Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pisano 2000 puta, stavi se grejac u crevo odvoda, da ne ledi.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Koliko si para spreman da uložiš u inverter koji bi te dogrevao u prelaznom periodu?Prema tome ćeš i dobiti određene savete u tom cenovnom rangu.
 
Pozdrav svima.

Već neko vrijeme čitam temu pa bi bih voleo da čujem preporuke pošto nemam iskustva sa klimama.

Naime, kupujem stan u izgradnji koji će vjerovatno biti useljiv krajem godine. U pitanju je 52m2, 4 sprat od ukupno 5, 10cm stiropora, južna strana (raspored u prilogu), spoljnje strane jug-zapad.

Zanima me gdje postaviti unutrašnju i spoljnju jedinicu kao i preporuka oko izbora klima uredjaja. Da li uzeti neki ulazni model ili ipak model srednje klase? Prvenstveno bih koristio za grijanje u prelaznom periodu dok je osnovno grijanje elektro kotao.

Modeli koje sam svrstao u izbor:
Panasonic FZ35UK ili TZ35TKE,
Fujitsu 12KMTA ili 12KGTA,
Mitsubishi MSZ-HR35VF ili MSZ-AP35.
173cc991c1d27fef3f272873a3f16621.jpg


Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
da li si u to crevo sproveo oba kondenza?
I letnji (hladjenje) i zimski (grejanje)?

Ja sam napravio "oluk" od kanalizacionih cevi za kondenz od hladjenja.
Ali sam se nacitao problema ovde sa zamrzavanjem odvoda zimi prilikom grejanja, pa sam ostavio da slobodno kaplje.

Da li postoji neko medjuresenje da se taj "zimski" kondenz nekako bar usmeri i lokalizuje?

Vidjao sam neke kao cetvorougaone sakpljace koji imaju onda preliv na jednom uglu.
To mi je delovalo kao neko resenje za sakupljanje i preusmeravanje kondenza koji ne ide u odvod/crevo/oluk...

Ma da , Y spojnica i sve odvedeno u oluk. *mjau**mjau**mjau*, za sad nije bilo problema. Tako sam uradio za obe klime kući jer mi je oluk na dohvat ruke. Nemam gde drugde da odvedem jer je ispod mene suteren i terasa tako da bi kapalo komšiji.
 
Dali neko ima DAIKIN FTXB50C-RXB50C ili Bergen Pine Profi Inverter BER18QD LCLH-G17WiFi, kakva su iskustva sa Daikin i Bergen inverter klimama? Potrebna mi je klima za 180 m3 kucnog prostora i bitno mi je grejanje tokom cele grejne sezone.
 
Klima ili klime za grejanje 180m2 ili 18m2?

Jednom klimom neces ugrejati 180m2.

Koliko prostorija bi da grejes sa klimama i kakav je raspored, otvori, otvorenost prostora i protocnost vazduha izmedju njih...?
 
Misli na 180 kubnih metara...

Pretpostavljam, oko 70m2...
 
Poslednja izmena:
Tako je galaxys, cudno je kad se clanovi pausalno jave i bespotrebno pune temu sa postovima koje nemaju nikakvog smisla. Kuca je solidno izolovana sa stiroporom, u fazi sam ove godine da zamenim stakla sa pravim izopanom, klima bi bila postavljena na centrano mesto ( ako tako mogu da kazem ), u prostoriju koja sa vratima spaja ostale prostorije. Visina plafona je oko 3,2m ( spusten je plafon sa gipsanim plocama - plafon je od letava, kolenike - pleva sa zemljom uvijena kao valjak i postavljena izmedju razmaknutih letava i tavanski deo patosan daskama i ispunjen slojem peskovite zemlje sa plevom od nekih 2 - 3 sm ). Zato je kubikasa takva kakva je, mozda cu ove godine na gipsanim plocama zalepiti 4sm grafitnog stiropora pa na taj nacin doddatno poboljsao termicku efikasnost kuce.
 
Ako sam dobro shvatio trebao bih da pratim klime sa kapacitetom vecim od 14000BTU i vise sa sto vecim odnocom COP ( na primer: 5 ). Sta biste mi preporucili a da odnoc cena i dobijeno ima smisla?
 
Zehin post itetkako ima smisla, i nije puko, pausalno javljanje da bi se "bespotrebno punila tema" Ovo sto te on pitao, i nacin na koji je formulisao...

Koliko prostorija bi da grejes sa klimama i kakav je raspored, otvori, otvorenost prostora i protocnost vazduha izmedju njih...?
... jesu dobra polazna tacka da bi ti se pomoglo po pitanju koje te muci. Ali ti ocigledno ne mislis tako...

Da si samo malo pazljivije procitao njegovo pitanje, bilo bi ti sasvim jasno da jednom klimom (kako god se zvala) neces dobiti to sto hoces.
 
Dakle, trebaju ti 2 ili 3 klime od bar 3.5 kW
 
Ako sam dobro shvatio trebao bih da pratim klime sa kapacitetom vecim od 14000BTU i vise sa sto vecim odnocom COP ( na primer: 5 ). Sta biste mi preporucili a da odnoc cena i dobijeno ima smisla?
Tu ti trebaju dve manje klime a ne jedna velika.
Dve manje ce polje pokriti i imati bolji COP.
COP od 5 zaboravi ako izvuces 2 za zimu u tom cenovnom rangu puna kapa.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Pogrešni polazni parametri, kapacitet 12, 14, 18 su za hlađenje, treba gledati kapacitet(e) grejanja.(S)COP zavisi od Pdesign, računski izvedena vrednost, ne govori ništa direktno o karakteristima klime sam za sebe. Može uz poznat Pdesign da posluži za poređenje sličnih modela.
Tih 70-ak kvadrata ili 180 kubika može da greje jedna klima ako je prostor izolovan, ako postoji solidan protok vazduha među prostorijama, i ako je klima adekvatna.
 
Za te pare se uzima Amber 12, koja je jaca i dosta bolja klima od tog Bergena.
Posto nisi naveo prostorije, pretpostavljam da je jedna prostorija u pitanju, za to je dovoljna 12 Amber, meni greje prostoriju od 80m2(trpezarija sa kuhinjom) sa visim plafonima i 6cm izolacije.
Ali prostor sa ne otvara/luftira u toj kuci, a klima greje na 20c.

Opet, dosta bolja varijanta su 2 male klime.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Ne znam kakav ti je raspored prostorija ali pogledaj kakve karakteristike ima Fujitsu LLCE 12.Možda bi tebi završile posao dve klime LLCE.
 
Tako bi otprilike izdledao raspored prostorija u kuci koju trenutno greje fudjicu 12 luca ( obelezen pravaugonik sa crvenom bojom ), u najvecoj sobi je dodata TA od 3kw a u drugoj manjoj sobi TA od 2,5kw. Hteo bih iduce zime da iskljucim TA peci i da klima odradi grejanje.


 
To je prostor za 3 klime.
 
Za dobro grejanje, izuzev male sobe (ili je kuhinja, kupatilo...) levo od klime, jeste za 3 klime stan, ALI uz veoma dobru klimu mozda je moguce nekako grejati jednom klimom stan (njegov veci deo) jer dve sobe desno (pravo ispred klime) su na lepom mestu i klima mozda moze u nekoj meri probaciti vazduh u njih...

Kako sad probacuje LUCA pravo u te dve sobe naspram klime?
Na osnovu njenog rada mozes proceniti da li bi bolje i jace klime poput Fujitsu LT ili Gree Amber ili neke bolje Mitsubishi mogle to da rade.

Kod grejanja na klime je veoma bitan protok vazduha.
Džaba grejati prvu prostoriju ako ne moze iz nje se ubaciti vazduh u narednu prostoriju...

Pod jačom klimom mislim neku dobru 12btu, a ne 18-ku jer 18-ke su za vece i otvorene prostore, previse jako duvaju, orkan prave a i one ne mogu bolje probaciti kroz otvore topao vazduh od 12-ki...
 
Poslednja izmena:
Jedna klima na 70 kvm... zaboravite na tu avanturu, bez obzira na kvalitete klime u ovoj konfiguraciji. Ima da bude, vetrovi me lome..., a možda bude i kondenzacije i buđi u najudaljenijim delovima soba. Ovde tri klime moraju kako bi se moglo odgovoriti na sve temperaturne zahteve. E sad, možda pokušati u konfigiraciji 2 klime + 1 TA za svaki slučaj.
 
dali neko ima Haier klimu?trebalo bi da je zver,
nezaboravite multi sistem koji vam stedi mesto za spoljnu jedinicu,moze se lepse namestiti a da imate ekonomicnost i dalje,umesto centralnog grejanja razvuce se instalacija i imate pravi komfor,jos nemora biti klasicna unutrasnja,il bar ne svuda,moze biti parapetna.ima resenja samo treba pogledati.
kod ovog kolege clana tesle valjda,je idealna pozicija za neku zverku,npr vivax ima y-seriju,jeftinija od Amber a jako slicna,mozda i jeste gree proizvodnja,sve je duplo unutra,al desavace se kondenzacija u coskovima,tu bi prozori na kip morali biti otvoreni cesto,to je obaveza,ako zanemaris bice zeleno uskoro.
moj predlog je neka multi varijanta od 24BTU i da sa spoljnih zidova duvaju ka sredini
 
Upravo, 12 Amber je dovoljna za do 45-50m2, sve preko toga se gubi COP jer ona mora da radi u maksimumu na minusima. Drugar ima nekih 55m2 sa jednom Amber prosle sezone i ove je dodao i Violu, sigurno nije za dzabe, komfor je bolji i obe sad rade rastereceno uz veci COP i eliminaciju cestih defrosta.
Grejanje kroz klasicna vrata zaboravite, najtopliji vazduh ide gore iznad futera koliko god ga gurali, to je samo dogrevanje i u zavisnosti od izolacije i spoljne temperature moze biti komforno za spavanje a ne i za sedenje.
Nema centralno radijator u svakoj prostoriji bezveze. Ovamo stavis Amber i ona treba da napravi 25-26c da bi tamo dalje mozda bilo 21-22c. Nema tu komfora a ni ustede.
Kvalitetno i komforno grejanje kosta a posle se stedi kroz eksploataciju.
 
Poslednja izmena:
dali neko ima Haier klimu?trebalo bi da je zver,
nezaboravite multi sistem koji vam stedi mesto za spoljnu jedinicu,moze se lepse namestiti a da imate ekonomicnost i dalje,umesto centralnog grejanja razvuce se instalacija i imate pravi komfor,jos nemora biti klasicna unutrasnja,il bar ne svuda,moze biti parapetna.ima resenja samo treba pogledati.
kod ovog kolege clana tesle valjda,je idealna pozicija za neku zverku,npr vivax ima y-seriju,jeftinija od Amber a jako slicna,mozda i jeste gree proizvodnja,sve je duplo unutra,al desavace se kondenzacija u coskovima,tu bi prozori na kip morali biti otvoreni cesto,to je obaveza,ako zanemaris bice zeleno uskoro.
moj predlog je neka multi varijanta od 24BTU i da sa spoljnih zidova duvaju ka sredini

Kada prostor treba "napasti" sa više strana multi nije zgodna jer mora da se razvlači instalacija po celom stanu, što mi je odvratno.
 
Ili spušten plafon, ili preko tavana ako je praktično i dostupno.
Ovde cevi idu preko tavana.
813db9a22422324e6071c59cddb40a53.jpg
 
Nije mi baš praktično rešenje za stan. Jedino ako muka natera pa ne postoji mogućnost da se ugradi više single split sistema. Za one koji žive u kući, ovo nije problem. Mogu spoljnu jedinicu da okače gde god hoće.
A ako ću već da kačim 24u multi split, onda bolje TP uzeti i rešiti problem grejanja npr. niskotemperaturnim sistemom sa radijatorima.
 
Urpavo ovo sto ljudi govore da mora vise manjih klima netreba zanemariti, na papiru mozda to deluje sve ok ali komfor je ravan nuli.. Evo moje situacije , jedan bergen greje spavacu sobu 25 kvadrata i sve je super. Drugi bergen greje dnevni boravak i kuhinju isto sve zajedno oko 25 kvadrata i to je isto ok aliiii glavni problem je sto su pored vrata od druge spavace sobe koju pasivno grejemo. Imali smo zamisao "pa spavaca soba dosta je i 17-18 stepeni tamo"i na kraju nije bilo bas tako, sad je ok kad je napolju toplo.. u dnevnom boravku 22 u spavacoj sobi prirodnom razmenom toplote kroz vrata odrzava se negde oko 17-18 stepeni i to je ok ali kad je bio onaj hladan i maglovit decembar-januar nije bilo bas tako.. u dnevnom boravku jedva 21-22 u spavacoj sobi 14-15 i to onda vec nema smisla.. Da ne pominjem kondenz-budj sto mi se pojavila na spoljnom zidu te spavace sobe, sreca pa cemo to sad na prolece sve da renoviramo pa mozda i trecu klimu da ubacimo i onda smo mirni. .. Znaci klima kroz vrata u drugu prostoriju moze da duva jedino ako je pozicionirana da duva direktno u vrata.. Cak je i to onda upitno koliko ce moci. A svakako niko od nas ne zeli da mu klima u dnevnom boravku duva kao uragan da bi uspela da dobaci u drugu prostoriju koja je 3-4 m dalje...
 
Pozdrav drugari.. Trebala bi mi mala pomoc pri izboru inverter klima uredjaja.. Prostor koji bi se grejao je otprilike 35m2. Koliko sam se informisao tu bi neka 12 bila dovoljna? Koji brand,model? Apsolutno nisam u toku sa ovim stvarima pa bi bilo kakva pomoc dobro dosla. Cena nije toliko bitna, bitno je samo da je pouzdana i da ce raditi duzi niz godina bez problema (koliko je to moguce u danasnjoj inustriji)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno