo da saznamo koliko je cija gradjevina efikasnija, pod uslovom da su na pribliznoj spoljnoj temperaturi, izlozenosti vetru, nadmorskoj visini, itd. Ako se ti uslovi razlikuju onda ulazimo matematiku kako da izvrsimo konverziju, korekciju mnoziocima.
 
Godišnje javljanje... Bosch 12
Treća sezona grejanja i mogu reći da radi bez greške u 25 kv termo neizolovane prostorije. Temperatura koja se održava je 22°C, uveče se pojačava na 23 jer se ne spava tu, pa neka pegla po jeftinoj struji. Ujutru svakako ima lakši posao kad se smanji na 22.
Oko potrošnje sam već dosta pisao prethodnih sezona i tu se manje više ništa nije menjalo. Spušta se do 320w ali tu retko kada modulira. Uglavnom je to na 360-380w i tu radi satima.
Pri ovim većim minusima, spoljašnja je potpuno suva i osim onih kontrolnih df, par dnevno, nema prekida grejanja. Oko nule i pri većoj vlažnosti, df je dosta češći, ali to nije ni približno onome što čitam ovde da se lede na sat vremena, čak i češće... Kod mene je to u najgorim uslovima na 2-3h i trajanje najdužeg df je bio 12min. kad je bila baš zaledjena. Zabeležio sam i kraće od 7-8min. Bude neprijatno kada je taj od 12min. jer padne temp. u sobi. Kako i ne bi kad nema izolacije. Na sreću, ne dešava se tako često.
Da potsetim da je pre par godina radila na -18 bez problema, potrošnja tada 750w.
U prelaznom periodu, pri višim temp. od 7-8°C, češće se pali i gasi i tada potrošnju ne spušta niže od 400w. Ali nema oscilacija temperature u sobi tako da to i ne smatram problemom.
 
Godišnje javljanje... Bosch 12
Treća sezona grejanja i mogu reći da radi bez greške u 25 kv termo neizolovane prostorije. Temperatura koja se održava je 22°C, uveče se pojačava na 23 jer se ne spava tu, pa neka pegla po jeftinoj struji. Ujutru svakako ima lakši posao kad se smanji na 22.
Oko potrošnje sam već dosta pisao prethodnih sezona i tu se manje više ništa nije menjalo. Spušta se do 320w ali tu retko kada modulira. Uglavnom je to na 360-380w i tu radi satima.
Pri ovim većim minusima, spoljašnja je potpuno suva i osim onih kontrolnih df, par dnevno, nema prekida grejanja. Oko nule i pri većoj vlažnosti, df je dosta češći, ali to nije ni približno onome što čitam ovde da se lede na sat vremena, čak i češće... Kod mene je to u najgorim uslovima na 2-3h i trajanje najdužeg df je bio 12min. kad je bila baš zaledjena. Zabeležio sam i kraće od 7-8min. Bude neprijatno kada je taj od 12min. jer padne temp. u sobi. Kako i ne bi kad nema izolacije. Na sreću, ne dešava se tako često.
Da potsetim da je pre par godina radila na -18 bez problema, potrošnja tada 750w.
U prelaznom periodu, pri višim temp. od 7-8°C, češće se pali i gasi i tada potrošnju ne spušta niže od 400w. Ali nema oscilacija temperature u sobi tako da to i ne smatram problemom.

Da li u pitanju BOSCH CLIMATE 5000 12000 BTU ili BOSCH Climate 8500 12000 BTU Inverter ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno