Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam neki ekspert za klima uređaje, ali moj savet bi bio Midea 12N1D0 , ima da se nađe za 400€ i moje lično mišljenje je da je ovaj model zaista dobar, pa sam iz tog razloga i uzeo za sebe nekoliko komada..
Jel može malo više informacija o ovoj klimi?
Kako hladi, greje? Jel ima noćni režim, koliko jako duva, jel menja jačinu ventilatora ili samu temperaturu izduvni vazduha (što članovi iznad pominju), jel bučna?
Kako greje kada uhvati minus napolju? Jel ima grejač tacne za odleđivanje klime?

Možda neko ima podatke o efikasnosti ove klime?
Ako može neko ko se razume da je malo analizira, puno bi mi značilo.
 
Poslednja izmena:
Javi se sledeće godine u ovo vreme pa će možda neko i moći da ti pomogne. Radi se o novom modelu koji na papiru ima dobre performanse, a kako je u stvarnosti to ne zna niko.
 
Po spec je bas jaka, ali ekstremno mali protok vazduha ima, to je upola moje 12LU. Cak i Viola ima skoro 50% veci protok, a ona ne duva nesto mnogo jako.
Mora imati barem 600m3/h ako ce da greje prostor iznad 25m2, a sa skoro 5kW, trebala bi bez problema da greje do 40m2.

https://midea.com.ua/en/products/бы...type-dc-inverter/mb-12n1d0-i-mb-12n1d0-o-2018
Mada, kod nas sam nasao da je jacina izduva 519m3/h, a iznad pise 419...500 je neki minimum, meni je i to bilo malo za kanc, pa sam moju Mission posle svega par meseci zamenio Amberom.

A sada videh da je izasao ove godine novi Mission i da ima grejac tacne...to deluje kao dobra opcija ko moze da saceka jedno godinu dana...
https://midea.com.ua/en/products/бы...pe-dc-inverter/mb-12n8d6h-i-mb-12n8d6h-o-2019
 
Poslednja izmena:
Ja sam resio da uzmem tu klimu,ali meni trebaju dve,posto je kuca 80 kvadrata.U sustini,kad bi bas tacno izmerio svaku sobu,mislim da ne bi tu bilo vise od oko 70 kvadrata kad se odbiju svi unutrasnji zidovi i spajz.Ja sam je nasao za nekih 46.000 dinara u "top-lap centru" :d .Jel neko nasao mozda negde jeftinije?
 
Iskreno, tu bih ti preporucio da gledas neke klime koje mogu jako da duvaju, da bi imala dalek "dobacaj".
Bergen Pine profi duva 660m3/h od tih jeftinih modela...sto je 60m3/h jace i od Viole.
 
po meni ili 37k din vivax auji sa grejacima otprilike isti kao ova midea,mozes pogledati u prodavnicama pa h uporedi
ili za 55k fujitsy llce japanac klasa iznad,manje trosi vise daje kad je najpotrebnije
 
po meni ili 37k din vivax auji sa grejacima otprilike isti kao ova midea,mozes pogledati u prodavnicama pa h uporedi
ili za 55k fujitsy llce japanac klasa iznad,manje trosi vise daje kad je najpotrebnije
Jel to preporuka za mene?

Ako jeste jel može link na PM do tih klima gde se mogu nabaviti po toj ceni?

Dajte predlog za neku inverter do oko 50.000 dinara, šta bi bilo najbolje uzeti.
Moram danas da naručim.
 
Poslednja izmena:
Po spec je bas jaka, ali ekstremno mali protok vazduha ima, to je upola moje 12LU. Cak i Viola ima skoro 50% veci protok, a ona ne duva nesto mnogo jako.
Mora imati barem 600m3/h ako ce da greje prostor iznad 25m2, a sa skoro 5kW, trebala bi bez problema da greje do 40m2.

https://midea.com.ua/en/products/бы...type-dc-inverter/mb-12n1d0-i-mb-12n1d0-o-2018
Mada, kod nas sam nasao da je jacina izduva 519m3/h, a iznad pise 419...500 je neki minimum, meni je i to bilo malo za kanc, pa sam moju Mission posle svega par meseci zamenio Amberom.

A sada videh da je izasao ove godine novi Mission i da ima grejac tacne...to deluje kao dobra opcija ko moze da saceka jedno godinu dana...
https://midea.com.ua/en/products/бы...pe-dc-inverter/mb-12n8d6h-i-mb-12n8d6h-o-2019
Svi linkovi vode do "Page not found". Pretraga po modelu na Midea sajtu mi nije izbacila ništa.
Šta je tvoj predlog? Koji inverter bi bio najbolji za mene?
 
Drustvo, pre danasnje kupovine zelim jos samo jednom da proverim. Da li je VOX VSA9-12BE dovoljna za hladjenje dve prostorije od ukupno ~35m2, ili vredi dodati jos 7 hiljada za Bergen ili Gree? Znam da su daleko poznatiji proizvodjaci, ali me zanima da li vredi ta razlika ako se uzme u obzir da ce se klima koristiti samo za hladjenje.
 
35kvm će ohladiti bilo koja 12-ca, ukoliko nije potkrovlje ispod lim3n9g krova

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ne, nije ispod potkrovlja. Uzecu onda Vox, samo se nadam da nije mnogo bucna unutrasnja jedinica, posto nisam imao priliku da je vidim i cujem uzivo.
 
E to već ne znam, nemam Vox

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Svi linkovi vode do "Page not found". Pretraga po modelu na Midea sajtu mi nije izbacila ništa.
Šta je tvoj predlog? Koji inverter bi bio najbolji za mene?

Meni rade linkovi, vode na midea.com.ua i na te Mission modele.
Pravo da ti kazem, velika je to kvadratura, moras imati dobru izolaciju i povezanost prostorija da bi ti svuda bilo toplo.
Meni u kuci jednu prostoriju od 70-80m2 greje jedna Gree Amber, ali naravno da nije ista temperatura blizu i daleko od klime i ona duva 800m3/h.
A u stanu recimo imam 3 klime(2x Viola i 1xLuca) za 70m2 zbog lose povezanosti i to se jedna soba od 11m2 ne greje uopste, pa sam tu skinuo 4. klimu.
U mojoj sobi od oko 22,23m2 imam Fujitsu 12luca(850m3 max) i radi mi na 3. od 4 brzine, jer imam 6 prozora, na cosku zgrade sam i nema izolacije, ako se ne varam, a ja temperaturu odrzavam na oko 25c uvek.
Sto znaci da mi ona radi na otprilike 500-600m3/h da bi bilo toplo i posto ja luftiram 3, 4 puta dnevno.
U vikendici isto 1 12 Viola i radi na najjacoj brzini(600m3/h) da bi mi ugrejala jednu sobu od oko 30m2 i malo hodnik i kuhinju, sa izolacijom od 8cm, ako se opet ne varam :)

Gledaj klime koje jace duvaju, 500m3/h je slabo duvanje i ako je Mission ok klima.
Viola duva 600m3, ali je dosta skuplja, a Bergen Pine Profi navodno duva 660m3, ali je to Gree ispod, a nas brend, pa ne znam da li zaista radi to sto specifikacija tvrdi ili su namerno preuvelicali spec, sto mi je verovatniji scenario.
Imas i Fujitsu 12 LLCE, kojoj stoji 720m3/h, ali kod Fujitsua je ta brojka prevara, jer je to sa turbo moda, koji moze da radi samo 15 minuta i onda se sam gasi.
Tako i moja Luca ima 850m3, a u realnosti ima ja verujem oko 700.
Problem je sto ne govore koliko svaka brzina ima, pa ne mozes videti koliki je zaista konstantan maksimum duvanja kod njih.

Opet, ako imas dobru izolaciju i povezanost prostorija, tako da klima moze da duva u vise prostorija odjednom i ako ti je ok da ti negde bude 25, a negde 20c, mozes uzeti i te Mission, ali racunaj da to nece biti prijatno iskustvo, zato se te klime i propisuju za grejanje 25-30m2 max.
 
Poslednja izmena:
Ja 5 stepeni razlike nemam ni u negrejanim ostavama.
 
Po spec je bas jaka, ali ekstremno mali protok vazduha ima, to je upola moje 12LU. Cak i Viola ima skoro 50% veci protok, a ona ne duva nesto mnogo jako.
Mora imati barem 600m3/h ako ce da greje prostor iznad 25m2, a sa skoro 5kW, trebala bi bez problema da greje do 40m2.

https://midea.com.ua/en/products/бы...type-dc-inverter/mb-12n1d0-i-mb-12n1d0-o-2018
Mada, kod nas sam nasao da je jacina izduva 519m3/h, a iznad pise 419...500 je neki minimum, meni je i to bilo malo za kanc, pa sam moju Mission posle svega par meseci zamenio Amberom.

Evo sad sam malo surfovao u nekoliko nasih prodavnica,i sto se tice tog protoka vazduha za grejanje na nekim mestima pise 519,a na nekim 650.

Protok vazduha: Niža/Srednja/Viša (brzina ventilatora)= 450/560/650 m³/h

Ovde gde ja planiram da uzmem pise ovo gore.Mada mi nije jasno kako moze toliko da bude razlika i specifikacijama.
 
Ja 5 stepeni razlike nemam ni u negrejanim ostavama.

Ne luftiras ih, a sigurno ne luftiras ni kucu mnogo.
Kada luftiras stan/kucu, sto dalje od klime, treba vise vremena da se zagreje, a logicno je da neces imati velike razlike u prostoru u koji ne udje -10c vazduh par puta dnevno pri luftiranju.

Gorgilije, ta klima je jeftinija od standardnog Mission modela, ne verujem da je em toliko jaca, em da toliko jace duva.
 
Poslednja izmena:
Imam ventilacione otvore u svim ostavama, u kupatilu, u perionici. Imam i ventilisane prozore. Nemam nikakve potrebe za 'luftiranjem' kuće, ionako se prirodno menja vazduh dovoljno često, pisali smo već o tome.

Evo i kako zimi izgleda jedan od tih otvora snimljen termalnom kamerom.
7eed8e6e72ee38fcb1c9964b4022c46d.jpg
 
Da li ima smisla u stanu napraviti ventilacioni otvor?
Recimo iznad mesta gde ce ici klima spustace se plafon i gore ce najverovatnije osim osvetljenja biti provucene i dodatne el.instalacije. Mesta bi bilo i za neku cev koja bi isla dalje na balkon. Pa da li ugraditi neku ventilacionu resetku bas iznad klime odakla ista i uvlaci vazduh?

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Kontrolisana ventilacija je svakako bolja od klasičnog provetravanja otvaranjem prozora/vrata.
 
Isteklo vreme za edit, klima treba da uvlači sobni vazduh inače će verovatno biti problema sa merenjem i održavanjem temperature ukoliko uvlači hladan/topao vazduh spolja u većoj količini.
 
Imam ventilacione otvore u svim ostavama, u kupatilu, u perionici. Imam i ventilisane prozore. Nemam nikakve potrebe za 'luftiranjem' kuće, ionako se prirodno menja vazduh dovoljno često, pisali smo već o tome.

Evo i kako zimi izgleda jedan od tih otvora snimljen termalnom kamerom.
7eed8e6e72ee38fcb1c9964b4022c46d.jpg
To, bez aktivne ventilacije i rekuperatora(u kuci imam vent sa rekuperatorom i vrhunska stvar, ali ni malo jeftina) moze samo ako si malo kod kuce, ne kuvas, ne pusis i zivis sam.

Ako vas ima 3, 4 i kuvate ili pusite, ne moze da ne bude ustajao i smrdljiv vazduh posle nekog vremena, osim opet, ako nemas aktivnu vrntilaciju i maravno, rekuperator.

Imam drugara, puse i slabo luftiraju, ali ja ne idem kod njega koliko mi smrdi na cigare i kuvanje.
Njima ne smeta, culo kirisa u minusu, a ja imam jako osetljiv nos..
Pa ima i do toga dosta, svako ima neki prag tolerancije, kod mene je jako mali.
Evo, celo leto mi radi klima na 25c sa otvorenim prozorom recimo...

Ja imam 850m3/h aspirator i pustam promaju svaki put kada zavrsim kuvanje.
Kada su cale i keva tu, oni puse i stalno je otvoren prozor na kip i pored toga, mora par puta dnevno promaja.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Živiš u BG, imaš osetljiv nos, a ne smeta ti prašina i vlaga od spolja pa luftiras često?
 
Vlaga mi smeta, to resava klima, a zimi je jako suv vazduh, cak sam kupio ovlazivac vazduha.
Ne znam o kakvoj prasini pricas, ne zivim na prizemlju, imam dosta otvoren predeo ispred zgrade i ogromno drvece koje ide do 6. sprata...
Pricamo o mirisu, a ne higijeni i da li nekome smeta prasina. Cak sto vise, uopste nisam osetljiv na prasinu.
Smeta mi i kada spolja zasmrdi reka i nadodje miris, ali sta da se radi, ne mogu se izolovati u vakum komoru :)

A kako rece Mitar, kada je disanje u pitanju, imaces dovoljno vazduha i sa svim zatvorenim prozorima.
 
Poslednja izmena:
Živiš u BG, imaš osetljiv nos, a ne smeta ti prašina i vlaga od spolja pa luftiras često?
A i slabo pamti, sve ovo smo već pisali.

@heroj
Kuhinja ima aspirator i prozor koji je otvoren dok se kuva. Beogradski smog ne bih puno komentarisao, možda neko iz Pančeva može da ti pozavidi.
Pljuge takođe, u firmi osetim kad neko od duvandžija dođe sa puš-pauze, pa usmrde hodnik i lift.
 
Poslednja izmena:
Pa rodjen sam i odrastao u BG-u, vazduh je takav, kakav je, tu mi je nos i odrastao...
A svakako da je ovde kod mene solidno provetren vazduh, blizu reke sam i imam otvor ~50x100m ispred prozora, sa jedne strane nemam zgrada vise, pa struji vazduh.
Nije to isto kao ziveti u rupi u Valjevu i Smederevu ili ziveti vec 1km od mene, na Dorcolu, gde je sve zatvoreno i vazduh ne struji.

Ok, kao sto sam i rekao, nekome mirisi vise, a nekome manje smetaju i neko vise, a neko manje luftira.
Neko vise, a neko manje kuva, neko vise, a neko manje vremena provodi kod kuce i neko zivi sam, a neko sa vise osoba i sa razlicitim navikama.
U svakom slucaju, osim ako ne kuvas nikada nesto jaceg mirisa i imas aspirator od 1500m3/h, mirisi su tu, a opet, nekome smeta, nekome ne.
Evo, ja sam malopre spremio piletinu sa paprikama, paradajzom, crnim i belim lukom, nema sile da ce ono uskoro da izadje, a otvorena mi 3 prozora u kuhinji.

A ti Mitre mora da imas magicne prozore, kroz koje zimi ne ulazi hladan vazduh kada se kuva, posto "nigde nemas 5c manje".
I ti bese grejes neku manju kvadraturu, na neke jace klime od Midea Mission-a?
 
Mitar ima Panasonike?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
A i slabo pamti, sve ovo smo već pisali.

@heroj
Kuhinja ima aspirator i prozor koji je otvoren dok se kuva. Beogradski smog ne bih puno komentarisao, možda neko iz Pančeva može da ti pozavidi.
Pljuge takođe, u firmi osetim kad neko od duvandžija dođe sa puš-pauze, pa usmrde hodnik i lift.
He he
U Beogradu automobila sve vise a u Pancevu fabrika sve manje [emoji1787]

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno