Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@[SAJ]ber Kurajber i @djalf Hvala puno na predlozima, videcu sta mi je najisplatljivije, mozda cak i da se srusi zid izmedju dnevne i trpezarije i onda 1 klima moze to sve lepo da greje
 
Meni je neverovatno da se toliko budji skupilo. Bukvalno ne mogu da verujem i da se tu skuplja, suludo mesto.
Morao sam svoju klimu opet da pregledam, uhvatila me paranoja. Naravno, nema nista, cista kao suza.

Tapatalk
 
Verovatno se zadrzava kondenzat na krilcima i eto ti budj
 
Ima li neko ideju kako to da sprečim? Već puštam fan nakon svakog ciklusa hlađenja. Iz te klime svakog dana isteče oko 4-5 litara kondenzata.
 
Povrsinski napon zadrzi dosta vode na izmenjivacu pa cak i rasturenom na suncu treba vremena da se osusi.

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
 
Možda češće da sam čistiš klimu tako što unutrašnju jedinicu isprskaš asepsolom i/ili tečnošću za čišćenje klime kojoj nije potrebno ispiranje (sačekaš 10-15 minuta po uputstvu, da odreaguje), i onda uključiš klimu da hladi na najjače da bi se sve spralo i izašlo kroz crevo za kondenzat.
 
Zeznuta je LU za rasklapanje, nemoj sam ako nisi radio slicno. Da, naprskaj malo, mozes i na cetku pa razmazi po tome pa posle isperi vodom. Naravno stavi ispod neki lavor, korito da ti ne kaplje unutra. Krilca mozes rukom da otvoris kada je ugasena, podignes panel kao kad cistis filtere i onda pomeri krilca.
Sam da cisti LU tesko jer mora panel da se skine da bi nesto naprskao.
 
Poslednja izmena:
Skuplja prašinu na prednjem delu izmenjivača, iza prednih vrata a tu ne može da se spere od kondenza

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Vezano za krilca, ja na 18LFCA ne mogu da pomerim krilca rukom, koliko se secam. Tj. mogu ako ih slomim, verovatno, nisam toliko jako proboa.
Na ranijim klimama je trebao zero effort da bi se to uradilo.
 
Osvetli kolo ventlatora u pozadini vidi da li ima naslaga budji na njemu.

Tapatalkkal küldve az én SM-G955F eszközömről
Dobro si predvideo. Kolo je bilo puno buđi. Prskao sam Bref Power (nisam imao Sgrasso, domaćica preporučila kao alternativu), ostavio 5-10min, a onda dobro prskao vrućom vodom dok nisam uklonio penu. Tako sam ponovio više puta dok (valjda) sva buđ nije uklonjena.

Onda stavio na hlađenje, 18C, ventilator na max. Pa nakon pola sata prebacio na Fan, ventilator na max.

E sad, da se ovo ne bi ponovilo, da li jednom mesečno da ispiram kolo ventilatora asepsolom? Ja već usisavam/perem filtere i prskam rebra asepsolom. Nisam znao da i ovde može da se napravi buđ tako brzo.
 
Poslednja izmena:
Ma de ćeš jednom mesečno da pereš klimu [emoji16], posle zimske i letnje sezone, i filter na 20 dana rada

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Malo o klimi na hlađenju Toshiba Daiseikai 8 10-tka.

Samostojeća kuća unutarnje površine 47 m2 dobroizolirana fasada 12 cm stiropor, estrih 5 cm strop 4 cm i tavan 5 cm stiropora i 20 cm vune pvc stolarija.
Lokacija BiH.
Za 8 dana klima potrošila 10 kWh radila 24h bez prestanka.
Današnji zadnji snimak prije isključenja klime potrošnja oko 90w.

https://youtu.be/K475UVLFP8o

Ovdje se ne radi u datom trenutku nego je riječ o konstantnoj potrošnji na hlađenju da neko nebi pomislio da se samo turbina vrti.
Mislim da je tu negdje blizu i minimalna potrošnja.

https://youtu.be/1YGf7NsQ3eo

https://youtu.be/qmvqRBBfJnk

Kad se kompresor ugasi i turbina radi potrošnja je oko 8-10w.

Klima na potrošnji od oko 86w a na ispuhu iz klime je bilo 13.5c na Auto fan znači nije fiksna brzina, pretpostavljam da je bila na prvoj crtici.

https://youtu.be/Bk_NL5zgJc8

Evo još jedna snimka gdje isto radi na oko 75w potrošnje.

https://youtu.be/dK6urrLHPVM

Preko dana kad sunce upekne potrošnja je od 100w pa do maksimalno 130w još da napomenem da se i ova klima isto gasi tj da se kompresor ugasi a unutarnja radi nonstop bez prekida a tada je potrošnja od 8-10w.

Prosječna potrošnja na hlađenju za 47 m2 po satu je oko 59w ili 1.25w po m2 po satu.

Unutarnja je bila većinom na daljincu 25c neko vrijeme je bilo na 24c a vanjska je 32-34c nisam imao čime mjeriti vanjsku temperaturu ali tu je negdje.
 
Fenomenalno. Znamo svi sta daisekai moze. Meni treba klima s tako niskom modulacijom ali nemam nameru toliko para da dajem na zalost.

Tapatalk
 
Ma nije u tome poenta. Mislio sam da u spavacu stavim jednu klimu s minimalnom modulacijom. Ja sam ove zime potrosio nepunih 100e za celu zimu i treba mi nesto da mi mrvicu dogreje spavacu. Ta klima nece potrositi toliko struje koliko kosta za celog zivotnog veka niti mermoterm koji cu prebaciti najverovatnije u spavacu.
Daisekai je prava mala azdaja ali mi suludo ulaganje a i nepotrebno je jaka. Meni treba neka sedmica koja trosi 100W na grejanju i to je to. I to je kao ulaganje diskutabilno jer taj mermoterm nece potrositi struje koliko cu placati godisnje odrzavanje klime ali boze moj :d
 
Zavisi od uslova, kuća je dobro izolovana i vreme je sigurno hladnije, i llc ide na modulaciju 80-90w, verovatno i daikin 35, samo do 12h ujutro , a posle toga naravno ne može jer kad ovaj asvalt u BG upekne, u potkrovlju, ide i do 500 kad pređe 30 stepeni napolju.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Danas bi trebala da stigne klima Daikin sto je Sajber preporucio, javljam utiske kada mi je montiraju.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Da dam mali update povodom korišćenja klime: Daikin uređaj FTXB35C RXB35C DC Inverter.

Aktivno se koristi svakodnevno poslednjih 2-3 meseca, supruga je trudnica tako da je njoj vruće i kad je meni hladno. Prostor je dnevna soba+kuhinja+hodnih ~30m2, a nekada i dečija soba, trenutno man cave, kroz otvorena vrata+10m2. Stara gradnja zgrada iz 1981. godine, armirani beton zidovi + PVC prozori sa malo izolacije, sa spoljnje strane između prozora. Naš stan je u hladu leti od 7 ujutro pa do kraja dana, tako da direktno Sunce imamo samo od svitanja sat, dva.

Što se konfora tiče, koristimo noćni režim i preko dana jer nam smeta direktno duvanje, nju zabole krsta(mada to je i od trudnoće simptom), mene glava(svilen sam, znam). Temperatura je podešena na 23stepena, klima obično radi od 10h do 19h, ali ne baš stalno, ukupno sigurno preko 6 sati dnevno.

Što se potrošnje struje tiče, ja klimu na računu bukvalno nisam uspeo da primetim. Znači možda 100, 200 din. mesečno. Pogotovo što naša potrošnja trenutno retko prelazi zelenu zonu.
 
Pozdrav.. Imam par pitanja i unapred vam se zahvaljujem na pomoci..

Kupio bih inverter klimu, kako za hladjenje, tako, mozda, jos i vise za grejanje.

Do sada sam se grejao sa TA pec 4.5kw i nisam bas zadovoljan racunima za struju.

Pa sam mislio da ubijem dve muve jednim udarcem, kupim inverter klimu, smanjim racun za grejanje i dobijem leti hladjenje.

E sada moja pitanja su sledeca, prvo budzet je nekih 55.000,00 maksimalno, i sta uzeti do cene da valja, a dalje u tekstu cete videti sta i koliko zelim da hladim/grejem?

Drugo pitanje je, posto sam postavio skicu stana, ja sam je pravio, pa se nadam da cete je razumeti, gde postaviti klimu?

Dakle, grejao bih i hladio dnevnu sobu sa kuhinjom, koji sam oznacio sa 20m2, pa me zanima da li bih mogao da grejem i sobu, koju sam oznacio sa 10m2.

Da napomenem, nemam izolaciju, prozori su drveni, sa duplim staklom.
4f66e8b35029e123cd88c44a59b9262a.jpg
 
Možeš da kupiš za te pare spomenute klime iznad , samo što ti treba oko 60e za ugradnju još minimum, a ako si mislio 55 sa ugradnjom, tu rizikuješ da ti bude hladnjikavo kad baš zatreba... Po meni, gde god staviš u dnevni boravak, biće ok toplo i u sobi

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Nema to sanse da greje klimom od 55k bez izolacije. Ako je grejao sa TA pec od 4.5kW, tu treba jaca klima od LU modela, jedino LT moze da ugreje. Koliko ima spoljnih zidova i gde se nalaze na skici?
 
Ne mora da znači. TA peć koja se puni 8 sati akumulira 8*4,5=36 kWh toplote. Ako klima radi ceo dan, znači da treba da daje 36/24=1,5 kW toplote da bi pokrila iste gubitke. U najgorim uslovima sa COP=2 ima da vuče 750 W. To može svaka krštena sedmica bez problema :D Jedino je pitanje koliko je on sati držao TA peć uključenu?

Drugi problem je što zbog cirkulacije vazduha neće moći da zagreje onu sobicu kako treba. Ako mu je ono spavaća, ja bih mu preporučio 09LMCA i tamo jednu jeftinu zidnu panel grejalicu. Ako se plaši za kapacitet nek uzme taj LLCE za 3 hiljade više, a koji je osetno jači na minusima.
 
Poslednja izmena:
Sa leve i desne strane je spoljni zid, s tim sto je sa leve strane u dvoristu zgrade, pa je koliko toliko u zavetrini, jer je zgrada na П, i na taj zid sam mislio da stavim klimu iznad prvog prozora ili iznad vrata u dnevnoj sobi na ulazu iz hodnika i kod sobice je spoljni zid. S' tim sto je iza sobice odmah komsijina kuca, znaci razmak je neki metar iza. Jedino je desni zid na udaru. I da, u pitanju je stan, prizemlje, zgrada je mala, bez izolacije.

TA pec mi je akumulirala uvece, po jeftinoj struji, racuni su bili oko 6-7 hiljada kada nije jaka zima, a inace samo ta dnevna soba se greje, sto jace stegne, racuni su bili veci. Ono kada je bilo u februaru pre pre par godina debeli minus, racun je bio 12 hiljada, a nisam se bas ogrejao.

Dakle, preporuka za klimu do 55-56-57 hiljada, samo klima, ne racunajuci ugradnju.

Vecinom mi preporucuju 12llce.

Sto se tice grejanja, ne mora soba da se greje. Ali ne bi bilo lose ako ima neka klima u tom cenovnom rangu, da mogu da ogrejem i sobu.

Hvala unapred..
 
Unutrašnju jedinicu klime postavi u dnevni boravak preko puta vrata od te sobe.
Što se tiče računa neće ti biti značajno manji (klima jeste efikasnija ali radi uglavnom kad je skupa struja) ali ces imati veću lagodnost.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno