Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja ne razumem zasto prvo cevi ali ajde, ko mene sta pita. Veca je komplikacija tako montirati klimu.

Tapatalk from Poco loco
 
Neznam, meni su tako uradili, provukli sve, kasnije samo spojili unutarnju i vanjsku za čas. Ne vidim u cemu je problem, nece cekati da zavrse s renoviranjem pa onda štemati opet da postavi klimu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zasto bi te zahebavao ha?

Molim te smiri taj ton, i ne pricaj s visoka.

Mislio sam na instalacije jer je stan u fazi kompletnog renoviranja i dok se zidovi rade, da se montira taj dio prvo dok se rađa ne zavrsi.

Tko to radi, radio sam i ja i masa ljudi oko mene.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pusti ih od montaza klima uredjaja videli su samo kad se njihova montira.
Naravno da se u novagradnji/renoviranju sve odradi unapred busenje rupe stemovanje/ukopavanje cevi po potrebi tiplovanje itd a tek na kraju gradjevinskih radova montiraju uredjaji.
I ja sam sebi tako montirao svih 6 klima sa potpuno ukopanim cevima i spoljnim jedinicama u "liniji" bez obzira da li je klima u prizemlju ili na spratu bez vidljivog cevovoda ni unutra ni spolja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
ec5d70a642433f18677e2028f0f19d1f.jpg
352f6c096aace12c6442da443f3fb8e2.jpg
 
Poslednja izmena:
Samo da pitam, kad se već toliko insistira na tome da 18-ice nisu dobre za kuće zbog prevelikog protoka vazduha/prejakog duvanja i buke - gledam ove podatke za Midea MB18N8D0 (to bi valjda trebalo da bude Mission II) i to mi ne deluje tako loše:
Energetska klasa: A++/A+
Kapacitet hlađenja, BTU: 18.000 (3.000 – 20.500BTU)
Kapacitet hlađenja, kW: 5,28 (0,88 – 6,00kW)
Kapacitet grejanja, BTU: 19.000 (3.000 – 21.500BTU)
Kapacitet grejanja, kW: 5,57 kW (0,88 – 6,30kW)
Potrošnja (hlađenje): 1.540W (220-1.700W)
Potrošnja (grejanje): 1.500W (230-1.870W)
Radni medijum: R32
SEER: 7,0
SCOP (Tbiv: -7°C): 4,0
Protok vazduha (niska/sred./maks. brz. vent.): 460/530/725 m³/h
Zvučni pritisak: 22/33/37/42 dB(A)
Radni opseg, hlađenje: -15°C – +50ºC
Radni opseg, grejanje: -25°C – +30°C

Da li grešim i zašto da? :d
Ne znam kakva je Mission II, ali Mission prve generacije nije za kuću. Troši minimalno 800-900W (neće manje), inverter radi kao step-motor, frlja temperatiru (prevelike oscilacije između paljenja i gašenja), itd. Stavio Fujitsu LMCE i skroz druga priča.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Zato sto te klime obicno duvaju prebucno i neprijatno, previse dize prasinu i ne moze da se boravi tamo gde ona direktno duva, a cesto za tolike prostorije ne moze nisko da s euperi, nego da duva preko cele prostorije vazduh.

Najbolja opcija je staviti brdo malih 7ica ili max 9ki. Ja bih danas u sobu od 22m2 stavio 2x7000btu, da lagano rade i svuda jednako greju, da ne moram da se zatvaram kao krtica bez luftiranja.

To jeste idealna, ali naravno i najskuplja varijanta.

Sustina je da klima sa sto manje duvanja i snage greje prostor, jer se time i komfor povecava.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Neznam, meni su tako uradili, provukli sve, kasnije samo spojili unutarnju i vanjsku za čas. Ne vidim u cemu je problem, nece cekati da zavrse s renoviranjem pa onda štemati opet da postavi klimu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ma dobro, ako si istemovao zidove i sakrio cevi onda ok.

Tapatalk from Poco loco
 
Cevi za manje i vece klime nisu istog promera, kako su znali koja ce klima da se uzme?
Kako se resava pitanje vlage unutar cevi gde ide freon kasnije, one su zatvorene dok se klima ne montira?
 
Cevi za manje i vece klime nisu istog promera, kako su znali koja ce klima da se uzme?
Kako se resava pitanje vlage unutar cevi gde ide freon kasnije, one su zatvorene dok se klima ne montira?
Pa kad gradis ili renoviras pravis projekat pa makar i na salveti.
7,9,12 su iste cevi.
Ako dugo stoje cevi onda se zavare a ako neko krace vreme onda se uredno zacepe trakom.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ok, hvala za info. Jedino mi se ne svidja ukopavanje ako negde instalacija cevi pukne, onda moras da raskopas fasadu da bi zamenio.
Skoro nikakva verovatnoca.
Nikad nisam sreo pucanje cevi cak ni kod VRF sistema gde moze biti i par stotina metara cevi jedino sto se desavalo da se kasnije zabusi neko u instalaciju.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Sta ako se menja klima? Da li mogu da ostanu stare cevi? Naravno, ako je promer isti. I sta ako jd drugi gas u pitanju?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Cak i ako je drugi tip gasa?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Ako se stavlja uredjaj sa R410 ili R32 umesto uredjaja sa R22 preporuka je da se cevi izduvaju azotom zbog eventualno zaostalog mineralnog ulja posto je u novim uredjajima poliestersko ulje da ne objasnjavam zasto.
Ako se menja uredjaj sa R410 na R32 ne mora nista da se uradi ali ne moze da skodi da se cevi izduvaju pod visokim pritiskom azota.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hvala za informaciju. Znači da ukopavanje cevi i nije loša opcija, kad je moguće naravno
 
Hvala za informaciju. Znači da ukopavanje cevi i nije loša opcija, kad je moguće naravno
Vise je estetske prirode ali u nekim slucajevima kad je cevovod nekom vecom duzinom vidljivo na spoljnom zidu pa ako jos uzmemo da ako montaza nije "domacinska" onda se stedi i na debljini izolacije cevi pa tu mozemo imati gubitke.
Ja sam sebi kao sto se vidi na slikama iz nekog predhodnog posta na ono malo cevovoda sto je napolju navukao jos jednu cevnu izolaciju od 54x9mm a cevi su primarno izolovane sa 9mm a ne kao obicno sa 6mm debelom izolacijom.
Narocito obratiti paznju na debljinu izolacije kad se montira ledja na ledja pa se visak od preporucene minimalne duzine cevi mota iza spoljne jedinice jer tu mogu nastati izvesni gubici kod grejanja u hladjenju nije toliki problem.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Meni kad su radili instalaciju, stavili neku izolaciju tanku, kao traka, posebno izolovali svaku cev i zamotali. Ja sam dodatno spolja preko toga navukao izolaciju, mislim da je za grejanje, prodaje se na metar i koliko sam mogao izolovao spolji deo, a unutra izolacija je u pregradnom zidu izmedju mene i komsija, tu je suplji prostor, izmedju 2 reda cigala

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Ako postoji mogucnost svakako je najbolje ukopati instalaciju u zid.
Na mjesto unutrasnje jedinice ukopa se predmontazna kutija u koju se dovedu cijevi ,kabal,i napravi se odvod za kondenzat.
Kad sve bude gotovo samo se nabaci i estetski izgleda puno ljepse.
Ja sam imao masu slucajeva gdje ljudi sve zavrse i onda hoce klimu negdje u sred kuce,ali da se
nista ne vidi i da se kanalice ne stavljaju.E ne moze,zakasnili ste.
Evo par fotki kako to izgleda.
viber_slika_2020-09-26_14-54-35.jpg
viber_slika_2020-09-26_14-51-48.jpg
viber_slika_2020-09-26_14-54-29.jpg
viber_slika_2020-09-26_14-52-35.jpg
 
Ja za ovo nisam znao, ko sto rece @zoxor video montazu svoje klime (i jos nekoliko tudjih, poneku na netu...) ali ovo video nisam.

Izvinjavam se za svoje neznanje i drsko ponasanje proisteklo iz tog neznanja...

S ovakvim viskom cevi, moze da se ne stavljaju holenderi vec da se lepo "zavari" instalacija i unutrasnja jedinica?
To bi trebalo bas dobro onda odmeriti i uciljati.
 
Nema potrebe variti,masu sam ih ovako montirao nigdje nije pustio freon.
Jeste da sam ja picajzla pa koristim nylog i leak lock pastu.
 
Danas su hilanderi dosta kvalitetniji i retko pusta.
Opet je varenje sigurnija varijanta protiv curenja, ali je rizicnija ako neko ne zna da vari, pa zapece cevi previse i pretvori se deo u pepeo, jer skoro niko ne vari pod azotom, a dodatno sto je i pitanje koji kvalitet cevi se koristi...retko ko danas ide na kvalitet, vecina na brzinu, na vec izolovane kineske cevi jer su jeftinije i montaza jednostavnija i brza, pa je logicno da su takve cevi tanje, sa manje bakra i prosto losijeg kvaliteta.

Zoxor sigurno zna koliko znaci odakle i kakve se cevi nabavljaju, pogotovo kada treba da se krivi pod ostrijim uglovima ili krivi vise puta.

Ako se vari pod azotom, to je onda najbolje resenje.

Kod mene je 15ak klima vareno, bez azota, logicno :), 20ak montirano sa holanderima.
Moram priznati da se varenje bolje pokazalo, Toshiba od pre 20ak godina i dalje radi na r22 freon :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Dobar materijal i dobar alat i provera pre pustanja gasa pa nema problema.
Ja nikad nisam vario uvek sam pertlovao. Ok ja nisam bas relevantan jer nisam monter pa cak i kad sam bio mladji nisam radio vise od tridesetak montaza godisnje sad mnoogo manje ali nikad cak i kad sam poceo nisam imao problema sa curenjem na pertlovanju.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
da li imas molim te sliku kako izgleda pertlovanje bakarnih cevi?

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Tu je fora sto zavisis od vise faktora, bas kao i kod varenja, osim sto kod varenja ko ne zna, jos vise moze da zezne, pertlovanje je prosta stvar.
Imali smo mi xx servisera, reklamiraju ljudi posle nedelju dana zbog loseg varenja, spale cev, var stave kao da vare konstrukciju zgrade i pojave se pukotine, krene da curi freon.
To je kada ne znas i mislis da je vise isto sto i bolje, osim sto je suprotno.
Nekada se i varilo pod azotom ili argonom, ne secam se, ali je i ugradnja klime bila skupa i luksuz, a dodatno je to fina zezancija.
I dalje se to koristi za frizidere i zamrzivace, ali ne portable :)

Pertlovanje ce retko kada da pravi problem u pocetku, to krene da se oslikava posle x ili xx godina, kada serviser nece vise imati veze sa tom klimom...i kod mene su sve ove novije pertlovane, osim moje u sobi, koja em ima nabavnu cenu instalacije od ~10k dinara(dakle u nabavci), em je cale insistirao da mi ovaj njegov vari.
Od preostale 3 LG u kuci, ART COOL radi savrseno vec vise od 10 godina, dok je ova 1 slabija ostala bez gasa, sve 3 pertlovane.

Na kraju se svodi da ti je najbitniji majstor, to jest sa cime je on upoznat i sa cime je sigurniji i da se nadas da zna to kako valja.
U svakom slucaju, to nisu toliko veliki problemi, sve je lako resivo, samo treba da se zna da ako klima "treba da se dobuni povremeno", sto je standardna prica servisera, znaci da instalacija nije ok.

Kao neko ko je posedovao na desetine hiljada kilograma freona i ko je uvek imao besplatno sve oko klime, nismo dopunjavali Vivax klime nijednom za 10 godina, niti "proveravali" nivo freona. Vec sam spomenuo Toshibu, koja posle 20 godina radi bez diranja.
Ocisti i udri.
 
Poslednja izmena:
To su rutinske stvari za majstore, ne rutinske nego osnovne. Varenje, pertlovanje, za krajnjeg korisnika nebitno, svaka postupak ima svoju proceduru.
Na žalost, sama činjenica da se ovde toliko komentariše taj stručan deo oslikava stanje na našem tržištu ili kako već da na zovem. A realno je, da prilikom montaže toliko stvari može da se za*ere i što je najgore, kod ovakvih montaža je to jako jako teško ispraviti, toliko da ne možeš da nađeš majstora koji će uopšte da razmatra tako nešto.

Poenta je, ako niste 100% sigurni da ste izabrali ljude koji znaju šta rade, ukopavanje cevi u zid je no no.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Kod mene ima nekih 7-8m cjevi, isto smo mroz knauf i zid provlacili, klima radi ok.
Onaj dio sto ide vani pa kapi ljeti iz njega smo samo spustili u vodo instalaciju u wc, posto je unutarnja jedinica na zidu pokraj wc.
To sam radio iz razloga posto su dosta duge cjevi, da se mozda nebi vremenom zacepilo, ako s vanjske strane uđu neke baje ili sl.

Ponekad se iz klime cuje neugodan miris kad radi, zimi najcesce, dali je moguce da je od toga sto sam spustio tu cjevcicu u tu vodo instalaciju. Konkretno iznad umivaonika u wc gdje je odvod njegov samo je produzena ta cjev u visini klime i ugurana ova cjev.

Dali netko ima slicnih iskustava?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa verovatno je do toga, jer je ta cev direktno spojena sa klimom, pa onda jos kada krene zimi topao vazduh da se izdize, tacno ti krene nazad kroz cev.

Nuk, jasno ti je koja je uvek situacija bila.
Dodju klinci, ne znaju, moraju da nauce.
Kada krenu sami da rade, a ne da pomazu iskusnijim majstorima, obicno biva "prvi macici se u vodu bacaju" :)
Naravno, servis je duzan da za to odgovara i ispravi.

A sada je situacija da se ide na kolicinu i kolicinu, prevelika je konkurencija na trzistu, svi samo sto vise da ugrabe, a sto manje da plate radnike...i naravno da nece imati ozbiljne majstore za jednostavne stvari poput ugradnje klima uredjaja, a onda dolazi do fusarenja.
 
Poslednja izmena:
Definitivno je to. Zato se na lavabou ili sudoperi stavlja sifon onako savijen da uvek bude vode unutra da se mirisi ne bi vracali. To ste trebali u zidu da napravite.

Tapatalk from Poco loco
 
Pa verovatno je do toga, jer je ta cev direktno spojena sa klimom, pa onda jos kada krene zimi topao vazduh da se izdize, tacno ti krene nazad kroz cev.

Nuk, jasno ti je koja je uvek situacija bila.
Dodju klinci, ne znaju, moraju da nauce.
Kada krenu sami da rade, a ne da pomazu iskusnijim majstorima, obicno biva "prvi macici se u vodu bacaju" :)
Naravno, servis je duzan da za to odgovara i ispravi.

A sada je situacija da se ide na kolicinu i kolicinu, prevelika je konkurencija na trzistu, svi samo sto vise da ugrabe, a sto manje da plate radnike...i naravno da nece imati ozbiljne majstore za jednostavne stvari poput ugradnje klima uredjaja, a onda dolazi do fusarenja.
Nisu samo klinci problem, ima konjina koji 20+god rade a nisu naučili neke stvari jer neće. Imaš one priučene pride, a ti klinci uče od takvih, ispadnu kolateralna šteta.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno