Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hvala svima na odgovoru. :)

Posto su mi iskustva sa Mission 12 krajnje pozitivna, a koliko vidim "uklapa" se i u ovih par komentara...

Midea Mission 12 je kao japanac devetka tako da moze da prodje za tu sobu...

Nadji neku devetku ako ima ali se mahom ne isplate jer su par hiljada jeftinije od 12-tice.

...verovatno ce odluka opet biti ista. Naravno da nisam "gadljiv" na predlozene Fujitsu, Daikin, i Gree modele, ali ce (uospteno gledajuci) mogucnost nabavke, a i cena u trenutku kupovine biti presudni kod donosenja konacne odluke. Meni je najveca briga bila da u toliko maloj prostoriji inverter ne radi kao on/off klima, da se svaki cas pali/gasi, ali koliko mi se cini i iz vasih odgovora, mislim da ni sa jednim od ovih modela ne bi trebalo da bude takvih problema.
 
Onda juri sedmicu po svaku cenu ili makar klimu s najnizom mogucom modulacijom.

Tapatalk from Poco loco
 
Imam jednu dilemu. Kod deteta u sobi (sadasnja postavka) se nalaze Norveski radijator GLAMOX 2kW i on/off klima Samsung. Posle licnih iskustava sa inverter klimama (imam ih 2) primetio sam da mi vise APSOLUTNO ne prija vrelina koju pravi dok duva (princip rada) i svaki cas pali/gasi rezim on/of klime, a sa druge strane ne svidja mi se ni potrosnja koju pravi GLAMOX radijator, pa je u planu zamena postejece on/off klime inverterom.

Moja nedoumica je sta staviti u taj prostor, obzirom da je soba relativna mala (16m²), solidno izolovana (10cm spoljna izolacija) i sa Alu stolarijom. Dosadasnja iskustva sa dve Midea Mission 12-ice su mi veoma zadovoljavajuca u svim aspektima, ali one rade u dosta vecim prostorima (obe greju, i dobro "drze" oko 35m²), i ne znam kako bi se 12-ica "snasla" u jednom ovako skucenom prostoru. Da li je 12-ica "overkill" za ovoliki prostor?
Ja sam jesenas stavio Fujitsu LMCE 9ku kod ćerke u sobu od 15 m2 i grejala je celu zimu odlično. Možda je čak i ona overkill za tu prostoriju.

Jeste mala razlika u ceni u odnosu na 12ce, ali 12ca nema ama baš nikakvog smisla za jednu sobu.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Pa ne kupuje se klima na kilovat, vec se uzima ono sto najvise odgovara :)

Ako ti je vec ok ta Midea, a jos je i dzabe, uzmi 9ku, ako ima?

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Vox 7ca, možda ipak za zaobići. Ispod 9ke solidne ništa ne kupovati. A ako ćeš Vox, onda za ovaj prostor obavezno 12ca.
 
Kako je kod vas, jel' prošla grejna sezona? Kod mene nikako da se završi zima, najdosadnija ikad, bez nekih minusa, vrti se oko 0 već pola godine.

Ovih dana radim od kuće pa isprobavam malo dogrevanje sa grejalicom dok sam zavučen u sobu sa zatvorenim vratima. Nažalost nemam nikakav merač za utičnicu, ali nisam primetio nikakvu značajnu razliku u potrošnji.
612698cc8757691d653ffb50ab714a42.jpg
 
BGD, trenutno 15 C. Pretežno se dogrevam sa 1 klimom, a i ona slabo radi.
 
Grejna sezona zvanicno do 15.aprila, ali ako se dobro secam prosle godine su grejali i za 1.maj. Prethodne 2 nedelje je bilo hladnije i mislim da su grejali po celu noc. Ujutro grlo suvo i oma pomislis da li si slucaj za sajam :)
Evo sada je nekih 14-15° i grejanje radi (Bg-Zemun)
Da se grejem na klime sigurno bi bilo ovako kako Maxy napisa, minimalno dogrevanje kad zatreba.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Baš mi se nešto posebno ne isplati štednja kilovata i postizanje rekorda, klima je i dalje podešena na 23, s tim da mi je jedan manji prozor odškrinut na kip.
Naime, na tom trof. dvotarinom brojilu priključena mi je samo klima i veš mašina i nekoliko led reflektora po dvorištu, a svejedno bih, bez ikakve potrošnje na njemu, platio 750 din za fiksne naknade.
 
Retko dosadna zima sto se tice grejanja. Klima na minimumu snage kod mene. Veci deo zime je na 300W potrosnje,, bukvalno ne oseca.

Tapatalk from Poco loco
 
Paa...nemojmo zanemariti dvadesetak januarskih maglovitih dana, bilo je tu i žalbi a i panike.
Čak smo, izmedju ostalog, možda i na desetak stranica, razmatrali bušenje,proširivanje tacne u pokušaju očuvanja normalnog funkcionisanja klima
Ostali smo nedorečeni u vezi toga.Niko ko je pristupio takvoj prepravci nije prikazao, ovde, svoje konkretno izvedeno rešenje.
 
Poslednja izmena:
Verovatno su odustali ljudi, nema prevelike potrebe za time. Tih par dana je jako brzo proslo,, ostatak su klime rutinski odradile.
Sto se mene tice potreba je bas neka gadna zima da bi moju klimu malo zamorilo, ovo je smejurija. Kapiram da su sve klime radile bez muke.

Tapatalk from Poco loco
 
Zbog toga sam i naglasio da je bilo panike, očekivano-nepotrebne.
Kod mene je viola u tom "teškom" periodu radila defrost najkraće na 1,5 sat.
Nakon defrosta, kretala bi sa 700-800w, u narednih desetak minuta spuštala na 300w, 5-6 min pred novi defrost, dodatno je spuštala na 280w, ali ta snaga nije predstavljala "normalnu" modulaciju, već je reč o, u tom trenutku, maksimalnoj snazi(umnoženoj sa COP, naravno) koju, skoro potpuno zaledjeni izmenjivač može preneti. Dakle, zadnji "trzaj" pred defrost.
 
Poslednja izmena:
Zbog toga sam i naglasio da je bilo panike, očekivano-nepotrebne.
Kod mene je viola u tom "teškom" periodu radila defrost najkraće na 1,5 sat.
Nakon defrosta, kretala bi sa 700-800w, u narednih desetak minuta spuštala na 300w, 5-6 min pred novi defrost, dodatno je spuštala na 280w, ali ta snaga nije predstavljala "normalnu" modulaciju, već je reč o, u tom trenutku, maksimalnoj snazi(umnoženoj sa COP, naravno) koju, skoro potpuno zaledjeni izmenjivač može preneti. Dakle, zadnji "trzaj" pred defrost.

Nekako slabo krene ta Viola posle defrosta samo 700-800w i to u "teškom" periodu.Iz onoga što mogu vidim neki Japanski proizvođači dozvolili su kompresoru da posle defrosta u tom "teškom" periodu zaleti kompresor na duplo od 700-800w i malo više.
 
Nekako..iz, meni, nedokučivih razloga, imam osećaj da se ostali članovi udruženja upravo crvene zbog tebe. Preteško je to štivo. Odmori.
 
Meni posle luftiranja krece na 1200W, a slicno i LU, ako mu ga bas dam po izluftiranju, recimo ujutru kada ustanem, ide i preko 1500W potrosnja...
Posle defrosta nema razloga da se nesto preterano zalece, nisi izgubio vise od jednog stepena temperature...
 
Poslednja izmena:
djole1
Ovaj forum se bavi tematikom koja je vezana za klima uređaje i sve u vezi sa i oko njih.Na primer cena uređaja pravilna optimizacija zatim utisci o radu pojedinih modela kvarovi i slično.Nije teško biti fin i trebalo bi izbegavati takve ničim izazvane komentare kao u tvom postu.
 
Klima model: VOX IVA3-12IE

Sad kako su pocele da rastu temperature, a ja se jelte savesno grejem sad iskljucivo na klimu da ustedim koji dinar, pocela da me zeza klima. Podesio sam joj 23C, i postigne lagano i brzo, ali se stalno pali/gasi na 10-15 minuta. Koliko gledam na meracu potrosnje, cim opadne potrosnja ispod 600W ugai se u roku od 30s. Posle kad upali nabije potrosnju do 1100W pa obara postepeno u inkrementima od po 5-10W, radi malo na oko 700W i tako u krug. Zar ne bi inverter trebao to malo bolje da radi ? Mnogo visok prag od 600W. Podesena na daljincu AUTO speed, HEAT i 23C. Je li to u rangu sa ocekivanjima od modela i da se pomirim sa sudbinom ili da cimam serviseraa posle vikenda. Trebali bi svakako da dolaze za koji mesec na redovan servis radi odrzavanja 5 godina garancije.
 
E pa to je problem s tim najjeftinijim inverterima i losim brendovima, u praksi nisu tako sjajni.

Tapatalk from Poco loco
 
Klima model: VOX IVA3-12IE

Sad kako su pocele da rastu temperature, a ja se jelte savesno grejem sad iskljucivo na klimu da ustedim koji dinar, pocela da me zeza klima. Podesio sam joj 23C, i postigne lagano i brzo, ali se stalno pali/gasi na 10-15 minuta. Koliko gledam na meracu potrosnje, cim opadne potrosnja ispod 600W ugai se u roku od 30s. Posle kad upali nabije potrosnju do 1100W pa obara postepeno u inkrementima od po 5-10W, radi malo na oko 700W i tako u krug. Zar ne bi inverter trebao to malo bolje da radi ? Mnogo visok prag od 600W. Podesena na daljincu AUTO speed, HEAT i 23C. Je li to u rangu sa ocekivanjima od modela i da se pomirim sa sudbinom ili da cimam serviseraa posle vikenda. Trebali bi svakako da dolaze za koji mesec na redovan servis radi odrzavanja 5 godina garancije.
Šta koristiš za praćenje potrošnje struje?
 
*mjau**mjau**mjau*, to je za očekivati. Vidi u kakvom stanju su ti filteri, možda bi ih trebalo oprati.
 
@Kasa5033
Nisam razumeo da li je radila bolje kada je bilo hladno napolju, ili je tada nisi ni koristio? Koji je tada bio minimum pred iskljucivanje?

Pitam iz znatizelje, ne verujem da ima razlike za tumacenje da li je u pitanju tzv. nesaobraznost, ili ne. Mislim da bi oni dosli, ukljucili, i ako duva toplo (ili hladno), sve je odlicno.
 
Filtere sam isti dan ocistio i produvao rebra na spoljasnjoj i unutrasnoj jedinici. Filteri su bili uzasni posle skoro 4 meseca konstatnog rada, ali nisam mogao da utvrdim da nesto znacajno bolje duva/greje vs prljavi filteri. Pratio sam potrosnju sa standardnim meracem potrosnje Prosto PM001.
Kada su bili hladniji dani, radila bi po citav dan na rasponu od 700-950W jer je bilo hladnije napolju i nije se nikad ni gasila do pred spavanje. Sad kad je otoplilo, spusti max do 550W i posle toga ugasi. Nisam ocekivao svemiriski brod za 35K koliko je placena, ali eto da proverim. Modulise lepo u tom opsegu od 600 do 1100W, po 10W od prilike. Vidjao sam da nabije i 1250W potrosnje ali se po dostizanju te brojke ubrzo ugasi, pa se za par minuta upali i ne ide vise od 950-1050W redovne potrosnje koliko i pise da je rated potrosnja za mod grejanja.

Presao sam da koristim iFeel opciju, i kada temperatura "sobe" aka. termometra na daljinskom bude oko 1-2 stepena iznad zadate na uredjaju, onda se ugasi i ostaje ugasena dok ne opadne temp na par decimala ispod zadate. Danas se recimo upalila jutros, radila sat-dva i bila ugasena skoro citav dan. Dok bez iFeel, pali gasi.

Razmisljam se da nabavim WiFi dodatak i neki wifi termostat.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da joj je to minimum modulacije, što znači da je za zimu dobra, ali za prelazni period nije.
Prljavi filteri uspore protok vazduha pa senzor temperature ne očitava dobro. Zato je bitno čistiti filtere.
Moja drži u ovom periodu od 400 do 500 W i trenutno dogreva sama 60 kvm.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno