Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ME MSZ-HJ35VA kao standardni model ili Gree Viola Profi ili Midea Mission 12?
 
Grejanje po specifikaciji ide do -10, sto verovatno znaci da ima malo slabiji izmenjivac i kompresor, ali generalno, ako ti ne trebaju neke funkcije koje ima Viola, uzmi Mitsubishi, tu tesko da ces pogresiti, a kod nas nisu nesto mnogo niske temperature.
 
Pošto se stara klima MIDEA 12 on/off pokvarila a i naradila se punih 14 godina sada može samo da hladi gledam da uzmem inverter klimu.Mideu sam koristio do -8 spoljne temperature a zatim bi uključio TA peć.Ostale prostorije grejem na čvrsto gorivo.Znači klima bi grejala negde oko 35 kvadrata.Ne mogu da se odlučim između ova tri modela.
DAIKIN FTXB35C/RXB35C Inverter 12000 BTU, R410A, A+/A+
GREE Klima Inverter VIOLA Profi GWH12RB-K3DNA3G 12000 BTU WiFi
FUJITSU ASYG12LLCE/AOYG12LLCE
Razlika u ceni nije velika vidim iz podataka da GREE ima grejač spoljne jedinice i kompresora a ima i WIFI.Za Fujitsu sam pročitao da bolje greje od pomenutog Daikin modela na temperaturama ispod -10.Samo GREE po proizvođačkoj specifikaciji greje do -20 ostali do -15 itd itd.Svaki savet bi mi dobrodošao.
 
U fazi sam sredjivanaj potkrovlja i na spoljnom zidu kuhinje bih postavio spoljnu jedinicu na terasi, razmišljao sam pošto vodu radim za 2-3 dana da izbacim i jednu kanalizacionu cev od sudopere da skuplja kondenz a ne da guram u oluk koji je do same klime. Jel ok ta varijanta?

Sent from my MI MIX 3
 
Ako ćeš da greješ na klimu, stavi grejač u tu cev ili je bar izoluj, da ne ledi deo koji će da stoji napolju.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
A jel kuca ili stan?
Cev za kondez iz unutrasnje jedinice (leti, za hladjenje) mozes sprovesti (mozda) bez da izlazis van kuce/stana (kad vec renoviras), tako da ne moras napolje odvodnu cev sprovoditi...
Ako je kuca (tvoja naravno) mozes gde god hoces i kako ti volja da odvod sprovedes, pa i u oluk.
U svakom slucaju grejac (ako se i grejes zimi) u cevi za odvod napolju kao sto rece @jozza.
Sta je bolje... hmmmm japanac je japanac (pogotovo Daikin), kinez daje wifi (;))... javice se neko ko pozna materiju odlicno... razmotri i ko ima kakvu podrsku za narednih 10-15 godina...
 
Poslednja izmena:
Pricali smo X puta, ne sme se sprovoditi u oluk.
Grejac na tacni i u crevo i cev koji su napolju.
Bilo koju da uzmes neces pogresiti, Fujitsu daje najvise snage, Daikin je ok ali mi se ne svidja plastika koju koriste za unutrasnju jedinicu. Viola je vec dokazana klima, ima najvise opcija i bese i grejac tacne fabricki tako da je izbor na tebi.
 
Ne sme u oluk, slazem se, mome bratu je tako malo poplavilo stan jer je oluk na zgradi bio zapusen (neka talabu ubacila dvolitarsku plasticnu flasu pivsku u oluk) ALI ako je kuca, moze da radi sta hoce...
Takodje, problem moze da postoji i ako se u odvod od sudopera sprovede...
Kod mene u zgradi, moja vertikala odvoda za sudoper se zapusila, u 3 stana iznad mene poplavilo a samo jedan (cetvrti) stan koji je imao klapnu na odvodu je ostao suv...
Zapusilo se od masnocei i soc-a od kafe jer ima neko koleno, suzenje, sta li... horor...
Najbolje je sporvesti odvodno crevo do prizemlja pored oluka i dalje nek tece kud ide i kisnica... jedino moze zimi biti problem da se ledom ne zapusi odvod.
To je neko moje misljenje s obzirom na sve moguce probleme.
 
Zimi neće da ledi ako je grejni kabl u cevi. Dovoljno je da se pali dok radi defrost. Ako treba predugačka cev, onda je bolje spustiti spoljnu, do zemlje. Ionako je 15m visine i 20m dužine dozvoljeno između unutrašnje i spoljašnje. Nekih 5m-7m ne utiče ni 1 promil na rad klime. To je nekad bio bauk sa kineskim on-off, jer je em kompresor bio slabiji em majstore mrzi da dopune to što fali gasa za dužu instalaciju. Interesantno je da su japanci napunjeni fabricki za do 15m, dok kinezi uglavnom samo do 5m instalacije. Čak i 18-ce.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Moja kuca je u pitanju i terasa od 30m2, naravno da mogu da postavim kako hoću ali sam pitao za savet kako je najbolje. Cev fi50 bi bila ravna sa fasadom a spolja bi se videlo samo crevo od klime ili neki razvod sa još tanjom/lepsom cevi. To mi je juče palo na pamet pošto mi je izašla reklama za neki sifon za klimu gde stoji "Kada kondenzat klima uređaja odlazi u kanalizacioni sistem, preporučuje se ugradnja sifona za kondenzat u zid, kako bi se sprečilo vraćanje neprijatnih mirisa"
Cena prava sitnica tako da cu morati da smislim neko drugo rešenje kao zamenu za isti ako je potreban

Sent from my MI MIX 3
 
Imam pitanje,devetka ili dvanestica.Ja bih devetku inverter jer je u pitanju decija soba od 15m2 ali je tesko naci kazu da ne uvoze jer se ne prodaje tako cesto(bergen pine).prodavac me ubedjuje da je isto cak da je 12 bolje jer brze postize temperaturu.Zar 12 ne trosi vise i zar nije bucnija u odnosu na devetku?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nije nesto posebno bucnija ali je jaca pa se vise pali gasi, tu bi sedmica bila idealna ali njih tek nema tako da bolje devetka koja ce da radi ravnomernije. Kada je hladno nije problem ali kada je prelazni period ume da se pali gasi na 5 minuta sto ume da smeta.
 
U malu sobu što manja klima

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
@šile, tvoja kuca, tvoja sloboda da radis sta ti volja.
Kulture radi ako je moguce sprovedi cev tako da ne kaplje na trotoar, stepenice, nikome za vrat ali ako je predugacak odvod i ako se grejes klimom zimi onda sto kraci odvod od klime (tacne i kondeza iz klime), grejac u tacnu i crevo i neka kaplje iz creva negde kud se ne prolazi (mnogo) kako leti (da ne kapa za vrat) tako i zimi (radi leda)...
Kako god okrenes, gasovi iz kanalizacije ili septicke jame, odvodnih cevi (svih) i sl. mogu biti problem, sa ili bez sifona za klimu...
Osmisli dobro sve.
 
Izbacicu za sada cev kad se vec radi voda i kanalizacija a ostalo kada bude vreme, mislim da kroz sifon sa vodom ne bi trebalo da se oseća bilo šta

Sent from my MI MIX 3
 
Poslednja izmena:
Izgleda da iza Hisense invertera stoji Hitachi.
 
To je verovatno kao Gree i Daikin, jedni imaju resorse, drugi znanje, a oba kostaju da se steknu i sto da ne :)
 
Da li neko ima iskustva sa Gorenje inverterima?
Našao sam na nekoj akciji kas 35 cinvft, za 35 hiljada, da li ima nešto bolje za taj novac? U principu bitno mi je samo da se ne kvare, jer se stan izdaje.
 
Gorenje je kineski brend, a ko im pravi klime, ne znam :)
 
Meni sve te Gorenje liče na Midea klime

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Da li se bilo koja klima može uključiti u struju preko spoljne jedinice umesto preko unutrašnje? Prodavac u jednoj prodavnici mi reče da On/Off moraju da se spoje preko unutrašnje a inverteri moraju preko spoljašnje. Meni je nemoguća misija da kabl sprovedem do unutrašnje dok mi je izuzetno lako da ga dovedem do spoljašnje pa zato pitam.
 
Svakako imaš rupu u zidu kroz koji možeš da privuče a kabl i napolje i unutra

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ne dovodis ti struju, odnosno uticnicu do unutrasnje ili spoljne.
Strujni kabl se vodi iz uzntrasnje, odnosno iz spoljne jedninice, umotava se uz cevi (bakarne i odvod kondeza) i na nekom mestu se izbaci van tog snopa i sprovede do izvora struje (najbolje uticnice). Strujni kabl moze biti 2-3m a moze biti i 15-20m sve zavisi gde je klima (spoljna ili unutrasnja jedinica) i izvor struje.
Ne koristis produzni kabl vec se sam strujni kabl klime pravi na licu mesta po potrebi.
 
OK razumem da se I unutrašnja i spoljašnja jedinica moraju napajati strujom da bi radile :D i da su one povezane strujnim kablom koji se radi na licu mesta nego me zbuni čovek sa onime da jedna vrsta mora da ima šteker kod unutrašnje a druga kod spoljašnje. Po slikicama koje su ljudi ovde kačili viđao sam da je šteker obično blizu unutrašnje pa otuda i moje pitanje.
Kako izvlačim novu instalaciju i klima je sama na osiguraču daleko mi je lakše da izvučem kabl napolje i tamo je spojim nego unutra.
Elem, znači svejedno je?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno