Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kad ste vec tako konkretni. Kancelarija iz jednog dela, nekih 35 kvadrata. Sta uzeti a da bude dobro.
 
Nije izolovan. Debeli armirani beton, prizemlje, lokal stambene zgrade. Relativno velika staklena povrsina sa jedne strane za izlog i vrata. Vrata i izlog od aluminijuma. Spusten plafon. Stolariju ima :) ako moze da se resi i grejanje bilo bi idealno posto to sad obavlja 6kw ta.
 
Ako sada radi TA pec od 6kW, znaci toliko snage (mozda malo manje) ce ti trebati za grejanje. Fujitsu ASYG12LUCA najmanje, a preporuka je Fujitsu Nocria AWYZ14LBC jer nemas izolaciju plus aluminijum je najlosiji za stolariju, nebitno da li ima termoprekid ili ne, PVC je bolji a drvo je najbolji izolator.
 
Poslednja izmena:
Thx druze!
 
Pozdrav svima...

Posto planiram da pazarim inverter ovih dana, sta mislite o ovom:
http://www.tehnomanija.rs/klime/lg-klima-inverter-athena-h12ak.html

Do sad sam uvek imao pozitivna iskustva sa "obicnim" LG klimama pa sam gledao opet LG, a i ovaj model je energetska klasa A+++ i za grejanje i hladenje.
Doduse, posle citanja komentara ovde, najvise od strane user-a djalf sam u listu uvrstio i Fujitsu ASYG12LUCA / AOYG12LUCA al' rekoh opet da pitam da i za ovaj LG. Doduse, LG je i znacajnije skuplji, koliko vidim.

U pitanju je stan na od 44m2, poslednji sprat, zavrsna ploca i kosi krov (crep), drvo-alu stolarija i sendvic zidovi.

Zaboravih da dodam:
klima bi se prvenstveno koristila za hladjenje, a posto imam daljinsko grejanje (toplana) grejanje bih koristio nocu posle 22h kada ovi drugari ugase grejanje, a ja bas zelim dao 3h ujutru da blejim po stanu i tako to. :)

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Ja kada sam uzimao klime isto sam razmatrao LG, ali me je vise ljudi odvratilo od njega jer je Fujitsu (i svi Japanci) bolji izbor. LU model je odlican izbor, ne bi bilo lose da ulozis u izolaciju jer ces dosta ustedeti i mozda jednog dana otkacis tu toplanu koja inace dere a gasi ti grejanje nocu. Covek koji ima odlicnu izolaciju, slicne kvadrature, prelaskom sa toplane na LU model potrosio za ovu sezonu skoro 8 puta manje na grejanje. Doduse dobro izolovan i ususkan prostor ali opet dokaz koliko toplane deru.
 
Dajte neku preporuku za klima uređaj. Hladio bih sobu od oko 25m^2 tokom letnjih meseci. U pitanju je prostor u kome radim, koji često ume da bude pun ljudi - otud i potreba za hlađenjem. Zgrada je stara, zidovi su debeli, i rekao bih da je izolacija dobra. Grejanje mi nije uopšte potrebno, jer imamo centralno.

Alternativno, mogao bih da hladim ceo stan (dvosoban, oko 45m^2). Aktivno razmišljam i o toj varijanti, jer bi možda prijatnije bilo da uređaj bude u drugoj sobi, kako ne bi uređaj "duvao" u nekog.

Šta biste mi preporučili? Ne bih da potrošim više nego što moram...
 
Bilo koja obicna 12-ica od 200e ce resiti problem (cak i na 45m2 nece biti problem).
Meni jedan stan od 70m2 se hladi sa obicnom 12-icom, doduse trebaju biti svi prozori zatvoreni i treba joj oko 3h da sve ohladi na zeljenu temperaturu ( bez obzira na raspored prostorija i putanju vazduha)
 
Sta mislite da je pametnije kupiti - FUJITSU ASYG12LUCA/AOYG12LUCA ili DAIKIN FTX35J3/RX35K? Verovatno je sve jedno (svaka ima neke svoje sitne prednosti i mane), ali su cena i garancija prakticno identicni, kao i osnovni parametri (buka, potrosnja i slicno).
 
Valja li ova Mideina f6? Ne trebaju mi skupe inverterske klime. Znaci neki prosek za 60ak kvadrata. Zbog konfiguracije stana morace dva komada. Nece sluziti za grejanje.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Jel valja ovo nesto: http://www.coolshop.rs/fuji-fujitsu-multi-split-sistem-rom-20ub2rsm12ubrsm07ub

Ne interesuje me da greje, jer imam centralno grejanje. Sad svidja mi se sto dobijem 2 jedinice. 12ticu bi metno u dnevni boravak a 7micu iskrneo u sobi gde mi je komp, koja je daj boze 10 kvadrata. Jedino sto su sobe malo dalje, pa kapiram da ce problem biti oko cevi, i da to mozda nije moguce ?
 
Ima li neki "online aircon placement calculator", ako me razumete?

Treba da uzmemo klimu za stan od ~70 kvadrata, svestan sam da neću ohladiti ceo prostor, što i nije cilj. Stan je sa debelim betonskim zidovima, treći sprat, dnevni boravak, trpezarija i kuhinja su na zapadnoj strani, sobe na južnoj i istočnoj. Nova je stolarija. Neće se koristiti za grejanje, bitno je da ohladi dnevnu sobu od ~20kvm i da izbaci malo u predsoblje, pošto tu nisu vrata nego prolaz skoro 2m širine.

Sobe su odvojene dužim hodnikom i tu nema govora o hlađenju, ali ako se na početku hodnika "nagomila" hladan vazduh, logično bi bilo da prelije ka sobama :p...

Da li da stavim klimu gde je prethodno stajala stara, dok je neko drugi tu živeo, ili ima boljih predloga.

Pogledajte crtež :D
 
Za sve: Hladjenje jeste lakse i radice i najobicnija klima od 200e kao sto je neko pomenuo gore. Ali kao sto na more mozete ici Jugom, tako isto mozete i u neki Pezo 406 ili bolji auto ali putovanje nece biti isto zar ne? Gledajte da uzimate kvalitetnije proizvodjace ako mozete, Daikin, Fujitsu i slicno je preporuka. Ko bas nema za bolje nek uzima Midea, Galanz i slicno treba izbegavati. Za do 50m2 moze 12-tica, preko do 80m2 preporucujem ipak 18-ticu da bi mogla to da ohladi brzo i da odrzava bez mnogo muke. Ako imate preko 80m2 (do 120m2) bolje staviti dve 12-tice nego gurati neku 24-ku pa da blizu nje bude ledeno i neprijatno.
Takodje, inverteri hladjenje rade mnogo kvalitetnije, ja na primer sa mojim LGC modelima vecinu leta koristim samo Dry mod gde ona pokusava da sto manje obori temperaturu a da sto vise izvuce vlage koja vam u stvari i najvise smeta (ide preko 65-70% leti, uz klimu spustam na prijatnih 50-55%). O manjoj potrosnji da ne pricamo. Tacno je da se hladjenje koristi malo leti ali gledajte da to bude kvalitetno.
 
Šta misliš o inverter klimama manje poznatih proizvođača midea, galanz?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Ja takodje dosta koristim "dry mode" koji isusuje vazduh jer mi kuca vuce vlagu ko sundjer, takodje ako se ima para za inverter bolji je osecaj jer ne nabijaju odjednom hladan vazduh nego kada dostignu zeljenu temperaturu onda lagano hlade odrzavajuci istu.

Ja na midea klimama imam dry mode i lepo rade.

Posto svakih pola sata pratim vlaznost u kuci , ako je preporuka da vlaznost bude oko40-50%, meni je 70% kada ne radi klima, kada klimu ukljucim onda hidrometar meri do 20% i onda se zakuca na xx% jer ne moze tako nisko da meri.

Da ne kazem da od viska vlage se stvara budj i lose utice na zdravlje.

Po meni su midea klime sasvim ok kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
Midea klime jesu ok, ranije je bilo price da su im inverteri losi, ne znam da li se nesto promenilo od tada. A ti si sad super naveo primer kako obicna klima losije radi i taj Dry mod. Ako imas klasicnu Midea klimu, ti u Dry modu ne mozes da podesavas temperaturu zar ne? Kod mene moze pa tako ja zadam 23-24c i ona izvuce vlagu na komotnih 50% dok obicne klime spuste dosta nize kao i temperaturu pa bude neprijatno hladno.
Za pitanje u vezi Galanz klime, ja sam imao lose iskustvo sa obicnom klimom, ne znam kakvi su im inverteri.
 
Poslednja izmena:
Ja imam običnu mideu i imam dry mod i kada ga aktiviram i dalje mogu da menjam temperaturu. Mada ne znam kako radi u praksi nisam koristio još uvek.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Moze se bez problema podesiti temperatura prilikom dry moda na midea inverter klimama, tako ih i ja koristim, tako da ne menjaju temperaturu u sobi nego blago hlade i pritom izvlace vlagu, odlicna stvar.
 
Super je sto i neki obicni modeli imaju to, ja ranije imao neki Galanz na poslu, nije mogao da menja temp u dry modu pa ohladi ko u frizideru, valjda i brdo struje pojede. Na inverterima valjda imaju svi sada, to je standard.
 
Djalfe, koja je razlika izmedju LUCA, LMCA, LLCA modela, obzirom da razlika u ceni postoji ? Ja inače treba da kupujem klimu za donji sprat, i naravno 99% će biti Fujitsu. :) Obzirom da sam za gornji sprat uzeo Fujitsu, glupo mi da razdvajam ;) jednu spoljnu (20K BTU) sa 2 unutrašnje (12K+9K) ali samo da hladi, koristi R407 gas. Nije bilo potrebe za grejanjem tog sprata, a nije se imalo ni para.
Da se vratim na temu. :) Dole treba da se hladi prostor od ~52 kvm, uz eventualno dogrevanje. Za oko su mi zapale ni manje ni više nego 4 klime, koja je po vama bolja:
http://www.acs-klime.rs/klima-ureda...j-fujitsu-asyg35llcr-aoyg35llcr-12000btu.html
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter/fujitsu-asyg12llca-aoyg12llc.html
http://www.acs-klime.rs/klima-ureda...r-fujitsu-asyg12lmca-aoyg12lmca-12000btu.html
http://www.acs-klime.rs/klima-ureda...r-fujitsu-asyg12luca-aoyg12luca-12000btu.html

Hvala unapred.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
cc91e611bcfbcdc863dbd0272eb69b3d.jpg


Razmisljam kako dodatno da obezbedim. 26 kila vezano za 4 srafa a nije na zidu nego na celicnim cetvrtastim cevima koje su ubacene u betonski zid.

Sent from my E6853 using Tapatalk
 
Crkla mi klima :( da li neko može da pretpostavi šta je kvar? Dok je klima radila (ali je u poslednje vreme slabo hladila) samo je iskočio osigurač, i prilikom vraćanja osigurača odmah iskače. Kad se klima isključi iz struje, sve radi, znači kod nje je nešto u kratkom spoju. Jedan majstor mi je rekao da je mogući kvar da je crkao kompresor? Koliko može da košta popravka? Ako nije isplativa, šta uzeti? Potrebna je za hlađenje, 3-4 meseca godišnje se koristi, stan je na južnoj strani a izolacija ne postoji. Za grejanje se ne bi koristila, osim povremeno za dogrevanje noću kad isključe zajedničko, ili dok još ne krene grejanje. Inverter ili obična? Marka? Cena?

Puno pitanja, hvala unapred :)
 
Verovatno je motor kompresora (eventualno mada malo verovatno, nešto drugo) u kratkom spoju, ili je kompresor fizički blokiran, čim izbacuje automat. Za popravke ne znam, ali za klasične klime je moguće eventualno zameniti samo spoljnu jedinicu ako nađeš odgovarajuću (bitan je presek cevi i tip gasa). Tako je meni majstor svojevremeno sredio jednu klimu.
 
Sramota me al moram da pitam :) Upalim hladjenje, i klima hladi unutrasnja a kompresor se ne upali zajedno sa unutrasnjom jedinicom. Tek posle nekog vremena krene da radi. Da li je to ok?

Kad se upali grejanje rade i jedna i druga izma. Doduse cekam da kompresor prvo napravi vruc vazduh.

Testiram je a skroz sam zaboravio kako sve ide :)

Sent from my E6853 using Tapatalk
 
Crkla mi klima :( da li neko može da pretpostavi šta je kvar? Dok je klima radila (ali je u poslednje vreme slabo hladila) samo je iskočio osigurač, i prilikom vraćanja osigurača odmah iskače. Kad se klima isključi iz struje, sve radi, znači kod nje je nešto u kratkom spoju. Jedan majstor mi je rekao da je mogući kvar da je crkao kompresor? Koliko može da košta popravka? Ako nije isplativa, šta uzeti? Potrebna je za hlađenje, 3-4 meseca godišnje se koristi, stan je na južnoj strani a izolacija ne postoji. Za grejanje se ne bi koristila, osim povremeno za dogrevanje noću kad isključe zajedničko, ili dok još ne krene grejanje. Inverter ili obična? Marka? Cena?

Puno pitanja, hvala unapred :)

Skoro si sam sebi odgovorio, slabije hladjenje znaci da je negde iscureo gas i kada kompresor ostane bez gasa, sa kojim se inace i hladi, verovatno se duze vremena pregrevao i na kraj ispustio dusu. Opet, neka dodje neki proveren majstor i to pogleda, mani se tih koji ti pametuju preko telefona. Majstor dodje i utvrdi kvar inace nije majstor.

@smitrovic
To je manje-vise normalno jer za hladjenje su potrebni manji pritisci gasa pa kompresor krece kasnije, pogotovo kod inverter modela. Ako ne hladi dobro neka majstor proveri kolicinu gasa da ne curi negde. Na grejanju kod invertera kompresor prvo radi pa tek onda krece unutrasnja da greje dok obicne krecu odmah.
 
Koju mi klimu preporucujete obzirom da su cene slicne? Hladilo bi se na +40 i dogrevalo do -5C. Stan ima 40m2 podeljen u 2 slicna dela, a razdvaja ih otvoren prostor kao vrata sirine 60cm kuda bi cirkulisao vazduh. Najbitnije je da rashladi 20m2 u kojima je unurasnja jedinica, a preostalo sta zahvati, posto je odvojeno. Mislim da mi ni 18ca ne bi vise pomogla jer bi u prvom delu bilo ledeno da bi drugi bio hladan

Sta od branda?

Whirlpool AMD 011

ili

Midea MS12F-09HRN1-QC2 (F6)

Hvala
 
Pitanje za dry mode. Da li on vise trosi struju ili ne. Radi se o normalnoj klimi nije inverter.
Realno svidja mi se sto vazduh nije vlazan a ne hladi mnogo sobu, pa mi je nekako prijatnije nego kad upalim cooling da radi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno