Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako klimu zatrpava sneg, isto će ćešće raditi defrost
@Xepoj87 , koliko traju defrosti na Ambeeu i violi? Sad ovih dana, kad je najgore vreme za klime.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kod mene na Amber defrost traje 5-6min , a radi ga cini mi se na 40-60min , ne mogu tacno da ocenim nisam ispratio ali nikad cesce nije radio. Evo sad radi defrost pa cu da pogledam sledeci put kad ce
 
Fujitsu 12 LU .. greje odlično već drugu godinu. Ovaj sneg od juče i danas ne smeta , malo češće ide u defrost zbog veće vlažnosti vazduha ali klima baš za preporuku a greje veći prostor dobro izolovan. Novosadski serviseri koji su je ugradili i servisiraju znaju koliko kvadrata greje na 22st. bez problema .Za preporuku je ovaj model .Potrošnja el energije je smešna bar meni je mala . Češći defrosti na ovoj vlažnosti vazduha su normalna pojava i zbog toga ne treba brinuti .Kada spoljna temp. bude niža defrosti će biti ređi ...
 
Evo od defrosta do defrosta 1h i 20min. Ali kratko traje , temperatura u sobi se ne oseti da padne...
 
Ako je tacno ovo sto prognoziraju onda obratite paznju na odvod , meni se pretprosle godine zacepio i od tad kad god vidim da ce minusa biti nekoliko dana zaredom i da nece ni dnevna prelaziti u plus, ja tad krenem da koristim grejac spoljne jedinice .. Neko ko nema montiran odvod na spoljnoj mozda i nema problema ali vi koji imate obratite malo paznju .
 
Kod mene defrost kao nikad, na svaka 2 sata, ponekad i češće, poslednja 2 dana. A i klima prosto sama uvlači pahulje... Inače radi na 300-500 W.
 
Nexteen, koje su nuspojave začepljenja odvoda?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Pa prelivace sa tacne gde ima otvora ali ce vremenom i tu zalediti i onda ce led da se povecava i postoji sansa da pocne ventilator na spoljnoj da udara u njega, moze i da se osteti u najgorem slucaju. Ako nemate grejace skidajte i lulu i crevo da moze nesmetano da otice voda.
 
E sad ce da se pojave oni koji ce da kazu kako to nije estetski i kako ce voda da im curi dole, po fasadi i sl. Ja sam pre 2 nedelje spomenio to jednom useru i ljudi zapenili odmah :d

Tapatalk from Poco loco
 
Kako ide grejanje 40-50m2 neizolovanog prostora jednom "dvanaesticom"?
 
Amber nije baš obična 'dvanaestica'.
E sad ce da se pojave oni koji ce da kazu kako to nije estetski i kako ce voda da im curi dole, po fasadi i sl. Ja sam pre 2 nedelje spomenio to jednom useru i ljudi zapenili odmah :d

Tapatalk from Poco loco
Kod mene su ovako postavljene spoljne, dostupne za čišćenje, i odvod slobodno curi na šljunak oko kuće. Vrlo praktična pozicija. Kome sneg zatrpava spoljnu jedinicu treba da razmisli o ovakvoj kućici, ili bar nadstrešnici. Nova stoji zaštićena u ćošku, pa za sad nisam imao potrebe da je dodatno pokrivam.
8d303b54d712eab8b8deab85cbeee9f4.jpg
 
E sad ce da se pojave oni koji ce da kazu kako to nije estetski i kako ce voda da im curi dole, po fasadi i sl. Ja sam pre 2 nedelje spomenio to jednom useru i ljudi zapenili odmah :d

Tapatalk from Poco loco
A sta mi da radimo kojima klima stoji na fasadi zgrade, ispod je trotoar? Imam crevo koje odvodi kondenzat do dole, nema oluka nigde u blizini

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
A sta mi da radimo kojima klima stoji na fasadi zgrade, ispod je trotoar? Imam crevo koje odvodi kondenzat do dole, nema oluka nigde u blizini

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
U oluk i ne sme da se stavi. Bila je ovde oko toga ozbiljna rasprava pre jedno 6 meseci.

Sent from my Moto Z (2) using Tapatalk
 
Meni stoji iznad stepeništa i ulaznih vrata, nema priče o skidanju odvoda.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Znam da ne sme u oluk, tako da nemam izbor, ili da ide crevo do trotoara ili da curi prolaznicima na glavu.
 
Ne sme u oluk iz zakonskih ili drugih razloga? Kod mene su dve klime sprovedene u odvod oluka (privatna kuća, prvi sprat). Odvod od treće ide u kantu, koju praznimo skoro svakog dana.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Onda crevo i grejac u crevo da ne bi zaledilo.
Znam da nije klima ni svima dostupna ni na zgodnim mestima a ni estetski nije bas najlepse da prsti voda ali shodno uslovima morate joj obezbediti uslove za rad. Dzaba da sve bude lepo ako klima zakuje u led napolju jer se odvod zaledio a to je neminovno. Crevo i lula prvo zalede, posle se tacna puni polako. Sve i da ventilator nikada ne zakaci u led (ja imam teoriju da nece) defrosti ce trajati predugo a voda svejedno nece imati gde i opet ce tu da ledi.
Inace, crevo sada u oluk da se stavi, za 2 dana i oluk ce da zaledi. Ako padne kisa moli Boga da ti je crevo zaledjeno i da se nece odlediti jer ce ti gajba biti puna vode. Zato se ne stavlja u oluk nikada.


Edit: imali smo slucaj pre 6 meseci da je neko kolima malo spljostio dno oluka. Tako je smanjio protok oluka i sve je coveku izlazila voda kroz crevo i kroz unutrasnju jedinicu u stan.
Isto bi se desilo i ako je zapusen oluk, ako je zaledjen itd.
 
Poslednja izmena:
Amber nije baš obična 'dvanaestica'.
Kod mene su ovako postavljene spoljne, dostupne za čišćenje, i odvod slobodno curi na šljunak oko kuće. Vrlo praktična pozicija. Kome sneg zatrpava spoljnu jedinicu treba da razmisli o ovakvoj kućici, ili bar nadstrešnici. Nova stoji zaštićena u ćošku, pa za sad nisam imao potrebe da je dodatno pokrivam.
8d303b54d712eab8b8deab85cbeee9f4.jpg
Nisam ni mislio na ove sto imaju amber to je ozbiljan uredjaj.
Mislio sam na ribolovce sa famtasticnim pricama.
 
Flasu plasticnu neko ubacio u oluk odozgo, spusila se ispod 3. sprata, kisa ljetos pljustala, oluk zacepljen, mome bratu u stan tokom renoviranja izlilo... srecom parket se nije podigao i nije bio jos uvek obradjen i lakiran parket... sad crevo otkinuto i kapa onako pod prozor komsiji u pr. verovatno nikome na glavu ali kvasi kad radi po vrucini...
 
Poslednja izmena:
Skoro videh na jednoj zgradi, spoljne jedinice klime su u nekim ukrasnim ormanima, lepo izgleda. Nešto na fazon ovoga što je mitar1982 postovao. Da li to ima negde u Bg da se nabavi. Probah na google ali ništa ne nalazim.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
mene samo zanima zasto ceo svet montira spoljnje jedinice blize zemlji jedino kod nas svi montiraju visoko?

meni je sasvim logicno da ona bude dole i dostupna za servisiranje...
 
Poslednja izmena:
Kod mene je danas ujutro u 5 sati bilo -2.8c i najhladnije do sada od kako je grijanje.
Klime rade savršeno spavaća i dalje po starom gdje je Suzumi a Hitachi sada održava 25c preko noći i dana ništa se ne smanjuje.
Preko noći je struja jeftinaja 50% malo ima veću potrošnju preko noći u odnosu preko dana ali zato se zidovi ne pothlađuju noći da bi preko dana klima to morala nadoknađivati ovako je što se tiče konfora super.

Ono što je problem kod mene je mala vlažnost rekao bih preko svake mjere morat ću prokuhavat vodu na peći nebih li dobio malo vlažniji unutarnji zrak, neznam kako je kod vas.

Temperatura jutros u 8 sati kad sam ustao.



Danas u podne stanje unutarnje temperature je pa indetična kao jutros, da bi Hitachi održavao zadatu od 25c potrošnja je po satu oko 350w jutros ujutro u 8 je bilo malo luftanja pa je tada bila veća potrošnja da napomenem prostor je iznutra izolovan.



Da bi Toshiba održavala zadatu od 20c u spavaćoj sobi a prostor je neizolovan i na sjevernoj strani njoj je u prosjeku potrebno oko 500w s tim da je i manje oko 4m2 gdje grije Hitachi.



U mom slučaju gdje je izolovano je ogromna razlika u potrošnji vjerujem kada bi u spavaćoj sa 20c povećao na 22-23c da bi potrošnja bila još prilično veća od navedene.
Ja se ne žalim za potrošnju nego je čisto za usporedbu kako se manje troši ako je prostor izolovan a još je daleko veća postavljena temperatura u tom prostoru.

Sveukupno se grije oko 55 m2
 
Poslednja izmena:
Dokle god vas niko ne juri da to morate odraditi kako zakon nalaze a pritom se niko od komsija i ne buni , ma pici bato , nemamo svi uslove da sve to bude bas savrseno . I kod mene je u oluk uboden odvod fi 32 , a ako bude ikad i bilo problema samo cu cev koja sad ulazi u oluk produziti pravo umesto da skrece u oluk ali to ce estetski ruzno izgledati . Tako je to u zgradama , uvek neki problem , moja sreca je sto mi je stan za zadnje strane zgrade pa tu niko ne prolazi tj jako retko , mogu misliti koja je to problematika nekome gde ljudi prolaze :p

Od danas krecem sa paljenjem grejaca s vremena na vreme ..

Evo sta kaze RHMZ za visinu snega ..

Pogledajte prilog 262426
 
Poslednja izmena:
@bakara
Zato što Srbi ne cene ni sopstveni rad, ni sigurnost na istom. Da ovde neko montira klimu na visinu mora da se obezbedi lift ili skela, isto važi i za servisiranje. Niko nije lud da visi na merdevinama, em' može da se povredi em' će i on i firma da plate ozbiljnu kaznu za kršenje propisa o sigurnosti na radu. Merdevine su samo sredstvo da se dođe do visine, ne radna platforma.

@tassoti
Kako si zadovoljan klimom?
 
Poslednja izmena:
@bakara
Zato što Srbi ne cene ni sopstveni rad, ni sigurnost na istom. Da ovde neko montira klimu na visinu mora da se obezbedi lift ili skela, isto važi i za servisiranje. Niko nije lud da visi na merdevinama, em' može da se povredi em' će i on i firma da plate ozbiljnu kaznu za kršenje propisa o sigurnosti na radu. Merdevine su samo sredstvo da se dođe do visine, ne radna platforma.

@tassoti
Kako si zadovoljan klimom?
Kad bi se sve to poštovalo, ugradnja bi koštala 300e i niko klimu kupio nebi, zato Srbi koji su platili ugradnju 8k jako cene servisere koji vise sa 6tog sprata da bi sve to obezbedili, na prvom mestu moja malenkost.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Kad ugradnja bude 300 evra, a to nije puno, moraće i mušterije da imaju uslove da to plate. Preduslov za bezbedan rad su ozbiljne i nezavisne inspekcije, kao i osiguravajuća društva. Da taj što visi sa šestog sprata mora da plaća sopstveno lečenje, kao i kaznu od milion+ dinara, dva puta bi razmislio da li će to da radi. Ne ceni tu niko nikog...
 
Sobzirom na Betmenovu potrosnju od 850w sa dve vrhunske klime na pola izolovanog a pola neizolovanog prostora mogu zakljuciti da Amber i nije neki potrosac gledajuci prostor koji greje , kod mene zadnja 2-3dana trosi 750-800w i konstantno odrzava 23c na 40kv2 neizolovanog prostora u kome se stalno vratara i luftira, nalazim se na prvom spratu kuce a iznad i ispod mene se ne greje...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno