Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
kidu-moc Podesi krilce na unutrašnjoj jedinici da duva što dalje od sebe topli vazduh.Na primer odprilike sredina između krajnjeg gornjeg položaja i donjeg pa probaj na medium brzini.Inače kod Fujitsu klima je to tako da ukoliko klima proceni da nema potrebe za max izduvom nema šanse da je nateraš ni manuelnim podešavanjem brzine.
 
Ljudi, šta vi radite sa tom silnom vodurinom koju klima izbaci? Mislim, da živim u kući, ne bi me bilo briga i da pljuska po dvorištu, ali u zgradi baš nije zgodno. Ja sam to ovako rešila, ali sam juče primetila da je cev poluprohodna od leda koji se nahvatao, a mislila sam da je dovoljno široka da nema šanse da zaledi.
Pogledajte prilog 280279
 
Trenutni izgled mission-a i komsijine 18-ke,vreme uzasno za klime,ostale fujitsu sto imam su takodje zaledjene,llc9 svakih 40 min u defrost.
5a989e7c027da0df9b961225cd80e08d.jpg
01bc8a44f7d7da8fec3022ed6343ffb8.jpg


Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

Klasican primer zasto se ne moze stavljati lula bez dodatnog grejaca za grejanje creva ispod 0c.
Njemu kondenz od otapanja ne izlazi iz klime, nego se ledi unutar spoljasnje jedinice i dodatno preliva sa strana.
Neka izvuce lulu(crevo za odvod sa dna klime), sve ovo ce nestati.
 
Postovani,imam Bosch climate 8000 12ica inverter. Grejem otvoren prostor od 45m2. Izolacija je sendvic zid,cigla i kamena vuna,nova stolarija. Ako mozete samo da mi odgovorite zasto ulazi u defrost svakih sat vremena,i spoljna jedinica je zaledjena non stop. Da li treba da je odledim? Utice li to na grejanje? Skinuto je i crevi i lula sa spoljne jedinice ali voda ne otice
 
Drugarice i drugovi, pozdrav svima koliko vas ima
Na nekoliko strana od ovih 1000 i kusur je bilo reci o grejnim kablovima za spoljnu jedinicu medjutim nigde nisam naisao na ono sto mene zanima u vezi toga, svuda i na svim slikama sto sam nasao na netu je kabli montiran izmedju kondenzatora i ventilatora, sta bi se desilo kad bi se kabli namontirao na onoj zastitnoj resetki izmedju kondenzatora i zida, naravno deo kabla bi isao i oko kompresora i u odvod? Racunam da bi ovakvom montazom ventilator kad vuce vazduh koji bi isao preko kabla bio koliko toliko ugrejan i mozda bi poboljsao rad, mozda lose racunam, zato i pitam...
Loše računaš. Grejni kabl služi ISKLJUČIVO da greje tacnu (podni deo kutije) klime, kako se ne bi led gomilao na istoj. Svaki drugi način upotrebe grejnog kabla je posledica isključivo neznjanja i nestručnosti "majstora" koji ga ugrađuje. Kabl se položi po tacni iznutra i zalepi. I to je sve što treba. Kabl NE SME da ide preko izmenjivača, i nikako preko kompresora, jer što je napolju hladnije temperatura kompresora u radu RASTE.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ovako izgleda kod mene. Fi 50 Cev nikada nije zaledila,ali jeste rupa na tacni,samo ovih dana magle,niske temperature .Dve litre vrele vode sve otkloni.Cim prodje ova zima busim siru rupu na tacni,bar tri puta siru.Mislim,nadam se da ce to resiti problrm zaledjivanja.Pogledajte prilog 280360
 
pozdrav.
Ako isparivac nije do kraja beo da li je to problem sa manjkom ili viskom freona ?
radi se o dvorednom isparivacu. Nisam siguran koliko je proslo od defrosta ali posle neki drugi put vidim da je ceo beo.
Kad defrostuje taj donji deo zadnji se odledi.
greje lepo...

slika
Pogledajte prilog 280413
 
Poslednja izmena:
Ljudi, šta vi radite sa tom silnom vodurinom koju klima izbaci? Mislim, da živim u kući, ne bi me bilo briga i da pljuska po dvorištu, ali u zgradi baš nije zgodno. Ja sam to ovako rešila, ali sam juče primetila da je cev poluprohodna od leda koji se nahvatao, a mislila sam da je dovoljno široka da nema šanse da zaledi.
Pogledajte prilog 280279

Mislim da je rešenje da se ubaci grejač tacne i da se uvuče i on u cev.
 
Celom dužinom cevi. Adaptivni grejač

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Tako i ja hocu da resim, sa plssticnim cevima ali nikako da se setim na vreme tako da i ove zime nista necu dirati, ide u kofu. Sledece zime definitivno cevi i grejac cu da premestim unutra. Nije lose ni te cevi ofarbati u crno, ako nahvataju bar mrvicu sunca da se lakse zagreju i otope led brze. Meni je samo problem sto mi voda ne curi samo na tu jednu rupu ali smislicu nesto.

Tapatalk from Poco loco
 
Postovani,imam Bosch climate 8000 12ica inverter. Grejem otvoren prostor od 45m2. Izolacija je sendvic zid,cigla i kamena vuna,nova stolarija. Ako mozete samo da mi odgovorite zasto ulazi u defrost svakih sat vremena,i spoljna jedinica je zaledjena non stop. Da li treba da je odledim? Utice li to na grejanje? Skinuto je i crevi i lula sa spoljne jedinice ali voda ne otice

Ulazi u defrost zato što je visoka vlaga. Ona se sama odleđuje defrostom i forsiranim odleđivanjem ne bi ništa postigao sem ukoliko nivo leda nije visok u tacni, a tada bi bilo najbolje da je ugasiš i onda da nađeš način da odlediš tacnu. Voda ne otiče jer je zaleđena voda u tacni. Ako klima greje, onda je sve ok.
 
Danas situacija mnogo bolja, nisam primetio ni jedan defrost, a i potrosnja osetno manja
 
Ovako izgleda kod mene. Fi 50 Cev nikada nije zaledila,ali jeste rupa na tacni,samo ovih dana magle,niske temperature .Dve litre vrele vode sve otkloni.Cim prodje ova zima busim siru rupu na tacni,bar tri puta siru.Mislim,nadam se da ce to resiti problrm zaledjivanja.Pogledajte prilog 280360

Vodi racuna da ces busenjem da ostetis farbu ili ako je potcinkovano, ima posle tu da rdja samo tako. Ja sam hteo da sirim na LGC ali nikako da navatam nekog da to odradi. Koja zastita bi trebalo nakon busenja da se nanese?
 
Vodi racuna da ces busenjem da ostetis farbu ili ako je potcinkovano, ima posle tu da rdja samo tako. Ja sam hteo da sirim na LGC ali nikako da navatam nekog da to odradi. Koja zastita bi trebalo nakon busenja da se nanese?

Mozda bi ti farba za radiajtore resila problem. Bela i izdrzljiva na visoke temperature, niske ne verujem da ce joj sta stetiti.
 
Po pitanju busenja vece rupe od postojece obratiti paznju da ce ventilator usisavati vazduh linijom manjeg otpora tj. vise ce vazduha proci kroz rupu nego ranije odnosno manje vazduha prolazi kroz izmenjivac.
Ne tvrdim da ce nastati problem ali ga ne bi ni isklucio.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ako skines lulu to je mizerna razlika. Ako napravis rupu precnika 5cm onda pravis 5x vecu rupu kroz koju moze da prodje ozbiljna kolicina vazduha. Ima covek pravo za to sto je rekao. Ne znam tacno koliki je uticaj i nemoguce je da izmerimo ali uticaja sigurno ima, uvlacice se vazduh i tuda

Tapatalk from Poco loco
 
Ovako izgleda kod mene. Fi 50 Cev nikada nije zaledila,ali jeste rupa na tacni,samo ovih dana magle,niske temperature .Dve litre vrele vode sve otkloni.Cim prodje ova zima busim siru rupu na tacni,bar tri puta siru.Mislim,nadam se da ce to resiti problrm zaledjivanja.Pogledajte prilog 280360
Znači, i ti imaš nešto kao i ja. Zaledila i kod mene rupa na tacni, do pola, a cev sam uspela da odledim vrelom vodom, nego se bojim šta će biti ako bude neki baš žestok minus, onda će sve to još brže da ledi.

Mislim da je rešenje da se ubaci grejač tacne i da se uvuče i on u cev.
Celom dužinom cevi. Adaptivni grejač
Hvala za info, nisam znala ni da tako nešto postoji.
 
Pa nije baš da ako je veći minus da će na primer u tacni brže da ledi. Evo meni sada prvi put zaledila kada je bila magla, a pre toga 2 godine nije ni jednom. Ovo su bili baš ekstremni uslovi, pa je defrost isao I na 45min.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Znači, i ti imaš nešto kao i ja. Zaledila i kod mene rupa na tacni, do pola, a cev sam uspela da odledim vrelom vodom, nego se bojim šta će biti ako bude neki baš žestok minus, onda će sve to još brže da ledi.



Hvala za info, nisam znala ni da tako nešto postoji.
Cevi mogu biti tanke, i poželjno je izolovati ih izolacijom za cevi. Grejač nema potrebe da radi stalno, već samo u toku defrosta. Adaptivni grejač povećava snagu na nižim spoljašnjim temperaturama, tj greje taman koliko treba

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Po pitanju busenja vece rupe od postojece obratiti paznju da ce ventilator usisavati vazduh linijom manjeg otpora tj. vise ce vazduha proci kroz rupu nego ranije odnosno manje vazduha prolazi kroz izmenjivac.
Ne tvrdim da ce nastati problem ali ga ne bi ni isklucio.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Ako se rupa proširi da bi se montirala cev, eto prigušenja i sve OK. Sa druge strane rupa ne mora biti baš velika

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
A sto da busite vece rupe,stavite grejac tacne i resen problem...a i ne verujem da ste se "bas smrzli" sto vam je klima isla nesto cesce u defrost...

Poslato sa RNE-L21 pomoću Tapatoka
 
Zato sto ne koristim crevo, lula skinuta a na LGC kada je onakva magla duze hoce da zatvori led rupu, nije se desilo ali da je potrajalo jos neki dan, zapusilo bi se verovatno. Na LLCA je duplo veca rupa pa ako njoj ne smeta nece ni na LGC. Vrlo malo treba da se prosiri. Grejac povecava potrosnju jer ja imam 4 klime i u planu je i 5 :D
 
Bez obzira kolika je rupa za odvod kondezata, ista kolicina vazduha ce proci kroz izmenjivac i ako se rupa prosiri. Neki proizvodjaci namenski prave dodatne otvore koji mogu da se zatvore sa tipskim gumama ukoliko se klima ne koristi za grejanje. Ono sto je zoxor napisao vazi iskljucivo ako je kolicina vazduha konacna, medjutim, kako je kolicina vazduha dostupna spoljasnjoj jedinici neogranicen faktor, prosirivanje rupe ne predstavlja nikakav problem. Jedino treba da se pobrinete za korozivnu zastitu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno