Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@jozza

Čuje se samo na min rpm. Letos se ne sećam da je moglo da se čuje. Samo na grejanju i to kad postigne temperaturu. A majstor ti je dobro poznat [emoji6]
 
U majstora ne sumljam :)
Koji to model imaš? LMCA?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Da. Ove godine spava zimski san, ali mi je zatrebala nešto pre neki dan pa sam se podsetio problema.
Prošle godine je potrošila samo ~200 kWh u tih 35 kvm gde se nalazi, pa sam sračunao da mi se slabo isplati da je "akam" kad već imamo CG (plaćamo po kalorimetru). Videćemo u aprilu - maju konačni obračun.
 
Korisnik markom1 mi je poslao sledece pitanje na PM, pun ti je Inbox pa ne mogu da odgovorim:
markom1 je napisao(la):
Poslovni prostor je u pitanju. Bavim see fitnesom u lokalu od 86 kvadrata. Tacnije 71 kvadrata radnog Dela I nekih 15 kvadr.samog ulaza u Klub tj hodnika iz kojeg see ulazi u Taj radni deo. Ne izolovano Samo Sam na plocu Gore stavio vunu 10cm.
Grejem se sa Gree invertorom 18. Iz 2013 god. Imam kalorifer of 9kw koji me ubija kad ga upalim...Ali on jedini pomaze..
Ova klima sad moze najvise 17 stepeni. Kada je -10 ne moze Ni 15. Meni treba bar 19stepeni. Nee vredi da izolujem ja jer nece da prebiju kiriju..Moran sebi da pomognem kupovinom Jos jedne..vidim o kojim pricate..koje valjaju..e sad budzet je ogranicen. Mogu ti nekako nacrtati skicu I poslati..ili STA god sto je potrebno..I na ovoj je radjen service redovno, menjan neki deo od 150e I td..nisam siguran da radi I ona punom svojom snagom.

Cim nema izolacije grejanje kosta, ma sta koristio. Prostor je veliki i mora mnogo snage da se nadomeste gubici. Napravi skicu pa cemo videti.
 
Okacio sam sliku, sada cekam dozvolu moderatora da bi bila vidljiva
Ta Gree ocigledno nije dovoljna. I ovo me chudi sto moze tih 17 da nagura..Da li mozda Jos jednu 18- ku ili dve 12-ke. Mozda I dve 9-ke..staviti ih na prava mesta.
 
Od 24 decembra do 24og januara kod mene Amber potrosio 580kw. Uvek smo u kratkim rukavima. Sobzirom da mi je prva godina grejanja klimom prezadovoljan sam zbog konstantne temperature u sobi, jedina zamerka je to sustanje koje se cuje iz klime dok spavamo , ali to je zato sto nemamo izolaciju i mora uvek da bude jaci izduv , na quite modu nema sanse da odrzi temperaturu..
 
Da, ventilator, kompresor, defrost... Ume ponekad da probudi noću, ali navikne se na to.
Koliko ispada to, oko 800 W u proseku? Za koliko kvadrata beše?
 
40-55m2 na 24c.
Kod mene 25 i 26c oko 55m2, u decembru je bilo 1172 kWh.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Da 40kvm aktivno na 23-24c , i jos 15-20ak kvadrata pasivno, greje hodnik i kupatilo kroz zid i vrata jer je tu temperura 16-17stepeni , povremeno otvaram vrata kad treba da se tusiramo da zagreje i hodnik i kupatilo na 20c pa posle zatvaramo vrata i grejemo 40kvm. Dok su dve sobe koje su sa druge strane hodnika maltene na temperaturi kao napolju ako i nije ista temperatura.
Uglavnom kako ste pisali ovde da neki i da ne pustaju grejanje ne bi im pala temperatura ispod 15c a kod mene bi bio bukvalno minus da ne grejem nisam nezadovoljan. Jedino to sustanje klime malo zeza , a defrost ja uopste ne cujem kad radi , ugasi se klima na par minuta i posle izduva unutrasnja jedinica vazduh sto rece moja zena "ispusti dusu" svremena na vreme i to je to.
 
Pozdrav svima. Jel moze neka preporuka neka najbolja kupovina klima uredjaja koja ce sluziti samo za hladjenje prostora. 12-ka bi mi odgovarala. Koji je best buy model.
Hvala unapred na pomoci. Neku cenovni rang do 40 hiljada


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Milane, to je prednos kuce. Imas 6 spoljnih zida ;-) Ti si cak i dobar, posto se "tamo i ovamo" lepis za komsijske kuce. Izolacijom bi dosta postigao u smislu komfora i potrosnje, ali sa ovim cenama el. energije i duzinom i intenzitetom zima kod nas nece se to odplatiti ni za 15+god/sezona. Ako se gleda kroz ulozeno/dobijeno novcem. Ali ako se u racunicu doda i komfor, brzo se matematika promeni. Znam, znam ti si stanar tu i tek se onda ne isplati. Jedino da menjas gajbu... Sto opet nije jednostavno itd.

Sto se tice buke, da. I tu bi pomogla izolacija, jer se prostor ne bi hladio toliko brzo, pa bi i turbina mogla da radi na manjim obrtajima. Ili da imas 2 klime u toj prostoriji.

Tu se dolazi vec i do 18tica i vecih klima, jer one obicno imaju duze turbine, veceg precnika, vise mesta oko same turbine itd. I onda sa manje obrtaja (tisim radom) duvaju istu kolicinu vazduha... Evo kod mene ovaj Gree 12 kad ga pustim na turbo mod gde ima 680m3 izduv i uporedim buku sa TCL 18, koji u trecoj brzini ima 850m3, nebo i zemlja u korist TCLa po pitanju buke. Samo ja 18ticu ne mogu da preporucim za kucu/stan. Jednostavno su ogromne klime i njima nije mesto u 30-40m2. I sve 18tice sto sam video imaju drugaciji princip rada od malih klima. Mozda ima i onih koje rade slicno kao 12ke i manje, ali ja ih nisam sreo. Moja 18tica je bukvalno zaduzena za svih 75m2 stana, ostale 2 samo dogrevaju kada ova zbog rasporeda prostorija ne moze da "ugura" dovoljno toplog vazduha u prostorije. Tj, vise se gubi toplote nego sto ona dobaci. Zato sam i rekao jednom prilikom da mi pravi haos u hodniku i kupatilu koji su na sredini kuce, a TCL duva direktno u hodnik kroz vrata dnevne. 18tice su definitivno za magacine, hale, neizolovane prostore (mi i jesmo kupili TCL pre izolacije, prvu sezonu je radila u neizolovanom objektu)...


Eh, da i kada ispusta dusu, to je zvuk utrcavanja freona iz spoljnjeg izmenjivaca u unutrasnji izmenjivac :)
 
Poslednja izmena:
Kandar jos nismo sreli stedljivu 18 klimu

Huawei mate 10 lite
 
Moja je stedljiva, to ne mogu da kazem. Evo sada sam ocitao sa meraca 33 dana i 14.5h sati rada 24/7 duvanje. Potroseno 409kWh. Sto je u proseku nekih 500W. Ali za tih 33.5 dana nije ona odrzavala temp samo na 23C, prilikom luftiranja, rada aspiratora, uvek je setovana na 24C. Kada dodju gosti sa klincima ili neko ko voli toplije od 23.5C koje su u prostoriji, setuje se na 27-28C i tako radi nekoliko sati i tako dalje i tako dalje. Kada bi bila bez tih oscilacija u radu, potrosnja bi joj bila izmedju 350-400W. Sto je sigurno ubraja u stedljivije. Pa nisu sve 18tice Midea princip. ;-)
 
Zar postoji klima koja nije štedljiva :D ?
Naravno da je svaka štedljiva ( +/- koji % ) ako se dimenzioniše spram potreba prostora.
Famozna midea 18 vjerovatno ima serijsku sofversku/hardversku grešku.
 
Ta Midea nema grešku već je tako napravljena, nebaždarena. Idealna za veliki prostor, halu, garažu, hodnik fakulteta, itd. Za sobu u stanu ili izolovanoj kući nije.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
A sve je moguće, liči mi na grešku jer je to jedina klima ( za koju sam čuo) koja se gasi na 800 W. Ne mogu da vjerujem da je konstruktoru to bio cilj.
 
Ovde na temi se i Milan zalio na to iskljucivanje pri 800W ili cak ako se dobro secam njegova se iskljucivala i na 1.2kW. Ali to smo manje vise ustanovili zasto se dogadja. Previse mali izduv, pored klime se kuva, pece i slicno je zbunjivalo senzor klime. Da li bi se i ostale tako ponasale u tim uslovima ne znamo i niko ne moze da tvrdi, mozda je ipak Gree previse agresivan po pitanju temeprature...

Ako se neko seca onih prica o rupama iza samih unutrasnjih jedinica, juce sam ih nafilovao pur penicom... Ocigledno je da sam preterao, posto sada imam nesto sto lici na m00da od bika oko rupa, ali i to ce se srediti. Ono sto je svakako za pohvalu, Gree Change Premium 12BTU u spavacoj sobi je PROCVETAO. Vise nema netacnih ocitavanja temperature tj. zbunjivanja senzora. Sto je dalje dovodilo do pregrevanja spavace i uzaludne potrosnje el. energije. Sada jos da sacekamo neki pristojni minus, da vidim kako ce se tada pokazati. Ali se totalno upristojila cim se pur pena rasirila i sasusila. I to pri spoljnoj od 6-7C, a tada sam smatrao da radi sasvim pristojno, ocigledno nisam ni svestan bio, da ima bas finih koraka u smislu modulacije. Srecna ona, srecan ja.
 
m00da je usrećila [emoji23]

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Moja je stedljiva, to ne mogu da kazem. Evo sada sam ocitao sa meraca 33 dana i 14.5h sati rada 24/7 duvanje. Potroseno 409kWh. Sto je u proseku nekih 500W. Ali za tih 33.5 dana nije ona odrzavala temp samo na 23C, prilikom luftiranja, rada aspiratora, uvek je setovana na 24C. Kada dodju gosti sa klincima ili neko ko voli toplije od 23.5C koje su u prostoriji, setuje se na 27-28C i tako radi nekoliko sati i tako dalje i tako dalje. Kada bi bila bez tih oscilacija u radu, potrosnja bi joj bila izmedju 350-400W. Sto je sigurno ubraja u stedljivije. Pa nisu sve 18tice Midea princip. ;-)
Ako sam dobro razumeo tvoje postove oko potrošnje i kvadrature, taj TCL 18 šiba LU u potrošnji, i grejanju

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Kako to mozes znati, kada nema LU montiranu pored tog TCLa, pa da radi direktno poredjenje.
Kod mene se LU pokazao stedljiviji od Viola, a ni tu nisu 100% isti uslovi unutra.

Drugo, sta je cudno da bilo koja 18 klima bude jaca od prosecne 12ice?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ja bih samo opet da ponovim da svima nama klime rade u drugačijim uslovima. Ja mogu reći da sam poprilično fino ušuškan (izolovan), da sam u Nišu gde zime nisu kao u Sjednici, da sam imao dogrevanje između nove godine i Božića sa donjeg sprata, da imam još 2 klime greju/dogrevaju (njihovu potrošnju nisam izneo, jer i nemam merače na njima). Da je minimalna temperatura ove sezone bila oko -10C, a dnevne i prosečne ko zna koliko veće (jer ne vodim stats o tome). Tako da nije sada ona neka ekstra klima, klima k'o i svaka druga, ali uslovi u kojima radi su verovatno bolji nego kod većine sa ovog foruma... Otud i mala potrošnja. Za decembar su sve tri potrošile manje od 5k dinara (4.5-5k) pošto je ukupan račun iznosio 7.4k. temperatura u stanu preko 22.5C, najhladnije je tamo gde je on off vivax, I iznosi oko 21-21.5C. čim padne ispod, roknem vivaxa i on potroši više dok krene da duva mlako, nego što posle radi da nabije 23.5C u sobi...

Izolacija, izolacija, izolacija.... Ili može i bez izolacije ali u predelima gde temperatura ne pada ispod 5C... :)

Kao sto kaze Xeroj, nemam LU pored TCLa tako da ne znam - a i da imam, ne vidim kako bih mogao da ga izmerim u gram, posto se spoljni uslovi menjaju iz minuta u minut, a ne iz dana u dan... mozda bi LU potrosio 3x manje, mozda 2x, a mozda isto ili vise... Ovo prenosim samo da se vec jednom prekine sa tom praksom da se uporedjuju potrosnje po kvadraturi i kinez:japanac, jer to nema nikakve veze jedno sa drugim, posto niti su objekti isti, niti su spoljni uslovi isti niti bilo sta moze da bude ispravan pokazatelj u tim poredjenjima.

Bitno je da vrse posao u meri da si zadovoljan njima i da si zadovoljan mesecnim racunom. 200-300-600 dinara gore, dole i 0.02C razlike i slicne munje, su vec daleeeeeekooo izvan mog nacina razmisljanja.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa tobom Qizo , bitno je da odrzava temperaturu priblizno u 1c sto manje vise svaka radi. Tj ovaj moja hoce da poblesavi ponekad ali 80% vremena odrzava +-0,5c pogotovo kad su temperature ispod 5c. Malo me nervira kad pocne da se pali i gasi na temperaturi preko 7-8c spoljne mada sam se na to vec malo i navikao, ali sa druge strane nerviralo bi me da moram i da dzezviram klimu sa toplom vodom da sam npr uzeo LU i pritom da ne moze da zagreje ovaj prostor kad udari minus a ova moja je suva kao barut cele zime a grejala je bez problema i kad je bilo -10,tako da svaka ima svoje mane. A sto se tice potrosnje eto iz dosadasnje price se moze zakljuciti da je izolacija presudna , ja sam bio nezadovoljan potrosnjom jer sam mislio da ce ovaj moja trositi do 500w u proseku jer sam ovde citao da ljudima trose klime po 300-350w ,ali moj gazda ne veruje da ja uspevam da zagrejem prostoriju i cak i hodnik i kuptailo po potrebi samo jednom klimom jer prethodni koji su ovde stanovali su pucali ogromne pare za grejanje , ovu sobu nisu mogli nikako da zagreju sa TA peckom od 6kw kad spoljna temperatura padne ispod 5c pa su ukljucivali dodatne grejalice i racuni su im bili ogromni. Uporedjivao sam se sa ljudima koji imaju dobru izolaciju ili ih greju susedi u zgradi pa oni samo dogrevaju prostor sto nije nikako za poredjenje , pa sam se nervirao zasto moja klima toliko vise trosi od njihovih, kasnije sam video razlog.
Videcemo kako ce se ponasati kad je prebacim sledece godine u stan koji nema tolike toplotne gubitke kao ovaj u kome sad radi.
 
Nagovoris gazdu da ti otkupi klimu za iste novce koje si ti na nju sve sa ugradnjom potrosio i u novom stanu uzmes novu klimu.
Kazes mu da ce moci dobiti vecu kiriju ili da ce lakse iznajmiti jer IMA GREJANJE... ;(
 
To sa iznajmljivanjem kuća bez grejanja izolacije bih podveo pod krivično delo dovođenja u zabludu. Stanari dolaze i odlaze, svi opečeni o trošak grejanja na struju. A nit se ogrejao nit mu ostalo para

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Pa nije bas to tako...
Stanari traže jeftin stan, a ti bez izolacije su najjeftiniji niko in ne bije po ušima....

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Upravo kako kaze bakara. Ja imam ovde 115kvm za 100e mesecno,tako da sam tom razlikom gde bi negde placao stan 150e plus centralno grejanje ja sebi za godinu dana kupio klimu samo na razliku u ceni stana. A da mu je prodam kad odlazim... znas kad bi on dao 100.000 za klimu... hehehe dobro me nasmeja. Dao bih mu je i za 80.000 ali nema nista od toga. Jedva je prihvatio da ja ulozim 800e u pvc prozore i vrata i da to prebijamo kroz kiriju , pazi dodje neko hoce da ti sredi kucu i ti se jos razmisljas... no na kraju sve se srecno zavrsilo po mene
 
Moj tast izdaje kuću na taj fazon. Pa se posle čudi što mu duguju za struju ili što lože šporet a nema dimnjaka. Likovi otvorili krilo prozora, gurnuli čunak kroz okno, i opšili nekim limom da ne duva u kuću. Ma haos

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno