Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nema sad, ali na leto će da ima veze. Em sto se zavlace insekti i lepi prašina, em sto ce tacna da korodira.
Takav jedan ekspert je na isti način ugradio klimu kod moje majke.
 
Gornji deo nema leda vrlo je verovatno da curi.
Mora da se otkrije mesto otkloni curenje izvakumira i napuni na meru.
Ubacivanje creva letnjeg kondenza u spoljnu jedinicu ako je niza od unutrasnje jedinice je normalna procedura Toshiba cak ima i izbocinu za to. Ako zardja leti zardjace i zimi kad inace kondenzuje spoljna osim toga sto je krace crevo od unutrasnje jedinice manja je verovatnoca za zapusenje ili pojavu sifona i evetualni povrat vode recimo iz zacepljenog oluka.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Moja iskustva su bas kao sto sam opisao, pa ko voli... Ne korodira bas istom brzinom. Tacna na toj klimi je u poprilično lošem stanju. I sad na mestu gde crevo dolazi do tacne zna da kaplje sa sj. A od osa nije mogao da se otvori prozor pošto su tu pronašle vodu pa su se stalno okupljale na sj.
Za 3 sekunda raskacim crevo uj od Y spojnice pred grejnu sezonu i nema vise opasnosti od ulivanja kroz uj.
 
Ja imam Toshibe i naravno nemam korozije ali pretpostavljam da si u pravu za neke druge proizvodjace.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nije odvod zapusen. Sigurno je do freona. Docice u ponedjak da vidi sta i kako. Pa javljam sta sam uradio.

Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
selim se uskoro u drugi prostor pa me interesuje koje klime preporucujete,prvenstveno grejanje a hladjenje po potrebi,visoko prizemlje je a ispod su podrumi i atomsko skloniste. na spoljnom zidu je izolacija 5cm,prozori pvc,podovi laminat.

hvala na izdvojenom vremenu :)
 
E ovo se zove usran raspored za klime. Realno trebaju ti 3 klime ili kombinacija 2 klime (u svakoj sobi po jedna i konvektor u kuhinji koji ćeš paliti po potrebi).
 
znam da mi trebaju dve samo koje,u starom stanu imam dve gree lomo i zadovoljan sam sad kako rade vec 3 godine. da idem opet na gree ili daikin/fujicu?
 
Time rizikuješ pojavu vlage i buđi. No, možeš pokušati pa ako prođe, prođe. Što se tiče izbora, kupi ono sa čim imaš dobro iskustvo.
 
A velicina, neke 9-ke ili ipak 12-ke trebaju?

Dve sobe desno su 20m2 i 16m2, a sigurno neko grejane treba i u prostoru skroz levo, pa dal ce neka klima ili nesto drugo...

Koliko ce "rezerve" imati 12-ke neke jeftinije, dal Viola ili Lomo da dobro greju po velikoj hladnoci.
Podrum ispod ako nije zatvoren ce ozbiljno podhladjivati stan.
 
Ja sada naime imam jednu nedoumicu, ovaj prostor gde planiram ugradnju klime je visine 3,20m, bez ikakve spoljne izolacije sa novom pvc stolarijom.
E sad ne znam sta vi mislite da li je bolje da postavim 2 klime. U vecoj sobi jednu 12-ku a u manjoj jednu 9-ku. Ili postaviti jednu 18-tu u vecoj sobi ali na strani zida kod prozora kako bi mozda mogla da zagreje drugu prostoriju i hodnik?

Sta vi mislite jel bolje ici na dve manje ili na jednu vecu? I gde bi najbolje bilo postaviti klime?

( u slikama sam stavio ova dva mala ventilatora gde bih ja okacio dve klime :) )

1d888590233bf8c09afc9b03759f7892.jpg
ed95e949dd917576c598e2e35ad4d2f1.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
12 i 9. U vecoj sobi bi mozda stavio na zid gde je prozor.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Sta je tu mala soba?
Sta je kupatilo, kuhinja?
 
Mada sada kad se razmislim mozda je cak i najbolja varijanta da se u obe sobe stave klime iznad prozora jer ce svakako vazduh stici i do hodnika kada budu radile.
Kupatilo je odmah desno, a kuhinja i dnevni je pravo iz hodnika

Stara je zgrada zidovi su debeli po pola metra puna cigla...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Mada sada kad se razmislim mozda je cak i najbolja varijanta da se u obe sobe stave klime iznad prozora jer ce svakako vazduh stici i do hodnika kada budu radile.
Kupatilo je odmah desno, a kuhinja i dnevni je pravo iz hodnika

Stara je zgrada zidovi su debeli po pola metra puna cigla...

Da li je ovakav raspored...

Pogledajte prilog 281898

1. kupatilo
2. kuhinja
3. dnevna soba
4. hodnik

Gde je druga soba?
Ako drugom sobom (prostorijom) zoves kuhinju, ja ne znam koliko je pametno u nju klimu stavljati.
Ja bi pre napravio velika vrata izmedju sobe i kuhinje, nego klimu u kuhinju stavljao.

Bolje je ako moze staviti unutrasnju jedinicu na neki unutrasnji zid.
Nije obavezno ali je bolje jer se od hladnijeg spoljnjeg zida podhlađuje i unutrasnja jedinicia pa malo manje tacno podesava temperaturu...
Nekad je bolje na spoljnji zbog rasporeda a nekad i nije.
Nemoj iznad prozora jer verovatno nece biti mesta pod plafonom, treba odmaci unutrasnju 15-20cm od plafona.
Nemoj zaboraviti na minimum 3-3,5m cevi za inverter klimu...
 
Da takav je ta raspored samo sto je u toj sobi gde je kuhinja tu je i dnevna soba- pregradjeno je onim lukovima. I tu vec postoje jedna vrata koja samo treba da se otvore koja idu iz velike sobe ali je tada malo glupa imati dvoja vrata pa su zato ona zatvorena...
Verujem da ima mesta, nisam merio ali okvirno mislim da je prostor od prozora do plafona nekih pola metara otprilike. Moracu da premerim kada idem do mojih.

Ne znam videcu sa ovima sto ugradjuju klimu sta bi mi i oni preporucili pa cu vec da smislim nesto sta i gde da stavljam a i koliko klima da kupujem... Ali svaki savet i sugestija je dobro dosla svakako


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Ako izmedju prostorije postoji otvor koji je zatvoren vratima (dupla, klizna, harmonika zastor) i ako se mogu otvarati ta vrata izmedju dnevne sobe i kuhinje, onda na tu povrsinu uzmi jednu pristojnu (dobru, ne mora najbolja) 12-ku i postavi je tako da moze duvati topao vazduh ka kuhinji a da ne duva preko kauca, kreveta, mesta na kome se sedi ili lezi u dnevnoj sobi i tako da grejes celi prostor.

Tako ja razmisljam.

Koliko je velik taj otvor izmedju d.s. i kuhinje (širina i visina)?

Kuhinja nije soba, ona je prostorija u kojoj se kuva.
Kad se kuva, dosta toplote isijava iz ringle i u tih 1-2-3h mozes i da zatvoris ta vrata da vlaga ne ide ka d.s.

U kupatilo neku grejalicu da ugrije kad se kupas, hodnik dogrevas kroz otvorena vrata pa kako bude.
 
Problem sa kuhinjom je višak pare koja u negrejanom prostoru ima tendenciju da se kondenzuje prvo na staklenim površinama, a kasnije svuda gde postoje hladni mostovi. Ako ideš na varijantu da kuhinju ne greješ direktno, onda moraš imati aspirator sa odvodom pare u spoljnu sredinu ili držati prozor bar na kip kada se kuva, ali u tom slučaju imaš velike toplotne gubitke.
oni što ugrađuju klime obično savetuju ono što je njima lakše/bolje/isplativije.
 
Niko od aktivnih forumaša nema maxon. Pravi neko od Midea/Gree/Aux/Haier.
Proveri kakva je podrška za te klime da ne bude posle kupio sam klimu, al' niko ne zna da je servisira ili da nema delova.
 
Ima tih klima Maxon uprodaji neka dvanestica inverter košta 380e.Daju garanciju 7 godina i besplatnu ugradnju.Možda je dobra a možda i nije.Pogledaj šta imaju u ponudi Midea i Gree ima dosta zadovoljnih korisnika.
 
Ima tih klima Maxon uprodaji neka dvanestica inverter košta 380e.Daju garanciju 7 godina i besplatnu ugradnju.Možda je dobra a možda i nije.Pogledaj šta imaju u ponudi Midea i Gree ima dosta zadovoljnih korisnika.

7 godina garancije uz bar jedan obavezan godišnji servis.
 
Ja sam danas bio u Gorenju da kupim klimu, ali nemaju ništa (sem par izloženih) zbog ovog virusa u Kini.
Pretpostavljam da će i drugi prodavci imati problema sa snabdevanjem, pa ako gledate klime bolje je da požurite.
 
Znači rešio si da kupiš Gorenje klimu ili bi možda kupio i nekudrugu.
 
Imam vec dve Gorenje klime, pa sam mislio i treću zbog estetike. Za sada sam zadovoljan sa njima, a posebno sa Pandorom (kupljena na akciji upola cene).
 
Poslednja izmena:
Nestaje u Evropskim magacinima polako svega sto dolazi iz Kine. Rastu i VP cene.

Tapatalk from Poco loco
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno