Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Šta je bolje Gree Viola Profi 12-ca ili Fujitsu 12LLC? Za slicne novce. Lepota je na strani Gree, a performanse? Grejanje izolovanog stana od 50kvm

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Problem je sto Gree nema neki test kao Eurovent pa ne znamo sta i koliko moze na minusima dok Fujitsu to ima, znas i sam.
Verujem da je Fujitsu jaci, kad je vec jaci za iste pare od Daikina i slicno. Mada Viola se ok pokazala.
 
To isto sam rekao drugaru, al njemu se svidja kako Viola izgleda... A i niko se nije žalio na Violu od posedovalaca iste.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nijedna ti nece ugrejati 50m2 ravnomerno, pogotovo sto nije jedna prostorija.
Viola ce sigurno bolje raditi, jer se brze i efikasnije odledjava, zahvaljujuci grejacima u oplati i na kompresoru, a te klime ce na toj kvadraturi biti vise napregnute i samim time, vise lediti.
Viola je daleko samo od lepse klime, vec prosto generaciju noviji uredjaj.
Kod mene su se Viole super pokazale i na -10 nisu ni stucnule.

Svakako, ne bih preporucio nijednu od te 2 za 50m2.
 
Poslednja izmena:
A koju a da nije 18-ca "tajfun"? Stan se grejao sa jednom TA peći od 6kW koja je punjena samo noću, sem kad je bilo baš ledenih dana. To je kao.2kW konstantne snage. Za najveći minus ima el. kotao. Ja sam mu rekao 2 9-ke, ili 12 i 9, ili 12 i 7. Ali nema se za 2 klime sad.
PS: prvi izbir mu je bio Midea 18, sreća pa je mene pitao [emoji23]
Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
OK razumem da se I unutrašnja i spoljašnja jedinica moraju napajati strujom da bi radile :D i da su one povezane strujnim kablom koji se radi na licu mesta nego me zbuni čovek sa onime da jedna vrsta mora da ima šteker kod unutrašnje a druga kod spoljašnje. Po slikicama koje su ljudi ovde kačili viđao sam da je šteker obično blizu unutrašnje pa otuda i moje pitanje.
Kako izvlačim novu instalaciju i klima je sama na osiguraču daleko mi je lakše da izvučem kabl napolje i tamo je spojim nego unutra.
Elem, znači svejedno je?

Ajde molim te vidi neciju klimu kako idu kablovi, odnsno instalacija.
El kabl se skoro i ne vidi.
Tebi je svejedno dal struja iz uticnice ide u spoljnu ili u unutrasnju jedinicu. Stavi negde uticnicu da moze strujni kabl koji ide iz spoljnje (ako ces tu inverter) kada udje u stan instalacija, da se prikljuci i ne beri brigu.
Neces steker napolje stavljati!
Negde na putu od rupe u spoljnjem zidu kuda ide instalacija (cevi i kablovi) pa kroz stan (kucu) na putu do unutrasnje jedinice neka ima uticnica.
Strujni kabl ce iz te instalacije biti "izvucen" i napravljen utikač na kablu i biti utaknut u uticnicu (podseca li ovo nekog na nekakvu perverziju... :d) i tako ce se klima snadbevati strujom.
Ozbiljno ajde negde pogledaj da li se vide strujni kablovi i kako se i koliko vide...
Ne mora strujni kabl klime biti kratak, moze biti i vise od 20m dugacak i svo vreme do pred uticnicu moze da ide uz cevi od klime.
 
Poslednja izmena:
OK hvala ljudi. Ma verovatno ću samo kabl napolju ostaviti i onako će biti na preko 2 metra visine (a i kuća je u pitanju) a kako je sama na osiguraču onda ću je tako isključivi i uključivati kada se ukaže potreba.
 
@Zeha
Što ne bi stavljao utičnicu napolje? Ja sam napravio napolju izvod za obe klime sa duplom utičnicom i namenskim kombinovanim zaštitnim prekidačem.
 
Ako je na mestu gde nece kisa moci doci onda moze kao sto su natkrivene terase i balkoni iznad koji je jos jedan balkon i sl. zastita ali ako je na zidu, gde moze kisa, sneg, led da dopre... zasto bi tu stavljao struju...
 
Ne treba nikakva uticnica.
Ostavi se dovoljno kabla i direktno se prikljuci spoljna ako je inverter ako je on/off doda se kabal u medjuvezi i napoji unutrasnja.
 
@Zeha
Zato što stavljaš izvod tamo gde ti odgovara. IP44 utičnica trpi sve navedeno. Klima se po propisu, kao i svaka druga mašina, montira ili sa utičnicom, ili sa servisnim prekidačem, ne direktno.
 
IEC60204-1 Safety of machinery – Electrical equipment of machines, nemam trenutno ovde pristup standardima, pa da proverim tačno šta piše.
 
IEC60204-1 Safety of machinery – Electrical equipment of machines, nemam trenutno ovde pristup standardima, pa da proverim tačno šta piše.
Ugradjujem kod komsije Toshibin VRF 16 kW monofazni vuce 32 A
Koju bi monofaznu uticnicu/utikac preporucio posto ne smem direkto da povezem kabal u spoljnu jedinicu.
IEC60204-1 je po srpskim propisima?
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 270240

Evo šta kaže Toshiba. Možeš 'direktno' da spojiš, samo treba da imaš dvopolni servisni prekidač.

Ti međunarodni standardi se po automatizmu preuzimaju i u Srbiji. Evo 'srpske' verzije na engleskom jeziku. https://www.iss.rs/rs/standard/?natstandard_document_id=20217 Ja u Norveškoj koristim NEK EN 60204-1:2018, moguće je da ima nekih izmena u odnosu na to što je aktuelno dole, jer je usklađen sa drugim lokalnim propisima.

Postoje industrijske utičnice 16-125 A u svim mogućim varijantama. Npr. Mennekes
https://www.mennekes.org/products/i...pecific/receptacles/wall-mounted-receptacles/
 
Poslednja izmena:
Ljudi da li ima svrhe skidati tj seliti 2 klime za 150e (da skinu, ociste itd, montiraju u novom stanu) ili kupiti jednu novu klimu za pocetak (nesto do 400e). Inace jako bitna stavka, prva klima osamnaestica iz jula meseca 1999god, idalje radi super ali to je opasan staz..uskoro joj je 20rodjendan. Druga je devetka iz 2008 god i jedina zamerka koju imam na nju sto preterano hladi na kolko god da je namestis. Obe klime lose greju, ali u novom stanu je super izolacija i ima podesivo grejanje, tako da nam nece trebati zimi.

Inace rekli su mi da niko ne moze da mi garantuje kako i da li ce raditi posle razmontiranja iz jednog stana u drugi. Doduse prijatelj nam to sredjuje tako da nema muvanja, jedva je iscimao radnika tog da odradio posao.. zapazam da je radnik veoma preko one stvari, pokusao je na sve nacine da izbegne da odradi to, ovaj ga je na kraju pritisao..

Razmisljao sam o varijanti da se samo devetka prenese, jes i ona matora ali gura, za pocetak..

Ako moze neki savet oni bi to danas da rade...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Znaci definitivno je fail skidati i seliti ove moje primerke? Nisu skinute nazalost tako da ili ih ostavljam ili placam skidanje a to koliko one vrede tako matore pitaj boga..
Kazes dodaj preko 400 a sta je danas pristojno dobra klima? Gledam dobre marke sve kostaju boga oca
 
Koliki je to stan bio kad je unutra bila 18-ca, i još jedna 9-ka? Pa 18-ca sama hladi 60-100kvm
Uzmi inverter, Midea Mission ili Gree Viola npr. Te se spominju ovde na temi kao OK klime a da nisu "skupi japanci"

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima, pogleadcu tu mideu, ova Viola je preskupa, uzas kolko kostaju klime a ja slusao price kako zadnjih godina klime dzabaka..
@Jozza Devetka je koriscena iz razloga sto 18tica nije mogla da dobaci na suprotni deo stana a i zbog privatnosti tj devetka je bila samo za moju sobu.


Dogovorio sam sa likom da skine samo devetku posto je ona u solidnom stanju za pocetak nju a kasnije kad budemo u mogucnosti neku malu klimu za moju sobu, zao mi je da ostavim za bacanje klime a kostace me 75e da je skine i ugradi u drugi stan.
 
Poslednja izmena:
Pristojno dobre su upravo one dve klime sto sam ti linkove ostavio a koje ti je i kolega jozza posle naveo, inace iskusan covek po pitanju klima...
Najozbiljnije ja ne bi obicnu devetku staru 11 godina prenosio, jedino ako bi neko hteo da plati (staja znam) nekih 50-80e da je skine i nosi, a onu 18-ku od 20 leta da budes sretan ako ti neko plati 50e da je skine i odnese.
Obicne (on/off) klime nisu skupe, ima ih za 25-35krsd a ove dve predlozene (Midea Mision i Gree Viola) su inverter klime, proverene u radu i za narednih 10g sasvim dobre ako je novi stan dobro izolovan.
 
Hvala na savetima, pogleadcu tu mideu, ova Viola je preskupa, uzas kolko kostaju klime a ja slusao price kako zadnjih godina klime dzabaka..
@Jozza Devetka je koriscena iz razloga sto 18tica nije mogla da dobaci na suprotni deo stana a i zbog privatnosti tj devetka je bila samo za moju sobu.


Dogovorio sam sa likom da skine samo devetku posto je ona u solidnom stanju za pocetak nju a kasnije kad budemo u mogucnosti neku malu klimu za moju sobu, zao mi je da ostavim za bacanje klime a kostace me 75e da je skine i ugradi u drugi stan.
Viola je bagatela za ono sto nudi.
Imas i sad klime za 200 eur ali su koliko para toliko i muzike.
 
Preneo sam devetku koja sjajno radi i iskreno majstori su zacudjeni u kolko je dobrom stanju, cak ni spolja sace nije zaprljano ne znam kako, nema ni prasine... nisam nista platio jer sam na kraju kad smo stigli u novi stan odustao... Nisu dosli spremni iskreno, bez zastite za zid, usisivac cak ni produzni kabl, posto nisu mogli da mi garantuju da nece usrati sveze okrecen zid sa ciglom od busenja uzeo sam pare nazad i tako... sad mi tamo stoji klima, nabavicu onu zastitnu prevlaku za namestaj kad se kreci, imam jednu letvu tamo od 2 metra ravnu, obmotam oko nje da krece zastita i donecu svoj usisivac koji je veoma jak pa cu da nadjem nekoga da ugradi dok ja nekako pokusam da drzim prevlaku sa letvom i usisivac odma ispod burgije... Dobro barem sam za dz skinuo i preneo klimu..
 
Midea mission je 380 eur sa montazom je recimo oko 500 eur.
Pre 15 godina za 500 eur si mogao kupiti najeftiniji fix speed bez montaze.
A tadasnjih 500 eur i sadanjih bogami ...
 
Poslednja izmena:
Pa nije montaža 120€?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
500e nije smesna cifra, ja sam onu 18ticu 99 platio ~2300 maraka, svercovanu preko veze pilota jata. Devetku sam pre 11 god platio oko 450e. Imao sam utisak da zadnjih ~5 god su klime postale bukvalno sta god, kada sam tu klimu 99uzeo na zgradu od 90 stanova to je bio jedini erkondisn, danas svaki stan ima barem 1 klimu a cesce 2 klime, al dobro jeste u principu traju dugo sluze, samo sto bolje marke nema ispod 600e i to low end modeli..
 
Poslednja izmena:
Treba mi pomoc da odaberem inverter klimu do ~65k dinara.

Stan je 61m2, prvenstveno me interesuje hladjenje i da je sto tisa klima, da moze da se gasi i pali sama kada dostigne zadatu temperaturu, naravno i grejanje mi je bitno ali nije bas presudno.

Ono sto je meni zapalo za oko je sledece:

LG P12EN
Gree Viola Profi GWH12RB-K3DNA3G

Sta mislite sta je pametnije od ove dve, Gree je malo jeftiniji, da li ima neka trece koja je bolja od obe?

Hvala!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno