Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajde sad ti meni stavi na papir u računicu tu manju potrošnju. E kad tražiš đavola sam si tražio, dokaži mi matematički koliko je to u novcu.
Ako klasična klima 18-ca i nek na primer radi 12 sati i ima potrošnju od recimo 0.7 kwh, a inverter recimo 0.5kw/h. Razlika je 200w/h, za dvanaest sati 2.4kw/h. 2.5kw/h puta 30 dana = 72kw/h * 10 dinara kolovat u plavoj zoni =720 dinara mesečno. Kad će njemu da se isplati uloženi novac u taj inverter?
Ok ako kolega hoće inverter nek uzme ali potrošnja struje sigurno nije razlog da uzme inverter. Ja sam merio Gree Boru 18-cu u jednoj prodavnici, pisao sam o tome, trošio je u proseku oko 0.75kw/h, čisto sumljam da inverter troši bitno manje. Možda 20-30% a to nije adut za kupovinu invertera već trgovačka fraza. Inverter se kupuje zbog konfora a ne zbog štednje.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока

Ne vidim šta ti je nejasno.
6 EUR x 12 meseci x 10 godina = 720 EUR


Eto dokaza da na -7, Amber daje 100% deklarisane toplote, 7.2kW, a cak i 12LTCA daje 3.5kW toplote na -7, umesto 4kW, sto joj je maksimum?
Ne, to joj nije maksimum.
 
Nego koliko, 6kW na 15 minuta u turbo modu?

Ili Eurovent gresi, kada su dobili 3.5kW na -7c?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dobili su i 3,6 kW na - 20 °C. Eurovent daje maksimalnu snagu za Tol i eventualno Tbiv, nisam siguran za ovaj drugi, odgovorice ti već Cronnin. Drugi rezultati su sa delimičnim opterećenjem za računanje SCOP.
 
Pa dobro, to je tu negde, 90% na -20 ima i Amber, a kazu da na minimalno propisanoj, -30c, daje 80%, sto je 5.8kW. Tada cop jeste nekih 2, ali tada je vazno samo da greje.

E pa, super sto je Jammin naisao na onog lika, koji je testirao i modulaciju Ambera.

Ispade da Amber ima i "prefinjenost" u radu, kako neki zovu modulaciju.
Ima li neki Fujitsu sa ovako niskom modulacijom na grejanju na 5c?
To jest, koje jos klime moduliraju ovoliko nisko?



Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, to je tu negde, 90% na -20 ima i Amber, a kazu da na minimalno propisanoj, -30c, daje 80%, sto je 5.8kW. Tada cop jeste nekih 2, ali tada je vazno samo da greje.
Ne daje na tim temperaturama 80% od maksimalne, več od nominalne deklarisane snage, onih 4,2 kW ili koliko već.
 
Jos kad bi imali Eurovent test Amber-a koji potvrdjuje ono sto oni navode. Najveci, a ne mogu da plate Eurovent diplomu.
Ovo gore na videu Amber modulira kako treba po specifikaciji, zasto kod Milana gasi na 500W, to nema logike. Mislim da njegov Amber nesto nije ok.
 
Poslednja izmena:
S obzirom da na -7 daje 7kW, sto je maksimum, ovaj grafik govori da od -15 krece da opada, do 80%.

0b6421483d4f9f2163cd6fab15245a99.jpg


E, nasao sam razlike izmedju obicnog Ambera i "nordic" koji se kod nas prodaje, trazeci sada gde je pisalo da daje 80% snage na -30c.

http://global.gree.com/ywb/productsservices/residentialairconditioner/guaji_e/detail-2021.shtml

Ja sam vec rekao razlog za onakvo ponasanje njegove klime, ali se ignorise, jer vecini ne odgovara da postoji racionalan razlog, vec im odgovara da je Amber los.

Dakle, i moj Amber je tako lose modulirao kada je zid bio hladan, a onda je krenuo da radi umereno, sto je i logicno. Kacio sam snimke kada nije spustao ispod 500W i posle kada je identicno tako radio, samo na 400W, a posle toga nisam merio.
Isto i Viole, kacio sam snimke ovde da odrzavaju i gase na 400W, a posle nedelju dana odrzavale na 300.
Nisam merio jer nisam nosio merac sa sobom, ali sam sedeo par sati posle nedelju dana rada klime i video da klima duze radi bez gasenja.
Opet, i kod mene su spoljasnji zidovi i te klime prosto ne mogu i pored izolacije da imaju finocu rada kao klime u zagrejanim prostorima na unutrasnjim zidovima, gde se vazduh kod senzora sporije hladi jer nema hladnog zida.
Da bi klima postigla te minimume modulacije, moraju biti idealni uslovi za rad klime, a svakako da je na kraju najbitnije da tebi u sobi bude sto ujednacenija temperatura, pa makar i radila na 500W, umesto 300, jer to nije nebo i zemlja razlika.
Kod Milana Amber odrzava u stepen temperaturu, sto je neverovatan uspeh za klimu u neizolovanom prostoru.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, to je tu negde, 90% na -20 ima i Amber, a kazu da na minimalno propisanoj, -30c, daje 80%, sto je 5.8kW. Tada cop jeste nekih 2, ali tada je vazno samo da greje.

E pa, super sto je Jammin naisao na onog lika, koji je testirao i modulaciju Ambera.

Ispade da Amber ima i "prefinjenost" u radu, kako neki zovu modulaciju.
Ima li neki Fujitsu sa ovako niskom modulacijom na grejanju na 5c?
To jest, koje jos klime moduliraju ovoliko nisko?



Sent from my SM-G935F using Tapatalk
LT sam jednom uhvatio na 170W, ali to je bilo na kratko. Inače regularno radi na 200W bez gašenja.Tošibe po pisaniju na forumima u regionu idu isto nisko, kao i Daikin čak i sa ulaznim modelom ftxb35c.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Obratite paznju da je na snimku obican Amber, nije Nordic model, testirao je oba modela, ali nije modulaciju Nordic-a.
 
S obzirom da na -7 daje 7kW, sto je maksimum, ovaj grafik govori da od -15 krece da opada, do 80%.

A od - 15 je ravna crta. Ti ili ne razumeš, ili se praviš da ne razumeš kako rade klime. 100% je deklarisani kapacitet, 4,2 kW. Imaš kod Finaca test Amber devetke pa možeš da vidiš kako radi na minusima. Važi i za tebe djalf.

Malo gtranslate pa polako...

https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/

Mene karakteristike Amber 12-ce podsećaju na Panasonic HZ35UKE koja je sjajna klima, tako da je sa te strane Amber takođe odličan (posebno kad se i cena uzme u obzir), ali nemojmo preterivati.
 
Poslednja izmena:
@Xepoj87
Jasno je meni da su uslovi losi, ali priznaj da je neverovatno da njemu nikad ne ide ispod 500W. Zasto je toliko nemoguce da je los primerak, desava se i najboljima? Njemu bez izolacije na plus 10c radi kao on/off klima i ne spusta ispod 500W meni sa izolacijom radi na 300W i gasi, koliko je minimum za LGC/LLCA. Zar ne bi trebalo da duze radi na 170-200W pa gasi?
 
A od - 15 je ravna crta. Ti ili ne razumeš, ili se praviš da ne razumeš kako rade klime. 100% je deklarisani kapacitet, 4,2 kW. Imaš kod Finaca test Amber devetke pa možeš da vidiš kako radi na minusima. Važi i za tebe djalf.

Malo gtranslate pa polako...

https://www.scanoffice.fi/vttn-testiraportit-ilmalampopumppuvertailu/

Mene karakteristike Amber 12-ce podsećaju na Panasonic HZ35UKE koja je sjajna klima, tako da je sa te strane Amber takođe odličan (posebno kad se i cena uzme u obzir), ali nemojmo preterivati.
Koliko vidim, na tom testu, Amber 09 daje 3.7kW na -30, a nominalno joj je 2.9kW, sto znaci da na -30 radi na preko 130%?
To mu dodje na 25% manje od maximalne snage, koja je toj 9ci 5kW.
Ili ja nesto ne kontam?

Inace, hvala na sajtu, jako informativno.

@Djalf, nije nemoguce, sto bi bilo, niti je Gree najbolji, niti se ocekuje da failure rate bude manji od Japanaca, ali ja govorim o onome sto se na osnovu rada jedne klima u losim uslovima, totalno sve ignorise i prica se kako je kao model los. Meni je suludo da se kaze za tu klimu da je losa i ako modulira zaista na 500W, a ja znam da se spustala nize, imali ste i ovde snimke, neki su videli da je isla na 400W.
 
Poslednja izmena:
Ne kontaš, daje 2,3 kW na -30 C. 3,7 kW je izbacivala na -12 C otprilike, posle su smanjivali snagu, ne znam zašto, nisam se toliko bavio detaljima, gleda se kriva proseka gde se računaju i defrosti, to što je u nekom momentu otišlo iznad toga je nebitno.

edit:vidi se na strani 6 kako su definisali potrebu za grejanjem, što znači da Gree prati do otprilike -12C, posle toga ne može da isprati.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, nismo pricali o tome koliko da po satu i sa defrostima, nego koliko u trenutku gruvanja moze da da toplote.

Ali sada sam skontao o cemu ti zapravo pricas, a i slazem se da je to bitnije, ali je jako ogranicen uzorak da bi se napravilo ozbiljnije poredjenje i moralo bi u identicnim/vestackim uslovima sve da se testira(pritisak, vlaznost, temperatura, lokacija) i to bas ovako, sve od strane jedne firme.
Tu vidim da je i u proseku, ta Amber tu najjaca, da je ta 9ka jaca od vecine i 12ica, samo je Mitsu 12ica od 130k jaka kao ta Amber 9ka.
Barem sada imamo i predstavu da je i ta starija Mitsu 12ica(MSZ-LN25VGW) solidno jaka na debelim minusima, da nisu samo fine :)
Nisam znao da Mitsu ima toliko ujednacenu snagu kroz vece minuse.

A i ova nova Style 9ka (MSZ-LN25VGW) se lepo pokazala, svega 20ak posto slabija od Ambera, sto je 99% ljudi i vise nego dovoljno, verovatno je i 12ica super.
I Toshiba se super pokazala za nase temperature(realno, -30 kod nas necemo doziveti).
 
Poslednja izmena:
Da se razumemo, Amber uopste nije los ali budimo realni. Klima je hajpovana do bola, nikakvih testova nije bilo, informacije proizvodjaca su uvek sumnjive i onda se pojavi Milan gde mu se klima pomalo cudno ponasa. I sta sad neko da pomisli?
Nisam primetio da je iko rekao da je Amber krs ali ljudi su oprezni, ne zele da rizikuju previse. Ne menja se klima svaki cas. Jozza se opekao s onom mideom prosle godine npr. Dali je to losa klima ako modulacija nece ispod 800W?
Paaa, za stambeni prostor da. Modulacija definitivno odrazava koliko ce se prefinjeno ponasati u prostoru i pravi razliku u odnosu na on/off klimu.
S brojem prodatih komada situacija sa amberom se sleze. Kapiram, super bi legao kod mojih matoraca, zavrsio bi posao bez frke.

Tapatalk from Poco loco
 
Kako se Milanu cudno ponasa klima, sto odrzava u stepen temperaturu, a moj 12LU koji greje 2-5 stepeni vise kako mu se cefne, radi super, ima visoku kulturu rada i visoko je preporucena klima?

Zasto je Amber ishajpovan, zato sto ja jedan jedini pricam o njemu, jer imam 4 komada sa kojima sam zadovoljan?
I zato sto se ja sa 4 Ambera i jos 2 ili 3 coveka koji su rekli da im je Amber super, ignorisu?
Takodje i za Viole, meni 4 komada sabijaju, spustaju na 300W, jos njih 2jica barem ovde rekli da su prezadovoljni, ali opet, nekako se to ne spominje, preporucuje se dosta slabija Mission(ajde, barem je jeftinija) ili realno jako loseg dizajna i sa manje features-a Fujitsu ulazni model, koji nije nista jeftiniji, a nema na osnovu cega da bude bolji.
Da ne spominjemo bolje uslove garancije koje Gree kod nas daje, gde te nicime ne uslovljavaju.
Ali ne, sve to se ignorise, jer Fujitsu mora da ostane dozivotno best buy.
 
Po ovom testu Amber 9 dobro grije, ne znam sto mu je ovako mali COP na iznad 0°C.

Moj ap25 je solidno prosao, fin cop, nije toliko snazan, otprilike tacno onako kako je Mitsubishi napisao u spec.
Na testu je trosio oko 1kW, max 1.1-1.2kW, kod mene ide do 1.5, a duzi period moze raditi na oko 1.3kW.

09LM ispod -10°C naglo gubi kapacitet, od Toshibe sam ocekivao veci COP, jako dobar rezultat za LN25.
 
Poslednja izmena:
Nisam rekao da je losa, imam par komada ovde, u salonu lokalu preko puta 18, lik sto mi je ugradjivao LLCA imao 18 pa zamenio za 12, jos nisam saznao zasto, verovatno je bila prejaka. Drugar skoro presao sa kotla na struju na Amber 12, sad cu da ga pitam kako je zadovoljan.
 
Panasonic HZ25TKE koji sam planirao umesto NE12 jednog dana je ozbiljno zakazao na ovom testu u ovom testu u odnosu na ono što se reklamira. Na -15C u pamfletu stoji 4,08 kW, na testu oko 3,3 kW, ozbiljna razlika. Na -25C treba da da 3 kW, ovde izmereno 2,4 kW.
 
Ne mora da znaci, mozda nisu testirali u istim uslovima? Povecaj vlaznost vazduha za 20% i dobices 2 totalno razlicite klime.
Proizvodjaci, kako klima, tako i drugih stvari, cesto manipulisu uslovima testiranja koliko je to dozvoljeno, da bi dobili na papiru jace no sto ce to biti u realnosti.
 
Poslednja izmena:
Jasno, ja inače uzimam karakteristike klima sa određenom dozom rezerve, zato je dobro imati i ovako detaljne real-life testove, pa videti i kako tu stoje stvari, uz ono što se reklamira. Ono što čovek nikad neće moći da zna dok mu neko to ne monira u kući je kako se zaista klima ponaša u svakodnevnoj upotrebi, ja imam novu 9-ku i stariju 12-ku, gde je 12-ka jača na papiru, a u realnom radu je 9-ka bolja u svakom pogledu.

I Eurovent je za HZ25 dobio sličan rezultat na -20 C kao i Finci. 1 bambi i za njih. :)
 
Poslednja izmena:
Poered snage, bitno je i koliko često uređaj ide u defrost. Tu je veća spoljašnja jedinica u prednosti, makar teoretski.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Za teoriju ne znam, u praksi ja prvo gledam koliko kg ima spoljna. Robusna spoljna sa velikim izmenjivačem i nema zime.

Posle par nedelja sa temperaturama oko i ispod nule. Nova klima suva kao barut, ispod stare zaleđena bara.

b3bf8e419c90f9bed15cc0d9fb39e628.jpg
fc4284ba741363eda2e4a94928b60c56.jpg
 
Tezina ide i na kompresor, LLCA 09 ima 5KG, LGC/LU 12 imaju 9.5KG kompresor :)
Drugar mi kaze da je zadovoljan za sad za Amber 12. Sa kotlom od 6kW je grejao 50m2, izolacija, nova PVC stolarija, temp unutra bila 21-22c, decembar potrosio 1550kW cela kuca. 5 januara ugradio Amber, dakle 4 dana radio kotao, posle Amber, otvorio jos neke prostorije pa ima oko 65-70m2. Tu gde je klima 23-24c, druga prostorija 21-22c, hodnik koji je udaljen bio na 0c, sad 18c. Januar potrosio 1200kW ukupno.
 
Dobili su i 3,6 kW na - 20 °C. Eurovent daje maksimalnu snagu za Tol i eventualno Tbiv, nisam siguran za ovaj drugi, odgovorice ti već Cronnin. Drugi rezultati su sa delimičnim opterećenjem za računanje SCOP.

Upravo tako. Daju maksimalnu snagu samo za TOL.

Vidi se pogotovo na primeru 12LLCE koja na Tbiv = -7 ºC daje 2,83 kW, dok na TOL = -15 ºC daje više toplote od toga.
Taj 12LTC na Tbiv = -10 ºC daje 4 kW, dok na TOL = -20 ºC daje 3,63 kW. U njegovom slučaju nije očigledno, ali se može pretpostaviti da na deset stepeni višoj temperaturi može dati više toplote od tih Δ = 0,37 kW razlike. Koliko je to stvarnoo, možemo samo da nagađamo, kao što ne znamo ni koliko 12LLCE može dati na -7 ºC.


Ja sam vec rekao razlog za onakvo ponasanje njegove klime, ali se ignorise, jer vecini ne odgovara da postoji racionalan razlog, vec im odgovara da je Amber los.

Nikome ne odgovara da je Amber loš. Nama je svima bolje da se pojavljaju kvalitetniji uređaji za manje novca. Ono što nam ne odgovara je da Gree skonta da je bolji od Japanaca (ako jeste, ne ulazim sad u to) i da onda u dogovoru sa njima podigne cene.


Da ne spominjemo bolje uslove garancije koje Gree kod nas daje, gde te nicime ne uslovljavaju.
Ali ne, sve to se ignorise, jer Fujitsu mora da ostane dozivotno best buy.

Pa ono. Amber 12 je 100 kRSD, dok je 12LTC 108 kRSD. Zašto bi rizikovao?
 
Defrost mi je glavna negativna osobina ovog vida grijanja.

Koliko cesto ce klima ici u defrost, pored temp. i vlaznosti, najvise zavisi od opterecenja.

Kod mene je ap25 rasterecen, vanjska j. je dobro zasticena, tesko se moze skontati svako koliko ide u defrost, a isti traje 5-6min.
Sjedis u sobi, ne cujes klimu, ne osjetis duvanje, nema prekida, a toplo.

LT grije dosta veci prostor, kad je vani oko 0°C trosi 0.9-1.2kW, znaci prilicno opterecen. Ako je vlaznost visoka ide u defrost na 1h, traje 15min, osjeti se pad temp., znaci da ne mogu biti prezadovoljan, ali je jako dobra klima, mozda da sam isao na jacu.

Duzina defrosta zavisi od algoritma, kad ce poceti defrost zavisi od temp. izmjenjivaca i spoljne temp., slicno je kod vecine, medjutim zavrsetak zavisi od temp. izmjenjivaca i imaju max vrijeme od obicno 15min...

Mitsubishi zavrsava defrost kad je temp. izmjenjivaca > 5°C, moze se povecati na 10, Toshiba kad je temp > 8°C, moze se povecati na 13, Fujitsu je sampion sa 16°C, mislim da nema opciju podesavanja.
Razmisljao sam da hakujem LT :) ili da bacim 10cm vune u stan iznad.
 
Amber 12 je 95k i po svim prilozenim informacijama, bolja je klima.
Lt verovatno nize modulira i lepsa je i to je to, sve ostalo je na strani Ambera.
Sta tacno rizikujes sa garancijom od 5 godina i ustedom od 110e za jacu klimu, sa vise dodatnih opcija?

Fujitsu bi sigurno bio konkurentan, da nisu i sada izbacili kgta, koja je prakticno LU na r32 gas, umesto da se tu ubace neke nove tehnologije.
Kao top model ostavili lt, koji je super klima vec koliko, 7,8 godina, ali ima mana u odnosu na moderne uredjaje.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koliko cesto ce klima ici u defrost, pored temp. i vlaznosti, najvise zavisi od opterecenja.
I od malopre pomenute veličine spoljnog izmenjivača. ;) Veći izmenjivač ima efikasniju razmenu toplote, samim tim i manje skupljanje leda. Džabe nasviran kompresor sa minijaturnom spoljnom jedinicom, kad spoljna pređe 35 kg mogu da pređem na sledeći korak, a to je ulazna potrošnja.

Ako temperatura u kući pada osetno za vreme defrosta od 15 minuta, onda definitivno nije dobra izolacija. Mi smo za vikend zamenili stara ulazna vrata, sad već merkam 25 cm Glava izolaciju da dodam na tavan preko postojeće, kad bude prilika. :)

@xeroj
Top model fuđija je LZ. ;)
 
Poslednja izmena:
Velicina izmjenjivaca se podrazumjeva :)

Pretpostavljam da Toshiba Daiseikai ide redje u defrost, vanjska jedinica joj je velika, a po euroventu nema neki kapacitet, vjerovatno je razlog sto joj je kompresor limitiran na nizu frekvenciju, sto ima dosta prednosti.

Gree Amber 12 i 09 su izgleda prilicno slicni, ima razlike u izmjenjivacu vanjske, isti kompresor od 1230W, limitirana startna snaga na 09.


Nije mi dobra izolacija kuce, iznad ne zivi niko, a imam samo 3cm stiropora u podu. Defrost mi ne smeta toliko, najvise se osjeca kad treba podici temp. sa 19 na 24, tad se zna lediti na svakih 40min, kad su bas nepovoljni uslovi.
Dobro mi je grijanje i na -15 imam dosta rezerve.
 
Poslednja izmena:
Kad dodje april javite se da otkljucamo temu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno