Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ugasim samo kad treba da operem filtere.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Dulenator e u tom slucaju kupis klimu na kojoj mozes da regulises kolicinu vlaznosti u stanu i u postavkama za grejanje. Koliko znam to moze daikin sarara uhuru i nova nokria x cini mi se. Dakle spremis 300.000 dinara i dobijes to sto zelis.
 
Dulenator e u tom slucaju kupis klimu na kojoj mozes da regulises kolicinu vlaznosti u stanu i u postavkama za grejanje. Koliko znam to moze daikin sarara uhuru i nova nokria x cini mi se. Dakle spremis 300.000 dinara i dobijes to sto zelis.

Meni to ne treba, a i da treba, isplativije je uzeti (pored klime) ovlaživač i odvlaživač koji zajedno koštaju 200-300e (za neku srednju klasu) i rešen problem. Recimo za izvlačenje vlage u podrumu koristim odvlaživač sa regulacijom vlažnosti i radi odlično posao, a nije skup i troši oko 300W dok radi.
 
Planiramo kupovinu klime narednih mesec dana, da ne čekamo ludilo pred leto... I pošto apsolutno ništa ne znam o tome šta da uzmemo, a da prođemo prilično povoljno, molim za savet... Klimu ćemo koristiti isključivo leti za hlađenje, kada su temperature nepodnošljive... Zgrada je bez izolacije, loša stolarija, iako se planira renoviranje, sada je takvo stanje. Vezane su tri prostorije, dnevna soba u kojoj bi bila klima je u sredini, bočno spavaća i kuhinja, sve tri prostorije površine oko 45 metara kvadratnih. Klimu ne koristimo za grejanje. Vidim da su sada inverter klime najaktuelnije, ali da ih većina koristi za grejanje... Mi imamo TA peći, 6-cu i 3,5 za obe tri vezane prostorije i OK je za sada rešenje... Pa molim za savet, da li da uzmemo standardnu klimu i koju marku, veličinu? Ili neku jeftiniju inverter, jer ne bismo toliko ulagali u nešto što će služiti za hlađenje leti.. Da li je neka jeftinija inverter klima bolja od standardne slične cene? Unapred zahvalna na odgovoru!
 
Bogme vama treba inverter i to neki dobar pošto vi grejanje praktično nemate.

45m2 će jedna 12ica i da greje i da hladi a ta peći prodajte i popravite izolaciju


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
12-tica ne moze da greje 45m2 osim Fujitsu 12LT modela a ona je 1000e. I to izolovan prostor, sto oni nemaju.
Za hladjenje samo moze bilo koja inverter Midea ili Gree, mozda neka Vivax. Ako se ima u planu da se sredi stolarija i uradi izolacija onda uzmite neku klimu koja moze i da greje pa posle dodate jos jednu manju i samo sa njima grejati.
 
12-tica ne moze da greje 45m2 osim Fujitsu 12LT modela a ona je 1000e. I to izolovan prostor, sto oni nemaju.
Za hladjenje samo moze bilo koja inverter Midea ili Gree, mozda neka Vivax. Ako se ima u planu da se sredi stolarija i uradi izolacija onda uzmite neku klimu koja moze i da greje pa posle dodate jos jednu manju i samo sa njima grejati.

Loša stolarija nema izolacije 45 kvadrata ne znaš šta bi čovjek preporučio, probaj sa nekom od Gree definitivno.
 
Ako je samo hladjenje to bar nije problem. Da se ispravim, ako je u pitanju stan kao sto ima Nexteen onda sa izolacijom i moze neka 12-tica tipa LU za grejanje ali to opet zavisi od toplotnih gubitaka na tih 45m2. Naravno sa izolacijom i dobrom stolarijom.
 
@Agnes
Da bi ti znalci odgovorili (sebe ne smatram znalcem) prvo odgovori na sledeća pitanja:
1. Jel kuća ili je stan u pitanju?
2. Ako je stan jel iznad tebe ima stanova ili ne?
3. Jel si na sunčanoj strani ili ne, orijentacija ?

U osnovi je najbolje da uradiš makar izolaciju plafona, ako si u kući poređaj vunu bar 5-10 cm po tavanu. Ako si u stanu a iznad tebe nema nikog uradi to isto ako možeš a ako iznad tebe ima stan onda izolacija plafona nije potrebna za potrebe hlađenja. Toplota dolazi najviše kroz tavanski prostor i spolji zid. Kroz ploču se širi na unutrašnje zidove i pretvara kuću u pakao, kao što je bilo prošlog leta.
Nakon ovoga možeš da razmišljaš koja klima za hlagenje, jer ako ovo ne uradiš a iznad tebe je ploča na tavanu...bilo koju klimu da staviš računi za struju će ti biti malo povećani.
Ako je stambena zgrada a iznad tebe ima stan onda nema problema, kupiš neku običnu on off klimu Gree ili Midea i kako ti bude. Od invertera možeš bilo koji ulazni inverter i račun za struju će biti manji nego sa on off klimom.
Sve zavisi i koliko boravite u objektu. Ako je neko tu stalno onda je bolje invereter a ako niste tu po ceo dan onda za hlađenje može da prođe i on off klima.
 
12-tica ne moze da greje 45m2 osim Fujitsu 12LT modela a ona je 1000e. I to izolovan prostor, sto oni nemaju.
Ja Grejem stan od 56m2 sa midea mission koji nema trenutno nikakvu izolaciju samo PVC stolariju, jer tek treba da uradim izolaciju.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Čekam račun za januar da vidim, znaci sve je u golom betonu, mada je klima merena sa svim ostalim aparatima u domaćinstvu.

Takodje čekam da grane sunce da se sve to lepo izoluje kako treba a do tada Grejem kako mora.
Trenutno je najveći problem kondenzacija.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Mozda je neko vec pisao o ovome, Gree je sve samo ne mlada firma ili tamo neki kinez... To sto nisu bili prisutni na ovom trzistu nije relevatno i nije pokazatelj da su nepouzdani i losi :) ja sam imao budzet da kupim koju god inverter klimu 12 -icu novac nije bio problem, i na kraju izabrao gree. Uz malo citanja na netu saznacete da gree najveca kompanija na svetu koja prozivodi klime, i to od 1989 godine. Jos od 2009 saradjuju sa japanskim Daikinom i u daikin inverter klime ugradjuje se i gree inverter kompresori. Znaci kupili Daikin ili gree u sustini dobijate isti kvalitet. I da gree i daikin imaju zajednicku fabriku u kojoj prozivode i sklapaju klime
 
Bakara to je stan, nisu sve spoljni zidovi i to se lakse greje. Mada 56m2 bez izolacije stan mi je tesko da poverujem da moze da greje jedna 12 Mission. Mozda zato sto je zima blaga i nije bilo ispod -6c, barem kod mene. Prosla sezona je bila nemilosrdna i ili bi se ti smrzao ili bi ta mission crkla :)
Kad kazes kondezacija, gde na prozorima ili?
 
Nije stan kuća je u pitanju.
Ima sprat iznad ali je neuseljeno i ne greje se...full je sve hladno.
Montirana midea par dana pre nove godine, održava na 25 stepeni ali je najveći problem hladni spoljnji zidovi to resavam čim pre.
Najviše kondenzuje na pločicama . Na primer imam spoljnji zid sa pločicama koji se prenosi na unutrašnji pa se tačno vidi gde se kapljice završavaju.

Na gornji sprat ću isto staviti inverter samo će biti malo teze potrefiti idealnu poziciju zbog kosine plafona.

I još jedna karakteristična stvar dole je malterisano i mislim da i to dobrinosi onom zračenju hladnih zidova pa gore planiram gipsom uraditi jer sam to već probao i mnogo je bolje sa gipsom.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hm, nisam razumeo, te plocice su sa spoljne ili unutrasnje strane? Ako je sa unutrasnje, ima logike da se znoje jer nisu paro pa ni vodo propusne, otud i ta vlaga. Tu ti ima ispod 14C na povrsini, znam, jer kod mene se desava na prozorima kada je minus da bude pri dnu vlage i kad izmerim onim laserskim meracem tu bude ispod 15c, a tacka rosenja je odprilike na 14-15C, ako je unutra 22-23c. To resavam tako sto zatvorim drvene kapke i nema vise kondezata, uglavnom nocu.
Ja na primer imam spoljna vrata koja su em tanka, em stavljeno jedno staklo, dakle nema termoprekid pa se znoje, prosle godine sam skupljao vodu u barama bukvalno, jer je bila jaca zima. Isto je bilo klime ili centralno. Ove sezone sam zalepio bubble onu foliju preko i nema ni kap kondezata. To mi je resenje dok ne zamenim ta ulazna vrata.
Kad uradis izolaciju bice mnogo bolje u svakom slucaju.
 
Hvalaaaaa na svim odgovorima! Stan je u pitanju u zgradi, ali iznad nas stan koji nije završen i ne greje se, a uglavnom su sve spoljni zidovi, jer je hodnik granični sa komšijama... U svakom slučaju se planira renoviranje celog stana, ali ne narednih 3-4 godine, a do tada treba preživeti leta... Stan samo ujutru ima sunce do 10h, a gleda na park... Tako da je u hladu i nismo ni hteli klimu dok prošle godine nije bilo neizdrživo, a imamo malo dete i najviše zbog nje i ogromne vrućine koju smo prošle godine jedva izdržali, ako se sećate kako je bilo... Nama je super raspored i šestica i 3.5 u sobi nam dobro greju i pored nikakve stolarije i nikakve izolacije, jedno imamo ispod komšije. Ne znam sada da li ćemo nastaviti kada se sve renovira grejanje na klimu, niti da li ćemo mi ostati u stanu, tako da ne bih da investiramo, ako nije sigurno da će nam ikada trebati za grejanje... Iako sam tek sada shvatila da je i to prilično dobra opcija, ako ništa drugo, ušteda prostora koji TA peć zauzima... Ali naravno dok se ne izoluje i ne zameni stolarija ne bismo ništa što se grejanja tiče, menjali... E sada pošto, ako sam shvatila, u našem slučaju, najbolje trenutno rešenje za ovih nekoliko dana/meseci pakla je standardna klima, koja veličina... Šta još da gledam... Šta mislite o nekoj koja vidim da je oko 30000, Gree BORA 12000 BTU? Unapred zahvalna na odgovoru!
 
Za hladjenje moze bilo koja, gledaj samo da je sto manja potrosnja na hladjenju. A sto se tice proslog leta, dobro ga se secam, i ako imam klime, gore leto u zivotu nisam imao jer izuzetno tesko podnosim vrucinu (ne izlazim i ne radim nista ako je preko 32C a znate koliko je bilo).
 
Za hladjenje moze bilo koja, gledaj samo da je sto manja potrosnja na hladjenju. A sto se tice proslog leta, dobro ga se secam, i ako imam klime, gore leto u zivotu nisam imao jer izuzetno tesko podnosim vrucinu (ne izlazim i ne radim nista ako je preko 32C a znate koliko je bilo).
Hvala na brzom odgovoru! Razumela sam, a iako ne volim klimu i trpim toplotu, prošlo leto sam prvi put zažalila što je nemamo... Zato sada da rešimo na vreme. Samo mi reci u specifikaciji šta treba da gledam za tu manju potrošnju pri hlađenju? I koja veličina za ovaj prostor?
 
Hvala na brzom odgovoru! Razumela sam, a iako ne volim klimu i trpim toplotu, prošlo leto sam prvi put zažalila što je nemamo... Zato sada da rešimo na vreme. Samo mi reci u specifikaciji šta treba da gledam za tu manju potrošnju pri hlađenju? I koja veličina za ovaj prostor?

Pa najmanje A+ kategorija na hlađenju ili A+ grijanje a A++ hlađenje Fujitsu, Mitsubishi, Daikin i Gree od toga nađi nešto
 
@Agnes
Prostor nije mali i da bi se sve ohladilo klima mora da se "potera" kada su najtopliji dani. Kad imas dve, onda je ravnomernije hladjenje i lepsi ugodjaj. Sto se tice toga sto navodis da ne volis klimu, to je zato sto verovatno si imala prilike da vidis klasicne klime koje hlade. Inverteri to rade mnogo bolje a ja na mojim Fujitsu koristim Dry mod u kome ona pokusava da sto manje ohladi vazduh a da sto vise izvuce vlage iz vazduha. Jer ta vlaga je u stvari problem, jer covek ne dise samo kroz usta i nos vec i kroz kozu, pa kada je vazduh mnogo vlazan, tesko se odrzava temperatura, povecava se znojenje itd. Zato ti je moj predlog bilo koja inverter klima, jer ce ti i ona isto tako bolje raditi, stavis je u Dry mod, podesis neku temperaturu i ona radi posao fino. Kod mene leti bude 24-25C unutra ali zato je vazduh planinski, manja vlaznost dovodi da ti nije hladno, sedim u kratko a nema vrucine. Po potrebi smanjujem ali uglavnom kada krene leto kao proslo, ja klimu ne gasim 24/7, samo provetravam nocu i uzivam.
 
@Agnes
Prostor nije mali i da bi se sve ohladilo klima mora da se "potera" kada su najtopliji dani. Kad imas dve, onda je ravnomernije hladjenje i lepsi ugodjaj. Sto se tice toga sto navodis da ne volis klimu, to je zato sto verovatno si imala prilike da vidis klasicne klime koje hlade. Inverteri to rade mnogo bolje a ja na mojim Fujitsu koristim Dry mod u kome ona pokusava da sto manje ohladi vazduh a da sto vise izvuce vlage iz vazduha. Jer ta vlaga je u stvari problem, jer covek ne dise samo kroz usta i nos vec i kroz kozu, pa kada je vazduh mnogo vlazan, tesko se odrzava temperatura, povecava se znojenje itd. Zato ti je moj predlog bilo koja inverter klima, jer ce ti i ona isto tako bolje raditi, stavis je u Dry mod, podesis neku temperaturu i ona radi posao fino. Kod mene leti bude 24-25C unutra ali zato je vazduh planinski, manja vlaznost dovodi da ti nije hladno, sedim u kratko a nema vrucine. Po potrebi smanjujem ali uglavnom kada krene leto kao proslo, ja klimu ne gasim 24/7, samo provetravam nocu i uzivam.

Pa da, slažem se za vlagu u potpunosti... Mi baš imamo puno vlage, zamagljeni prozori zimi non stop... Uzeli neke Ceresit sprave koje kao treba da bar malo regulišu tu vlagu, ne vidimo razliku preteranu, ali sve kao dok se ne uradi izolacija, nemamo puno opcija... Znači da je onda bolje i neka jeftinija inverter, nego standardna u tom opsegu ću sada da vidim šta tek da tražim, pa pišem ovde kada vidim koje su opcije za novac koji smo planirali da izdvojimo... Mi ćemo 1-2 meseca koristiti kada je pakao...Tako da sam te razumela... Ili neka standardna, pa će biti prijatnije u svakom slučaju nego bez nje ili inverter, da bude i osećaj tog hlađenja prirodniji...
 
Poslednja izmena:
Hvala! Ako se odlučim za standardnu, to ću da gledam.

Mislio sam na inverter a ne on/off klime, i ne znam imali ijedna on/off sa A+ oznakom, uzeti on/off klimu je bacanje para, imaš Gree Viola za 450€ sa ugradnjom barem sam je ja toliko platio.
 
Mislio sam na inverter a ne on/off klime, i ne znam imali ijedna on/off sa A+ oznakom, uzeti on/off klimu je bacanje para, imaš Gree Viola za 450€ sa ugradnjom barem sam je ja toliko platio.

Aha... Znači onda i najjeftinija inverter je definitivno bolja opcija, iako je uzimamo zbog hlađenja, ako ništa, onda će nam njena opcija odvlaživanja vazduha sigurno biti sjajna opcija uz hlađenje. Hvala!
 
@Agnes
Prostor nije mali i da bi se sve ohladilo klima mora da se "potera" kada su najtopliji dani. Kad imas dve, onda je ravnomernije hladjenje i lepsi ugodjaj. Sto se tice toga sto navodis da ne volis klimu, to je zato sto verovatno si imala prilike da vidis klasicne klime koje hlade. Inverteri to rade mnogo bolje a ja na mojim Fujitsu koristim Dry mod u kome ona pokusava da sto manje ohladi vazduh a da sto vise izvuce vlage iz vazduha. Jer ta vlaga je u stvari problem, jer covek ne dise samo kroz usta i nos vec i kroz kozu, pa kada je vazduh mnogo vlazan, tesko se odrzava temperatura, povecava se znojenje itd. Zato ti je moj predlog bilo koja inverter klima, jer ce ti i ona isto tako bolje raditi, stavis je u Dry mod, podesis neku temperaturu i ona radi posao fino. Kod mene leti bude 24-25C unutra ali zato je vazduh planinski, manja vlaznost dovodi da ti nije hladno, sedim u kratko a nema vrucine. Po potrebi smanjujem ali uglavnom kada krene leto kao proslo, ja klimu ne gasim 24/7, samo provetravam nocu i uzivam.

DRY mod klima radi samo 20 minuta i onda se sama ugasi koliko sam ja upratio, Cool mod je puno bolja opcija.

Cool or dry- which is better?

Cool mode works almost similar to the dry mode only that when the temperatures drop to 250C the compressor stops running and the fan is left on alone. In dry mode, it is all about keeping the relative humidity at a comfortable 60%. This happens in both the cool and dry mode but in dry mode this value is maintained. In cool mode, humidity keeps increasing dramatically as the fan continues running. Benefits of using dry mode include:

• Lowering moisture in the room significantly

• Maintaining comfortable temperatures without really cooling

• Energy efficient

Dry mode does not really cool the room. The cooling effect comes from the removal of excess moisture not that the unit is actually cooling the room. By using the dry function of your air conditioning unit you will be spending less money on energy bills. It is a really effective way of keeping the temperatures comfortable.
 
Ja odvlazivanje nikada nisam koristio moram da priznam. Ja odmah upalim hladjenje, kapiram da je i daleko efikasnije. I 2-3 stepena manje mnoooogo znaci. Em rashladi em izbaci mnogo vode napolje.

Tapatalk
 
Ja sam probao koji put Dry na nekoliko klima i odustao. Kad prestane da radi kompresor,on vraca vlagu sa saca koja smrdi na budj :) (neko ce reci "ne radi ti klima", ali ti u stvari nemaju nos kao ja :D A i to je vec 30ak klima do sada, nije jedna)

Sta je trenutno best-buy od klima za grejanje? Trebaju mi 7ca i 12ca, najbolje multi-split.
U pitanju je stan u kome ove zime nije bilo potrebno grejanje, osim oni bas bas ledenih dana. Nema centralno, klime ce biti jedini izvor grejanja.
Nije za mene, grejanje je bitnije.
 
multi-split je skupa opcija, bolje uzeti dva uređaja zasebno u zavisnosti od kvadrature i izolacije.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno