Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

euanknik

Slavan
Učlanjen(a)
14.12.2015
Poruke
1,250
Poena
205
Moderacija:

Evo ovako, posto sam lepo zamoljen pa da rascistimo iako je lepo napisano u pravilima koja kazu:

"Pozivanje na domaće firme van "Market" dela foruma se smatra reklamom, a reklama se na Benchmarku placa. "Šta da kupim" podforumi treba da odgovore na pitanje "šta da kupim?", a ne "koju firmu bih da reklamiram?". "

To se isto tretira u svim temama, nema izuzetaka, osim ako nije promaklo moderaciji i nije pijavljeno blagovremeno.

Posto nam je cilj da se medjusobno pomazemo (tipa info gde trenutno ima dobra klima za sitne novce), otvoricu temu u podforumu "Domaće tržište iliti GDE da kupim?" gde ovo pravilo ne vazi.
Ali vazi da ako neko forsira reklamiranje odredjenog brenda ili prodavnice/firme to moze rezultovati permanentnim banom.

U praksi: ovde pisete vasa pitanja, nedoumice, savete, zapazanja, iskustva itd.

Ako smatrate da je neka klima povoljna, postujete JEDNOM u vec odredjenoj temi na podforumu "Domaće tržište iliti GDE da kupim?".

Spominjanje tipa "pisao sam u "Domaće tržište iliti GDE da kupim?" gde ima jeftina Daisung* klima" ce se smatrati reklamiranjem i nije pozeljno.
Ko hoce, oticice sam do odredjenog podforuma i pregledace aktuelne ponude.
Forsiranje jedne firme od strane istog ili istih clanova ce biti sankcionisano i strogo kaznjavano.

Servisi, vrlo bitna stavka kod klima kao sto smo vec videli ovde: takodje sve isto vazi, JEDNOM napisano je sasvim dovoljno u "Domaće tržište iliti GDE da kupim?" podforumu.

Tema u podforumu "Domaće tržište iliti GDE da kupim?" ce biti:

Klima uredjaji i servisi - pokude i pohvale

Sam naziv sve govori. Ocekujem jedno spominjanje odredjenog proizvoda/servisa od strane jednog clana. Pregledajte da li je vec spominjano pre postovanja na odredjenu ponudu/servis, da ne bi bilo dupliranja i brisanja.

Molim vas da se pridrzavate, prijavljujte nepravilnosti. Smatramo da je tema korisna i ocigledno popularna, na vama i samo na vama je sta ce i kako ce biti sa njom.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++



Nastavak http://forum.benchmark.rs/showthread.php?354906-Klima-uredjaji-2015 teme ako je dozvoljeno, bolje nego da se necrouje.

Naime, razmisljam se da kupim klimu u narednih nedelju-dve, i izbor je pao na ove 3, Daikin sam cuo da je bolji i renomiraniji proizvodjac, i generalno dosta pouzdaniji, a ovaj drugi je jednostavno jeftiniji i bolje energetske klase koliko mi se cini i ima anti-fungus funkciju, treci je kao tu nekako u opticaju jer je 12000 BTU kao i Daikin ali 13k jeftinija.
.......

Posto se uopste ne razumem, a siguran sam da ima ljudi koji su sa ovim upoznati vec godinama, i koji mogu iz prve ili bar druge ruke da mi kazu kako su se u praksi pokazali uredjaji, dosao sam na bench da molim upomoc :D

Klima bi bila u sobi od 16m2, u kojoj trenutno TA pec radi (izolacija je sasvim solidna, znaci neka jaka sedmica od 10, i zima je relativno blaga, nikad ispod -16,17 skoro ne bude), pa bi zbog invertera nju zamenila. Moje pitanje bi bilo da li anti-fungus i te funkcije (tipa kod Daikina ima protiv mikroba i prasine neki fotokataliticki filter) stvarno funkcionisu primetno, ili je u pitanju marketinski trik? Da li je Daikin stvarno izvikan sto se imena tice, i da li se isplati dodati tih 12-13k i kupiti njega? Pretpostavljam da se sa delovima snalaze isto serviseri po pitanju cene i dostupnosti kao i za ove noname (favorit, korel, midea, colossus, vox, fox, itd) klime, mada me ne bi cudilo da su skuplji.

Da li je mozda bolji izbor da idem sa nekom LG klimom, zbog dostupnosti delova i filtera, sto kod nasih, sto na internetu ako bih uzimao iz inostranstva?
Da li je mozda bolje da se ceka do sredine proleca sa kupovinom klime, zbog eventualnih popusta (ili suprotno - zbog eventualnih poskupljenja?)
Citao sam da je Mitsubishi takodje izuzetno dobar izbor upravo zbog kvaliteta kompresora koje koriste, imajuci u vidu sta Mitsubishi jos proizvodi, da li je to istina?
Da li imate neku drugu preporuku uopste za klimu sa inverterom koja nije nijedna od ove 3?

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena od urednika:
Imam midea inverter (luna model) 12-icu i daikin 18-icu (kupljen pre dva meseca,samo jaci model od ove sto si naveo).
Na njih se grejem. Obe klime lepo rade, imaju autorestart (sto je bitno kada nestane struja da se same ukljuce kada ona dodje kako ne bi prostorija ostala hladna).
Midea ima jonizator, za daikin nisam cuo za ovo anti fungus ali mislim da je sve to u fazonu marketinga jer su to obicni vazdusni filteri koji su obicni sundjercici.
Sto se tice kvaliteta, ovako laicki kada pogledas daikin je mnogo kvalitetnije uradjen, na ovo mislim da je spoljna jedinica mnogo veca i robusnija kod daikina.
Precnik cevi je mnogo veci kod daikina (sto znaci cvrsce i robusnije).
Delovi za daikin su mnogo skuplji nego za ove obicne ali se i mnogo manje kvari.
Delovi za daikin se lako nalaze jer ih proizvodi najveca fabrika na svetu. Generalno fabrika klima na svetu se mogu nabrojati na jednoj ruci koje se onda brendiraju u sve ove ostale brendove koji se pojavljuju kod nas.
Imam 8 ovih midea, i za tri godine se nijedna nije pokvarila (ako radis servis svake godine imas produzenu 5 god garanciju).
Daikin ima 3 godine garanciju i ne moze da se produzuje.

Moj savet, ako imas viska para uzmi daikin, (to je mercedes medju klimama), sto zbog kvaliteta izrade, a mislim (subjektivan osecaj) da bolje radi (citaj tise i jace i veci su joj koeficijenti iskoristivosti - sto se na mesecnom racunu moze odraziti u 100-200din max)
 
Bez uvrede, Daikin nikako ne moze biti Mercedes medju klimama, mada mozda si i u pravu jer Mercedes kao i vecina vise nije kao sto je bio.
@ euanknik
Ako uzimas za grejanje, preporucujem ti Fujitsu jer ih ja imam, odlicno se pokazale, grejem sa njima od 2011-te i prezadovoljan sam. Ovaj model Daikin-a sam ja uzimao u obzir i na drugom forumu na kome ima odlicna tema o klimama su mi rekli iz iskustva da je dosta bucna i da se nije pokazala bas najbolje za taj novac. Evo ti moje karakteriske kuce i opis:
2x Fujitsu ASYA12LGC (95% vremena, veci minusi dodajem 3x Konvektorske grejalice na 700W)
85m2 prizemna kuca jedan sprat, blok 25cm, stiropor 5cm, tavan stiropor 5cm, drvena novija stolarija sa termoprekidom i drvenim kapcima od 3,5cm koje zatvaram ispod nule. Podrum oko 40m2.
Potrošnja za grejanje Oktobar 2015 - Januar 2016 = 135 evra.
Znaci ova potrosnja je za CELU sezonu do februara, on ce biti dosta manje jer je bilo toplije znatno. E sad mi ti kazi, da li ces da grejes samo tih 16m2? Ako je odgovor potvrdan, preporucujem ti Fujitsu ASHG09LECA koja je 54000 din, deklarisana do 25m2 solidno izolovanog prostora. Ako ti finansije dozvoljavaju uzmi Fujitsu ASYG 35LLCR koja je 60000din, mala je razlika ali ce bolje i rasterecenije raditi. Bitno je da se montaza uradi pravilno sto podrazumeva:
Obavezno vakumiranje
Duzina instalacije izmedju spoljne i unutrasnje jedinice minimalno 3 metra
Stavljanje gumenih podlozaka na spoljnu jedinicu da se smanje eventualne vibracije

Ako imas pitanja, slobodno pitaj.
 
Kakva je logika sa tim pravilom montaže od minimalno 3 metra? Zar nije suprotno -- maksimalno 3 metra?

Elem, sada imam neku običnu LG klimu od 12000 BTU. Dok god su temperature oko nule i iznad, ona greje super -- i više nego što treba. Kada se temperatura spusti na malo veći minus, ona je skroz beskorisna. Stalno se zamrzava i odmrzava i duva neki mlak vazduh dok radi.
Ono što mene zanima je da li bi neka inverter klima mogla da zagreje i održava temperaturu od preko 20C tokom cele zime u dobro termalno izolovanoj sobi od 20m2?
 
Fujitsu je propisao za svoje inverter klime minimalnu duzinu 3 metra jer se smanjuje buka spoljne jedinice kroz cevi unutra. Ovo znam iz prve ruke jer mi je jednu ugradio sa nepun metar duzine i cuje se kada zalece kompresor, na drugu imam 3 metra i to se ne cuje. Takodje se smanjuju defrosti to jest odmrzavanja spoljne jedinice i ukupno klima bolje radi. Maksimalna duzina zavisi od modela ali se ne dopunjuju gasom do 15-20 metara duzine. Krace cevi ne znace bolji ucinak i ova sa kracim cevima kod mene cesce radi defrost od druge.
Naravno da bi mogla da zagreje, da li si procitao moj post? Ja sa dve klime koje su maksimalno 13600BTU zagrevam 85m2, jedino na minusima dodajem konvektorske grejalice pomalo zbog komfora. Zavisi gde zivis i koliko imas dana u minusu, mozes imati jedno dodatno grejno telo kao ispomoc na ispod -10 stepeni, inace sve ce ti klima raditi ako je dobro izolovan prostor. Modele mozes da pogledas u mom postu, LEC model bi trebalo da zavrsi posao, ASYG ce sigurno grejati 20m2 i ispod -10 stepeni. Fujitsu jos ima i LMCA seriju koja je bolja, onda idu LU i na kraju najjaca Nocria serija.
Da napomenem, klima najvise ide u odmrzavanja kada je temperatura blizu nule i kada je velika vlaznost (preko 85%). Na vecim minusima tipa -10 klime rade odlicno jer je suvlji vazduh pa je i manje defrosta. Ovo sto si napisao za tvoj LG, moja Fujitsu na -13c duva toplo isto kao i na 10c, samo se poveca potrosnja. Testirane su i na -25c koliko je bilo 2012-te, i tada su grejale bez problema.
 
Sto ce ti konvektorske grijalice, ako ti griju isto na 10 i na -25?
 
Pa ne gubi se ista količina toplote ako je razlika spoljne i unutrašnje temperature 15, i 50 stepeni.
 
Sto ce ti konvektorske grijalice, ako ti griju isto na 10 i na -25?
Zato sto kada su veci minusi da bi u udaljenim delovima soba bilo toplo a klime ne moram da pojacavam jer tamo gde duvaju mi je onda pretoplo za sedenje. Te grejalice sam bas malo koristio mada moze i bez njih, meni odgovara i 20c ali znate kakve su zene, njima ni 27 nije dovoljno :) Udaljeni delovi su dosta hladniji na minusu jer su nezavisne sobe i greju se kroz otvorena vrata. Mada opet mi tamo samo spavamo pa nam i ne smeta jer za spavanje inace treba 19-20c.
I da dodam, nisam rekao da greju isto na -25 i na 10, naravno da je to nemoguce, ali da smo se smrzli, nismo ;) Tada je unutra bilo 22c i to bez grejalica, ali klime nisu stajale. Ne secam se koliko je bila potrosnja ali znam da je bilo manje nego sto sam ocekivao s obzirom da je tada 20 dana bilo minusa.

@mitar1982
Naravno da je tako, zato one do -7 ne trose mnogo vise nego na 5c, ali im pada COP (odnos potrosene struje i isporucene toplote). Moje imaju COP 4 do -7c, sto znaci da potrose 1kW struje a izbace 4kW toplote. Noviji modeli od 2012 pa na ovamo gube COP tek na -15c, pa su jos bolje.
 
Poslednja izmena:
To mi sve malo nerealno zvuci. Imas li koji link da se procita stogodj.
 
http://www.elitemadzone.org/t22368-598#3656861
Tema gde se diskutuje o tome. Nemam zasto da vas lazem, niti radim za Fujitsu niti se bavim time. Meni je kuca dobro izolovana pa mi je centralno grejanje koje je postavljeno pre izolacije prejako, najvise kotao a bilo mi je preskupo, sezona ne moze da se izgura bez 700-1000 evra na ugalj. Ranijih sezona sam trosio od 150-200e na grejanje klimama. Ako imate dobru izolaciju, klimama je najeftinije grejanje. Ko ima centralno moze da razmisli od toplotnoj pumpi (Fujitsu Waterstage) ali su one dosta skupe, od 4000-5000e pa navise ali je komfor bolji i malo veca potrosnja nego klimama.
Evo opis rada inverter klime Fujitsu:
https://www.youtube.com/watch?v=gHHYnzgn-_M
 
Poslednja izmena:
Da skratimo, sa 12icom inverter se moze grejati do 30m2 , ali je na minusima ispod -5c to vec mucenje i temperatura u sobi iznosi max 19c. Znaci realno je oko 20m2 izolovane kuce (bez izolacije ni ne pokusavati kupovati klime).
Za unutrasnje temperature do 25c na velikim minusima tipa -15c bi trebalo imati:
Za do 40m2 je dovoljna 18ica inverter.
Za 60m2 treba bar jedna 18ica (u spavacu) i jedna 12ica.
Za 80m2 treba dve 18ice ili tri 12ice (ako se ima 3 vece sobe onda u svakoj sobi po jedna).

Zbog ovoga djalf sa dve 12ice ne moze da ugreje 85m2 na vecim minusima pa onda dodaje neefikasne konvekcionalne grejalice.
Ja sam imao dve 12ice za 70m2 i na vecim minusima sam imao 18c na udaljenim sobama, pa sam zato jednu morao da zamenim sa 18icom i sada teram i na 25c na vecim minusima.
 
Poslednja izmena:
Meni je 25 previse i leti a kamoli zimi. Kome treba 25 nek se preseli u toplije krajeve ;)
I upravo tako, za ispod minus 7-8 ja koristim grejalice i planiram da ugradim jos dve 09LEC za sledecu sezonu ako se bude imalo para. Grejalice nisu konvekcionalne, vec konvektorske i daleko od toga da nisu efikasne jer one odrzavaju ono sto mi treba sa 700W potrosnje sto nije nista naspram TA peci od par kilovata. Pogotovo sto ih ukljucujem samo nocu u jeftinu tarifu pa samim tim akumuliram toplotu i za preko dana kada je i manje hladno. Ostalo si u pravu, uvek je bolje da svaka prostorija ima svoju klimu, u vecim prostorijama stavljati 12-tice a u manjim 9-tke, mislim da se 07 LEC ne isplati za razliku od par hiljada dinara. Ali opet, pokretac teme je pitao za manji prostor. Ja kada bi zamenio ove dve sto imam sa LU modelom resio bi problem u pitanju snage, ali opet kazem, ona mora da zagreje dnevnu na 24-25 da bi u sobama bilo toplije a meni to ne odgovara jer mi je to previse za sedenje, rad i slicno.
Inace, na minusima mi je u dnevnoj sobi 23, dok je u sobama 20.5 do 21.4c mereno digitalnim meracem, i to bez grejalica, daleko od toga da moje klime ne mogu da postignu dovoljno za ovaj prostor. Kada dodam grejalice bude 22c, ne vise, i to je ono sto one dodaju stepen i po do dva, zato i rade posao ovako. Ipak klime 95% vremena rade posao. Zato je izolacija neophodna da bi grejanje klimama bilo isplativo.
 
25c je zbog zenskih osoba kojima nikada nije dosta carapica i dzempercica, plus imas dovoljno viska snage da ako naleti neko nevreme od -20c kombinovano sa jakim vetrom onda neces morati da palis druga grejan tela i onda da odes u crvenu zonu koja je duplo skuplja i tako ti ponisti ustedu na klimama (doduse takve nepogode se kod nas jako retko javljaju (bar kod nas u ravnicarskom predelu) a i kada se jave ne traju vise od 10tak dana).
 
Hvala svima na odgovorima, narocito djalfu, Fujitsu je po meni skroz ok isto samo sto bi bilo pitanje odakle da kupim (iz Jagodine sam), sto zbog ugradjivanja i garancije (cuo sam da ako ne ugradi ovlasceni servis ne vazi garancija ili tako nesto), u WinWin-u je bio plan za ove prve 3 sto sam i linkovao (logicno), mada mi nije problem ni da narucim pa platim, kontam da vecina ima besplatnu dostavu, samo je pitanje ko ce da je ugradi. Ima li lista ovlascenih servisera za moj okrug specificno za Fujitsu klime?
 
"Mercedesi" među klimama su Fujitsu i Mitsubishi. (Mercedes je pod navodnicima, jer ja nešto sumnjam u kvalitet sadašnjih Mercedesa. Al' ajd', ako je to sinonim za kvalitet, neka bude). Dakle, najbolje su Fujitsu i Mitsubushi. Ima ih još nekih, viđao sam po Bliskom istoku, ali to nema kod nas.

E sada, one su i značajno skuplje od bilo čega drugog. Da li opravdavaju toliku razliku u ceni, zavisi od potreba. Neke invertorske drugih brendova, Midea npr. rade sasvim ok ako nismo heavy user (živimo u saudijskoj Arabiji), ili ako nam je to nije prioritetni način grejanja.

Dakle, ako nam je grejanje na klimu osnovni izbor, ima smisla ići na Fujitsu, Maitsubishi i slične. Ako se samo hladimo leti, onda je bolje ići na povoljnije modele. Jer realno, one rade možda 10-30 dana godišnje. Ovog leta, klimu sam palio ukupno 3-4 dana, i to samo poslepodne. U tom slučaju, pitanje je i da li ima smisla uzimati invertorsku.

Ima i taj problem što 80% majstora ne zna baš najpravilnije da postavi klimu. Ili i ako znaju, rade kako ne treba jer je jednostavnije i jeftinije.
A 100% njih ne zna da je pravilno napuni ako, daleko bilo, ispusti gas. Plus što koriste gas lošeg kvaliteta.
 
Bez namere da ulazim u raspravu ciji je q veci,
i kako je moje uvek najbolje....iskreno cu izneti veoma sazeto licno iskustvo:
Sve ukupno na 3 lokacije koristim 5 split klima:
2 x Midea 12HR,
2x LG 12 (jedan Bio-xxx, drugi model star 16 godina sa toplotnom pumpom,
i jedan LG-18 (neki four season trt-mrt).
Za grejanje najbolje mi se pokazao taj najstariji LG 12, i naravno LG18. Midea, iako pouzdana radom, previse cesto ide u defrost cak i na temperaturama 0-5C.
Jednu Mideu cu da zamenim pred leto za Daikin Ururu Sarara.. inace, inverter je mnogo prijatniji i komforniji leti, pogotovo kada se radi o neizolovanom potkrovlju i spavanju u istom.
Ta mi nece biti bitna kako greje, jer se radi o prostoru koji se upotrebljava samo leti (vikendica).
 
NShappy je lepo dao opis kako i sta uzeti zavisno od potreba. Naravno da opravdavaju razliku u ceni, inace ne bi niko kupovao, uzimali bi jeftinije. Postar je isto naveo veoma bitnu stavku, bolji i lepsi rad invertera pri hladjenju. Ja na primer veci deo leta koristim samo Dry funkciju u kojoj ona pokusava da sto manje ohladi prostor ali sto vise vlage da izvuce napolje i to radi izuzetno. Obicne klime na primer u tom modu uopste nemaju opciju da zadas temperaturu vec one ohlade poprilicno da je to neprijatno, vise ohlade u tom modu nego u Cool modu kada se moze zadati temperatura. Znaci velika prednost u komforu i na hladjenju i grejanju, potrosnja pogotovo. Trajnost invertera je mnogo duza jer radi smirenije i ucestalo dok on-off klime uvek radi u full rezimu pa se mehanicki delovi brze habaju.
Postare, Daikin Ururu Sarara je pravi Daikin i tu nema greske a i cena govori svoje. Ove jeftinije pitanje da li se mogu svrstati u istu kategoriju, i ako imaju Daikin ime na sebi.
 
Imam nekoliko pitanja. A pre svega da napomenem da sam pregledao sve dostupne teme na forumu, kao i poprilican broj drugih domacih/stranih foruma.

1. Na nekoliko razlicitih mesta sam procitao da se ljudi zale na buku (da "tandrce") spoljasnjih jedinica Daikin i Fujitsu klima. Posto sam zainteresovan za neke modele do 95-105k RSD, interesuje me da li ta buka nastaje zbog nestrucne montaze (ako neko zna iz iskustva) ili je jednostavno tako i nema pomoci ili se ljudi tripuju (tipa da je zaista do 55dB)?
2. Da li imate predlog nekih pitanja koje bi trebalo pitati majstora pre montaze, a iz kojih se mozi zakljuciti da ce kvalitetno obaviti svoj posao, i da ima potreban alat (npr. mored busilice i vakum pumpe)? Pored procedure koja je navedena ovde: https://klimauredjaji.com/sr/ugradnja-klime
3. Gde imaju da se kupe gumeni odbojnici za smanjenje vibracije spoljne jedinice (Beograd npr.)?
4. Alternativna pozicija (koju jos razmatram) spoljne jedinice je da se polozi na zemlju (umesto da se kaci na zid). Da li treba posebno obratiti paznju na nesto prilikom ovakve montaze (ako je neko upucen - majstori ili neko iz izkustva)?
5. Kako je stanje sa rezervnim delovima za: Daikin, Toshiba, Fujitsu, Mitsubishi, Gree (da li neki brend ima prednost u odnosu na drugi)?
6. Trenutno ponuda klima mi je nekako mrsava. Da li se isplati cekati jos mesecak dana (kapiram da ljudi koji rade sa klimama znaju kad pristizu novi modeli)? Klimu cu da ugradim najkasnije pocetak/sredina aprila.




Dodatno, trazim klimu sledecih karakteristika:
* budzet maks 95.000 RSD bez montaze (eventualno 5-10k preko ako je funkionalna razlika znatna)
* 12ica do 18ica (naravno 18ica je pozeljnija)
* samo jedna klima dolazi u obzir
* inverter klima pozeljna (iako se necu grejati ispod -2 stepena)
* energetska efikasnost min A/A+
* ekoloski gas
* nivo buke sto manje (obe jedinice)

Povrsina hladjenja/dogrevanja:
1. najveca soba gde ce biti klima je prioritet: 32.4m2 (74.5m3)
2. druga soba u koju ce direktno da duva klima kroz vrata: 13.4m2 (32.5m3)
3. treca soba koja je do prethodnih vrata vrata: 13.6m2 (32.9m3)

U pitanju je kuca, sa odlicnom izolacijom i parnim grejanjem. Klima bi se koristila za dogrevanje u prelaznom periodu ili eventualno grejanje kad je temperatura do -2 stepena (kad nema potrebe za lozenjem i grejanjem cele kuce). A sto se tice hladenja, prioritet je da se kompletno hladi prva soba, malo da se ohladi druga soba, i eventualno jos malo treca soba (koliko prodje kroz vrata). Generalno sad i bez klime tokom leta kad nisu ekstremne vrucine po nekoliko dana spojeno, temperatura u sobama je oko 23 stepena. Klima se uzima prvenstveno zbog tih ekstremno toplih dana kad nalete, ili kad se desi nekoliko noci spojeno da je bas pretoplo.


Trenutno razmatram sledece modele:

DAIKIN FTXB50C / RXB50C (18ica, moj favorit, jedino me brine sto je akcijski model - mozda mu nesto fali :/, i to sto "tandrce" spoljna jedinica - videh za nesto slabije modele te serije FTXB-C)
http://www.klime.rs/daikin-klima-uredjaj-ftxb50c-rxb-50c/daikin-klima-uredjaj-ftxb50c-rxb-50c
garancija 3 godine, uz mogucnost produzetka jos 2 godine uz redovan servis
proizvedena u Ceskoj
87k dinara

DAIKIN FTX35J3/RX35K (12ica)
https://klimauredjaji.com/sr/klime/daikin/daikin-ftx35j3rx35k
garancija 3 godine, uz mogucnost produzetka jos 2 godine uz redovan servis
proizvedena u Ceskoj
90k dinara

MITSUBISHI SRK/SRC35ZMP-S (12ica)
http://www.acs-klime.rs/klima-uredjaj-inverter-mitsubishi-srk-src35zmp-s-12000btu.html
garancija 3 godine, uz mogucnost produzetka jos 2 godine uz redovan servis
proizvedena na Tajlandu
76k dinara

FUJITSU ASYG14LUCA/AOYG14LUCA (14ica)
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter/fujitsu-asyg14luca-aoyg14luca.html
garancija 2 godine, uz mogucnost produzetka jos 3 godine uz redovan servis
proizvedena u Kini
96k dinara

TOSHIBA RAS-137SKV-E6/RAS-137SAV-E6 (13ica)
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter/toshiba-ras-137skv-e6-ras-137sav-e6.html
garancija 2 godine, uz mogucnost produzetka jos 3 godine uz redovan servis
proizvedena na Tajlandu
85k dinara

GREE GWH18KG-K3DNB2G <LCLH> (18ica)
http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter/gree-gwh18kg-k3dnb2g-lclh-change-premium.html
garancija 2 godinem, uz mogucnost produzetka jos 3 godine uz redovan servis
proizvedena u Kini
93k dinara

Servis koji ce mi verovatno ugraditi klimu nudi 5 godina garancije (bez obzira da li je radna garancija 2-3 koja dolazi uz klimu) na: Daikin, Fujitsu, Mitsubishi, Toshiba, Panasonic, Gree i Midea. Tako da bi valjalo da izaberem neki brend sa te liste. Hocu da sam miran 5 godina, a preko koliko izdrzi, izdrzi.

Gledao sam jos neke npr. Panasonic (Malezija i Kina u zavinosti od modela), LG (prozivedena u Turskoj), ali odustao zbog garancije od samo 2 godine i lokacije proizvodje. Da li je neko imao iskustva sa nekom od navedenih klima ili sa istom/slicnom serijom? Koliko realno utice da li je klima sklopljena u Ceskoj, Kini, Maleiziji, Tajlandu, Turskoj (meni licno nekako najvise poverenja uliva proizvodnja u Ceskoj)? Za moje potrebe, da li mi se stvarno isplati da puknem 105k dinara (to je maksimum koji mogu da izdvojim), ili ipak da idem na nesto 30-40% jeftinije (npr. neki Gree do 60-70k)? Moj favorit je Daikin jer mu je osnovna garancija 3 godine, +2 godine, i proizvedeno u Ceskoj. A ako bih nekako otisao na jeftiniji cenovni rang, onda bi to bio neki od Gree modela (dobio sam preporuke za Gree sa raznih strana i od vise servisera). U totalnoj sam nedoumici. :/
 
Poslednja izmena:
Ja sam moju mideu inverter 12icu zamenio sa ovim daikinom 18icom DAIKIN FTXB50C / RXB50C pre tri meseca i ona non stop radi grejanje znaci 24h.
Rezultat je da je spoljna jedinica daikina mnogo tisa od midea, jer je spoljna jedinica duplo veca od midea i zbog toga motor radi na jako malim obrtajima.
 
Treba mi pomoć oko izbora klime koja bi služila najviše za hlađenje, jer se grejem na drva, pa mi nije bitno da greje kvalitetno i jeftino. Budžet je (bez ugradnje) nategnuti maksimum 45000 din.
Prostor je visoko potkrovlje (~80m2) i LG ES-H1264DA0, kad su najgore vrućine, uspeva da održi 25-6 stepeni uz nekih 20-21 sat rada dnevno, ali je problem lokacija, jer tu gde je postavljena može da hladi samo noću, a preko dana kad je ćerkica u toj sobi, onda ne sme da radi uopšte zbog njenih aparata.
Uzeo bih još jednu klimu i postavio na drugi kraj kuće, da hladi kad se premestimo.
Gledao sam svakakve modele i u suštini ne vidim neke prevelike razlike između modela koji spadaju u neki A energetski razred, osim cene i poneke sitnice. Ono što bi značilo je da neki model ima ovlaživanje vazduha, jer je najveći problem ćerkici suv vazduh, a klima ga suši nenormalno. Pošto je to verovatno opcija na dosta skupljim modelima, onda nije toliko bitno, jer imamo zasebno ovlaživač vazduha, pa presipamo iz šupljeg u prazno. :p
Modeli koje sam gledao su šareni, pa mi treba pomoć oko izbora najboljeg za uloženi novac.
Midea klima MSV1 12HRN1
Midea MS12F-12HRN1 F1
Midea MS12F-12HRN1-QC2 (F6)
Galanz klima AUS-12H53R150L ARCUS (ova mi ima nešto mali max. protok vazduha)
Galanz AUS 12H53R150P10
Samsung klima AQ 12TSBN
TCL klima TAC-12CHSA/IA (možda i ova vrši posao)
GREE GWH12NB-K3NNE1C BEE Premium
Izvinjavam se na opširnom pitanju, ali gde god sam pitao, svi navijaju za nekog proizvođača, pa nemam objektivno mišljenje.
Hvala svakako na bilo kakvim odgovorima.

P.S.
Da li je sad uopšte dobar trenutak za kupovinu klime ili da sačekam još malo?
 
Ukratko, moze bilo koja obicna klima da hladi, samo gledaj da ima sto manju potrosnju kao neki modeli Midea, i za 80m2 moras da uzmes 18000BTU, sa 12 nista ne mozes da uradis, radice non-stop u maksimumu i nece uspeti da ohladi taj prostor. A i krace ce trajati.
 
Imam jedno pitanje za one koji se razumeju u klime, konkretno one sobne na tockice.

Sme li se izduv iz te klime povezati na odzak kuce? Topao vazduh bi gurao onim gibljivim crevom kroz odzak, taj odzak je zaseban i kuca je mala prizemna.
 
Sto ne bi mogao?
 
Ukratko, moze bilo koja obicna klima da hladi, samo gledaj da ima sto manju potrosnju kao neki modeli Midea, i za 80m2 moras da uzmes 18000BTU, sa 12 nista ne mozes da uradis, radice non-stop u maksimumu i nece uspeti da ohladi taj prostor. A i krace ce trajati.

Hvala na odgovoru. Gledao sam 18-ice i cene su poprilično više u odnosu na 12-ice, a najjeftiniji model koji sam našao, a da je sa R410a gasom i A klasa, je TCL TAC-18CHSA/KC. Sve posle toga je već 50 i neka hiljada, što mi je već previše. Izgleda da ću da promenim mesto gde bi klima bila postavljena, pa onda mogu da zatvorim tu prostoriju i odbijem nekih 10m2, tako da ostaje negde oko 65m2 za hlađenje, pa možda onda i manja odradi posao.
 
A da uzmeš dve 12-ke? Tada možeš i lepše da ih rasporediš.
 
Imam već jednu, ali ta smeta, zbog specifične situacije, u prostoriji u kojoj se boravi, tako da bi onda taman još jedna 12-ica bila verovatno ok.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno