Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Očigledno da nisi bio preko, šta mene briga za održavanje. Reci cenu i ćao, u ceni je sve uračunato. To što ti pravdaš se preko zove prevara potrošača. Šta mene briga za održavanje sistema do mog mernog mesta, ti si rekao svoju cenu i ćao ne znam o čemu ti pričaš. Pa to samo u Srbiji ima da donacija EU plati gasovod kroz selo a onda firma koja je izvela radove kaže to je moja svojina i legalno registruje gasovod kao svoj! Znaš kako se to preko zove? Pljačka i za to ide u zatvor, ne samo onaj ko je to uradio nego i onaj koji je to omogućio.
Kad smo pravili kuće kupovali smo uklopne satove i sve je bilo moje do uklopnog sata. A sad je država zakonom oduzela sve satove i oni su u vlasništvu EPS-a, ako nećeš rizikuješ da ti u slučaju bilo čega ekipa odbije intervenciju na objektu. Takva vrsta banditizma postoji samo u Srbiji.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
OK, onda nek se podeli Toplana na Proizvodnju energije i Distribuciju, pa nek te Proizvodnja skine sa platnog spisaka, ali da vidiš kako ćeš da dobiješ saglasnost ostalih stanara ako Distribucija kaže da su njeni troškovi po objektu fiksni i da će se, ako se ti otkačiš, tvoji troškovi svaliti na račune ostalih.
 
A da li je i komsika ispod koja se greje na TA pec izolovana od ostalih stanova, tj. da li je i njen stan odvojena celina ili kako je vec pomenuto? Zar ne dobijas toplotu preko njenog stana koju i ona dobija od stanova oko/ispod nje? Takodje dobijas neki deo toplote iz hodnika, ipak nije cim otvoris vrata stana -20C? Ne zelim da ispadne sad kao da sam na strani toplane, samo razmisljam naglas... Po mom misljenju da imas takav stan u kuci sa svim spoljnim zidovima, podom na zemlji/temelju itd, ne bi bas mogao da se ogrejes sa 200kWh mesecno. Mislim mogao bi, ako bi ulozio u izolaciju skoro isto koliko i da sagradis takav stan/kucu? Ispravite me ako gresim.
 
Poslednja izmena:
Ne nije , ali tu toplotu ako i dobije ona iskoristi a ne ja i ne mislis valjda da ta toplota koja udje u njen stan moze grejati dva stana , ma ne moze ni njen a ne oba , s druge strane da ironija bude veca ona je jedna od onih koji nisu nikad ni uvukli grejanje i nikad nije ni dobijala racune za grejanje a oko nje su stanovi koji se greju na toplanu. Tako je , ne bi mogao da se grejem sa ovako malom potrosnjom a da li ti ijednog momenta pomislis , pa cek , ako oni njega greju greje li i on njih , ko na koju temp greje i cek , oni greju od 05-24h a on 24/7. Stoji da ja nemam gubitke i to je ono sto mi daje male racune ali to ne znaci da imam dobitke , tako bih i ja mogao toplani da napatim jer i ja grejem svoj stan pa mogu reci , vidi nije ni moj stan negrejan pa vi tu nemate nikakve gubitke itd . Sve ti je to mlacenje prazne slame , dok nisam uradio vestacenje za koje sam morao platiti 20k neki su govorili rekla kazala , to mora strucnjak da oceni a ne ja , pa eto ocenio je i opet ne valja. Nazalost i pored placenih 20k na koje sam nateran od strane sudije ja nisam nista dobio s njim , ama nista , cim im nije odgovarala njegova procena oni su to smakli s uma , pa koji su me onda ... i terali da ga radim i placam .

Mislim da ne treba sad tu preterano tupiti oko toga , slozicemo se da postoji nalaz vestaka koji je rekao to sto je rekao , njega nisam izabrao ja vec sud pa ako on ne zna svoj posao onda mi nemamo sta tu da trazimo.
 
@nexteen

Pisao sam ja par strana ranije da sam bio u neuseljenoj zgradi od 17 stanova gde su svega tri useljena. ( u stvari bio sam u vise ali ovu da uzmem za primer)
Znaci zgrada potpuno nova izolovana i neuseljena, svi stanovi imaju klime i el kotao od 6kw

U praznom stanu u prizemlju zgrade ima 16 stepeni a napolju -3, a nema gradske toplane, i nema grejanja u hodniku jer je zgrada takva da se svako greje za sebe.

Da su svi stanovi useljeni u tom istom stanu bi bez grejanja bilo bar 18-19 stepeni, na gornjim spratovima je sigurno toplije (ovaj je bio u prizemlju)

Tako da DA ti njih grejes, ali vise oni greju tebe nego ti njih jer ti si manjina.

U sustini najmerodavnije merenje bi bilo da ti tu iskljucis grejanje na 48h kada je napolju nula stepeni i onda bi vec jasno video da od komsija dobijas bar 16-17 stepeni a ti dogrevas razliku.
Ili jednostavno izmeri temperaturu u hodniku koji se ne greje i dodaj jedno dva stepene jer je u stanu toplije.

tako da ti ja zelim puno srece u tom dokazivanju.
 
Poslednja izmena:
Šta od toplote ne ode kroz njegov stan, sigurno bi odlazilo još brže da nema toga stana i da je tu krov, tako da njegov stan mogu da posmatraju kao debelu tablu stiropora :) A ako se još i greje, još bolje. Kao da zgrada ima samogrejući solarni crep :D
 
Poslednja izmena:
A *mjau**mjau**mjau* , kao sto rekoh , svako od vas moze da ima svoje misljenje i kao i uvek kod nas svi mislimo da znamo najvise i najbolje i ne postujemo niciju struku. Pa ako covek koji je zavrsio skolu za to i ima ovlascenje da da svoje misljenje kaze da nema , onda valjda nema . To bi bilo isto kao kad bi neko tebi i dosao da ti pametuje kako ti nemas pojma o svom poslu a on cuva ovce tj nema tu struku a kamoli da je priznat od institucije kao sto je sud .

Ova zgrada je 1963g useljena , znaci stara gradnja bez izolacije a tek po koji stan ima pvc , za razliku od njih ja sam ulozio 2-3k evrica u izolaciju i to je jos jedan razlog male potrosnje , ne zalim se kao komsinica iz prizemlja kako joj vuce hladno iz podruma jer se ne zatvaraju vrata od hodnika vec sam izvukao pare iz dzepa da bi imao bolji ugodjaj i jeftinije grejanje

Sve u svemu ja ovo i nisam postavio da bi se od toga pravila rasprava , ajd vi predjite da raspravljate o klimama , pametnije je :)
 
Evo primer kod nas, sada sam bio dole i ocitao sa Alfe temperaturu, temp vode u kotlu 9C, temp sobe 9.5C. Znaci, nakon 10ak dana bez grejanja donjeg sprata, totalno se ohladio stan (mozda i ranije, ali nisam svracao). Ista ta temperatura je bila i 27-28decembra kada sam sisao da im zalozim, pa verujem da je to neka minimalna temp za ovakve spoljne temp. A poslednji put pre decembra su bili ovde jos krajem oktobra i tada je u stanu bilo prijatnih 22-24C, ali ipak smo testirali pec i lozili ukupno nekoliko sati u periodu od nekoliko dana. Izolacija je ista, 10cm + PVC (bez izolacije na plafonu - jer bi trebalo da su tu i da oni dogrevaju nas na spratu xD). Sve je zatvoreno sve vreme. Ocigledno je da ih ne grejem bas mnogo sa sprata. :)

Naravno da imam zajednicke zidove dogrevali bi mi njih, odnosno dogrevali bi oni nas, odnosno lakse bi mi bilo da odrzavam 22-23-24C u stanu nego sada, tj. manje bi klime trosile. Ovako mi toplota bezi direkt spolja, ali se uzdam u to, da je klime vracaju nazad unutra (salim se za ovo poslednje). Najvise se oseca po podu, pod polako postaje leden, a nekoliko dana nakon njihovog boravka ovde, pod je bio bar na 20-22C (nisam merio, ali cesto idem bos bez carapa, pa sam itekako osetio, odnosno osecam razliku), a oni su dole drzali temp od 26C (najhladnije) u hodniku do 38C u kupatilu. U proseku bar 28C u sobama (u spavacim 26-27C a u dnevnoj 30-32+C). Mereno na 80cm od poda. - Da, da oni nisu normalni! Kada se vratim iz krace posete odozdo, ovde na spratu se osecam kao u zamrzivacu narednih sat vremena na 23C, zato odma' roknem klime na 25+C dok se aklimatizujem :D, no nebitno sad to. Ali ispratio sam potrosnju klima dok su bili tu, do 10-12kWh sve tri za 24h (a jedino hodnik i kupatilo u stanu imaju po 1 spoljni zid) :)

A verujem da kod tebe u stanu, temp ne pada ispod 16C cak i da iskljucis grejanje i na mnogo duze od 48h. Realno, nemoguce je da ne dobijas toplotu od ostalih stanova u zgradi, nebitno kako se i koliko oni grejali. Razumem tebe i to sto si dobio od vestaka, razumem i da ostali ne placaju ni taj fiksni deo, a dobijaju i oni grejanje od okolnih stanova i da ti vracas njima toplotu kada im se stanovi ohlade nakon prestanka grejanja. Ali mi je cudan zakljucak koji je vestak dao. Ali ko smo mi da sumnjamo u vestakov zakljucak.

Srecno! :wave:
 
I posle se ljudi cude kad ih strefi srcani udar, sa 30+ c izadju napolje na -10c, samo 40c razlike. Sve sto je hladnije napolju treba manje grejati zbog razlike. Svi znaju samo leti kako je opasno 10c razlike a zimi sto je po 20-30c to nema veze. Sou.
 
Ehhh... Da vidis tek sta su radili ovim napacenim kinezima ovih godina... Ove klime sada nisu ni svesne da su ukljucene u struju uopste. :D

Nema tu leka, ja sam pokusavao i pokusavao i trudio se, jednostavno ne moze. Navikli su da se pada u nesvest i to je to. Tako im je oduvek, na sta god se grejali... Meni samo nije jasno, kako se leti zale na ~26C u stanu da je vrucina. Nikako da shvatim i razumem to, a veruj mi pokusao sam svakako da ih razumem. Jos se "ljute" na mene sto necu da sedim kod njih. A ja ono, zaboravim i kako se zovem posle 2 minuta... A ne daj boze da oboris prozor ili zadrzis ulazna vrata na 10sekundi, alarm i uzbuna, momentalno. :D Jos im to nije dosta i niko, bas niko ne sedi na majici na tim temperaturama. Nerealno, znam, ali nista slagao nisam...
 
Poslednja izmena:
Doživljaj temperature je veoma individualan. Meni je recimo leti 25, 26 sasvim prijatno ali kad je unutra 27 onda mi treba klima samo da malko provrti vazduh i da ga miksuje, meni super. A zimi, ako je unutra 20 meni je osećaj da je hladno, na 23 je baš super. Ali moja termo regulaxija organizma je takva da je to u redu. Neko drugi se žali da je na 23 pretoplo ali to je njena termoregulacija, to je sve individualno.
No nikako ne može biti zdrava osoba koja se oseća prijatno zimi na +28, ta osoba je očigledno jako bolesna. I to treba razumeti i uvažiti.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Quiza

Slazem se sa tobom , nisam merio temp kad se ne greje ali nisam nikad ni tvrdio da imam sve spoljne zidove i samim tim imam velike pogodnosti tj male racune. Moj stan se od ukupnih 150m2 zidova , plafona i podova , na zidove stanova koji se greju na toplanu naslanja za ukupno 14m2 , to i izuzetno dobro ( reci vestaka ) izolovan stan su smanjili bilo kakav prenos toplote i to nije ni merljivo . Da ne zalazi uopste u to ko na koju temp greje i to sto oni greju od 05-21h a ja 24/7 , kako bi on rekao sve da ti se svi zidovi naslanjaju na zidove toplane oni ti ne mogu grejati stan , bilo bi indirektnog grejanja ali bi morao da palis tj dogrevas s necim jer to ne bi moglo da zagreje tvoj stan .

Nego , ajd da mi zatvorimo s ovim , ici ce ovo jos nizbrdo pa cu vas obavestiti tek kad se bukvalno sve zavrsi jer bezveze pokrecemo rasrpravu.


Sto se tice temperature , ja grejem na 23-24 i drzim tu izmedju , ne treba oupste da odem kod nekoga da osetim da mi je to hladnjikavo nakon kraceg boravka u kuhinji kad zena nesto pece u rerni , osetno toplije je u kuhinji pa kad izadjem napolje pomislim , *mjau**mjau**mjau*e koja je ovde temp a ono sve je kako treba i valja. Inace imam i ja svaju koja je zimogrozljiva i kad god odem kod njih pozli mi od toplote i jedva cekam da odem , loze drva a ne mogu to lepo regulisati pa je toplo da umres :p
 
Ima ona narodna: "Šut se s rogatim bosti ne može"... :(
 
@Qiza
Leti se žale na 26c iz prostog razloga - vlaga. Leti je meni i 25c mnogo jer vlaga ide i do 70% dok zimi oko 45-50%. Kada je vazduh vlažniji osećaj toplote je veći i kontra, što suvlje to hladnije deluje. I tu je njihova najveca greška, što više greju to više suše vazduh i osećaj je hladniji. Bolje 23c i 50% vlage nego 26c i 35%.
I da napomenem, higrometar koji meri vlažnost jeste precizan ali nije uvek osećaj isti pri istim merenjima. Čovek ima termoregulaciju i kroz kožu i disanjem.
 
Moji imaju termo glave na svim radijatorima, osim na susacu i bojleru u kupatilu, jer mora da postoji onaj kotlovski krug ili kako se vec kaze. Imaju i sondu sa Alfe, ciji sam senzor nabio izmedju lajsne parketa i zida u cose dnevne sobe, a i tada meri 23.5-24C! Ali dzaba sve to kad uvek odvrcu termo glave do kraja (osim u hodniku, nju zaborave), zamisli kad termo glava u dnevnoj u polazaju 6 (28C) iskljuci protok vode kroz radijator. Alfa je Commo 21, 18kW toplote predaje radijatorima, a 3kW zraci/odaje sam kamin. Jos uglavnom drze sva vrata zatvorena, pa kad otvoris vrata od dnevne krene uzbuna odakle ulazi hladanoca! Stvarno sou, mozda im je drago sto pec funkcionise, pa su sada malo preterivali (jer su bili nesto oko 10ak dana), ali poznavajuci im navike, ne bi se tu nesto mnogo menjala situacija i da su preko cele zime tu. Jedino bi ih mozda cena grejanja od 200eur mesecno malo trgla, ali svakako ne bi isli ispod 150eur, ako bi morali da stede. Valjda ce od ove jeseni biti non stop tu, pa cu pokusati da ih dovedem u red. Ali njihovi novci i njihove zelje, nemam prava da ih sputavam u tome.

Nama na spratu svakako odgovara, jer uz njihovu potrosnju i kolicinu proizvedene toplotne energije mi mozemo da iskljucimo klime do -5C sigurno i da temp bude izmedju 20-22C, a verovatno i vise kada bi bili konstanto ovde. Jos nas ubedjuju da ubacimo radijatore i mi na sprat. xD

Imam jos nekoliko slicnih slucajeva, gde ljudi u dnevnim boravcima drze 30-36C, a sede u vunenim carapama, papucama i dzemperima... A ovamo se zale sto niko nece da im dodje u posetu tokom zime. A ni oni ne idu kod drugih koji se greju na normalnim temperaturama, da se smrzavaju kako oni sami kazu. Valjda se naviknes i prilagodis tropskoj vrucini i onda ti ne smeta. Ali ja ne uspevam u tom prilagodjavanju. :D

Eto, malo sam skrenuo temu sa prethodne, ali ajd' sad da se vratimo na kilave, ovaj klime. :)

@djalf, ma koji crni suv vazduh, u kupatilu toliko vlage, toga nema ni u sauni. U svim sobama prozori zamagljeni do vrha bukvalno. Luftiranje je strogo zabranjeno i na +10C spoljne. :) Kuva se non stop, rerna takodje, posle tusiranja ne sme da se otvori prozor ni na kip. To su ljudi iz totalnog drugog vremena i prostora. Nisu oni sa ove planete. :)
 
Poslednja izmena:
To nije zdravo, tolika vrućina i vlaga. Ja vodim bitku sa ženom, njoj je 23 malo, meni mnogo. Zimi ni kapu na glavu ne stavljam ako ne pada sneg, ili baš duva jak vetar. Nosim plitke cipele i tanke čarape. Naš organizam je savršeni stroj, izuzetno prilagodljiv, i zašto da ubijamo tu prilagodljivost? Jednostavno nije zdravo. Popuštao sam ženi dok je truntala decu i leti i zimi, evo ih sad osetlljivi.
PS: treba ugraditi prestrujni ventil na instalaciju kako bi bilo moguće da svi radijatori imaju termoglavu. Kad (ako) sve termoglave zatvore, prestrujni se otvara i omogućava cirkulaciju vode kroz kotao i ostatak instalacije.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Meni je sve to jasno, ja sam celicen od malena. I sada silazim kod njih na majici spoljnim stepenicama kada je -5C napolju, pri cemu se oni totalno sokiraju, jedva izadjem posle da me ne jure duksaricama i jaknama. :D Kompletno se preznojim cim otvorim ulazna vrata kuce... Ali hajde ti ljudima od 62-67 godine to objasni, koji se tako greju otkad znaju za sebe. Ali ima i upola mladjih od njih, koji su se izgleda prilagodili takvim uslovima... Taj osmeh i to zadovoljstvo kada je vrelo, nema cenu, zato ih i ne interesuje potrosnja, vec samo da je vrucina.

Pa oni su ove klime koristili kao on off, cim klime krenu da moduliraju (prekinu sa vrelim izduvavanjem), to se iskljucuje, ja pokusavao da im objasnim sta je to modulacija i kako su klime zamisljene i dizajnirane i zbog cijeg zdravlja i konfora rade po tom principu, to je cista glupost za njih. :D A, pritom setovane na 28-30C. Ljudi vegetiraju i uzivaju u tome, ne mozes nista povodom toga, osim da napustis njihov dom. Ako je neko uradio test ovih kineza, to su definitvno oni. :D

Jozza, njima bi one Midea-e bile odlicne, samo da nisu bile retardirane da duvaju posle iskljucivanja kompresora, odnosno pre nego sto zagreju izmenjivac. To je prava stvar, kakva crna modulacija, sta ce to ikome. :)
 
Poslednja izmena:
Hoce neka moja poznanica da kupi klimu za grejanje, vidi kod mene kakva je komocija sa njom itd... Sta da uzme za 500e neku 12icu?

Poslato sa CLT-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Povrsina, raspored prostorija i vrata, izolacija, prozori... pa onda moze neki sud, koji ce dati strucni ucesnici ove teme.
 
Ako nema izolaciju, moja preporuka je da ne uzima klimu za 500 e jer se neće ogrejati, može ali do -2, eventualno -4. U prelaznim periodima nema problema radiće joj super. Ali za neizolovane prostore važi strogo pravilo: jedna klima jedna prostorija, nema kombincija.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Jeftinije je da uradi izolaciju nego da kupuje buljuk klima

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Pokusaj rukom da zadrzis, pretiskas plastiku UJ da lociras odakle dolazi to tapkanje. Tj, osetices vibracije. Verujem da si proverio turbinu da nije napuklo neko krilce/peraje/lopatica kako se vec zove, ako nisi, lampu u sake i proveri i to. Da li frekvencija tapkanja prati brzinu obrtaja turbine? Meni jos jedino pada na pamet da se odlabavio motor koji okrece turbinu, i da seta levo-desno (horizontalno) zajedno sa turbinom, a da sam kraj osovine tapka po plastici i proizvodi taj zvuk.

edit:

Ili lezaj da nije fiksiran, da se "ojelo" oko njega pa da on skakuce i proizvodi taj zvuk?

edit2:

Nesto razmisljam, ne vidi se na snimku bas najbolje da li vibriraju usmerivaci vazduha? Probaj i njih da zadrzis...
 
Poslednja izmena:
Rađen je servis sa rasklapanjem proletos, ništa nije puklo. Kaže majstor da mora da dođe da vidi, ali ništa nije drugačije nego što je bilo tada.
 
@Qiza
Leti se žale na 26c iz prostog razloga - vlaga. Leti je meni i 25c mnogo jer vlaga ide i do 70% dok zimi oko 45-50%. Kada je vazduh vlažniji osećaj toplote je veći i kontra, što suvlje to hladnije deluje. I tu je njihova najveca greška, što više greju to više suše vazduh i osećaj je hladniji. Bolje 23c i 50% vlage nego 26c i 35%.
I da napomenem, higrometar koji meri vlažnost jeste precizan ali nije uvek osećaj isti pri istim merenjima. Čovek ima termoregulaciju i kroz kožu i disanjem.

Nisam siguran. Kada ti je hladno, vlažniji vazduh daje još hladniji osećaj.
 
Zavisi od temperature i vlaznosti. Ima onaj grafikon sta najvise odgovara coveku, sve van toga je manje prijatno. Letos kada su bile one kise je bio pakao, u sred leta vlaznost isla i do 90%.
 
Drugo je leti. Pričam o tome kada ti je hladno.
Kada ti je vruće, onda je suprotan efekat.
Bar tako se meni čini.
 
Rađen je servis sa rasklapanjem proletos, ništa nije puklo. Kaže majstor da mora da dođe da vidi, ali ništa nije drugačije nego što je bilo tada.
Ovde ima neki veći luft. Ne verujem da ležaj može odjednom da se ojede, a podmazan. Jedino ako ga je podmazao abrazivnom pastom

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno