Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To samo ako moze da se dogovori sa vlasnikom, za sta su male sanse.
Da bi imao komfor, izolacija fasada 10cm, tavan vuna 10-15cm, dve ili tri klime sa pdesign-om od 3.5kW @ -10C.
Ja u 90m2 imam 4 klime, fasada i tavan 5cm, imam oko 11kW pdesign ukupno i planiram i petu u spavacu, verovatno Vox 12.
 
Pa ima i razloga zasto su male sanse. Prvi put sam sada video da vlasnik zagovara takvu ideju, uglavnom su to ideje zakupaca koji se ljute kada budu odbijeni.
Da maksimalno uprostimo stvar: Zamislite da zakupite prazan stan (jeftinije, razume se), a onda trazite od vlasnika da kupite namestaj i belu tehniku, a da vam on te troskove odbije od zakupnine, sto je cest tip ideja, je li.
Dobijete stan opremljen novim stvarima, po ceni praznog stana.
I sto je manji iznos i "kratkorocnija investicija" u pitanju, to je stetnije po vlasnika, jer cak nestane i efekat kreditiranja (koji ni inace nije mnogo bitan, jer se u dobroj meri potire sa amortizacijom).

Ja nisam ni zakupodavac ni zakupac, ali da mi zakupac ponudi tako nesto, odbio bih, i ne bih ni nudio pregovore, posto je to toliko daleko od realnog predloga, da bi racunanje i pregovaranje o postenom udelu ili podizanju kirije bilo cisto trosenje vremena i vazduha.
Mozes da ucinis neku malu uslugu, ako imas neke fine ljude koje zelis da zadrzis, ali kakva crna izolacija.
 
Poslednja izmena:
Znas namestaj mnoooogo brze stari i bude istrosen od izolacije na kuci...
Namestaj ce zakupac odneti a fasadu i izolaciju nece sigurno...
 
Vidi ovako, ja kao neko ko je preko 12 godina izdavao stan imam nesto iskustva. Ljudi kazu, e ovde je jako hladno zimi, ne mozemo da zagrejemo, prevelika nam je struja... Realno jeste problem. Bolje je da se dogovoris nego ds ti stanari odu pa da cekas da ga opet izdas. Pred zimu ako ga ne izdas celu zimu ti zvrji prazno, nemas kiriju a placas racune.
Ljudi ti kazu, e, leti je jako vruce, jsl mozemo da se dogovorimo da ugradimo klimu pa da klima da ostane? Naravno da je bolje da se dogovoris i prebijes preko kirije nego da zvrji mesec dana.
Naravo da kao stanodavac neces pristati na neke bahanalije ali ako su ti ok stanari i ako problem postoji valjda ces nastojati da ih resis. Niko te tera da pristanes na bilo sta. To je stvar dogovora, zato sam rekao i da proba covek da poprica. Ako nema dogovora moj savet je da razmisli o drugom prostoru.

Tapatalk from Poco loco
 
Znas namestaj mnoooogo brze stari i bude istrosen od izolacije na kuci...
Namestaj ce zakupac odneti a fasadu i izolaciju nece sigurno...
To nije sustina problema, sto sam i pokusao da demonstiram na tom fiktivnom primeru. Precizno receno, cena zakupa nije ista za izolovan i neizolovan objekat. Ako vlasnik (sustinski) placa izolaciju, cena zakupa treba da poraste (kreditiranje i amortizacija jesu faktori, ali mi se cini da ovde nisu mnogo znacajni).
Postoji tu i problem poverenja (ili pravne zastite), ali da ne razradjujem previse predlog koji se mozda ostvari na svako pomracenje Sunca.

Svakako da razumem i ovo sto Kurajber prica, ali to se, po mom misljenju, ne moze odnosti na stvar koja ima toliko veliki udeo u vrednosti celog objekta, osim u nekim potpuno izuzetnim situacijama.
 
Pozdrav drugari,

Potrebna mi je pomoć oko izbora veličine klime. Klimom planiram grejati dnevni boravak od 25m2 i kuhinju 8m2. Kuca nema izolaciju i stolarija nije baš najbolja ali palniram uskoro raditi izolaciju plafona. Pošto je dnevni boravak na spratu kuće, priikom loženja parnog grejanja javlja mi se razlika u temperaturi tako da je u dnevnom boravku nekih 6-7 stepeni hladnije nego u prizemlju.
Da li bih klimom mogao ujednačiti teperaturu na spratu i doći na nekih 23stepena? Klimom bih se takodje greja u nekom medjuperiodu kada se kotao ne loži.
Koja bih mi veličina klime za to odgovarala? Da li mi možete predložiti nekoliko modela za koje znate da su ok. Za klimu sam planirao izdvojiti nekih 50000-60000din.

Hvala vam unapred na pomoći.
 
Smatram da je Rio u pravu. To ti je isto kao i kad prodaješ automobil, koji npr. ima neka oštećenja na karoseriji pa u startu spustiš cenu. A onda dođe lik koji bi još da ti ubije cenu i na kraju ti njemu da daš auto i da mu još doplatiš :D
Kao čovek koji je jako dugo bio podstanar, sve ovo mi je poznato. Jeftini stanovi su sa razlogom jeftini i tu skoro nikada nema prostora za pregovore. Inače, ulaganje u tuđe stanove je glup i skup sport. Koliko puta smo dobili otkaz jer je gazda prodao stan, odlučio da ga pokloni deci koja su se osamostalila i sl. Na sreću, reših se te bede.
Sa druge strane, onih 1 promil vlasnika koji izdaju, ako pokažu proaktivno delovanje, onda što da ne, ali to je ipak 1 promil.
Samo jedan primer iz mog okruženja, gde su komšinice tražile da im vlasnik ugradi klimu za hlađenje (neki Korel). Naravno, kirija je sledećeg meseca porasla za 10 eura. Kada se klima pokvarila, lik je tražio od podstanarki da plate popravku.
 
S nekim ljudima jednostavno nema nikakvog dogovora, ima losih stanara ali ima i mnogo gadnih stanodavaca. Odatle samo treba pobeci pred zimu i nek mu zvrji prazno.
Mi dok smo izdavali cak smo zimi spustali kiriju za 30e, da bi ljudi lakse placali struju. Kapiram da to niko ne radi.

Tapatalk from Poco loco
 
Pozdrav narode, treba mi pomoć oko odabira klime za grejanje prostora od oko 40 kvm, izolacija 10 cm, pvc stolarija sa low-e staklima, stirodur u podu. Klima mi je potrebna prvenstveno za grejanje i ona će mi biti primarno grejno telo u tom prostoru.
 
Pozdrav

Moze li preporuka Fujitsu ili Daikin modela klime, inverterske s r32 plinom. 53m2 prostora.
Budzet nije nesto ogranicen, uzeli bi najbolju klimu sta je dostupno, posto na to gledamo kao dugorocno ulaganje, trazimo nesto pouzdano, provjereno, za ove brendove smo culi da su vrh.

Izolacija stana je dobra, iako je starija zgrada, ako je to ista bitno.

Dali je nuzno sati nacrte, skice stana?

Hvala unaprijed


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uzeo na kraju

Daikin sensira ftxf 60

Hvala svima jos jednom na prijedlozima, pozdrav.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A ZAŠTO 21000BTU ?!!!
Griješ i hladiš neku halu a ne stan od 53m2?!

Ajde MOLIM TE reci nam zašto si uzeo 21-cu, ko ti je rekao da to kupiš, ko te nagovorio ili si ti to pomislio da je najbolje...
 
Poslednja izmena:
Ovo sam u ime kolege sve pisao, njemu je trebala klima, mene nokria grije :)
A sto zar je losa ova klima, ili prejaka za tu kvadraturu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nek zameni za ftxfa50, ako je nije raspakovao. A još ako je uzeo C model, taj greje slabije a isto se prodaje kao Sensira

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
e *mjau**mjau**mjau* ga, vama hvala na savijetima. ja javim dojmove kolege kako je koristio. živjeli
 
A ZAŠTO 21000BTU ?!!!
Griješ i hladiš neku halu a ne stan od 53m2?!

Ajde MOLIM TE reci nam zašto si uzeo 21-cu, ko ti je rekao da to kupiš, ko te nagovorio ili si ti to pomislio da je najbolje...

Ono kad dođeš na forum da pitaš za savet, pa kupiš nešto skroz levo. :smash:

Protok vazduha na silentu kao kod moje klime na maksimumu maltene. Buka na silentu preko 30 dBA, srećom ne povećava se previše sa povećanjem brzine.
Daikin.PNG
 
Pa dobro, to je neki prijatelj kupio, a ne on. Vidjao sam to i privatno: Neko alarmira sve koje poznaje kada nabavlja nesto, dobije savete, i na kraju ode u prodavnicu i poslusa prodavca, koji mu proda nesto sto ima primamljive brojeve u imenu (a kupac verovatno misli da je nadmudrio one koji su mu dali savet).
Nije tu kriv clan foruma, osim ako je on tu klimu predlozio, a ne vidim zasto bi.
Mislim, ova situacija bas deluje tako, da je prijatelj otisao u radnju i rekao, treba mi nesto bas jako, placam dobro, i prodavac mu prodao neku mrcinu koja je, po njegovom misljenju, bas jaka.
 
Ono kad dođeš na forum da pitaš za savet, pa kupiš nešto skroz levo. :smash:

Protok vazduha na silentu kao kod moje klime na maksimumu maltene. Buka na silentu preko 30 dBA, srećom ne povećava se previše sa povećanjem brzine.
Pogledajte prilog 290336
Ako je plafon na 3.5m-4m, onda nek je montira pod plafon. U suprotnom biće promaje ispred klime

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Pa dobro, to je neki prijatelj kupio, a ne on. Vidjao sam to i privatno: Neko alarmira sve koje poznaje kada nabavlja nesto, dobije savete, i na kraju ode u prodavnicu i poslusa prodavca, koji mu proda nesto sto ima primamljive brojeve u imenu (a kupac verovatno misli da je nadmudrio one koji su mu dali savet).
Nije tu kriv clan foruma, osim ako je on tu klimu predlozio, a ne vidim zasto bi.
Mislim, ova situacija bas deluje tako, da je prijatelj otisao u radnju i rekao, treba mi nesto bas jako, placam dobro, i prodavac mu prodao neku mrcinu koja je, po njegovom misljenju, bas jaka.

Upravo tako, ja nemogu siliti nekoga na kupovinu necega, iz dobrih namjera sam i pitao ovdje, jer znam da ima pametnijih od nas. To sto se uzelo nesto drugo, to je druga stvar. Doduse postavljene su cjevi samo, sama klima se montira nekad kasnije, mozda se i predomisli kad procita ovo :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Samo da pitam, kad se već toliko insistira na tome da 18-ice nisu dobre za kuće zbog prevelikog protoka vazduha/prejakog duvanja i buke - gledam ove podatke za Midea MB18N8D0 (to bi valjda trebalo da bude Mission II) i to mi ne deluje tako loše:
Energetska klasa: A++/A+
Kapacitet hlađenja, BTU: 18.000 (3.000 – 20.500BTU)
Kapacitet hlađenja, kW: 5,28 (0,88 – 6,00kW)
Kapacitet grejanja, BTU: 19.000 (3.000 – 21.500BTU)
Kapacitet grejanja, kW: 5,57 kW (0,88 – 6,30kW)
Potrošnja (hlađenje): 1.540W (220-1.700W)
Potrošnja (grejanje): 1.500W (230-1.870W)
Radni medijum: R32
SEER: 7,0
SCOP (Tbiv: -7°C): 4,0
Protok vazduha (niska/sred./maks. brz. vent.): 460/530/725 m³/h
Zvučni pritisak: 22/33/37/42 dB(A)
Radni opseg, hlađenje: -15°C – +50ºC
Radni opseg, grejanje: -25°C – +30°C

Da li grešim i zašto da? :d
 
... Doduse postavljene su cjevi samo, sama klima se montira nekad kasnije, mozda se i predomisli kad procita ovo :D

Ha?
Kakve cevi, za sta cevi, da nisu čelicne one sto se za radijatore koriste jos po negde... mislim, te su onako bas jake, velike, ne mogu puci sve da ih cekicem polagano otkiva...?

Ko još postavlja cevi za klimu pre instalacije klime?
Jel ti to nas ovde drug zahebavas, malkice?
 
Zasto bi te zahebavao ha?

Molim te smiri taj ton, i ne pricaj s visoka.

Mislio sam na instalacije jer je stan u fazi kompletnog renoviranja i dok se zidovi rade, da se montira taj dio prvo dok se rađa ne zavrsi.

Tko to radi, radio sam i ja i masa ljudi oko mene.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno