Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
2. Jel može neki kratak spisak "best buy" klima?
Sa jedne strane razmišljam o nekoj jeftinijoj inverter klimi (a da vredi, znam da su ovde ranije pominjane neke od 400-500€), a sa druge (ukoliko stanodavac ipak smatra taj trošak neopravdanim) o "ne inverter" 12-ci. Treba predlog za obe varijante.

Svaki savet je dobrodošao.

Nisam neki ekspert za klima uređaje, ali moj savet bi bio Midea 12N1D0 , ima da se nađe za 400€ i moje lično mišljenje je da je ovaj model zaista dobar, pa sam iz tog razloga i uzeo za sebe nekoliko komada..
 
Ovo je bilo aktuelno u Bosni pre nekoliko godina. Tetka je uzela taj subvencionisani EBRD kredit i uradila fasadu i centralno grejanje u kući. Ne sećam se sad koliko je bio povoljniji od komercijalnih kredita, a čak i nevezano za to, troškovi grejanja su toliko manji da će se sve to isplatiti u nekom momentu.
Da se uzima da bi se uzeo kredit nece sigurno, ali umesto komercijalnih ovo je isplativo, jer se 15-20% vraca, tj. 15-20% cene se manje placa na kraju naspram komercijalnog kredita, ako su iste kamate.
Ja sam razmisljao o tome, klime oko 100K, ali za 15.000 treba da se prebacuje u UniCredit (samo dve banke rade ovaj kredit, a druga mi ne odgovara), trosak racuna, papirologija, ne verujem da bi bila bitna usteda naspram da kupim u kesu.
 
Pozzz svima,zamolio bi za neki savjet,uzeo bi 2 klime msz-ln35vghz,prvenstveno za grijanje,zivim u kontinentalnom dijelu 450m nadmorske, gdje znaju biti jaki minusi,80m2,izolacija 5cm,kat kuce je u pitanju,pa ako netko moze dati savjet bilo bi pozeljno,hvala

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
pogledajte u prodavnicama uredjaja kako izgleda otpozadi unutrasnja jedinica,
midea i vivax,nema razlike,razlika samo u prednjem panelu,
ja sam tolko uspeo da skontam,nek neko malo strucniji koji to ugradjuje potvrdi ili opovrgne.
Meni lici na OEM proizvodnju sa sitnim izmenama sto hrvati naruce,na kraju dodje gotovo i samo lepe deklaciju i neke sitnice sto mozda mora da bi bio njihov proizvod a ne kina odakle je 99,99%
 
ja to nigde nisam video,guglao sam i nigde te informacije,sve vodi u bestrag.tek kad sam pogledao vise komada uzivo skontam identicnost.to vrv 99% novih kupaca klime nezna da je vivax made by midea.i nigde na netu nema slika zadnje strane unutrasnje jedinice,ima samo po koja prednje strane i to je to
 
99% kupaca ne zna ni razliku izmedju on/off klime i invertera ako cemo iskreno ;)
Za ovakve informacije mora da se prati tema, pisali smo o tome a i o ostalima. Vise ces informacija ovde naci nego na netu.

Tapatalk from Poco loco
 
ja to nigde nisam video,guglao sam i nigde te informacije,sve vodi u bestrag.tek kad sam pogledao vise komada uzivo skontam identicnost.to vrv 99% novih kupaca klime nezna da je vivax made by midea.i nigde na netu nema slika zadnje strane unutrasnje jedinice,ima samo po koja prednje strane i to je to
Pogledaj daljinski po njemu najlakše identifikujes proizvođača.

Vivax jeste midea, ali dosta Kineza se gura kao midea a ne zna se ko je proizvođač

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Sprat kuce nema izolacije , znaci blok i malter, stolarije sa roletnama ok sve dobro dihtuje. Ukupna povrsina oko 65 m2, posto se u kuci boravi max par puta mesecno i to mahom vikend( petak /nedelja) grejanje je reseno samo u jednoj prostoriji od 20m2 koja je i trpezarija i kuhinja Ideja je da sa inventerom omoguci grejanje /hladjenje za tih par dolazaka mesecno. Klima bi bila postavljena u dnevnoj sobi od 25 m2 ispred je hodnik od 10m2 i kako bi se vrata drzala otvorena i na trpezariji u koju se takodje ulazi iz hodnika gde je TA ideja je da se koliko toliko stvori temperatura za boravak u tih par dana mesecno. Znaci klima ne bi konstantno radila jer tu ne živim ves samo par dana mescno bilo leti bilo zimi, Iščitao sam prethodne stranice , malo pogledao ponudu i izbor sveo na dva modela
LG P12EN
Fujitcu ASYG12LMCE

Cena je slicna 65-70000 din, ne mogu da ustanovim iz specifikacija da li se i vertilna krilca mogu podesiti preko daljinskog sto mi znaci jer sam se navikao na tu opciju na LG klimi koju imamu stanu.Takodje navodi se da se na LG klimi filteri skidaju odozgo i da je nezgodno za cisćenje, ali generalno vise naginjem ka LG jer imam dobro iskustvo -klima u stanu radi vec 16 god uz samo jednu zamenu kondenzatora. Na osnovu gore navedenog molio bih iskustva sa ova dva modela inventera i preporuku za moj konkretan slučaj.
 
Sprat kuce nema izolacije , znaci blok i malter, stolarije sa roletnama ok sve dobro dihtuje. Ukupna povrsina oko 65 m2, posto se u kuci boravi max par puta mesecno i to mahom vikend( petak /nedelja) grejanje je reseno samo u jednoj prostoriji od 20m2 koja je i trpezarija i kuhinja Ideja je da sa inventerom omoguci grejanje /hladjenje za tih par dolazaka mesecno. Klima bi bila postavljena u dnevnoj sobi od 25 m2 ispred je hodnik od 10m2 i kako bi se vrata drzala otvorena i na trpezariji u koju se takodje ulazi iz hodnika gde je TA ideja je da se koliko toliko stvori temperatura za boravak u tih par dana mesecno. Znaci klima ne bi konstantno radila jer tu ne živim ves samo par dana mescno bilo leti bilo zimi, Iščitao sam prethodne stranice , malo pogledao ponudu i izbor sveo na dva modela
LG P12EN
Fujitcu ASYG12LMCE

Cena je slicna 65-70000 din, ne mogu da ustanovim iz specifikacija da li se i vertilna krilca mogu podesiti preko daljinskog sto mi znaci jer sam se navikao na tu opciju na LG klimi koju imamu stanu.Takodje navodi se da se na LG klimi filteri skidaju odozgo i da je nezgodno za cisćenje, ali generalno vise naginjem ka LG jer imam dobro iskustvo -klima u stanu radi vec 16 god uz samo jednu zamenu kondenzatora. Na osnovu gore navedenog molio bih iskustva sa ova dva modela inventera i preporuku za moj konkretan slučaj.
Steta da se naginjes ka LG osim ako kupujes OLED TV.
 
Jace duva Fujitsu, to ti je bitno za veliku kvadraturu, posebno sto ne grejes stalno.

U svakom slucaju, dokupi neki wifi kontroler, da bi mogao da upalis klimu 7,8 sati pre dolaska.
Nijedna od te 2 nema elektricno horizontalno pomeranje krilaca.

Svakako, nemoj racunati da ce jedna klima da ti ugreje ceo taj prostor efikasno.
Mozda ako je uperena u druge prostorije, pa ce u njima biti podnosljivo.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ja imam p12en i dobra je klima, ali ne mogu da je uporedim sa lmce jer se sa istom nisam sretao, a i da jesam...
LG je tih i mana mu je to čišćenje, mada je po meni takav filter bolji jer smanjuje mogućnost ulaska prašine u unutrašnju jedinicu na minimum. Prašine naravno ima jer sve što je sitnije od filtera prođe, ali ipak manje nego kod konvencionalnih filtera. Ono što je upadljivo su male dimenzije spoljne jedinice. Na izgled pre liči na neku 9ku nego na 12icu. Ima integrisan merač potrošnje i može se povezati na telefon uz pomoć aplikacije koja daje osnovnu statistiku. Aplikacijom se ne može kontrolisati rad klime jer ista nema wi fi! Koju god da kupiš nećeš pogrešiti, mada možda možeš proći i jeftinije obzirom da ne boraviš u prostoru stalno.
Mislim da je Fujitsu deklarisan na nižu temperaturu, mada to ništa ne mora da znači.
 
Jaci je fujitsu i mislim da ce ti trebati snage pogotovu ako nece raditi stalno. S druge strane mogao bi da kupis skoro 2 vivax invertera za te novce ali racunaj na to da na teskim minusima mogu da se zalede.
Izmedju te dve ja bih isao na Fujitsu svakako.

Tapatalk from Poco loco
 
Fujitsu je dobra klima, ali što bi rek'o Mujo "al' dva puta je dva puta".
 
Ako moze na PP neki "normalan" servis za ugradnju klima uredjaja za BG ili tacnije Zemun. Neko ko ce korektno uraditi posao, da ne moram da objasnjavam zasto svaka cev u zasebnu izolaciju, da odrade te odvode kako treba, da ne naprave rupe u zidu da gledam komsinici u gajbu i slicno :)
Naravno neki licencirani ili kako se vec nazivaju, da garancija bude vazeca i posle ugradnje :)
Najverovatnije ce biti neki Vivax ili Bergen inverter.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
@Toni i Milalaki Eto vam ti sa poslednjeg linka 2 posta iznad.

@Toni Obzirom da ces biti samo par dana mesecno tu estetika treba da bude na poslednjem mestu, performanse na prvom.
LG je standardno lepsi i uvek losiji ili nenormalno skuplji tako da se logican izbor sam namece. Klima treba da radi, nije ukras. Pogledaces je per puta i vise je neces ni primecivati ma kako izgledala.
 
Poslednja izmena:
Ti iznad nabrojani imaju malo jace cene i nemaju ove budzet invertere sto mene zanimaju. Mislio sam na neki samostalni servis gde se priznaje garancija nakon njihove ugradnje, nezavisno od prodavnice itd... evo samo par postova iznad "ovlasceni" servis radio ugradnju pa za.ebo stvar.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Koji je bolji ili lošiji inverter u okviru iste klase jako je teško zaključiti. Statistiku kvarova nemamo, pouzdanost takođe. Sa druge strane korisnici Fujitsu klima preovlađuju na forumima pa se stiče utisak da se radi o neprevaziđenom kvalitetu, no da li je to tako u stvarnosti, to niko ne zna. Nemamo čak ni testove modela u klasi ili njihova poređenja na osnovu njih. Dobar marketing se na kraju uvek isplati.
Vizuelni doživljaj u 21. veku je jako bitan, a posebno ljudima koji ulože brdo novca u tehniku i nameštaj. Ne kažem da performanse nisu bitne, ali su ipak to dve kategorije koje su odlučujuće pri izboru uređaja.
 
Sprat kuce nema izolacije , znaci blok i malter, stolarije sa roletnama ok sve dobro dihtuje. Ukupna povrsina oko 65 m2, posto se u kuci boravi max par puta mesecno i to mahom vikend( petak /nedelja) grejanje je reseno samo u jednoj prostoriji od 20m2 koja je i trpezarija i kuhinja Ideja je da sa inventerom omoguci grejanje /hladjenje za tih par dolazaka mesecno. Klima bi bila postavljena u dnevnoj sobi od 25 m2 ispred je hodnik od 10m2 i kako bi se vrata drzala otvorena i na trpezariji u koju se takodje ulazi iz hodnika gde je TA ideja je da se koliko toliko stvori temperatura za boravak u tih par dana mesecno. Znaci klima ne bi konstantno radila jer tu ne živim ves samo par dana mescno bilo leti bilo zimi, Iščitao sam prethodne stranice , malo pogledao ponudu i izbor sveo na dva modela
LG P12EN
Fujitcu ASYG12LMCE

Cena je slicna 65-70000 din, ne mogu da ustanovim iz specifikacija da li se i vertilna krilca mogu podesiti preko daljinskog sto mi znaci jer sam se navikao na tu opciju na LG klimi koju imamu stanu.Takodje navodi se da se na LG klimi filteri skidaju odozgo i da je nezgodno za cisćenje, ali generalno vise naginjem ka LG jer imam dobro iskustvo -klima u stanu radi vec 16 god uz samo jednu zamenu kondenzatora. Na osnovu gore navedenog molio bih iskustva sa ova dva modela inventera i preporuku za moj konkretan slučaj.

S obzirom da sam živeo u kući koja je bila bez izolacije mislim da nećeš dobro proći sa klimama pre svega jer ćeš je morati da ostaviš da ti greje non stop na neku temp (npr. 16 C). To nema šanse da se ugreje bar čitav jedan dan (24 sata) od dolaska u kuću jer se zidovi tokom zime toliko ishlade da hladnoća iz njih prosto izlazi. U prelaznom periodu će biti manje više ok, ali kad temp ode u - onda od grejanja nema ništa. Možda bi bolje rešenje bilo dva vivax, fox i sl. klime pa da jednu ostaviš da ti održava 16, 17 C, a da drugu startuješ kada dođeš. Ako imaš, a verovatno nemaš wi fi onda neku sa wi fi modulom. Drugim rečima, tebi inverter ne treba jer ćeš em dati mnogo novca, em će ona raditi kao on off klima jer ce stalno pokušavati da postigne zadatu temperaturu u prostoru koji se ne greje, a uz to i nema izolaciju.
 
@toni67 A timislis negde na plnini, zimi, skijanja radi, da klimu/e koristis da ugreju i kad je -5 i -15C danju odosno nocu -10 i -20C ili su nesto laksi uslovi?
Sta god da stavis ti se zimi neces mnogo ogrejati, rekose ljudi, ohladice se kuca, u tvom slucaju sprat bez izolacije, jos ako se ne greje ispod, a gore gola ploca... diskutabilno.
Ono tvoje "koliko toliko da ugrije" je neodredjeno, moze znaciti svasta.
Treba kod dobrog grejanja 2-3 dana da se ugreju zidovi koliko toliko, da be izbija iz njih ledena hladnoca...
 
@maxy
Fujitsu se uzima jer je proveren brend kao Daikin, Toshiba. Dokazano je dobar i naravno da je bolji izbor od LG-a koji je dokazano los.
Za tu situaciju sa povremenim grejanjem za vikend i slicne varijante zaboravite na grejanjem klimama na minusima. U tim situacijama samo kotao od 18+ KW koji ce to brzo da ugreje a i njemu ce trebati vremena, zavisno od gubitaka.
 
Kuca je u urbanoj sredini u blizini stana u kome zivim , planira se tu u narednih par god i izolacija i novi prozori, do tada kada planiram boravak od par dana ukljucim je najmanje 24 h pre dolaska bice to ok uz TA peć dok se ne uradi izolacija.Inace LG koji imam je Jet Cool Gold plasma već 16 god u stanu besprekorno radi upravo uradjeno kompletno čišćenje i servis i spoljne i unutrasnje jedinice serviser kaze da je odlicnom stanju . Za Fujitsu kaze da se maltene ne kvare , tako da sada samo jurim sto povoljniju cenu i kad Fujitcu ASYG12LMCE bude montirana i pustena u rad eto mene sa utiscima.
 
Laz je da se Fujitsu ne kvari, kvare se kao i druge, kao izmedju ostalog i sva tehnika.

Trebas samo da skontas da je hrejanje na klimu jeftinije, ali takodje i sporije od konvencijalnih vrsta grejanja.

Bilje da si uzeo 2x Midea Mission i dao oko 300e ukupno vise sa ugradnjom, nego posle da se smrzavas, jer taj vazduh koji ode u druge sobe, nece biti dovoljno topao da ugreje.

Generalno, jake klime su glupost ako se ne radi o jednoj velikoj prostoriji.
Cak i tada je cesto glupost izeti jednu jaku.
Sta god pozelis da uradis van prostorije, bice ti prejaka klima za tu prostoriju u kojoj se klima nalazi.

To govorim kao vlasnik 4 Gree Amber, koja je medju najjacim 12icama koje postoje.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dakle, na svim LG klimama postoji potencijalni problem sa pločom ili na konkretnoj seriji ili modelu? Ovakvih primera imate na svim forumima ma kakva tema bila. Mogu da uvažim iskustvo zasnovano na ličnim zapažanjima, ali ne i na znanju stečenom na forumu. Trebalo bi se suzdržavati u davanju takvih informacija jer ovaj forum bi trebao biti malo više objektivan.
 
Imam i ja 14-15g staru on/off LG i dobro radi ali nove LG unazad nekoliko godina imaju progleme. To mi je rekao serviser.
 
Meni serviser rekao suprotno. Naravno nije njegovo mišljenje uzeto u razmatranje. No, hajde da se baziramo na ličnim iskustvima. Koliko servisera i prodavaca toliko i mišljenja.
 
Nama je riknulo xx LG "ogledalo" posle 4-7 godina rada, zaredom. Njihov najjaci model tada, bile preko 15k evra zajrdno. Znam da nisu bili isti kvarovi, ali da su samo 2 popravljene i i dalje su tamo.
2 kuce pored, na ciju preporuku i uzesmo, isto 10ak tih klima radi savrseno par godina vise i to u kaficu koji radi 24h i klinici...sudbina il ko zna sta li je :)

Takodje mi je poklopac na Fujitsu Luca pobrljavio par meseci posle kupovine, a kompresor otpocetka skripi kao kais na Yugu.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno