Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tu dolazimo do jos vece cene uredjaja kad dodje vreme za zamenu, 2-3 klime za vecinu nisu mali izdatak

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Nije ni mala razlika u racunu.
Ja u januaru potrosim skoro do 1000 kWh sa TA pecima bi trosio preko 3000 kWh.
Na nivou jedne zime stedim za jednu klimu klimu ladno.
 
Moguce, ja sam uporedjivao za stan od malo preko 60 kvadrata. Jedna TA i jedna Panasonic 12. Slican racun, ali zbog rasporeda prostorija neravnomerno zagrejan prostor. Treba mi jos jedna klima ili TA. Gledam skoro Gree multisplit, 24 spoljna, cenovno relativno povoljan, oko 150-160k sa 3 unutrašnje (bez ugradnje). Vredi li razmisljati o necemu takvom ili ne. Problem je gde smestiti 3 spoljne (mozda mi i ne treba sve to, ali svaka prostorija se greje, sve je ravnomerno)

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
A da kao sto Jozza rece hladjenje gratis [emoji16]
Pa cak i da je najeftinija klima pored TA peci i ona kvari racunicu.
Dobra klima komfornije hladi.
Kod mene sa EER 5,1 racuni za hladjenje su mi smesni a hladim svih 200 m2 celo leto.
 
Poslednja izmena:
Klimu možeš sam da održavaš, i 10god da bemaš problem, sem ako nisi maler. TA peć 6-ca nema dobra za manje od 200eur. One što se usijaju i duvaju prašinu ne razmatram.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Mislim da je preskupo za taj novac. Da li je moguće da u BL nema normalna prodavnica gde se može kupiti klima?

IMa ako se gleda šire, al' vdijeću još kakva je ponuda kod drugih prodavača koji nemaju izložbene radnje. Mada, je ova Whirpool što mejrkam A++ i SEER 5,6.

EDIT: I R32. Ništa, vidjeću dalje šta ima.
 
Poslednja izmena:
Jedina dobra stvar je sto je mozes kupiti za 50e. Farbanje, sredjivanje ventilatora i izolacije ne moze 50e da te kosta.

Tapatalk from Poco loco
 
Da li je neko imao iskustva sa Whirlpool SPIW 312L i kakva je za hlađenje? Grijanje mi je manje bitno.

Kupili smo 5 komada u februaru da se malo ogrejemo u firmi, bio neki problem sa centralnim grejanjem, i mogu da ti kažem da od tada rade bez ikakvog problema.

Prosek je 8-10 sati od ponedeljka do petka.

Ne znam kako hlade, nismo imali prilike da se hladimo do sada. :D
 
Jedina dobra stvar je sto je mozes kupiti za 50e. Farbanje, sredjivanje ventilatora i izolacije ne moze 50e da te kosta.

Tapatalk from Poco loco
Raspitaj se za H700 izolaciju. Nije baš jeftina. Termostati, grejači, ventilatori, plastifikacija. Veruj mi mene je moja 6-ca izašla 200eur. Plus sam pravio trofazni kontaktor sa tajmerom, da sam i to kupovao...

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Treba mi klima za hladjenje samo. Imam centralno grejanje. Ovde naleteh na ovaj inverter
https://www.laptopcentar.rs/artikal/vivax-cool--klima-ur--acp-12ch35aeqi-r32---inv--3-81kw
a recimo da mi se svidjaju
https://www.coolshop.rs/gree-klima-uredjaj-gwh12acb-k3nna1a-fairy
https://www.coolshop.rs/midea-klima-uredjaj-msmab-12hrn1-ma1
https://www.coolshop.rs/bergen-klima-uredjaj-tilia-premium-12aa

Posto sam ogranicen sa novcem najvise bi mi odgovarala Bergen koja je u stvari gree stariji model ALI ako vredi doplate 6-7k uzeo bih neku od ovih gore.
Druga pitanje se odnosi na ovaj Sljivax inverter.
Da li to cudo radi za te pare? Ima li svrhe uzimati tako nesto pored on /off Midee ili Gree s obzirom da mi treba samo za hladjenje?
edit:
Moze na pm servis ili neko ko ugradjuje klime u Pancevu ali da zna sta radi. Hvala
 
Poslednja izmena:
Bergen vs Polar inverteri 12ce? Posto su oba gree u čemu je razlika i šta je bolje kupiti bitan mi je i servis koliko mi se čini uvoznik gree stoji iza bergena pa mi bergen deluje kao bolja opcija ali nemam pojma o polaru ko ga uvozi i koji je to gree model.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Ja bih Bergen i to direktno kod uvoznika, ako negde nije znatno jeftinije.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Mislim da je preskupo za taj novac. Da li je moguće da u BL nema normalna prodavnica gde se može kupiti klima?

Prodavnica sa klimama ima, ali broj onih koj imaju sajt sa spiskom klima koje imaju u ponudi se može nabrojati prstima jedne ruke.
 
Pozdrav svima

Imao bih jedno pitanje

Koliko sam ja shvatio, ono sto se naziva "prozorske klime" je kao klasicna klima sa spoljnom i unutrasnjom jedinicom spojeno, a jedino crevo izlazi na prozor / kroz rupu od stoka od prozora. Ispravite me ako gresim

Ocev drugar je kupio inventar cele jedne firme, i ostalo mu brdo tih prozorskih klima, u pitanju su LG LW1212ER od 12000 btu, sistem preciscavanja, koje su tu instalirane 2013te, mahom sve i dalje rade

Niko ziv mu se ne javlja na oglas

Jel postoji neki specifican razlog zasto ljudi izbegavaju prozorske klime ? Ja sam mislio da uzmem jednu za sebe.

Bukvalno sve ide u prednost prozorskim klimama: lakse se montiraju i moze i neuk da ih montira, za razliku od split-sistema su prenosivi, a kolko kapiram trebalo bi i manje struje da trose

Jel moze neko ovo da mi odgonetne ?
 
Pozdrav svima

Imao bih jedno pitanje

Koliko sam ja shvatio, ono sto se naziva "prozorske klime" je kao klasicna klima sa spoljnom i unutrasnjom jedinicom spojeno, a jedino crevo izlazi na prozor / kroz rupu od stoka od prozora. Ispravite me ako gresim

Ocev drugar je kupio inventar cele jedne firme, i ostalo mu brdo tih prozorskih klima, u pitanju su LG LW1212ER od 12000 btu, sistem preciscavanja, koje su tu instalirane 2013te, mahom sve i dalje rade

Niko ziv mu se ne javlja na oglas

Jel postoji neki specifican razlog zasto ljudi izbegavaju prozorske klime ? Ja sam mislio da uzmem jednu za sebe.

Bukvalno sve ide u prednost prozorskim klimama: lakse se montiraju i moze i neuk da ih montira, za razliku od split-sistema su prenosivi, a kolko kapiram trebalo bi i manje struje da trose

Jel moze neko ovo da mi odgonetne ?
To sto si opisao je "pingvin" klima.
Prozorska klima se ugradjuje u otvor u zidu/prozoru dimenzija kao i sam uredjaj.
Ugradnja ne iziskuje strucnost ali ozbiljne gradjevinske radove.
Bucni su jer se cuje i zvuk kompresora sto kod splt sistema nije slucaj.
Jedina prednost je mogucnost ubacivanja svezeg vazduha.
 
Pozdrav svima

Imao bih jedno pitanje

Koliko sam ja shvatio, ono sto se naziva "prozorske klime" je kao klasicna klima sa spoljnom i unutrasnjom jedinicom spojeno, a jedino crevo izlazi na prozor / kroz rupu od stoka od prozora. Ispravite me ako gresim

Ocev drugar je kupio inventar cele jedne firme, i ostalo mu brdo tih prozorskih klima, u pitanju su LG LW1212ER od 12000 btu, sistem preciscavanja, koje su tu instalirane 2013te, mahom sve i dalje rade

Niko ziv mu se ne javlja na oglas

Jel postoji neki specifican razlog zasto ljudi izbegavaju prozorske klime ? Ja sam mislio da uzmem jednu za sebe.

Bukvalno sve ide u prednost prozorskim klimama: lakse se montiraju i moze i neuk da ih montira, za razliku od split-sistema su prenosivi, a kolko kapiram trebalo bi i manje struje da trose

Jel moze neko ovo da mi odgonetne ?
Prozorska klima se montira u otvor napravljen u prozoru ili zidu velicine samog uredjaja.
Moze neuk da ga montira ali su veliki gradjevinski radovi.
Bucni su.
Manje su efikasni odnosno trose vise od split sistema.
Nisu prenosivi to su pingvin klime.
 
Prozorska ti samo ime kaze sta je. Izguglaj tu LG sifru sto si napisao i sve ce ti biti jasnije. Ima i ona svoje presnosti, te klime bi trebalo da uvlace svez vazduh. Pa nije bas lako za montazu ako moras da se resis 0.25m2 prozora ili nekog zida :)
Mozda si pomesao sa onim pingvin klimama gde imas samo da sprovedes ono crevo negde da izbacuje vazduh?
Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Prozorska klima se teze montira vise trosi i bucna je.
Jedina moguca prednost je ubacivanje svezeg vazduha.
Nisu prenosive.
Uglavnom ne mogu da greju.
 
Bučna. Ružna.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Prodavnica sa klimama ima, ali broj onih koj imaju sajt sa spiskom klima koje imaju u ponudi se može nabrojati prstima jedne ruke.
Ne znam kakve su cene kod vas, ali za nekih 50 eura više kod nas se može kupiti Daikin i Fujitsu ulazni modeli, ili npr. Gree sa dodatnim funkcijama. Ne kažem da Whirlpool neće raditi posao, ali mu je cena nezgodna, tj. jako blizu znatno kvalitetnijim modelima. *mjau**mjau**mjau*, ja sam se godinama grejao na on/off Galanz Kudo koji je iza sebe ostavljao i neke invertere, no ta klima je koštala skoro koliko i inverter.
 
Za ~400e se uzima Midea Mission i Gree Lomo, preko toga Gree Viola i onda Fujitsu do Gree Ambera, pa onda neki jos ozbiljniji Japanci, Daikin, Mitsubishi, Toshiba...

Tako bih/sam ja sebi birao klime.

Sto se prozorskih tice, ja ne znam ko ce to da vam popravi u Srbiji.

Dodatno, bucne su, slabije, oduzimaju prozor/zahtevaju posebnu prepravku za montiranje, na ekstremno su losoj poziciji za hladjenje, ekstremno se gubi na komforu...nema jedan jedini logican razlog da se to uzme pored split sistema.

I ako se dobro secam, ne ubacuju svez vazduh.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Prozorske klime mogu da ubacuju svez vazduh.
Pre mesec dana sam sedeo ispod jedne LG u africi.
 
Kakve su po vama Panasonic klime i kako su se pokazale 12ice? Da li je neko imao iskustva sa njima? Pozz
 
I sam sam u potrazi za klimom kao i sugradjanin Sass Drake :)
Trazim klimu samo sa opcijom hladjenja, za grijanje koristim elo blok... Japanske vjerujem da su najbolje ali su i najskuplje a ja trazim nesto dobro do 400€ i da ima wifi modul ili bar mogucnost ugradnje istog.
Na koje proizvodjace i modele da se baziram? Gree? Haier? Orion? LG?
 
Ja sam imao neku on off. Hladila je kao sam djavo, boli kad prodjes ispod nje. Ali grejanje je bilo ocaj. Mogao si da se dogrevas ali cim se nahvata led napolju mozes da je iskljucis posto je programirana bila da na svakih sat vremena radi 1m defrost sto je ni blizu dovoljnog.

Tapatalk from Poco loco
 
Pozdrav svima

Imao bih jedno pitanje

Koliko sam ja shvatio, ono sto se naziva "prozorske klime" je kao klasicna klima sa spoljnom i unutrasnjom jedinicom spojeno, a jedino crevo izlazi na prozor / kroz rupu od stoka od prozora. Ispravite me ako gresim

Ocev drugar je kupio inventar cele jedne firme, i ostalo mu brdo tih prozorskih klima, u pitanju su LG LW1212ER od 12000 btu, sistem preciscavanja, koje su tu instalirane 2013te, mahom sve i dalje rade

Niko ziv mu se ne javlja na oglas

Jel postoji neki specifican razlog zasto ljudi izbegavaju prozorske klime ? Ja sam mislio da uzmem jednu za sebe.

Bukvalno sve ide u prednost prozorskim klimama: lakse se montiraju i moze i neuk da ih montira, za razliku od split-sistema su prenosivi, a kolko kapiram trebalo bi i manje struje da trose

Jel moze neko ovo da mi odgonetne ?

Pobrk'o si lončiće.

To što ti misliš da je prozorska klima, to se kod nas stručno zove prenosna klima, ili u nekom žargonu, pingvin klima.

Prozorska klima
je baš to što joj ime kaže. Mada, može se ugraditi i u veliku rupu u zidu. Ceo uređaj mora da bude polja spolja, pola unutra.

Prozorske klime su prve koje su se pojavile na tržištu za kućnu upotebu, '50-ih u USA, a od '60-ih se šire i u ostatku sveta, i godinama su bile jedine dostupne za kućnu upotrebu. Ali već od 70-ih se pojavljuju split sistemi koji tokom '80-ih potpuno potiskuju prozorske varijante.

Za prozorsku, moraš imati rupu u prozoru ili zidu koja je veličine celog klima uređaja. I ta rupa mora da nosi težinu celog ne baš lakog uređaja. Užas je za montažu i dihtovanje rupa oko samog klima uređaja. Komresor kao najbučniji deo klime ti je u samoj sobi.
Pingvin je kao malo savremeniji, ali ima krupnu manu da se kondenzator (kod split sistema to je ono napolju), hladi unutrašnjim vazduhom koji se usisava iz prostorije koju hladiš i izbacuje napolje, što dalje uvlači spoljašnji topao vazduh u prostoriju. To višestruko smanjuje efikasnost.

Prozorske klime i pongvini su dobri eto, možda za trafike, kamp kućice, kontejnere za privremeni boravak. Pingvin eventualno za podstanarsku garsonjeru ako ne želite da gazdi ugradite klimu (a ni on vama). Nikako nisu za kuće i stanove.

Ispljuvasmo mi dosta prozorske i pingvin klime ranije u ovoj temi, ali evo bližimo se hiljaditoj strani, ko će bre ovde naći neku korisnu informaciju. :(
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno